Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 12:19

Понеже заради кроп фактора 1.5 * 50 = 75мм ~ 85мм.
А ако сложим 85мм на кроп, това прави 127.5мм еквивалент, което не че не е ок за портрет, но ако сложим и цената на единия обектива и надругия като фактор, везните клонят към 50мм-вия.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   30-11-16 12:22

Пробвай и двата и прецени. На мен последно сякаш идеалният вариант ми е 35мм на Фф. Това го прави портретния обектив за ФФ за мен [smilie5]

Виж какво искаш да снимаш и кой от двата ти отговаря на нуждите[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   30-11-16 12:26

Какво значи "не е ок за портрет"? Един от най-готините портретници за Канон е 135-цата, ако те притесняват милиметрите. Колкото до 85-ците - като цяло картинката им е много приятна както на кроп, така и на ФФ. Без да уточнявам марки и модели :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   30-11-16 12:29

Зависи от търсената визия. И с 11мм на кроп могат да се снимат портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 12:31

Само да уточня, че имам 35мм f1.8, и въпроса е има ли смисъл да се взима 50мм при това положение?
А иначе мм-ите ме притесняват относно 85-цата, защото си мисля, че в стая трудно може да се ползва на кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 12:33

Може за близък план. За цял ръст е прекалено дълъг.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: NNT   
Дата:   30-11-16 12:37

Водещият фактор е това, което искаш да снимаш, а не числата на стъклото!
Как си представяш снимката, позата, вертикал или хоризонтал; ще има ли фон с елементи, които да работят за сюжета?
Портрет е много разтегливо понятие и фокусното разстояние за даден случай може да е перфектно, а за друг - скучно, клиширано и плоско.
Всичко останало са числа без никаква стойност.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 12:39

Dimitar.Tzankov написа:

> Зависи от търсената визия. И с 11мм
> на кроп могат да се снимат
> портрети.

Не излизат ли криви глАви :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   30-11-16 12:41

Стига с тази визия - така и няма да разбереш една снимка дали е на 35мм или 135мм :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 12:46

lamerko написа:

> Стига с тази визия - така и няма да
> разбереш една снимка дали е на 35мм
> или 135мм :)

Е да де, ама ако на модела не мога да му хвана нищо повече от лицето, а искам... не е яко :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 12:48

На модела по принцип не трябва да хващаш каквото и да било [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Nikolas666   
Дата:   30-11-16 12:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 12:51

Synthy написа:

> На модела по принцип не трябва да
> хващаш каквото и да било [smilie5]
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   30-11-16 13:38

Synthy : +1

Допуска се едно изключение на живот [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 13:43

ЗАвиси какъв е апарата...
Между 40 и 85мм ми е лимита на мен за кроп. Идеалния според каквото съм пробвал е някой макро 60 или 70мм. Тамрон 60/2 или Сигма 70/2.8, ако е за Никон без мотор остава 60мм. ЗА 50мм по-скоро бих го оставил като някакъв среден, междинен на ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: tziko   
Дата:   30-11-16 14:03

Аз си определям дължината според това, какво искам да хвана от фона зад модела. Не говоря за дълбочината на фокус, а за това, че дългите обективи хващат много по-малък фон концентриран зад модела, а широките хващат много неща стоящи зад модела. В този ред, най-ми допада 105мм на кроп, но пространството не винаги е подходящо за тази комбинация.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 14:17

Аз съм ОК и със 100мм на кропнат никон. Чудесна дължина е според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: petrov88   
Дата:   30-11-16 14:27

На кроп 85цата не ми е OK за портрети, когато ми се наложи да прекосявам планини, полета, реки и езера само и само за да мога да вкарам някой в цял ръст в кадъра ... :D Имам и 135, който се чудя защо още не съм продал.

Иначе за кроп 35 ми е предпочитаната дължина



Публикацията е редактирана (30-11-16 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: samurai2   
Дата:   30-11-16 14:28

85 - цата е убийствен портретен обектив специално за никонските кропки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 14:30

Айде сега някой от пишещите да дефинира "портрет", и след това да се започне умуване, кой обектив покрива критериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: axlastro   
Дата:   30-11-16 14:48

50 мм е най универсален.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   30-11-16 14:56

За мен портретният обектив е 200/2 [cool]
И май не съм сам: има и други, които се мъчат на подобни дължини

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 15:09

Драматична дискусия по въпроса е излишна.

Това че портрети могат да се снимат и с под 50мм е верно,но е по-скоро изключение.

Класическите портрети са преимуществено обхващащи главата на човек,раменете и главата или от кръста на горе.

Питайте Гуухгъл за портрети на хора по които и да е ключови думи и ще се убедите в горното.

В един портрет най-важна е главата,която идентифицира и личността.

От горното се и определя пригодността на даден обектив за портрети.

От 80мм до 135мм са най-често използваните дължини.

И на 200мм и на 300мм става хубав портрет,но предвид че в много помещения не можеш да отстъпиш толкова назад тези фокусни дължини са по-рядко използвани.

За цял ръст от 28мм до 60мм са по-удобни разбира се.

А пък за арт и по-широкото дава интересни резултати.




На питащия ще кажа че 35мм на кроп наподобява 50мм на фулфрейм и за цял ръст ще е използваемо а пък за по-тесни пространства ще ти трябва и по-широко.

За снимане на глави най-добре би бил 85мм,което дава относително 123мм.

50мм на кроп също е решение за портретуване предвид че наподобява относително 75мм.


Човек,с един единствен обектив не можеш да снимаш различни жанрове и в това е и смисъла на ДСЛР системите.



Публикацията е редактирана (30-11-16 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: asahi   
Дата:   30-11-16 15:10

Въпросът в заглавието е формулиран погрешно и оттам следва липсата на верен отговор.

Портретите могат да бъдат с най-различни визии, които се постигат с различна светлина, зрителен ъгъл, ДОФ и ракурс.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   30-11-16 15:46

Супер тема, аз размислих, последните ми снимки с 35 на ФФ хич не ме задоволяват и вече снимам с дълго. Под 400мм и слушалка в ухото на модела за да получава инструкции хич не го броя за портретна фотография... стиЙт някакъв... със 135 - широко и всеобхватно...

[shtrak] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 16:03

По въпроса: 50мм на кроп е добра дължина за заснемане на портрети и да може да се приеме, че ако 85 е твоята дължина на ФФ, то 50мм на кроп е подобна дължина на ФФ (сам си го сметнал)! Но не забравяй, че говорим за съвсем различни обективи, с различни оптични елементи, от което следва, че имаме различен рисунък, визия и перспектива ако щеш... все пак има разлика в мм-те, не само заради кроп фактора. Иначе казано не, че някой ще може да ти каже една снимка с 50-та или 85-та е направен, но ако се съпоставят две снимки с двата ще има разлика. 50 на кроп не е 85 като изображение, макар и да са сходни като приравнените разстояния, но все пак са различни обективи!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 16:26

PhotoBo,твоето мнение за мен е най-смисленото от всичко изписано дотук... като започнат да разтягат едни локуми - заглавието било неправилно, с 11мм можело да се снима портрет... дрън дрън...

Вероятно ключовото е именно това:
"Но не забравяй, че говорим за съвсем различни обективи, с различни оптични елементи, от което следва, че имаме различен рисунък, визия и перспектива"

Благодаря за изчерпателния отговор!
Другите да взимат пример :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 16:29

Примери всички в темата са взели, защото явно сме минали от 8 до 400мм за снимане на хора...Аз лично го избягвам, но действам с колкото се може повече, защото излизат нещата наистина различно.
Ако е до практичност и никога не е снимано с 50мм на кроп и се мислят мм, поглед и визия, не е проблем да се вземе точно 50мм. Ако е тяло с мотор (Никон) или Канон, нещата са прекалено малко като цена, за да се пропусне теста...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 16:41

Фотобо е прав и да допреведа на съвсем разбираем език

50 мм и на фулфрейм и на кроп са си 50 мм.

Просто с кропа "отхапваме" част от това, което обектива проектира върху матрицата

Освен това бокето е различно заради по-малката матрица

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 16:43

Защо бокето да е различно? То си е все едно и също, заото обектива е един и същи. Просто както сам каза - матрицата отхапва от целият образ, проектиран от обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 16:49

Да, ако няма промяна в разстоянието до обекта да

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 16:52

chukov, точно така.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:07

Тук имам един портрет на 12 мм:


https://s20.postimg.org/oxklo5jrh/DSCF_8088.jpg



Не че е нещо особено, просто исках да питам само аз ли не виждам криви глави? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 17:12

защото е в центъра на кадъра главата

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   30-11-16 17:12

Според мен някои други неща са криви.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:21

Значи все пак не е невъзможно с ултра широкоъгълен обектив да се снима портрет? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 17:27

Възможно е, ама както сам каза - не е нищо особено, а мен лично геометрията в кадъра ма натоварва излишно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 17:30

50мм на кроп НЕ е 80мм, НО... имаме "почти" същата визия, защото се намираме на същото разстояние от обекта, на каквото сме и с 85 на фулфрейм.
Вече ще имаме различен ДОФ и различен рисунък, заради различните оптични системи...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: chukov   
Дата:   30-11-16 17:42

е да де

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 17:49

> Възможно е, ама както сам каза - не
> е нищо особено, а мен лично
> геометрията в кадъра ма натоварва
> излишно [smilie8]

Имах предвид, че кадърът ми не е нещо особено. А съм сигурен, че някой по-можещ от мен ще може да направи хубав кадър на тези милиметри [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 18:05

То лоши милиметри няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 18:12

написа:

> Тук имам един портрет на 12 мм:
> Не че е нещо особено, просто исках
> да питам само аз ли не виждам криви
> глави? [smilie11]

Portrait definition:
A painting, drawing, photograph, or engraving of a person, especially one depicting only the face or head and shoulders.

Та кое точно му е портрет на това? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   30-11-16 18:18

Todor_Prikumov:

especially one depicting

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   30-11-16 18:29

Колега Прикумов, и да взимам, и да не взимам пример, мога да ти кажа, че ако с 35 1.8 не ти харесват как стават нещата, абсолютно сигурно с 50-ката също няма да ти харесат [smilie5].
Не знам кой къде и как твърди, че 85 на фф е перфектният портретник, но според моите наблюдения най-масово използван и с най-оптимални резултати е 135/2 на фф, което на кроп като най-близко е 85 1.4.
Относно 50-ката на кроп - това е може би най-скучният обектив, който някога съм притежавал. Което не значи, че не може да докара хубав портрет - с много, много условия обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: sayman   
Дата:   30-11-16 18:29

Не влизайте в рамки какво е портрет и какво някой е писал, че е портрет, защото рамките ще ви накарат да гледате с "широко затворени очи".

Излез с апарат в ръка и се опитай да твориш днес на 35мм, утре на 50, после на 85, а после пробвай и на 12 ако щеш.
Ще се убедиш, че няма лоши мм нито за портрет, нито за пейзаж ...

... има лошо подбрани мм за определена визия, която искаш да постигнеш, стига разбира се да знаеш какво точно искаш да постигнеш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 18:37

Перфектен можете да наречете единствено БАЛАНСА при снимане на портрет, и то ако говорим за техническата страна...
Колкото повече се приближаваме, толкова по силно е въздействието заради перспективата, но толкова по-големи за изкривяванията...
Колкото повече се отдалечаваме, толкова по "хубави" черти на лицето имаме, но губим онази връзка, портрета става бездушен. Никога не са ми харесвали портрети над 135мм, дори над 105... Обожавам тези на 35, но това е много трудно...
50мм са ми някаква "дупка", затова и такива милиметри нямам... 85мм е изкуство... 35 - предизвикатество [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 18:47

> Та кое точно му е портрет на това?
> [smilie25]

Как би го определил жанрово тогава?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   30-11-16 19:13

Ами честно да ти кажа, повече е пейзаж това за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: alext   
Дата:   30-11-16 19:17

Кажи за каква 50ка става въпрос и какви портрети искаш да снимаш? Има някои уникални стъкла 50мм- дават неповторима визия и рисунък. Но това не са стандартните пластмасариики 1.8 дето масово се ползват.(като обективи са си доста добри и мултифункционални, ама за портрет не са най- доброто). Ако към такъв си се насочил пробвай първо 85ца. Много е възможно да забравиш за 50ка- особено навън и особено в цял ръст дава доста повече възможности, отделяне от фона и т.н. Пробвай от приятел или под наем някоя 85ца и ще видиш за какво става дума.



Публикацията е редактирана (30-11-16 19:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   30-11-16 23:36

> Ами честно да ти кажа, повече е
> пейзаж това за мен.

Щом е пейзаж, къде е небето, хоризонтът, природата?

Ако портрет се снима само с 85 мм обектив, пейзаж само с 18 мм (еквивалент) ли се снима?



Публикацията е редактирана (30-11-16 23:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-16 00:05

io_bs: Не е типичен портрет горното - снимка на която се виждат освен фигурата и много други неща отзад и отстрани рязко изобразени.

Хайде няма смисъл да се правим на оригинални.



Публикацията е редактирана (01-12-16 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   01-12-16 00:12

Ако изходим от факта, че портрет в общоприетите норми е лице или глава + рамене, то на твоята снимка тези характеризиращи портрета черти заемат не повече от 5% от площта на снимката. Ако фона не беше сграда, а гледка от връх примерно - си е чист пейзаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: catandgoddess   
Дата:   01-12-16 01:11

Хайде сериозно вече, смях цял ден тук с приятели...

Ще дефинирате портрет, за да определите най-портретния обектив..[smilie8] [smilie8] [smilie8]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-16 01:15

Смехът е здраве.....

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   01-12-16 01:18

написа:

> Ако изходим от факта, че портрет в
> общоприетите норми е лице или
> глава + рамене, то на твоята снимка
> тези характеризиращи портрета
> черти заемат не повече от 5% от
> площта на снимката. Ако фона не
> беше сграда, а гледка от връх
> примерно - си е чист пейзаж.

Общоприети норми според кого?
Отвори жанра портрет в група А в сайта ни - колко от снимките са само глава и рамене?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   01-12-16 01:26

ехх, ако портрет беше просто една глава и рамене ... колко лесно би било. Нямаше да има нужда нито от техника, нито от обективи, ами лелката в КАТ щеше да щрака с вградната камерка на монитора и готово!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 02:38

Обърнете внимание на усещането за хладна дистанция при над 50мм


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 02:47

А на въпроса на Тодор - да, точно!
Например по тази логика Фуджи правят 56мм/ф1.2 за кроп, което отговаря на 85мм/ф1.8 за ФФ

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   01-12-16 03:18

Фуджи са си Фуджи - моднатата им 56-ца не е просто разни цифрички в спецификацията. Е, на определена цена де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-12-16 04:04

Аз не знам що се дърляте, като той питащия трябва да си реши за него кое е портрет и кое не. Иначе и двата обектива стават, кой повече, кой по-малко и според критериите. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 05:26

Кропка 16мм

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lord_kik   
Дата:   01-12-16 06:16

Ебаси баджака

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: bvo   
Дата:   01-12-16 08:22

Аз пък си снимам портрети на 24мм на фул фрейм, и хич не ми дреме :)


http://vonleart.com/upload/images/gallery/eaaf2621462e4eb388914819c35a8b8c.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   01-12-16 10:06

Велизаре, не виждам хладна дистанция при над 50мм, а виждам много приятни черти на лицето от 100мм нагоре. Другото, което виждам гледайки 24мм и 100мм една над друга, е че на 24мм е толкова крива, че чак плашещо и че двете толкова се различават, че все едно са различни хора. :)

bvo, приближи се, така че в кадъра основно да остане момичето от кръста нагоре и пак ще си говорим.

Специално се затърсих в нета да намеря някакви сравнения по темата и намерих едно, в което условията са точно такива каквито в темата тук - 50/56 на кроп vs. 85 ФФ (всъщност не знам дали е честно да броим Nikon D810 поставен в кроп режим, вместо един истински кроп сензор примерно на D7000, ама айде):
http://neilvn.com/tangents/full-frame-vs-crop-sensor-cameras-comparison-depth-of-field/


От това, което виждам при един и същ обектив поставен на кроп и на ФФ, по-плитък ДОФ при ФФ, съответно по-размазан и по-приятен фон. По самия модел, не виждам никаква разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Krassy   
Дата:   01-12-16 10:11

Ко яко потъва носа на мацката при по-големите милиметри...
Над 135 ми стои плоско и безлично, но си е въпрос на вкус де...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Synthy   
Дата:   01-12-16 10:23

Егати темата... Дефинира се какво значи "портрет". Дефинираха се и разни обективи, които покриват критериите. Сега остава някой да дефинира допустимите изкривявания и ще може да се определят точно милиметрите, с които се снима портрет.

Портрет: от бюста нагоре.
Обективи: 12мм, 24мм, 50мм, 56мм, 85мм, 105мм, 135мм, 200мм
Перспективни изкривявания: намаляват право пропорционално на милиметрите по-горе като при 50 някъде е нулата (ако приемем, че нулата е както вижда окото), след това започват да стават с отрицателни стойности.

За мен лично, приемливите изкривявания са при обективи в диапазона 35мм-100мм. Всичко извън това множество прави моделите да изглеждат не естествено, и на мен лично никак не ми допада. Аз, като любител, най-много харесвам да си щракам портрети с 50-60мм обектив (най-често ползвам 50/1.4). Понякога и 100, рядко 55. 100мм ми прави леко плоско изображението. Не, че е лошо, просто на мен това ми е горната граница. Други обективи нямам. Не знам с 85 как бих се почувствал, но мисля в бъдеще да проверя :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 10:35

Тодоре, с 85mm f/1.4 ФФ и 58mm f/1 кроп ще имаш еднаква картинка ..почти (CoC не го позволява)
На кроп си взимаш обектив за кроп.

Circle of Confusion Explained and Illustrated

http://www.photopills.com/calculators/coc

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   01-12-16 10:36

ще се открие топлата вода накрая

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 10:53

За мен е интересна следната права зависимост - портрет на красив модел с широка оптика го прави още по-красив, направо вкусен :) и обратното, о ужас. Бягам с дълга оптика веднага надалече

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vkk1   
Дата:   01-12-16 11:05

бягаш, колко да бягаш ... я виж как добре ти се получава с 90/2 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   01-12-16 11:26

HTML написа:

> За мен е интересна следната права
> зависимост - портрет на красив
> модел с широка оптика го прави още
> по-красив, направо вкусен :) и
> обратното, о ужас. Бягам с дълга
> оптика веднага надалече

Сега ако твой модел прочете това и другия път те види с дългия обектив, направо ще си хване пътя [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: Lycan   
Дата:   01-12-16 11:27

хахахаа

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: bvo   
Дата:   01-12-16 17:59

Todor_Prikumov, ако искам да снимам хедшот или до кръста ще използвам 85/1.4 или 135/2 или 200мм, но това, което съм ти показъл е също портрет, само, че сниман с 24мм на фул фрейм :)
За всяка снимка си има различен обектив, можеш да снимаш портрет както с 14мм, така и с 600мм, въпроса е да знаеш кога да ги използваш :)
Личното ми мнение за класически портретен е 85мм обектив, но и 200мм не е за изхврляне


http://vonleart.com/upload/images/gallery/7e38cff06871133ff4c95c45165f1c0d.jpg




Отговори на това съобщение
 Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: mikon   
Дата:   05-12-16 01:32

Много хубави разнообразни интересни коментари.И все пак като,че ли 50мм за кроп тяло си остава като най минимален вариант като дължина.Ако все пак се реши да се вземе Никор 50мм/1,8Г в сравнение с 50мм/1,4Г,освен светло силата и че единият е по нов модел а другият по стар,друга съществена разлика има ли?И все пак ако не решим да вземем Никор а негов аналог-кое е за предпочитане от другите марки?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: DX   
Дата:   05-12-16 03:57

Sigma 50/1.4 art!
Иначе ако държиш на портретния дефокус, най-добре се ориентирай към 85/1.8G щом ще се снима на открито и просторно!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: io_bs   
Дата:   05-12-16 13:14

> Ако все пак се реши да се вземе Никор 50мм/1,8Г в сравнение
> с 50мм/1,4Г,освен светло силата и че единият е по нов
> модел а другият по стар,друга съществена разлика има ли?

Да, 50-ката на 1,8 има доста по-бърз автофокус и е по-остра на максимална бленда. Този на 1,4 пък има малко по-добър рисунък.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-12-16 18:31

На кропките е тегаво. Аз лично харесвам на ФФ 35/50/85. Но на кроп 35 е много скучен обектив, също и 50 особено ако са на 1.8. Бих си взел 50 1.4 АРТ като единствен обекитв на кроп за портрети. 85 е много дълго освен ако не снимаш навън ,а 35 дори и на 1.4 е доста скучен на кроп. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: alext   
Дата:   05-12-16 20:26

Е защо да е скучен на кроп 35, ако харесваш 50ка на ФФ? Тамън за стрийт, панорама, и групови снимки отива.

ЗА 50ката съм съгласен, защото не е нито достатъчно дълга като 85, нито достътчно къса като за стрийт..поне да е 1.4

За 85 на кроп, ако е 1.4 е супер за навън.



Публикацията е редактирана (05-12-16 20:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-12-16 03:54

Ами късото на кроп е много плоско като визия. [beer]

Отговори на това съобщение
 Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: mikon   
Дата:   17-12-16 03:18

И все пак е много относително,често пъти се налага да се снима в затворени помещения и няма място фотографа да се дръпне назад за да хване желаният кадър.Може би една идея 35мм е по практичен(но не и по добър)от 50мм за кроп,ако се търси портретен обектив като цена и качество от обективите на Никор.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: bogdanov   
Дата:   17-12-16 19:17

35

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: PhotoBo   
Дата:   18-12-16 01:01

35 [smilie23] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: t.marev   
Дата:   18-12-16 01:55

lamerko написа:

> Стига с тази визия - така и няма да
> разбереш една снимка дали е на 35мм
> или 135мм :)

Би ли се обзаложил за това мнение?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   18-12-16 02:03

Порови се из темите тук във форума - достатъчно такива има, общо взето никой нищо не познава :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: t.marev   
Дата:   18-12-16 02:04

написа:

> Тук имам един портрет на 12 мм:
>
>
> https://s20.postimg.org/oxklo5jrh/DSCF_8088.jpg

>
>
> Не че е нещо особено, просто исках
> да питам само аз ли не виждам криви
> глави? [smilie11]

За съжаление - само ти не виждаш! Защо обаче.....най-вероятно защото не виждаш МНОГО криви глави. Или пък момичето ти е гадже и си го харесваш с такава глава. Другия път смени обектива или направи две крачки назад.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: lamerko   
Дата:   18-12-16 02:13

О, нямах предвид тази снимка (за която имаше дискусия дали въобще е протретна). И не е моя, а също така не познавам нито момичето, нито фотографа, а ти не познаваш мен, затова ще те помоля да не пишеш разни заключения за мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: t.marev   
Дата:   18-12-16 02:36

От неправилно зададения въпрос, съвсем естествено произтекоха съвсем погрешни отговори.
"Портретен" обектив е занаятчийски жаргон. Означава обектив, който е най-удобен за портрети, най-подходящ за портрети или най-често използван за портрети. В ерата от преди "кропките" на лайка формата, нормален е бил 50мм обектив както сега при FF. Обаче при снимки в студио / и не само/ дори и той е бил "широк" тоест е давал леки деформации и при невнимателна работа резултата е калпав. Не забравяйте, че тогава изображението се е виждало след един час в най-добрия случай. Ето защо фотографа се подсигурява с нещо по-дълго. В студиото обаче 135 идва дълъг, няма място. И така се налага 85 мм за портретна студийна работа. 135 мм също е отличен за портрети, но той се налага за "откраднати" непринудени портрети на открито, при репортажи сватби и други.Разбира се, това може да се прави и с по-големи дължини, но там възниква неудобство от размери, цена, висока скорост, привличане на внимание и т.н.т.
Разбира се портрети могат да се правят с всякакви обективи, стига да се познават и спазват определени зависимости, както и всяка снимка може да бъде наречена "портрет" от автора си, а когато се навлезе в обширната арт територия, където често дефекта се нарича ефект - тогава всичко изглежда позволено.


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: t.marev   
Дата:   18-12-16 02:41

lamerko написа:

> О, нямах предвид тази снимка (за
> която имаше дискусия дали въобще е
> протретна). И не е моя, а също така
> не познавам нито момичето, нито
> фотографа, а ти не познаваш мен,
> затова ще те помоля да не пишеш
> разни заключения за мен :)



Не е към тебе а към този който я дава за пример.

Споко![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ако 85mm f1.8 е портретния обектив на ФФ, това не означава ли, че 50 е за кроп?
Автор: hotsnail   
Дата:   18-12-16 09:40

Много странна тема.....изчетох само 1-ВА и последна страница

Всички обективи имат смисъл иначе нямаше да ги правят. С повечето да не кажа с всички обективи може да се снима портрет някакъв и да е хубав и без криви глави.

От тук насетне е въпрос какво прави човек. Под 85мм портрет в близък план е фира т.е. 50мм на кроп при много близък план ще има изкривявания понякога неприятни и видими. 75 < 85. Тука 105 или 135 е по-добре. Бюти фотографията се прави класически с макро 105мм

В крупен план т.е. Цял ръст си трябва плитък доф. Плиткия доф идва от бленда и фокусно разстояние. Най-много ми допадат портрети в цял ръст снимани с 200/2, компромисно с 135/1.8, 135/2 е понякога вече малко прекален компромис или 85/1.4 ама пак с мало старание става. Това е за фул фрейм, с кроп още не съм видял хубав портрет цял ръст с добре отделен фон. Може би някое Сони с турбо приставка......

За портрети у дома и кръчмата глава и рамене 50/1.8 на кроп става, 50/1.4 малко по-интересно. Портрети на улицата до кръста 50/1.4 става пак. 85 също става.

85 на кроп или 135 фул фрейм наистина изискват малко по-голямо отстояние от модела и смачкват перспективата......

35мм на фул фрейм т.е. 24мм кроп дават много приятна визия и за непринудени кадри. За трийт или репортаж това е избора по подразбиране. Става както навън така и в помещения. Ако е нещо на бленда 1.8 или 1.4 най-добре. Това май е обектива ако трябва да е само един. С малко съобразителност стават много неща с такъв обектив.

На фул фрейм има и интересни неща като 35/1.4 и 24/1.4 които правят много интересни снимки.

За мен 35 на кроп и 50 фул фрейм са проява на лош вкус. Не че нещо ама много тривиално седи скучно и смотано. Предпочитам нещо дълго или нещо широко. Сега комплекта ми е 24мм и 85мм за фул фрейм и кроп.



Публикацията е редактирана (18-12-16 09:53)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »