Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: vasil_k   
Дата:   02-12-16 14:53

Здравейте! Мой приятел,живеещ в япония ,ми взе едно d300 (само тяло) и смята да ми го изпрати с куриер. Въпросът ми е дали при това положение ще трябва да платя мито и ако да дали има начин да се избегне , или поне да не е голямо? Пратката няма да е с наложен платеж, ако това има някакво значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Nikolas666   
Дата:   02-12-16 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: virosh   
Дата:   02-12-16 14:59

Дори и да не е с наложен платеж само това че е по-обемисто и идва от Япония може да накара някой митничар да я задържи за проверка.
Поръчвал съм техника от там. От три поръчки за горе-долу еднаква цена само едната ми я спряха на митницата.
Колкото до обявяването за подарък, дори и в този случай пак може да ти я спрат (случвало ми се е), така че и това не е гаранция.

С нашите пощи и митница си е малко до късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-16 15:02

Нали правите разлика пратките дали са пратени от физическо лице или магазин? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: virosh   
Дата:   02-12-16 15:05

@lamerko, от eBay съм купувал от физически лица. Няма голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Nikolas666   
Дата:   02-12-16 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: uzsree   
Дата:   02-12-16 15:10

За митницата няма значение, дали е подарък или покупка. Ще искат да го обмитят. Не случайно на митническия формуляр, дето се лепи на пратката се пише стойността на пакета.
Нека да го пише подарък и някаква стойност дето да изглежда достоверна - 50-100 долара. Понеже е от Япония, ще повярват малко повече отколкото на пакет от Китай. Ще платиш 20% ДДС и малко пощенски такси и ще си свиркаш.

По принцип, ако не повярват за стойността на пратката, митниците могат и ще я остойностят по свои данни.

И имай предвид, че със сигурност ще отворят пакета...

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   02-12-16 16:59

За митницата няма такова понятие като "подарък". Един предмет винаги има някаква стойност и финалната дума за това колко е тази стойност е на митницата. Може да си купил нещо за $1 или да е безплатно (подарък), но митницата винаги ще иска документ за стойност на основата на който да ти начислят данъците. Ако няма такъв документ, те решават колко струва пратката. Същото важи и за доставката. Няма безплатна доставка - ако няма цена за доставка, митницата ще изиска стандартна цена от поща/куриер и ще платиш данъците върху тази доставка. Кое ще иде на митница и кое не е тяхно решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Krassy   
Дата:   02-12-16 17:50

Искай напечатана и подпечатана фактура от Япония, да е вътре... да е на малка стойност и да пише с големи букви - ПОВРЕДЕН, за части [smilie7]
В тоя случай да видим как ще го оценят...
Е, разбира се трябва да НЕ е фабрично запечатан ... малко поразхвърлян да е... хе хе...

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-16 18:01

Сега... за митницата ИМА понятие "подарък", но обикновенно то е без значение. Когато твой познат ти изпраща нещо, то той съвсем свободно може да попълне декларацията без да е обременен с каквото и да било, стига да не развива търговска дейтност от това. Обемист пакет, изпратен от китайски/японски магазин на ниска стойност има много голяма вероятност да бъде блокиран от митничарите, но ако същия е изпратен (на същата ниска стойност) от видимо частно лице - шанса е минимален (води се оценка на риск по случаен критерий). Но дори това да стане - просто отваряш пакета пред митничарите и ако вътре наистина няма стока в търговски вид - то проблеми няма да има. Сега за застраховките е друга работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: ATHOM   
Дата:   02-12-16 18:09

А всъщност, не може ли да спазим закона и да си платим ДДС и мито върху реалната стойност на продукта?

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   02-12-16 18:09

Частно лице, което не развива търговска дейност абсурд да попълни "правилна" митническа декларация с правилните кодове. Ще се хванат за нещо 100%. Освен това какво значи понятието частно лице? Аз съм получавал машинни части поръчани от завод, през ebay и изпращача беше частно лице. И разбирасе си платих ДДС и мито.

Цената на фотоапарат е нещо изключително лесно намираемо. Ако е нов и има кутия, книжка и т.н. ще платиш ДДС върху цената която намерят в нета (ако няма някаква написана за която да се хванат) + ДДС върху доставката.



Публикацията е редактирана (02-12-16 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Synthy   
Дата:   02-12-16 18:18

Има митнически агенти, които попълват срещу 18лв. правилна митническа декларация. Дължи се мито и ддс върху цялата сума (вкл. и транспорта). За фотоапарати митото май беше 0, но останалите налози са дължими. Не са големи, дори и да е върху релната стойност (300лв). И да, можеш да си сигурен, че ще задържат пратката за проверка. Само че ТЕ ще я отворят пред теб, а не ти пред тях. Ще те пратят да попълниш митническа декларация, и след като платиш всичко, ще си освободиш пратката. Преди това си извади EORI номер (за частно лице, постоянен номер задължително!). Отиваш в митницата на Аерогарата (София), и там ти издават номера за 15 мин. След това отиваш при някой митн. агент да ти напише декларация, и с документие на стоката, ЕОРИ, декларацията и платежното от банката, отиваш при митничаря и си взимаш апарата. Сумарно е 1-2 часа. И не се плаши ако ти кажат "лелеее, ако знаеш какво те чака..." - чака те малко бумащина, нищо повече.
Имай предвид, че митницата има обедна почивка 12:00-13:00.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: osis359   
Дата:   02-12-16 18:20

Аз наскоро поръчвах камера от Япония. Продавачът я беше описал като "used camera", което си беше самата истина, а сумата, която беше описал на колета беше 1/2 от реалната. Въпреки това по мои сметки трябваше да се плати ДДС, което обаче никой не ми поиска в пощата...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Synthy   
Дата:   02-12-16 18:25

Упс, аз забравих да спомена, че процедурата, описана от мен по-горе, е когато пратката не идва с БГ Пощи (силно препоръчвам между другото - чуплива е, а пощите са мърлячи). При пощите - отиваш зад ц. автогара в митницата, плащаш каквото ти кажат на пощенското гише и си получаваш пратката. С пощите е силно опростено.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: virosh   
Дата:   02-12-16 18:25

ДДС и мито не се начислява върху стойността на транспорта а само върху стойността на пратката. И този сценарий вече съм го минал.

Съветвам колегата да седне и да прочете малко информацията която е достъпна на сайта на агенция Митници. Доста неща са обяснени там.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: Synthy   
Дата:   02-12-16 18:26

ДДС се начислява и ВЪРХУ транспорта. Пише го в закона и митниците си го искат като бащино наследство. Ако транспорта е безплатен - друга бира.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   02-12-16 18:34

ДДС се начислява и върху транспорта. Ако транспорта е безплатен, трябва да изискаш документ от поща/куриер за това колко би струвала подобна доставка и ще платиш данъци върху тази стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-16 19:07

Потвърждавам - ДДС СЕ начислява върху транспорта. Дори се стига до парадокс - китайски таблет от Китай през DHL - при оправяне на документацията, нещата зациклиха за стойността на транспорта, понеже китаеца е писал "free". Да, ама не можело така в DHL [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   02-12-16 19:48

Точно така :) Парадокса е че Free shipping означава че доставката вече е включена в цената. Идвайки тук ти плащаш данъци върху цената (и неизбежно върху доставката), след което те ти казват "не може без доставка" и слагат сума за доставката върху която пак плащаш данъци. Получава се така, че плащаш данък върху една и съща услуга два пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: virosh   
Дата:   02-12-16 21:36

Хмм, специално за това съм спорил на митницата със служителите там. Искаха да им плащам ДДС за пратка която беше подарък и бях платил само транспорта (от Щатите). В крайна сметка си взех пратката без да им плащам нищо след като им показах фактурата от сайта на стойност 0$ и транспортни разходи 60$.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   02-12-16 22:12

По-скоро са проявили разбиране и случаят ти е бил изключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: asahi   
Дата:   02-12-16 22:57

Безплатен транспорт няма. Ако не го плащаш ти отделно продавачът по някакъв начин вече го е включил в цената, т.е. платил го е с твоите пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: virosh   
Дата:   03-12-16 09:54

@digitalpr, може и така да е. И все пак имам чувството че съм го чел някъде това и ще се разровя като ми остане време.

Отговори на това съобщение
 Re: Използвана фото техника от Япония. Обмитяване
Автор: digitalpr   
Дата:   03-12-16 19:57

Ако намериш нещо, постни тук. Ще ми е интересно и полезно :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »