Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: coilspring   
Дата:   04-12-16 00:06

Здавейте.Може ли някой да предположи или да каже,защо залепва хартията за сушилнията. Става въпрос за гланцова хартия Фохар. Където се отлепи хартията не забелязвам никакви следи от нещо което да пуска хартията,както и по ръбовете и дори ако потлепя малко където е позалепнало. Толкова ли не я мия?Пуксам я на водопад отворен кран и + плакна на ръка, над 30 минути и емулсията пак залепва за гланцовата плоча зверски и интересното е на места примерно половината снимка?!. В случайте които не залепва толковя яко ще се случи да се откъсне малко парченце на някое място и пак снимката е за боклука,а аз съм скапан перфекционист. Къде бъркам???. Фиксажа ми е А300,а проявителя е фенофорт. Проявявам по следният начин: Експонирам- слагам в проявител; плакна във вана 10 л; понякога в оцетна киселина ; плакна във вана 10 л и фиксирам 10 мин ; Нямам течаща вода в помещението за това когато се съберат снимки 10 на брой примерно както си седят във едната от ваните с вода ги нося на чешмата и ги мия на течаща вода 30 мин. [smilie9] Благодаря ще се радвам на решение на това, определено съм навит да суша по-друг начин снимки,нещо което да не изсушава емулсията да я прави по трошлива. Просто след като вече се понаучих да копирам не искам снимките ми да са като кори на баница. Успех на всички в фото начинанията.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: bobonai   
Дата:   04-12-16 00:14

Нема да се плашиш, пропуснал си последната баня с "Филпон" F-905 и след товва в сушилната.
Когато нямаше по пазарите от филпона, в р-р със сода за хляб ги прокарвахме да падат по-безпроблемно.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: coilspring   
Дата:   04-12-16 00:19

Благодаря за бързият отговор ,а разтворът със содата за хляп в какво съотношение е на Х литра вода колко сода да сложа? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: bobonai   
Дата:   04-12-16 00:23

Измий първо плочите от р-р със содата, а за концентрацията изпробвай с една снимка от шкартото/брак/ и ако не пада свободно, добавяй още сода. Тя е алкална, но търси си и филпон.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: mmjm   
Дата:   04-12-16 00:34

И не е нужно да миеш 30мин на течаща вода. За какво са ти 10л вани? Цени си ресурсите.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: stotinka   
Дата:   04-12-16 01:01

Плочите трябва да са идеално чисти и по възможност не много надраскани. Колко време сушиш, повечко трябва явно, докато снимката не се отлепи цялата, сама.
п.п.
никога не съм ползвал сода или филпон.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-16 01:05

Имам хвърлени няколко плочи навремето - слепването е по-здраво и от най-добрите лепила по онова време [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: asahi   
Дата:   04-12-16 01:24

С времето повърхността на плочите се прецаква. Преди да ги изхвърля бих пробвал дали ще се оправят с полиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: quazimodo   
Дата:   04-12-16 06:56

А валираш ли ги снимките върху плочите? И сушенето нали не го правиш по часовник? Когато снимките започват да изсъхват се чува пукане от отлепването от плочите. Сушиш докато спре да се чува пукане. Има и вариант хартията ти да е престаряла тотално щом е "Фохар" или аз съм пропуснал новото производство[smilie10]. Освен върху сушилня, снимки се сушат и на стъкло, за предпочитане огледално.

П.П. Интересното е, че нямам нито една залепена снимка и нито една изхвърлена плоча. Полските "братя по оръжие" правеха хубави нещица едно време[beer].

П.П.2 Ако не ме лъже паметта[smilie5], най-добрия вариант за сушене е веднага след последното миене, докато снимката е достатъчно мокра - пляскаш копието върху плочата, валираш, с гъба забърсваш излишната вода и залагаш плочата в сушилката. После сушиш, докато спре да пука[smilie21]



Публикацията е редактирана (04-12-16 08:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: Антивик   
Дата:   04-12-16 07:49

[smilie11]Туй чудо филпона не се ли ползваше при миенето на негативите, за равномерно съхнене и да не се образуват петна....за хартията не съм го чувал. Па кога липсваше се препоръчваше слагането на малко веро в дозата.
За лепненето по плочите....може би много добро почистване със спирт и качествена химия, обилна вода/за полирането може би, но не знам чалъмите[smilie2] / и сушене до пукане и самоотлепване. Па може и хартията да е сдала багажа....

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-16 07:58

И аз не съм чувал за Филпон за хартията... иначе като не се измиеха добре - залепваха [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: quazimodo   
Дата:   04-12-16 08:14

Бе, в интерес на истината (не че помня де, сега погледнах), в книжката "Да фотографираме без грешка" се споменава за мокрещо вещество и при снимките. За последно плакнене непосредствено преди поставянето върху плочите[smilie7].


Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: Антивик   
Дата:   04-12-16 08:14

При мен залепване не се е случвало, имах случаи, кога не ги изплацикам хубаво след време да се появят петна, но лепнене...по-скоро е от плочите[smilie8] .

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: MikeDimit   
Дата:   04-12-16 09:32

Може и с веро. Някакъв миещ апарат, който да не оставя следи и да не се пени .

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: coilspring   
Дата:   04-12-16 11:35

Възможно е да е от хартията или от плочите, мисля тези снимки да не ги суша на преса.Иначе: валирам снимките с гумен валяк и след поставянето на снимките обирам излишната вода с хигроскопична марля. Снимките са от горната страна и са затиснати с платното. След махането на снимките,тези които успея да отлепя нямам никакви следи по плочата от тях. Хартията е стара но дава прилични резултати за мойте нужди ето някаква снимка
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=opt1480843104w.jpg

. Гланцовите плочи са ми чисто нови.

Хартията става на цигара, ако се остави да суши ей така, но имам картон дето си оставя относително прав например. Може да се пробвам да я изсуша като я поставя на стъкло и с хартиено тиксо я залепя по ръбовете така изпъваме хартията за акварелен картон и става идеално права, но трябва да жертвам малко от формата на снимката,не знам дали тиксото прецаква емулсията по белият ръб,но за големи снимки е отличен способ.

Иска ми се илфорд хартия ама 100 листа 109 лв, айде да речем 50 лв защото тези листи са ми големжки и бих ги рязал, малко множко пак излиза за хоби,а аз снимам по филм на седмица,понящога два,а не бих снимал на лента,ако трябва да ги вадя цифрово -няма го удоволствието.

Как се суши на стъкло?



Публикацията е редактирана (04-12-16 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: Kolev68   
Дата:   04-12-16 11:46

Ниска ти е температурата.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: coilspring   
Дата:   04-12-16 11:52

Ще пробвам с друга хартия и друга сушилния, следващата седмица.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: MikeDimit   
Дата:   04-12-16 13:58

На стъкло - изчистваш стъклото с препарат. Лепиш с гланца към стъклото и с нещо изтискваш балончтата въздух м/у хартията и стъклото. И тук има опасност да ти залепне гланца за стъклото. Иначе поради по-бавното съхнене на стайна темп. снимката си пада сама от прозореца след време. Ако не падне - мокриш , а не дърпаш, че става мазало. За да се отлепят снимките трябва да намалите повърхностното триене на плочата или стъклото - глицерин, веро, нещо от сорта.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: asahi   
Дата:   04-12-16 16:22

Глицерин, веро или нещо от сорта ще намалят повърхностното напрежение на водата. При залепналата снимка отдавна няма вода и гореизредените вещества ще са в суха форма, нямаща отношение към повърхностното напрежение.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: MikeDimit   
Дата:   04-12-16 16:43

Така е. Явно не обяснявам добре. Това са веществата, които би трябвало да разтворите (по избор) във водата, в която плакнете хартиените копия ПРЕДИ да ги лепнете за сушене[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: colorphoto   
Дата:   04-12-16 16:44

Никога на съм ползвал специален химикал накрая и не помня да е залепвала хартията за гланцпресата.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: Nayden   
Дата:   05-12-16 01:50

Дядо Лесьо използваше само гланцови листи без сушилня.Вечер ги лепеше и сутринта те сами падаха на земята.
Аз не ги гланцирам и ги лепя с гърба към стъкло,като ги залепям по краищата с хартиена лента КРАФТ.

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: coilspring   
Дата:   05-12-16 16:32

Така това което установих - моята хартия явно има огромен коефициент на разширение при намокраяне. Това с тиксото работи много добре може ли да си представиш че директно отлепя и къса самото широко тиксо в опита си да се свие хартията. Лепнах ги за стъклото и стана същото което е на пресата ,залепнаха и в момента, ако имам съседи сигурно вечно ще гледат моят лик и този на приятелите ми.

Содата реши проблемът, иначе от самото свиване ако я няма содата емулсията се разлепва от желанието на хартията да се свива. Със содата нещата са кажи-речи както трябва, има какво още да се желае, но е окей за моята 30 г хартия.

Плочите подлежът на полиране,поне при мен стана- аз прецаках едната и беше леко грапава и надраскана, след търкане с финна абразивна паста всичко е наред,като нова е



Публикацията е редактирана (05-12-16 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: lamerko   
Дата:   05-12-16 16:38

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Хартията ми залепва за сушилнията.
Автор: kolev68   
Дата:   06-12-16 15:32

Както е казал Рейган -Температурата , глупако.Надрасканите плачи могат само да ти направят дефект на гланца , не са причина за неотлепяне.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »