Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 09:53

Здравейте,купих си монитор който е 4К и е 10бит. Но очаквано нещо системата затлачи та въпроса ми е:кое би било по добре да ъпгрейтна дали видеокарта (някоя съвременна quadro например K1200)дали да сложа ССД хард диск за системен,дали малко повече РАМ (в момента съм с 8гб) или да търся процесор(в момента съм с i3 6100 и ползвам неговата видеокарта intel HD530) 4к видео предимно ще се гледа и рядко обработва,предимно ще го ползвам за снимки и ползвам fast stone viewer,Lightroom,on1photo,dxo optics pro и Zoner photo studio.Да поясня че в момента работи на 30хц,защото е свързан с hdmi поради простата причина че на дънната платка нямам display port,затова мисля че напърво време е добре да взема видеокарта(но каква) и евентуално после ССД и малко рам,защото процесорите i5,i7 на сокет 1151 са скъпички.Очаквам вашите препоръки.Благодаря предварително на отзовалите се.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 09:58

Еми поради спецификата на конекторите, които ползваш - задължително видео карта. Някое по ново Куадро ще ти свърши работа. От там нататък SSD няма да е излишно, то винаги дава голямо подобрение в производителността. После и процесора, който е от най-слабата серия на интел. Може да размениш местата на SSD и процесора всъщност, ако търсиш временно решение. 8ГБ рам са сравнително добре за домашен потребител (личното ми мнение е, че 32 не стигат, ама аз съм като мечо пух [smilie5]).



Публикацията е редактирана (23-05-17 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lord_kik   
Дата:   23-05-17 11:24

Благодаря за темата и аз живо се интересувам от отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: milenandonov   
Дата:   23-05-17 11:24

Без дори ориентировъчен бюджет (дали общ, дали разбит по компоненти) няма как някой дори бегло да те насочи какво да пазаруваш с твоите пари. От така поднесената информация, моят съвет е да се мине на минимум ай-5 6600 и нвидиа 1050(ти) (или пък амд рх460/560). Куадро не ти трябва освен ако не работиш с катя, мая, солид уоркс и т.н. или пък ако монитора ти има истинска 10 битова матрица (много малка вероятност) и да знаеш как да го ползваш тоя гамут (още по-малко вероятно). За ССД - когато и да си вземеш все ще е късно :)



Публикацията е редактирана (23-05-17 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: botzi   
Дата:   23-05-17 11:33

Само куадро картите поддържат 10 бита матрици! иначе новите серии на Nvidia с pascal ядро 1060/70 са добър вариант също. Задължително SSD и или много рам с RAMDisk. и процесор I5 или I7 с повечко гигахерци :). Иначе и според мен 32 гб рам не стигат :D

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 11:52

i3 е доста слабоват чип за каквото и да било, а за фоторедакция - крайно недостатъчен.
SSD диска като системен ще подобри до известна степен производителността на приложения като Lightroom/Phootoshop, както и на операционната система в цялост, но най-вече по отношение на скоростите за запис/четене. С други думи програмите ще зареждат по-бързо, но при тежки операции свързани с много изчисления (прилагане на филтри да речем, content fill или сглобяване на панорами) няма да има особено голям полезен ефект - те зависят най-вече и основно от централния процесор.
За видео картата колегите вече са обърнали внимание, че само професионалният клас ускорители от типа на Quadro поддържат пълноценно 10 бита, така че ако искаш да се възползваш максимално от възможностите на монитора нямаш особено голям избор.
Разликата 8 до 16 GB памет дава най-сериозно отражение върху общата в частност Photoshop/Lightroom производителност. По-нагоре полезността от допълнителен ъпгрейд прогресивно намалява - прирастът от 16 към 32 е чувствително по-малък.
Понеже в момента е крайно неудачен момент да се инвестира в RAM памет (цените са на исторически високо ниво) не те съветвам да купуваш прекален много RAM (евентуално още 8GB). Също така обръщам внимание, че от немалко значение е не само количеството, но и скоростта на паметта. Аз лично бих предпочел малко по-скромно (8-16ГБ) количество с по-висока скорост (3000-3200 MHz), отколкото 32GB, но с по-ниска скорост.
Между другото ситуацията с паметта касае и SSD дисковете, които също използват вид статични чипове т.е. и там цените са относително високи заради увеличеното търсене.
Така, че съветът ми е да се ориентираш първо към процесор, после към видео карта, а ако трябва да избираш между двете (бюджета ти е ограничен) да помислиш приоритетно за процесор. В идеалния вариант аз бих заложил на Ryzen, които имат доста изгодни 6-8 ядрени чипове, но това би означавало смяна и на дънна платка. Така, че ако се ограничим е рамките на Intel - i5 или i7 от седма генерация (Kaby Lake)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lamerko   
Дата:   23-05-17 11:52

И аз съм за 1060/70 със сертифициран кабел за display port по новия 1.4 стандарт.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-17 11:54

"...4к видео предимно ще се гледа и рядко обработва...."

Според мен в реда ССД,видео,процесор като следиш подобренията в производителността.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: lamerko   
Дата:   23-05-17 12:10

С вграденото ядро на i3 - няма да види никакво подобрение, докато не бутне първо там или не скалира до 1080...

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: stef7   
Дата:   23-05-17 12:47

Първо какво означава затлачи ? Ако нещо се бави би ли уточнил какво се бави. Вградените в процесорите интелски карти не са идеалното решение разбира се но не би трябвало да имат проблем да playvat 4К видео или да управляват 4К монитор.

Подкрепям изцяло мненията на ludiakolio и milenandonov. SSD ще вдигне най-осезаемо бързодействието а една прилична видео карта ще ти е от полза за видео радактиране. Както и 16Гб RAM и по-бърз процесор. Но ако бюджета е ограничен реда на upgrade би трябвало да е точно както двамата колеги преди мен са писали.


Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 12:59

След като бюджета е ограничен,явно ще взема първо ССД ,а за видеокарта още незнам,quadro за 10бит ,или нещо друго за производителност.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 13:06

Ако няма да ползваш 10 битовият цвят, защо си взе такъв монитор (само питам, чисто любопитство) ? Още пвоече, че 10 битов ще имаш САМО във фотошоп. Windows не работи с такъв, доколкото знам.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 13:29

Dragobat написа:

> След като бюджета е ограничен,явно
> ще взема първо ССД ,а за видеокарта
> още незнам,quadro за 10бит ,или нещо
> друго за производителност.
Хм.. моето мнение не го прочете понеже е много дълго ли? :D Ок вземи си SSD и видео карта, а после като не ти мръдне времето за рендъринг на 4К видеата ела се оплачи на хората с къси мнения които ти напълниха главата с глупости.
Жив и здрав!

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   23-05-17 13:49

Много специалист, много нещо.

GTX 1080, примерно, поддържа и 10 и 12 бита на цвят при декодиране и 10 бита при кодиране. Няма никакъв проблем с визуализиране на материал с 10 битов цвят на 10 битов монитор. Демек за гледане и GTX e достатъчна. Проблемът е, че професионалните програми ползват OpenGL, а не Windows API. Демек за работа с 10 битов цвят трябва Quadro. Най-продуктивното решение е добра GTX + евтино Quadro.

"NVIDIA Geforce graphics cards have offered 10-bit per color out to a full screen Direct X surface since the Geforce 200 series GPUs. Due to the way most applications use traditional Windows API functions to create the application UI and viewport display, this method is not used for professional applications such as Adobe Premiere Pro and Adobe Photoshop. These programs use OpenGL 10-bit per color buffers which require an NVIDIA Quadro GPU with DisplayPort connector. A small number of monitors support 10-bit per color with Quadro graphics cards over DVI."

Инфо за геймърите:
"High Dynamic Range, or HDR, isn't a new concept in photography. It isn't even new to PC gaming, as some of the oldest games with HDR (using simple bloom effects) date back to the Valve Source engine (early 2000s). Those apps, however, used the limited 24-bit (8-bit per color, 16.7 million colors in all) color palette to emulate HDR. Modern bandwidth-rich GPUs such as the GTX 1080 have native support for large color palettes, such as 10-bit (1.07 billion colors) and 12-bit (68.7 billion colors), to accelerate HDR content without software emulation. This includes support for 10-bit and 12-bit HVEC video decoding at resolutions of up to 4K @ 60 Hz, or video encoding at 10-bit for the same resolution."

Процесорът е прекалено слаб и ще е ботълнек при всякакъв ъпргейд на останалото. Смени първо него.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   23-05-17 13:58

Duffer прочетох го,от него изхождам на мисълта за 8гб рам,но моята е на скорост 2133 ако взема по бърза ще има ли значение че са с различни скорости?Наистина са скъпички паметите незнам защо,но ще взема.SSD също ще взема но трябва и там да прочета малко инфо относно скорост надежност и т.н. единствено което се чудя дали видеокартата quadro има ли значение за производителноста след като няма да се ползват САD,CAM,Solid Works и тем подобни приложения а само заради 10бит които ще отключи т.е. заслужава ли си малко по скъпа и нова quadro с 4гб ddr5 и 500 cuda ядра или нещо обикновенно и по-евтино ще свърши същата работа,но тя определено ще се купува след рам-та и ssd-то.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Synthy   
Дата:   23-05-17 14:01

Е прочети поне какви ти пише де: само в някои игри ще имаш 10 битов цвят, и във фотошоп (ако използваш куадро). Филми на 10 бита няма да гледаш, нито ще браузваш в интернет, нито пък ще гледаш снимки с 10 битов цвят (още вече, че те са 8 битови).

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: milenandonov   
Дата:   23-05-17 14:15

Пак казвам, нито монитора на автора на темата има 10 битови лутове най-вероятно, нито той има хабер що е то и закво му е. Оттам нататък, се взима най-бързите ссд, процесор и видео за парите, с които разполага и ще има много по-добре работеща в 4к машинка. Рам сега не се купува, освен ако нямаш наистина излишни мангизи.
ГТХ 1080 струва колкото ай седмица, ссд и 1050-ка взети заедно, смятай колко му е по джоба на колегата...



Публикацията е редактирана (23-05-17 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: valetvitor   
Дата:   23-05-17 15:34

Аз имам предпоследно поколение i7 процесор, хубава видеокарта, много рам и ssd disk.
Като си купих 4к монитор имах само hdmi кабел и всичко вървеше много лагаво.
Купих си display port кабел и веднага всичко тръгна като по вода ;)
Т.е. вземи си хубава видео карта с дисплей порт и такъв кабел и си 6 :)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: ludiakolio   
Дата:   23-05-17 15:41

http://ark.intel.com/products/90729/Intel-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3_70-GHz


Ако не бъркам, става дума за този процесор.Не претендирам да съм много компетентен, но доколкото виждам подържа 4к и с тези характеристики хич не ми изглежда толкова слаб. Първо машина с HDD няма как да го натовари на мах и второ вградената графична карта не е добър вариант за 4к. Не разбрах от кога и на кой ОС 8гб рам не са достатъчни да се плейва спокойно 4к.



Публикацията е редактирана (23-05-17 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   23-05-17 16:43

ludiakolio написа:

> http://ark.intel.com/products/90729/Intel-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3_70-GHz

>
> Ако не бъркам, става дума за този
> процесор.Не претендирам да съм
> много компетентен, но доколкото
> виждам подържа 4к и с тези
> характеристики хич не ми изглежда
> толкова слаб. Първо машина с HDD
> няма как да го натовари на мах и
> второ вградената графична карта
> не е добър вариант за 4к. Не разбрах
> от кога и на кой ОС 8гб рам не са
> достатъчни да се плейва спокойно
> 4к.
>

>
> Публикацията е редактирана (23-05-17
> 15:45)
Братле, не се заяждам наистина, но много те моля обясни ми каква е връзката между натоварването на процесора и твърдия диск на машината :D

@Dragobat така като гледам мненията ти в момента най-доброто което можеш да направиш е ъпгрейд на процесор. Следвано веднага от видео карта. Зависи вече на кое отдаваш приоритет. Процесора ще ти помогне за фото и видео редакцията. За игри - видео картата ще има много по-значим ефект. При всички случаи ЗАБРАВИ за гейминг на 4К с нещо по-слабо от 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7 като минимум).
ССД-то не ти е спешно и повярвай ми има точно НУЛА връзка с това дали дисплея ти е 4К, 8К или 320 х 240 пиксела :D

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Konstantinov   
Дата:   23-05-17 23:33

Сега бих си купил нещо с марково дъно интел,хп,леново ,гледах работни станции с ксеон и ддр3,32-64 гб в квантсервисе или ретро мания и два 8 или 12 ядрени процесори.След това бих добавил една карта 1060 или гтх 970 като проверя дали поддъража 60 херца, чипат на нвидиа поддъража но не и всяка карта,а цената е една и съща.Мониторът ще работи като 8 битов но разликата до 10 не е ясно забележима във фотошоп и при печат на л800.
Аз сега имам и к2200, но и със гтх970 мониторът и л800 си работеха идеално.Показва всички градации на сивото плътни цветове в сравнение със 8 битовия и 6 битовия ми монитор.10 битовия е дел 4к.Квадрото ви трябва за солидуъркс за фотореализъм-показва отражения и метален блясък, които неща ги няма при гхт картите.
Квантсервисе и ретро мания продаваха системите и със мощни квадрокарти но не поддържаха резолюция 4к.Обаче като се сложи гтх 1060 или 970 не е ясно защото двете карти работят заедно и в момента гтх се държи при мен като квадрото,Свързал на нея 4к 8 битовия монитор и показва отраженията и металните отблясъци точно като квадрото.



Публикацията е редактирана (23-05-17 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   24-05-17 01:04

Автор: Duffer
Дата: 23-05-17 16:43

"При всички случаи ЗАБРАВИ за гейминг на 4К с нещо по-слабо от 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7 като минимум). "

За картата - добре, така е.
За процесора - какво по-добро от i7 предлагаш?
И с какво, примерно, i7-7700K e по-добър от i5-7600К? С 4 фрейма при 120+, при което дори и петицата се натоварва не повече от 60%.
Да не говорим, че иначе най-великият за мултитаскинг i7-6950X в гейминга е по-слаб и от 7700К и от 7600К. Съобразявайте се малко с целта на процесорите, не само с цифричките им.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Dragobat   
Дата:   24-05-17 08:37

Ще започна с едно quadro и ssd ,а рам и процесор малко ще поизчакат.Понеже процесора е скъп а бюджета ограничен.Благодаря за всичките отговори,помогнаха ми много.

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: Duffer   
Дата:   24-05-17 10:17

langel написа:

> Автор: Duffer
> Дата: 23-05-17 16:43
>
> "При всички случаи ЗАБРАВИ за
> гейминг на 4К с нещо по-слабо от
> 1080/1080Ti + наистина корав процесор (i7
> като минимум). "
>
> За картата - добре, така е.
> За процесора - какво по-добро от i7
> предлагаш?
> И с какво, примерно, i7-7700K e по-добър
> от i5-7600К? С 4 фрейма при 120+, при
> което дори и петицата се натоварва
> не повече от 60%.
> Да не говорим, че иначе
> най-великият за мултитаскинг i7-6950X
> в гейминга е по-слаб и от 7700К и от
> 7600К. Съобразявайте се малко с
> целта на процесорите, не само с
> цифричките им.

Там е проблема - че не могат да се сравняват чипове само по един аспект на използването им. Интел през годините понеже дълго време заемаха практически монополно положение на пазара си позволиха лукса да предлагат силно диференцирани (и специализирани) модели - ако искаш за сериозна работа взимаш еди си какво, ако искаш овърклок - друго, гейминг трето...
В резултат РС-тата базирани на Интел изгубиха до известна степен едно от най-ключовите си предимства пред тясно специализирани устройства като гейм конзолите например. Вместо да предлагат балансиран пърфомънс в много сфери налагат компромис - ако едно ти върви добре, друго няма да е чак толкова...
АМД явно видяха в това възможност и за това Райзен чиповете се радват на толкова голям интерес.
Иначе ако говорим за какво по-добре от i7 предлагам - знам ли - i9 вероятно :)
Така или иначе при 4К резолюция от основно значение е видео картата - процесора остава на заден план.
Но отклонихме се доста от темата спирам с офтопика

Отговори на това съобщение
 Re: SSD,RAM,GPU или CPU
Автор: langel   
Дата:   24-05-17 12:21

Аз предварително се извинявам за офтопика, но все пак ми се иска да разсея някои заблуди относно АМД, че доста хора им се поддават, после после съжаляват.
АМД изобщо не могат и да докоснат Интел в гейминга нито с процесори, нито с дъна, нито с видеокарти. Новите Райзъни ептен не стават за гейминг и като стана въпрос за специализация - точно тези райзъни са тясно насочени към мултитаскинг. Има известна еуфория, основно медийна, но резултатите от реалното им представяне не са особено впечатляващи. Във видео едитинга 1800Х е с 4% по-бърз при експорт от 7700К, но с 15% по-бавен при изчисляване на неГПУускорени процеси. А е по-скъп от 7700К. 1800Х е по-евтин от 6850 и 6900, но те го бият и в рендъринга, а при неускорените процеси го отвяват с 50-60%. За толкова широко лансираното му сравняване с 6950Х пък изобщо не може да се говори.
Тъй че АМД не само, че продължават да изостават по производителност, но и цената им при близка такава е определено по-висока от интелската. Дъната за Райзъните се докосват до Z170, а цената им е като за Z270. Новите им карти не могат да надскочат GTX 1060. И аз бих се радвал някой да изкара нещо по-добро от Интел на по-ниска цена, ама не става. АМД на практика са по-скъпи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »