Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: nalexiev   
Дата:   04-03-17 16:04

Здравейте,

Имам едно питане. Имам ръчнофокусен обектив, който при снимане през live view и фокусиране всичко е прекрасно и е точно. Но, когато използвам confirmation точката през визьора фокуса не е ок. Пробвах да пипам по AF fine tune и да редуцирам донякъде backfocus-а, но без успех. (Става дума за Nikon FF тяло).

Някакви идеи? Ползвал съм го предимно при ръчен фокус през live view за астрофотография, където confirmation-а не ми е бил проблем, но сега го продавам поради смяна на системата и искам да знам как стоят нещата. Има си infinity и не виждам проблеми с фокуса през live view, но през визьора не е ок.

Става дума за Samyang 35mm f/1.4 , който продавам в момента поради смяна на системата.
Всеки съвет ще ми бъде полезен. Няма децентриране на лещите или нещо подобно.

Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: b0bb0   
Дата:   04-03-17 18:15

Тоест, по едно и също време през лайввюто е фокусирано добре, а като погледнеш през визьора (без да буташ фокусирането) не е?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: fmj   
Дата:   04-03-17 18:50

Имам съмнение ,че диоптричната корекция на визьора е разместена. Сега видях,че е f/1.4. Отворената бленда може да е причината. Много плитък фокус.



Публикацията е редактирана (04-03-17 19:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: nalexiev   
Дата:   04-03-17 19:33

Ами не е фокусирано, когато focus confirmation-а, казва, че е окей.
1. През визьора правя снимка където focus confirmation-а дава, че е ок и правя снимка - няма фокус.
2. Снимам през live view след като zoom-на на диплея за да съм прецизен - фокуса е ок.

Дали има възможност при връткане на диоптричната корекция на визьора - това да даде разлика при confirmation точката във визьора?!

Мерси предварително,

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: fmj   
Дата:   04-03-17 19:43

Не, диоптричната корекция си е за окото. Аз предположих че не виждаш фокусирано обекта в оптическия визьор, а на live view ти е ок. Обаче ако проблема е във снимките, тогава имаш пред или след фокус на обектива. Направи опит със притворена ръчно бленда. Не съм сигурен при Никона как е точно. Идеята да фокусира не на 1.8 ,а на 2.8 или 4. Но както споменах, много е плитък фокуса и за да бъде коректно всичко прави го със статив.



Публикацията е редактирана (04-03-17 19:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: alext   
Дата:   04-03-17 19:47

Ръчните обективи са калибрират точно както и АФ- обективите. Отиваш в менюто за AF Micro Adjustment и му задаваш стойностите и тестваш или с табличка. Самянг имат чип и трябва да сработи. Системата с точката във визьора реално ползва АФ системата, само че няма кой да върти обектива, там на ход си ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: nalexiev   
Дата:   04-03-17 19:49

Благодаря за инфото. Пробвам micro adjustments, обаче въпреки корекцията дава бек фокус. Какъв вариант има да се коригира това и къде? Някакви идеи? Или просто въпреки корекцията - 20 трябва да се направи с табличка? Защото при промяна от 0 на -20 пак дава бекфокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: alext   
Дата:   04-03-17 19:59

https://www.youtube.com/watch?v=7zE50jCUPhM
Имаше нещо с копчето за AF, M на самото тяло. Калибрацията трябва да се прави като на М е настроено. Виж клипчето как е метода

Накрая има и бележки ако не си в -20 +20 скалата защо може да е



Публикацията е редактирана (04-03-17 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация на ръчнофокусен обектив
Автор: nalexiev   
Дата:   04-03-17 20:03

Много ти благодаря. Ще го пробвам :) Ще пиша ако стане :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »