Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Какъв макро обектив
Автор: Bari   
Дата:   24-04-17 12:07

Здравейте, имам проблем, а той се състои в това: Искам да заснема обекти с размери 3-4см., толкова трябва да е и дълбочината на рязкост, изображенията да са максимално резки.Тялото е Канон 5д. Спрях се на 100 макро, елката,а и другата, но при нея е много плитък фокуса, а ако свия много диафрагмата ще падне качеството затова се отказах. Няма да снимам буболечки или други бягащи твари, така, че това не е проблем. Бихте ли ми препоръчали достатъчно рязък обектив за тази задача. Бюджета е до 2К лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 12:12

Sigma 70/2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-17 12:22

Ами 100-ка си е ОК, просто за обекти от 3-4 санта не ти трябва 1:1 макро - може да си позволиш малко кроп. Големината на сензора не ти помага за ДОФ-а, но мисля, че няма да е проблем да си го постигнеш с малко кропване, а 12-те мегапиксела ще са достатъчни.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: spotter84   
Дата:   24-04-17 12:38

И за да не отварям нова тема, и аз да попитам нещо подобно. Кой макро обектив между 90 и 105 мм дава хубаво боке при сниамне на портрети например и е с вътрешен тип фокусиране? Т.е няма движение напред-назад на челния елемент. [beer] Благодаря предварително.

П.С За мен е ок дори макро тип 1:2, ръчнофокусни обективи и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-17 12:44

Двата 100-ка на Канон са такива. По принцип макротата трябва да са точно такива, може би освен специлизирания 65 5:1 пак на Канон, където нещата са маалко по-различни :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 12:53

spotter84, и 90 и 105мм са достатъчно добри за бокета и т.н. 105 Сигмата с OS (по-старата не е за препоръчване, макар че е остра) дава интересно боке, а 90мм като Тамрон без VC е някакси малко по-правилно и кръгло. При този с VC също. Сигмата 105 с OS винаги ми е изглеждала по-здрава механично от 90мм. 70мм Сигмата си е най-остра, но там бокето не се харесва на всеки. Не снимам много хора, но познавам достатъчно снимащи с макро. Ползвам няколко макро обектива, и съм минал през почти всички, без Tamron 90 VC последния и Sigma 180/2.8 OS.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: spotter84   
Дата:   24-04-17 12:58

Благодаря за включаванията на lamerko и kvakioh. Гледал съм кадри с макрото на Canon 100 2.8, там сякаш бокето беше доста по-нервно. А някой да е снимал с ръчнофокусния Tamron 90 2.5 adaptall-2?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 13:28

Adaptal 90 синеят леко кадрите и има ръбато боке според ламелите.
Tokina 90 "Bokina" е интересният от по-старите ръчни, но струва доста, защото е рядък.
Moже би да допадне Cosina 100 f3.5, като по-старият модел- ръчния, примерно за Никон имаше доста кръгло боке. Сега имам по-новият, за Канон с автофокус, но е само остър, без боке изразено толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   24-04-17 14:33

@Bari:
По принцип по-дълбок DOF се постига с:
1) По-затворена бленда.
2) По-малка матрица.
3) По-късо фокусно разстояние.
Мисли в тези направления.
Не си казал какво точно ще снимаш, но по принцип може да се замислиш за 50 мм обектив. Sigma 50/2.8 например, от по-евтините варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 14:59

Да уточня, че на Фуджи само ми синеят Адаптал-а. Не съм пробвал на други, защото не ми се взима адаптор. Toва преди поне 4 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: bari   
Дата:   24-04-17 15:33

Pavlov
За блендата съм казал, матрицата също е ясна, късото фокусно разстояние - да, но има обективи с късо фокусно разстояние, но с калпава оптика, а аз търся рязък обектив, затова питам за рязък обектив с който колегите са работили и познават.Ще снимам предмети с указания размер и трябва да са резки навсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 15:44

Sigma 180/2.8 OS> 70мм Сигма=Тамрон 90 Vc (F017)> Sigma 105 OS> Sigma 150/2.8 OS= Tamron 90 VC първия и надолу. Така ги поставям аз като острота.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: tziko   
Дата:   24-04-17 15:44

Огледай се за широкоъгълен макро обектив, нещо от сорта 40мм или 60мм не ги знам каноските къв арсенал имат в тая насока, но май бива. По принцип макро обективите държат острота на бленди над 16 и имат възможност за затваряне до 32 и повече. Също, ще ти трябва и светлина, за снимане с такива параметри.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-17 15:52

ЗА Канон и ФФ най-малко мм е Сигма 50/2.8 и някакави ръчни и стари. 60мм няма. Има 70 Сигма и след това са 90 Тамроните, 105 Сигми, 150 Сигми и 180 Сигми. И 100 Канонските, Cosina 100/3.5 AF. Няма повече, освен някакви ръчни екзотики- Цайс и т.н. ЗА кроп има още 4-5 автофокусни от 28 до 60мм.
Използвам и Сигма 50/2.8 макро редовно за сканиране на негативи от ленти, различни формати, отличен е на статив и е до бленда 45. Няма грешка и той в остротата, само малко на безкрайност (което не влияе при макро) леко ми губи острота. Това на 36Мпикс Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: Bari   
Дата:   24-04-17 21:31

Благодаря на всички и особено на kvakioh за отзивчивоста. Май решението клони към 70/2.8 сигмата

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв макро обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   25-04-17 11:27

E, да добавя все пак и недостатъците на Сигма 70 и 105 (по-стария) за Канон. И двата са с еднакви конструкции, като при 105 разликата е там, че има две допълнителни колелца в моторчето, които с времето се прецакват. Едното колелце се сменя, и работата се пооправя, другото е в самото моторче и забива след кратко време и то. И няма поправка. 2 такива обектива съм имал и при двата след време се появи. Единият още ползвам ръчно, но дори и там се върти трудно фокуса. Но е еталон за острота този 105 старият.
При 70мм обективът няма такъв проблем. Единствено не ми харесват тези по-старите Сигми, че излизат напред при 1:1 фокусиране и че са шумни. ЗАщото нямат HSM тихият мотор.
Тамрон 90 също може да се види, дори и този без стабилизация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »