Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 13:28

Здравейте,
имам един телефон, който има някакъв дефект в чипа за управление на енергията и респективно страда от множество болежки.
Най-сериозната е, че не може да се зарежда в изключено състояние и като му падне батерията и се изключи, повече не мога да го пусна. Също така, с пъхнат кабел на зарядното пак не може да се пусне.
След много умуване реших да го захранвам с power банка, като за целта искам да махна батерията и да включа power банката направо към куплунга на дънната платка, там където нормално се включва батерията.
Само че power банката дава 5 V, а аз трябва да подам 4,3 V към телефона.
Та въпросът е как се намалят 5 V на 4.3.
Намерих някакви схеми с резистори - един руснак беше написал, че 2 паралелно сложени резистора по 8,2 к намаляли 5 волта на 4.3, ама един специалист взе да ми обяснява нещо за мощности и не знам си какво още и как щели да гръмнат резисторите. Нищо чудно и да е прав.
Другото, което намерих е едно нещо, което се казва LDO на чужд език и очевидно основната му задача е да намалява напрежение, като него не го бъркала консумираната мощност.
Ето как изглежда

http://www.mouser.com/images/texasinstruments/lrg/sot23_5.jpg



Ако може да ми кажете от къде се вземат такива неща или да предложите друг прост вариант за реализацията на подобен проект. Мястото, с което разполагам е колкото е голяма батерията.

Благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: GenaDP   
Дата:   25-04-17 13:33

Ако може да ми кажете от къде се вземат такива неща или да предложите друг прост вариант за реализацията на подобен проект.

Такива неща се вземат от съответните магазини - напр. Елимекс
А най-простият и удачен вариант е да изхвърлиш телефона и да си вземеш друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 13:35

Аз си взех друг, ама този е много хубав и не е за хвърляне.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 13:38

Според мен, трябва да отидеш в сервиз. Всичко минава през захранващият модул. Смени чипа и ще се оправи. Както си го намислил няма да стане според мен, нез и без сериозно преправяне, което обезсмисля цялата операция. Или вземи друг телефон за части, и с поялника.. сещаш се.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 13:41

За смяната на чипа ми поискаха 100 лв, а няма гаранция, че точно в него е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: FMJ   
Дата:   25-04-17 13:44

ipolit Не разбирам тоя телефон стационарен ли ще бъде след преработката? Паралелно свързани резистори не знам,но делител на напрежение със два резистора знам че става. Но в никакъв случай няма да е подходящо за батерия при която се изменя напрежението след използване. Затова се използва ценеров диод и съвременните варианти на интегрални схеми за стабилизиране на напрежението. Бих те посъветвал да се насочиш към начин да си зареждаш батерията извън телефона и после да си я поставяш и ползваш до изхабяване. Подозирам обаче ,че става въпрос за мобилен телефон с несменяема батерия. Не ти се вкл телефона защото няма никакъв ток в батерията. Литиевата технология е много капризна по отношение на разреждането на клетките. След определен праг мени поляритета и безвъзвратно се поврежда,затова е предвидена защита на устройствата да не включват под даден праг напрежение. Надявам се,че поне ти става ясно филма в който си влязъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 13:53

Най-простото нещо, което можеш да направиш е да изкараш навън две жички, и да вкл. батерията във външно зарядно. Може и нов куплунг да сложиш и да си ползваш зарядното за LiIon батерии на фотоапарата (примерно). Според мен, всъщност, това е единственото решение, което би могло да се вземе. Всичко друго е нерентабилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 13:59

Ами идеята ми е да залепя тънка power банка на гърба на телефона, да пробия дупка в панела и кабелчето да влиза директно през гърба към конектора на платката.
Включването към платката ще става с оригиналния конектор на батерията. Много е вероятно въобще да не иска да тръгне, ако не хареса батерията тъй като има и едно чипче между полюсите, но не ми се вярва.
А иначе вариантът с външно зареждане отпада, понеже трябва да се маха доста трудно махащият се заден капак и да се развият около 12 винта.
Тъй или иначе батерията от power банката ще бъде включена по същия начин като оригиналната, което означава, че ще има power management.
Въпросът е, че оригиналната батерия на 100 % заредена е с напрежение 4.3 волта, а пауър банките дават 5 волта. Просто искам да ги намаля тия 5 волта до 4.3.
А иначе такъв регулатор на напрежение не мога да намеря.
Цяла сутрин търся из нета и никъде няма 5 до 4.3.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: nimi   
Дата:   25-04-17 14:06

Елементите в повечето банки са литиеви! Най-лесния начин е да се извадят директни кабели от елементите. Няма да се налага и промяна в напреженията.
Трябва да се внимава с кабелите да не стане "буум" ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 14:07

Значи, батерията всъщност ти подава 3.7V. 4.3 идва от друго място. Като ще махаш капака, сложи един външен куплунг директно към батерията и си я зареждай с външно зарядно. Или отпиши телефона, това е. Пишем ти тук решение, ти конртираш защо няма да се получат. Еми.. добре, бОли ме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 14:44

Е недей така де.
Не го знам кое е другото място. Изваждам батерията от телефона, слагам я на 50 см от него и меря. 4,3 волта.
От батерията излиза лентов кабел, който завършва с много мъничък куплунг. Самата батерия е завита във фолио.
Една разглобих да търся контактите. Голяма мизерия. Под фолиото е като пластилин и смърди нечовешки.
От тази извадих частта с полюсите, лентовото кабелче и чипчето.
Невъзможно ми се струва да извадя от това нещо кабелчета за външно зареждане.
И въобще не знам що дискутираме тези въпроси, а не как се намалят 5 волта на 4,3.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-17 14:50

Да не е някой Самсунг Note 7?
Няма голям смисъл от операцията, дори телефонът да е изключително ценен.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 14:54

https://lh3.googleusercontent.com/MleoBI85G5RzsOI6X_fyp1ZisPPQn56vOQf3iXEZAJ2_zWNJHiag32t5p0Z8eos9aP...




Публикацията е редактирана (25-04-17 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 14:56

Ми мога да си го ползвам в колата за навигация, за музика. Освен това е хубав - Xiaomi Mi4c. Да кажем, че беше един от най-сериозните телефони в началото на 2016. Пък и сега е по-стока от повечето самсунги и сонита до 1000 лв.



Публикацията е редактирана (25-04-17 14:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 14:58

Точно тези кабелчета ти трябват, на които мериш 4.3 волта. На тях запояваш външен куплунг, и си го зареждаш с външно зарядно (колкото всъщност подава то - 4.3 волта, ако е хубаво зарядното). Проста е процедурата.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 15:03

Между другото, не би трябвало да има проблем на тези кабелчета да подадеш 5 волта. Ако го свържеш към USB на компютъра, от там излизат точно толкова, но все пак батерията се зарежда и работи нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 15:21

Е не е точно така.
Мойта батерия като умре от време на време, я зареждам директно на полюсите да я събудя.
Слагам си и едно инструментче да меря. Познай с USB от компютър какви резултати съм постигал - 5А. И тия процедури ги правя на 3 интервала от по 15 секунди. Ама е опасно така. Токът на заряд се регулира, ама не от зареждачката, а от тоя чип дето ми е прецакан.
Възможно е и батерията да е причина за това, понеже е бързо зарядна и може да се зарежда и с 9v. Ама на полюсите не трябва да се зареждат батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-17 15:27

Сигурно с частите от Китай ще излезе 10$...

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 15:30

Е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 15:38

Ами това е счупената част и струва 4 долара.
Ама още 100 кинта за залепяне ми искат.


https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1VtZZJFXXXXbZXpXXq6xXFXXXP/3pcs-lot-font-b-for-b-font-Xiaomi-Millet-no

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 15:43

Ако е чипа, който си показал в първият пост, вземи си го смени сам. SMD не е трудно. Инструментите са ти за 20лв. От там нататък сръчност и познания, които виждам, че не ти липсват.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   25-04-17 16:01

Първо от powerbank-a когато "теглиш" то не са 5 волта по малко са 4.5-4.7 макс при читав pb ... Да не говорим , когато Pb е под 50% ... тогава може и да е до 4 волта ... Не трябва изобщо да те притеснява под 1 волт разлика. Да не говорим сега с "универсалните" зарядни на всички телефони които се въведоха в EU стават за всички модели телефони , същото важи и за pb и зареждането от USB ...

Но както ти казаха по горе , дай го на майстор да смени чипа ... easy!

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: ipolit   
Дата:   25-04-17 16:05

Не, чипът от първия пост е намалител на напрежението. Счупения е този с двестата крачета и като размер е 1х1 см.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: Synthy   
Дата:   25-04-17 16:07

Според мен, зАрежи тая работа. Ако ти е толкова ценен телефона - в сервиза. Иначе с кабелите, ако ли не - преживей го.

Отговори на това съобщение
 Re: Прост въпрос за електроника (за който разбира, аз не)
Автор: fifata   
Дата:   25-04-17 17:06

Колега извинявай, ама аз не се занимавам с телефони, но сме сервиз за телевизори и е такива като тебе като дойдат "мрънкачи" най ги обичам!
Като ти е много за ремонт 100лв и ти е скъп телефона си купи станция за ребол за 10000$ + ходи изкарай няколко курса и 2-3 години да се научиш да работиш като хората с нея и си го направи сам.
Много е лесно постоянно и непрекъснато да се мрънка срещу сервизите, че взимат много пари... Ми то и с фотографията е така нали? За какво тоя ще ми иска 3000лв да ме снима, като и аз мога да си купя апарат и да си направя същите снимки...
Казали са ти хората, че ако ти пука за телефона си го даваш на сервиз, ако не го пращай в кофата и до там.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »