Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   03-03-17 23:30

Здравейте.

От известно време се запалих по фотографията. Почти нямам опит, започнах да чета, поръчал съм си две книги, ще потърся някой онлайн курс и сега мисля да си избера техника. Ще купувам след около 2 седмици.

Простете ми за нескопосани изказ но ще се опитам да дам насоки за какво точно ще ми трябва. Имам желание да снимам основно хора - портретни снимки, в цял ръст, в далечина като много харесвам снимките с арт излъчване - игри на сенките, на светлините, черно бели и т.н. Знам, че за да правя такива снимки ще се изисква много практика, но такава ми е идеята и визията към която искам да се уча - снимки от този тип:

https://photo-forum.net/i/2048002

А да, искам и техниката да има възможност да blur-ва фона на снимката.

Какво ще ми препоръчате? Мога ли да се вместя в нещо прилично на старо до около 800лв? Доколкото разбрах освен тяло и обектив трябва да търся и още някакво устройство или приставка, която премахва отраженията. От другаде пък подучух, че телата на Никон били съвместими с различни видове обективи.

Бих се радвал на малко обяснения и предложения с оферти от тук или друго място.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: piknik   
Дата:   04-03-17 01:24

Привет, аз също се за запалих - имах 4000 лв преди, но ги загубих...Светлина ти трябва - 2 Светквиаци, даже - 3 - фон и осветление с твойте 3...
Статив - за "Близу" 300 лв - читав - без телевизията :):)

П.С. Аз го нямам и си мечятая сега..., но е истина. !

А Светките - маркови са повече от Фотоапарата....
Наше производство са към 250 лв, което е Гот.... 1 към 4.



Публикацията е редактирана (04-03-17 01:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: GenaDP   
Дата:   04-03-17 01:32

@vonko1988:
Прочети книгите и ще разбереш какво ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: piknik   
Дата:   04-03-17 01:43

Или това - лесно е :) Шега разбира се !

https://www.youtube.com/watch?v=MyZuzYtXTnI&spfreload=10



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: Konstantinov   
Дата:   04-03-17 02:24

В EXIF под снимката като се натисне, пише с каква техника е снимано-за 6хиляди.Изобщо като купуваш нещо виж снимки с техниката която ще купиш, за да имаш представа за възможностите .



Публикацията е редактирана (04-03-17 02:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: quazimodo   
Дата:   04-03-17 06:44

Konstantinov написа:

> В EXIF под снимката като се натисне,
> пише с каква техника е снимано-за
> 6хиляди.Изобщо като купуваш нещо
> виж снимки с техниката която ще
> купиш, за да имаш представа за
> възможностите
> .
>

>
> Публикацията е редактирана (04-03-17
> 02:27)

И заедно с това, по=-често ще видиш възможностите на автора да ползва Фотошоп[smilie18]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   04-03-17 09:50

Колеги, благодаря за мненията но се надявах да чуя нещо конкретно.

Дадох снимката само като насока за стила, към който искам да се стремя. А доколкото разбрах ако си купя скъпа техника на този етап няма да имам уменията да използвам възможностите й. Поправете ме ако греша.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: bg2014   
Дата:   04-03-17 10:17

Кой очакваш да ти се върже?



Публикацията е редактирана (04-03-17 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vkk1   
Дата:   04-03-17 10:22

се надявах да чуя нещо конкретно

nikon d7000 + 50 1.8d на старо от базара.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: MARLOV   
Дата:   04-03-17 11:43

Преди да си купиш каквато и да е техника научи първо основните понатия.Има достатъчно литература по въпроса.И след това задавай уточняващи въпроси.Нали не очакваш някой тук да ти разкаже всичко ,което пише по книгите!? Поне основите понаучи!С познанията ,които имаш в момента с една евтина сапунерка ще правиш много по хубави снимки отколкото със скъп черен апарат.



Публикацията е редактирана (04-03-17 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: AlexSky   
Дата:   04-03-17 11:58

Вече почнах да си мисля,че тук въ[smilie10] в форума имаме болен колега от раздвояване на личността![smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: steeens   
Дата:   04-03-17 18:28

За телата на Никон си чул погрешно. За безогледалките на Сони е вярно това което си чул. Така че спокойно можеш да се справиш с тоя бюджет. Е ще трябва да се научиш да снимаш с ръчен фокус, ама това е лесно с пийкинга.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: bg2014   
Дата:   04-03-17 20:46

AlexSky написа:
Вече почнах да си мисля,че тук въ[smilie10] в форума имаме болен колега от раздвояване на личността![smilie10]


Бърз си. За един месец разбра това, което хората не виждат с години.
И си смел. Браво! Какво да кажем ние с гайдите?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: Jk.freeman   
Дата:   06-03-17 15:15

Всъщност имаше само един с раздвоение на личността...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   09-03-17 13:38

От това, което прочетох стигнах до извода, че ми трябва тяло Никон 5500. За обектив още не съм мислил.

Някой има ли за продажба такъв? Смятам да купувам след 7-10 дена.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: Pavlov   
Дата:   09-03-17 13:46

От това, което прочете, би трябвало да стигнеш до извода, че ти трябва Nikon D7000 + AF 50/1.8D. Никой не ти е предлагал D5500.
Пък ако си решил сам да си купуваш каквото ти хрумне - тази тема е излишна.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   09-03-17 14:18

Имам предвид това което прочетох от книгите, интернет + темата не само тук. Поправете ме ако греша, но за Никон втората цифра е много важна и това, че 7000 е по-нов модел, не значи че е по-добър. 7000 или 7100 четох някъде, че имат проблем с автофокуса.

Може ли да обясниш защо 7000 е по-добър от 5500?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   09-03-17 14:24

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D7000-vs-Nikon-D5500

Nikon D5500 is the clear winner of this comparison. It has a higher Overall Score and beats Nikon D7000 in all criterias.
It has better general image quality, more features, more compact body and offers more value for the money



Публикацията е редактирана (09-03-17 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: roburt48   
Дата:   09-03-17 15:12

За бюджета, който си определил ще купиш горе долу камери с еднакви възможности... Независимо от марката и модела. Ще има разбира се компромиси в една или друга посока. Т.е. ще има ЗА и ПРОТИВ една или друга камера. 800 лева не са никак малко пари за начало. Колкото до кадъра, който си дал за пример, ако си погледнал EXIF-a е правен с Canon EOS 6D, който е към 3 бона само тялото ! За разликите м/у Д7000 и Д5500 едва ли мога да кажа нещо смислено тъй като не се чувствам никак компетентен да взимам подобно отношение [smile] Но все пак ще вметна един факт - Д7000 е модел от 2010 г., а Д5500 е от 2015 г. ! Аз даже се съмнявам, че можеш да намериш Д5500 + приличен обектив за 800 лв., но може и да греша, не знам ... Та накратко - огледай тук в базара или други сайтове какво се предлага на цената, която отговаря на бюджета ти. Било то Canon, Nikon, Pentax, Sony .. По отношение на обектива, ако наистина си начинаещ аз лично не бих ти препоръчал да започваш с твърд. По-добре е да си вземеш китовия обектив за съответния модел... пък после и още (мое мнение). Успех в начинанието [shtrak]

П.П. Дано колегата bg2014 да не е прав, за да не съм писал напразно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: Pavlov   
Дата:   09-03-17 15:35

"Може ли да обясниш защо 7000 е по-добър от 5500?"
Мога. Ама ще ти обясня, ако преценя, че си сериозен, и че ще ми имаш доверие, а не да ми оспорваш всяка дума с цитати от разни сайтове.

"Поправете ме ако греша, но за Никон втората цифра е много важна и това, че 7000 е по-нов модел, не значи че е по-добър"
Поправям те - грешиш! Класификацията при Nikon е малко по-сложна от "втората цифра".

"7000 или 7100 четох някъде, че имат проблем с автофокуса."
Ами в момента до мен е един D7100, скоро ще навърши 3 години, откакто го ползвам. Би ли ми обяснил какъв точно му е проблема с фокуса?
А D7000 и D5500 имат един и същ автофокусен модул. И ако единият модел има проблем - значи и другият го има.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   09-03-17 17:00

Така. Явно съм объркал малко, 5500 е по-нов от 7000 и 7100.
Очевидно погрешно съм сметнал, че първата цифра показва едва ли не колко нов е модела.

Та работата е там, че не мога да отделя ежедневно много време за четене и курсове, защото времето ми е ограничено, а ми се иска докато се уча да го правя с апарат в ръка за да мога и да практикувам. Обаче за да си избера апарат очевидно трябва да натрупам доста солидни познания :) И наистина сега видях, че от 5500 е много трудно да се намери екземпляр на старо. Явно е прекалено нов модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: Pavlov   
Дата:   09-03-17 17:16

"Та работата е там, че не мога да отделя ежедневно много време за четене и курсове, защото времето ми е ограничено"

Тогава имай доверие на по-опитните във форума, след като си решил да им искаш мнение.
D7000 има вграден мотор за автофокус и с по-стари обективи, по-светъл и голям визьор със 100% покритие на кадъра, горен дисплей, две врътки и много повече изнесени бутони за управление, микронастройка на фокуса, виртуален хоризонт, и т.н. Тези неща са важни. Вярно, D5500 e по-ново поколение, с матрица, която държи малко повече на високо ISO. Но това едва ли ще ти е решаващо за снимките, поне отначало.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: colorphoto   
Дата:   09-03-17 18:38

vonko1988:Я виж хубаво че моделите с 3ХХХ и 5ХХХ нямат горен дисплей,нямат и две е-колелца за бърз контрол.

Серията 7ХХХ са мнооого по-удобни за използване имат повече контроли и копчета за бърз достъп,както и удобен горен информационен дисплей и са по-вискок клас,както ти писаха.

3ХХХ и 5ХХХ нямат и мотор и не могат да ползват обективите без вграден такъв.

Повтарям колегата,ама така седят нещата.



Публикацията е редактирана (09-03-17 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   10-03-17 09:38

Добре. В такъв случай ще търся 7100, ако не 7000. Какви са разликите между двете чисто практически?

Може ли също да ми дадете и идея за прилежащ обектив, който да прави добро размазване на фона и изобщо да става за снимане на хора и предмети?

Предполагам, че за такива цели е много важна блендата, може би и фокусното разстояние. Повечето, които гледах са с фокусно разстояние от около 35 до 55мм.

Не е нужно обектива да позволява голямо зуумване, за момента не проявявам интерес към снимане на диви животни или някакви папарашки снимки(в кръга на шегата) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за техника за начинаещ
Автор: vonko1988   
Дата:   10-03-17 09:39

Разбира се, че ще се доверя на преценката на хората тук. Просто искам донякъде да си обяснявам и да разбирам защо ще избера точно определен модел техника :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »