Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Здравейте!
Когато отворя файл в програмата се получава някаква автоматична корекция и не мога да разбера защо е така.
Виждате и как е заснет кадъра, така изглежда на апарата, преди да бъде импортнат за обработка. Бих Ви бил благодарен, ако ме посъветвате. Търсих и в you tube информация, но не успях да открия нищо.
Благодаря!
Наистина бяха снимани NEF+jpg. Мъчих се да видя откъде да направя настройки на цветовия профил, но без резултат. Отворих ги и камера роу, същата работа.
И двата показани по-горе файлове са всъщност един и същ,преди и след импорта.
От къде да сменя тези настройки?
Стига с този RAW.
Сложил / Цъкнал си настройка за самия профил от фотоапарата.
Рестартирай към базови настройките на фотоапарата. Всъщност какъв е той?
Hristov, благодаря за съвета. По-късно ще опитам това, което ми каза. Изчетох темата ти+още една препратка от нея към друга такава.
Камерата е Никон 750, и файловете в raw, излизат точно както и при теб- супер затъмнени, бледи и т.н. реално ако ползвам jpg ,не се нуждае от обработка, защото ме устройва как е заснет. Обаче какво става с raw файла.
От известно време снимам raw+jpg. Странното е,чр вчера отворих файл (неф), заснет от 7100, и пак същата промяна.
Преди съм го нямам това като проблем. В началото на поста се вижда разликата преди и след импорта.
Hristov, при теб се реши този проблем, така ли?
Колкото и raw файла да е размит, никога не ми е излизал така. Добре заснет кадър е искал козметични донастройки, а сега се боря да изкарам това, което зная, че бях заснел.
Добре де, аз не разбирам каква е драмата тук!
Казваш, че РОУ-а не го ползваш и те устройват цветовете на ДЖПГ, защо тогава изобщо снимаш РОУ?
Аз съм със същата камера и при мен се получава същото измиване на цветове и контраст след импорта, но изобщо не го отчитам като проблем, все пак това е суров файл подлежащ на корекции. Знам че разковничето е в някакви профили, но за какво са ми- аз така или иначе с няколко плъзгача ще си настроя всичко както искам. Все пак всяка снимка е различна -с различна светлина, внушение, защо ми е камерата или лайтрума да ги оеднаквяват с някакви предварителни настройки!?
Така е с Никоните момчета - издишат отвсякъде.
А в сервиза пълно безразличие (да не казвам и друго..)
- като ,че ли заплатите не им зависят от това.
Аз с мерак си купих Д7200 ,
но бързо се отвратих от портретите които прави в ДЖИПЕГ.
Просто ги преосветява .
Пратих го в профайлд ,но единственото ,което направиха е да го ресетнат до заводски (като ,че ли аз не го бях правил десетки пъти).
Върнаха го и казаха ,че при тях проблема не се е проявил.
Без да сменям настройки направих портрети и веднага проблема се прояви - на всички бяха преосветени лицата.
Според мен изобщо не са го барали....
Зарязах го в шкафа докато реша какво да правя.
Да пиша до Европейския им клон ли ?
Дано ги стегнат малко тез фирмени сервизи.
Засега снимам със стария Д60 и активно им правя антиреклама.
ve_sselin , почти винаги снимам в raw формат. Просто яко съм някъде и си снимам, ей така за собствения си кеф, тогава снимам в raw+jpg. Явно вчерашните ми снимки са правени със силно затъмнен фон и две светкавици, които ми осветяват обекта, и след импортирането им, драстично се измениха откъм светлина, контраст и т.н. Вярно с няколко бързи корекции си изкарах това, което желая.
Мисля, че това е, което ме фрапира, но... караме така.
donzezi , това ми е втори никон и съм мн довелен, снимах преди това с канон, не казвам нищо, просто за себе си, подчертавам за себе си, ми допадна повече никон откъм мн неща, които не желая да коментирам, защото както вече казах- личен вкус, предпочитания, избор
Благодаря сърдечно, ако все пак някой има какво да сподели, нека го направи :)
@Димитър_Евтимов:
Добре е да свикнеш с мисълта, че RAW форматът не е снимка. Това е просто файл с информация (най-общо казано), от който чрез обработка можеш да направиш готово изображение. Когато отваряш такъв файл с някаква програма за преглед на снимки, виждаш интерпретацията на тази програма - как изглежда според нея. И е нормално нейното виждане понякога да се различава от това на апарата.
Ако искаш да снимаш в RAW и да обработваш, направи си някакви настройки по подразбиране в Lightroom, с които снимката според теб да изглежда най-добре, запамети ги като готов шаблон, и ги ползвай като стартова точка. Забрави това, което виждаш в апарата, или в първоначалното превю при зареждане (което е същото).
Ако не ти се занимава, и JPEG-ът от апарата те удовлетворява - карай си така.
@donzezi - четох ти навремето темата. Смятам, че твоето D7200 има проблем със задапаратното устройство . Лично мнение.
Но щом смяташ, че е дефектно - Вместо да го държиш в шкафа, мога да ти предложа бартер за моя D7100, който няма такъв проблем с портретите . Или пък вземи го продай на някой, който ще си го ползва с кеф.
Хубаво е да се приеме като аксиома, че RAW файлът е константна информация, която НЕ се влияе от никакви профили и настройки на "изображението при снимане" - цвят, цветна температура, цветно пространство, актив д-лайт, шарпнес и подобни...
Каквото и да правите - нищо не променяте в RAW информацията.
Единственото, за което трябва да внимавете е фокус, експонация и композиция при снимане в RAW...
Има софтуери за постпроцес, които се съобразяват с тези настройки и помагат при извличане на "желаното" от RAW.
Създателите на този форум са се постарали да напишат много по въпроса.
И не е скрито
Момчета благодаря. Не обработваме снимки от два дни, винаги съм виждал разликата в raw,к което е абсолютно разбираемо предвид формата. Просто на текущата сесия ме фрапираща разликата. В първия пост съм пуснал линкове. Ако все пак някой желае да му пратя суровия файл и да покаже при него как се визуализира след експорта, бих бил благодарен.
Благодаря на всеки включил се с някакъв коментар по темата.
@Димитър_Евтимов
Виж дали не си включил някаква опция за HDR / профили и т.н.
Ако не се ориентираш - върни настройките за по-сигурно.
При мен проблемът беше, че съм включил HDR-a без да искам и разликата беше огромна. На дисплея всичко наред, а при импорт - тъмница та нищо не виждаш и всички бяха убедени, че е от RAW-a, а аз снимам само в RAW и за 10 години нямах проблем.
Такава фрапираща разлика между RAW и JPG няма.
Корекция на профилите в Лайтруум и Шопа също не помагаха.
Върнете заводските настройки и пипайте само яркост и контраст на мониторите.Сигурно зависи от видеокартата и уиндоса.С драйвер за квадрото съм на уин 8.1 и квадро к2200.Може да смените компютъра или лаптопа и пак да видите снимките ,ама ако сте ръчкали по цветовете на никона или белия баланс ,аз дори не съм стигал там в менюто,ги върнете по дефолт.
От 6д и д750 може да се изкарат чудесни цветове и снимки и ги имам на компютъра и то без усилие.
Имам 3 монитора включени ,снимките неф и жепег са абсолютно еднакви,гледам ги една след друга няма разлика в яркост ,цветове както на монитор за 2х дел така и на монитор за 500 лева,първия 10 битов,втория 6 или 8 на 12 години.
Като се снима на ръчни настройки на сони и никон слагам компресията на динамиката на сони LV4.При Никон е друг параметар , но значи същото и го слагам на нормал.Апарата не е при мен да го видя точно името на параметъра в менюто.
Константинов, мониторите са ми калибрирани и там не барам. Всъщност, проблема се оказа,че не е проблем, просто се подведоха от визията на снимката, поради ниската осветеност на фона и осветения обект. Благодаря :)