Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с обектив SIGMA 15-30 f/3.5-4.5 EX DG
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-12-16 11:15

Здравейте!
Имам едно питане. Преди няколко дни обичната от мен Сигма 15-30 реши да ме изненада неприятно предпразнично - макар и тялото да не отчиташе никакъв проблем и да показваше различни стойности на бленда, обективът беше решил да снима само на 3.5. Чистих контакти, но напразно. Някой имал ли е такъв проблем с този или друг обектив, има ли някакви що-годе общи решения на проблема и има ли смисъл изобщо да се замислям за ремонт, или да го прежалвам тотално?
Обективът е стар, но е добро бюджетно решение и няма как да намеря евтин ФФ вариант за заместник.
В този ред на мисли - ако реша да го сменям с друг, какво бихте споделили за първата версия на Сигма 12-24? Блазни ме, че е по-широк (макар и не с много), но пък е по-тъмен (макар и не с много). Някакви мнения, по-сериозни сравнения и тестове намирам за втора версия, но за нея няма пари.

Благодаря предварително за споделените мнения.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с обектив SIGMA 15-30 f/3.5-4.5 EX DG
Автор: марвес   
Дата:   22-12-16 11:29

Чест проблем на модела, няма решение "поправи си сам" (освен ако не разглобиш сам обектива до диафрагмата, диагностицираш дефекта, намериш необходимата резервна част, замениш и сглобиш обратно) - занасяш на сервиз да види лентов кабел за блендата ли е (най-вероятно) или друго. Ще ти кажат сумичка за ремонт. Провери колко струва този обектив на старо в изрядно състояние и прецени дали си заслужава цената за ремонта. Предвид, че е доста стар модел, е вероятно да не се намерят оригинални части.

12-24 (първата версия) на 12мм е мъничко по-крив и по-винетиращ в краищата, както и малко по-мек в краищата, в сравнение с 15-30 @15мм при оптимално затворени бленди. Като оптика 15-30 е по-добър, но 12 vs 15 в широкото се усещат много на фул фрейм.
Потърси из гугъл, гледам съм директни сравниения между 12-24 и 15-30 в дпревю форума. Притежавал съм 12-24, не е "уникално" стъкло и на 12мм краищата на кадъра няма да се харесат на пиксел пийпъри.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с обектив SIGMA 15-30 f/3.5-4.5 EX DG
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-12-16 11:44

Много благодаря за включването.
Аз не обичам да пиксел пийпвам, искам да има цвят и приемливо остър център, другото не ме грее особено. Моят 15-30 дори и на позатворено в краищата си беше мазен, но никога това не ме е вълнувало безкрайно много. Лошото е, че на 3.5 е непоносимо, май само за някакво астро ще остане пригоден :)
Цветът на 15-30 обаче ме е смазвал от кеф, май пак ще си търся такъв, а за 12-24 питам, защото има две обяви за такъв в базара и ми беше интересно как се представя срещу 15-30.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с обектив SIGMA 15-30 f/3.5-4.5 EX DG
Автор: kvakioh   
Дата:   24-12-16 01:46

САмо 12-24 Сигмата версия 2 ми хареса.
За 15-30 е чест проблем, забиват яко. Има ги евтини, но рядко.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »