Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: the-rookie   
Дата:   16-03-17 17:36

Здравейте,нов съм във форума и това е моята първа публикация на тема.Имам няколко обектива ръчни на който искам да направя профилактика в това число и смяна на смазката. Въпроса ми към по запознатите от мен е каква смазка е подходяща? Уточнявам обективите са Sonnar-и,flektogon-и,хелиос все метални.


Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: ZENON   
Дата:   16-03-17 17:51

Преди използвах някаква немска грес, доста "мека". Сега използвам високотемпературна грес... запазва си вискозитета при по-широк температурен диапазон.
Но и с проста грес си се въртят перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   16-03-17 18:01

Има различни смазки и повечето са грешни :). Има специални смазки за оптика, по-скъпи са. Предвидени са за оптика, което значи че не се изпаряват и полепват по лещите и са подходящи за материалите с които са направени вътре обективите. Също така трябва да се знае колко и къде се слага, за да не стане по-зле положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: colorphoto   
Дата:   16-03-17 18:36

Както Симо писа от прекалено смазване може да се получи негативен ефект.

Хелиос съм почиствал и сглобявал безпроблемно на млади години,ако върви по-тегаво не е до смазката.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: Ivan_A   
Дата:   16-03-17 21:02

След профилактика на обектив, цитирам обяснение на майстора:

" ... А за механиката не си прав, тя беше в най-лошо състояние, но на време все пак. Някой е намазал газовата резба с грес а хеликоида със силикон и двете масла са смъртоносни за бронза и месинга. Поради това е направил ляв и десен луфт но са минимални. Почистил съм и съм сменил маслото с минерално, каквото трябва да е."

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: enizvk   
Дата:   17-03-17 09:00

Аз ползвам тази: http://pharmco-shop.com/TERMOL-mineralna-gres-p-144.html

Мисля че се справя много добре стига да не прекалиш с количеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: s_dyakov   
Дата:   17-03-17 11:00

Симо е прав - има специални греси за оптика, които не се втечняват с времето. Не се изпаряват и на ниска температура имат същите свойства като на висока. Недосатъка е че 1- 2грама са по 30-тина долара.


Като компромисен вариант: бял литиев грес. Можеш да си направиш тест капваш някъде малко и ако не се разтече с времето значи е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: Maelstrom   
Дата:   17-03-17 20:46

Това HELIMAX-XP Helicoid Grease би трябвало да свърши работа - 28 грама за около 40лв.


Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: the-rookie   
Дата:   17-03-17 21:24

Благодаря за предложенията,тази която ми предлага Maelstrom ми се струва най-подходяща(между другото на сайта на фирмата цената е 10 долара за 57 грама)!

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: the-rookie   
Дата:   17-03-17 22:20

Сега се замислям,дали ламелите на ириса се смазват по принцип(не с грес или масло естествено) ,а например с втриване на графитен прах!?


Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-03-17 00:51

Зависи от модела на обектива, ако е скачаща бленда трябва да са сухи и прави(при деформации може да се окаже, че вече не стават за нищо).

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: ZENON   
Дата:   18-03-17 01:23

Колкото и обективи да съм разглобил, никога не съм виждал ламели, които да са смазани фабрично.
Има омазани със смазка ламели, но това е нещо, което не е нормално.
Като разглобяваш обективи маркирай си позицията на лещите спрямо държачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: Binjo_o   
Дата:   18-03-17 08:18

Мога да потвърдя, колкото и обектива да съм виждал, смазване на ламелите не си личи. Ламелите се мият, но не се смазват, според мен.
Смазката е за хеликоида, и лостчетата като колкото по широк температурен диапазон покрива толкова по добре. Лично за последно си смазах два обектива със обикновено финно масло, ( след щателно измиване ) за шевни машини, за експеримент. Вече година си имат лек ход и зимата, и няма проблеми нито омазняват стъклата нито нищо- обективите са Пентакс и Яшика. Предполагам след време ще се изпари, което е недостатък пред греста. Който иска разбира се да си купува часовникарско масло или специална литиева грес [smile]
В часовникарските форуми има линкове и повече информация



Публикацията е редактирана (18-03-17 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Смазка за ръчнофокусни обективи
Автор: stotinka   
Дата:   18-03-17 13:20

Имам МИР 1Б, купих си го нов от магазина ( преди около 100 години), с омаслена бленда, ма тогава толкова и разбирах, зачудих се дали е нормално, но вече дватрийсет години си бачка перфектно, като за това време да съм изщракал стотина кадри с него, нито е клеясал, нито нищо, като нов е ... та може и заводски да е омаслен, нищо чудно.

п.п.
не е със скачаща бленда



Публикацията е редактирана (18-03-17 13:30)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »