Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Лаптоп за фото обработка
Автор: chrisworld   
Дата:   05-03-17 21:12

Здравейте !
Искам да се консултирам с вас за избора на лаптоп за photo editing за един приятел.

В момента сме се спряли на следните два модела:
https://laptop.bg/laptops-lenovo-IdeaPad_510-lenovo_ideapad_510_15isk_80SR00FKBM_256gbssd (не искам да правя реклама)
На това леново екрана е FULL HD,матиран е и е IPS.
Има възможност да се сдобие и с един Macbook Pro като този --> https://support.apple.com/kb/sp649?locale=bg_BG
Забелязал съм, че често ги ползват тези макове за видео и фото обработка.
Ако имате други предложения, ценовата граница е в тези рамки.

Моля за съдействие и поздрави :) .

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-03-17 21:21

Аз на близка цена (1100) наскоро взех Lenovo T530 с допълнително 250GB SSD. Актуалния модел от серията е 4500лв, този е просто на 3-4 години и с 3-та серия i7 процесор.

Съмнява ме на това нещо за 1200лв нов дисплея да му е адекватен. Дори съм готов да се обзаложа, че няма да бъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: alext   
Дата:   05-03-17 21:37

Приоритетите са Рам 16гб, ако иска няколко години да ползва и процесор поне i5, i7 и ssd. Екранът ще е винаги с компромиси, но поне ips. Останалото според бюджет

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-03-17 21:51

Той може и сам да се обади, но наскоро един приятел си взе лаптоп на около 1600лв и бая ядове бере с екрана. Силно ме съмнява в ниския и средния клас, където големия бой е кой колко рам и какъв процесор има, да намериш лаптоп със наистина добър дисплей.

А колкото до 16ГБ рам - да, силно е желателно, но в зависимост от типа обработки може и 8 да стигнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: chrisworld   
Дата:   05-03-17 23:41

Благодаря много на всички за участието в темата.
А за въпросното MAC-че нищо не казахте, този модел е без ретина, модела е с I 5цата,8GB 1600MHz DDR3 памет,SSD 500 GB (дал съм линк) и не знам дали изобщо ще върши някаква работа (не съм много наясно с тази марка )
Поздрави !



Публикацията е редактирана (05-03-17 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: kiten   
Дата:   06-03-17 00:01

Бягай от тази марка всичко е на обратно [smilie18]
Все едно у нашенско да караш кола с десен волан и да казваш колко е скъпо возилото.
[beer]



Публикацията е редактирана (06-03-17 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   06-03-17 07:15

Виж rmania.net за Lenovo T530 или Lenovo W520.
По телефона ще доуточните дали/какво SSD да се сложи, колко още RAM би желал, дали да добават 1-2TB HDD в caddy намястото на DVD-RW и т.н.

Екраните им са супер яки, а и са с професионални видеокарти

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: tonyboy79   
Дата:   06-03-17 08:57

Аlienware 17 r4 4K [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: iLudia   
Дата:   06-03-17 09:53

Обръщам ти вниманието върху Dell XPS 15 9550 с 4К UHD Touch дисплей. Аз ползвам по-скъпия Dell Precision 5510 който е със споменатия дисплей. От Dell твърдят 100% Adobe RGB гама.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-03-17 12:10

Леновото което си избрал има IPS display но той покрива само 60% от sRGB, което е зле за фотообработка. Добре е да поне около 90%. Мака е с малък дисплей, ниска резолюция, не е IPS и също не е добре откъм цветове. Ако си ОК с Мак, според мен поне 15''ретина на старо. Идва около 2000лв.

Ако нямаш проблем да купуваш втора ръка, бих ти препоръчал

HP 8560W

или

HP 8560W

или

HP 8570W

Това са професионален клас работни станции на HP от преди няколко години, i7 четириядрен процесор, NVidia Quadro графична карта, SSD и 8Гб РАМ които срещу около 100 лева може да направиш 16 ако искаш. И най-важното имат най-добрите дисплеи поставяни някога на лаптоп. DreamColor са 10битови, IPS дисплеи с пълно покритие на Adobe RGB, и идват фабрично калибрирани и готови за работа. Такъв дисплей рядко ще намериш и за настолен компютър да не говорим за лаптоп.

Но са малко по-тежички, затова пък изработката е яка и на ниво и цената около 1300лв, колкото са лаптопите които си си избрал. Ако искаш по-леко и елегантно и си ОК с МАК - 15'' Retina.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-03-17 12:18

Колегата е прав, Dell XPS 15 9550 4К дисплеите покриват 90% Adobe RGB и 100% sRGB което е повече от добре. Ако може да си го позволиш като цена е също идеален за фото, доста по-лек и елегантен от HP 8560W


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-17 13:04

Че какъв е тоя IPS, дето покрива едва 60% от sRGB? Дори на супер-скапания дисплей на ниския клас Dell имам близо 80% покритие, а възможно с най-мижавата TN матрица. Тази вечер ще пусна на един дърт 8460p калибрация да видим какво ще покаже, но нямам много надежди :)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-17 13:08

.



Публикацията е редактирана (06-03-17 13:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-03-17 13:09

Не съм си ги измислил тия 60% sRGB. Ей го на, виж какво пишат хората

Lenovo Ideapad 510 Review

а notebookcheck е немски сайт, прецизността и точността им е в кръвта.


Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-17 13:18

Пълна измама значи... не че се надявам на кадърен дисплей при лаптопите, ама някакси е гадно да си вземеш джаджа за 2к+ и да получиш нещо извратено.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-03-17 13:32

Е как има отлични дисплеи, посочил съм ги - DreamColor за по-малко пари, преди няколко години тия лаптопи струваха 2-3 бона в Euro, 4К на Dell, срещат се и в други лаптопи. Ако човек се разрови из форумите, ще намери точния модел и производител на тия 4К IPS матрици. А има и други добри. Едно време така си смених матрицата на лаптопа с такава дето покрива 98% Adobe RGB. Оригиналната с която дойде беше зле. Това са стандартни мартици, със стандартни размери. Така че може да си направиш лаптопа да е с хубава матрица ако искаш. Е трябва да се внимава, дали видео картата и кабелажите я поддържат. Нали се сещаш, че ако си вземеш тая 10битова матрица дето е на HPto няма да може да я сложиш на друг лаптоп, щото нито кабелите нито картата ще я поддържат. Но повечето мартици са стандартни и лесно могат да се заменят, слагат на различни лаптопи и модели, които не идват оригинално с тях.

Има, има стига да се разрови човек и да почете. Но IPS само по себе си не е гаранция както се вижда. От IPS до IPS може да има голяма разлика :)



Публикацията е редактирана (06-03-17 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: IDA   
Дата:   06-03-17 18:38

Абсолютно поддържам тезата, че професионална мобилна работна станция на 2-3 години за малко пари е в пъти по-добра от нови модели с бомбастични характеристики за същите или повече пари. Аз преди година и нещо си взех втора ръка Дел Пресижън М6600 (17 инча матов ай пи ес 1920х1080, 16 ГБ РАМ, Ай7 Ку2720 четириядрен, Енвидиа квадро 2000 с 2 ГБ собствена РАМ), произведен в края на 2014 г. и съм страшно доволен. При пътувания е винаги с мен. Изработен е като танк и отговаря на американския военен стандарт. Добавих му само едно ЕсЕсДи и всичко ми излезе към 1900 лв., заедно с оригиналната му чанта. Ползвам го освен за фото и за обработка на 10/14 бита РАУ видео. Справя се перфектно, а работата с него е песен, особено за видеото. Това са железни машини, правени за яки натоварвания и сериозна работа. Горещо препоръчвам!



Публикацията е редактирана (06-03-17 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: radikyokushin   
Дата:   06-03-17 23:21

Напълно подкрепям написаното от stef7 и IDA.
Търси мобилна работна станция и не се занимавай с нови пластмасови боклуци.
Към изброените мога да добавя и W-серията на Lenovo.
Имам едно W500, което работи безупречно, а е видяло толкова "бой", че вече имам чувството, че никога няма да умре.
Но си е дърто и вече ми стои в колата (не го свалям от там) за екстремни ситуации, когато трябва да обработвам и пращам видео буквално на терен.
Иначе имам два Пресижъна М6600 (като на IDA, само че с 32ГБ РАМ) и М4600. Няма просто такива машини - само който е работил с такива, знае за какво говоря [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: Argo   
Дата:   06-03-17 23:33

Много разбирачи еййй, kiten вие у Китен много сте запознати с Маковете май, че чак и акъли давате.
chrisworld иначе за мака : на 13 инча какъв "photo editing"? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: Fifata   
Дата:   07-03-17 00:03

Не ретина дисплея покрива малко над 70% sRgb, ретина дисплея е 99%.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: IDA   
Дата:   07-03-17 10:48

Ради,

Ти откъде им намери 8 ГБайта ДДР3 РАМ модули на твоите М6600 станции, за да им запълниш слотовете до максималните 32 ГБ? Има, продават се, ама все още са много скъпи и не знам, дали ще им паднат цените. Не че не се справям и със сегашните 16 ГБ, предостатъчни са, но да имаш още 16 за РАМ Диск е голяма благина за видео. Аз работя с Резолв и си конфигурирам РАМ-а на 12 ГБ работни и 4 ГБ за РАМ Диск, върху който пиша при експорт. За късометражни филмчета (до 10 минути) става и станцията направо лети, но за по-дълги филми е малко. Ако имах 20ГБ РАМ Диск, както е възможно при теб, това щеше да ми реши проблема с бързата памет кардинално. Ако не намеря 8ГБ модули на разумна цена, ще му сложа още едно мСАТА ЕсЕсДи на предназначения за целта празен слот. Слава Богу, тези станции предоставят невероятни възможности за надстройка. Ти какво мислиш по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: radikyokushin   
Дата:   07-03-17 14:02

IDA написа:

> Ради,
>
> Ти откъде им намери 8 ГБайта ДДР3
> РАМ модули на твоите М6600 станции,
> за да им запълниш слотовете до
> максималните 32 ГБ? Има, продават
> се, ама все още са много скъпи и не
> знам, дали ще им паднат цените. Не
> че не се справям и със сегашните 16
> ГБ, предостатъчни са, но да имаш
> още 16 за РАМ Диск е голяма благина
> за видео. Аз работя с Резолв и си
> конфигурирам РАМ-а на 12 ГБ работни
> и 4 ГБ за РАМ Диск, върху който пиша
> при експорт. За късометражни
> филмчета (до 10 минути) става и
> станцията направо лети, но за
> по-дълги филми е малко. Ако имах
> 20ГБ РАМ Диск, както е възможно при
> теб, това щеше да ми реши проблема
> с бързата памет кардинално. Ако не
> намеря 8ГБ модули на разумна цена,
> ще му сложа още едно мСАТА ЕсЕсДи
> на предназначения за целта празен
> слот. Слава Богу, тези станции
> предоставят невероятни
> възможности за надстройка. Ти
> какво мислиш по въпроса?

Ами купих ги нови. Не помня от къде и за колко, но наистина не бяха никак евтини.
Но пък "старите" плочки 4х4ГБ отидоха на малката станция (М4600), която беше с 4х2ГБ и така ъпгрейднах и нея :)
Иначе и на двете съм със ССД-та Самсунг 850про 512ГБ плюс втори хибриден ХДД на М6600 и съм супер доволен.
Като цяло ъпгрейда не ми беше никак евтин, но не мога да си позволя твърде големи компромиси, тъй като рендвам видео всеки ден и при мен буквално секундите са от значение, както и мобилността, заради което пък и съм с лаптопи.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: uzsree   
Дата:   07-03-17 14:20

IDA
Ето я твоята памет, избери си магазин:

Corsair 8gb 1x8gb Ddr3 1600mhz CMSX8GX3M1A1600C10

Не е евтина, но те изтрелва в друго измерение.

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: tonyboy79   
Дата:   07-03-17 15:44

Asus ROG 4К също стават. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Лаптоп за фото обработка
Автор: IDA   
Дата:   07-03-17 15:57

А някой може ли да каже, дали може да се очаква цените на тези памети да паднат в обозримо бъдеще? За момента не мога да дам толкоз пари за памет и съм склонен да изчакам. За същите пари мога да купя 1 ТБ ЕсЕсДи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »