Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 03:32

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 03:32

Значи, положението е малко филм, ама като цяло аз често попадам в такива, така, че нищо ново под слънцето (за мен самия и тези, които ме познават), за някой по-опитни, сериозни и вещи в занаята хора ще е поредната "петъчна тема", ще стане веселба или отегчение до смърт... Аз ще си кажа, който желае да пише. [smilie5]

Имам едно D750 и малко "повечко" стъкла от необходимите ми, това са - Nikkor 20/1.8G, 50/1.8G, 85/1.8G, 105/2.8VR, Tamron 24-70/2.8 VC, 70-200/2.8 VC, имам и светка. За кеф снимам портрети, чат-пат пейзажи, платено съм снимал интериор и от скоро се опитвам да снимам събития и сватби и натам гледам. На повечето не съм конкуренция, в Англия съм и тук се опитвам да пробия. В момента правя личен сайт за събитийна фотография. Ако говорим за сватби и събития схемата е следната:
Искам да разкарам иначе чудесния макро обектив 105/2.8, тъй като почти не намирам приложение с него. На негово място искам да добавя второ тяло, даже ако трябва да съм честен искам да намеря себе си и конкретната система, която да ми върши работа. Лошото е, че не съм готов да покрия едно събитие/сватба само с два твърди обектива, както напоследък често се спрягат Сигми-те 35/1.4 арт и 85/1.4 и затова съм се ПРЕзапасил в тая насока, но понякога почвам да го мисля и се отплесвам кой обектив да сложа, с кой какво искам да постигна и т.н. Изненадващо за мен самия, последната сватба я изкарах предимно с 24-70/2.8 и 50/1.8, само за сесията отвън слагах (по-скоро за тест) 70-200/2.8... [smilie8]
Малко се поотплеснах, конкретно: Искам вместо 105-цата (говорим и финансово, и физически) да взема едно второ тяло и за сега обмислям D7200. D500 ми идва скъпичко и ако ще давам толкова пари, то по-добре вместо него да взема още едно D750. Oт друга страна с един приятел си говорим, че при един ФФ и един кроп при едни и същи стъкла ще покрия по-различен обхват, както и ще се сдобия с различна визия. Та се чудя, какви да ги свърша... Хем по-оптимално да подбера техниката (в това число, ако е нужно да я понамаля), хем като прохождащ в този бизнес да не се стигне до там, че нещо да ми липсва и да се излагам особено в началото. Иначе казано как бихте съкратили или променили замисленото от мен:

D750 + 24-70 + 20 + 50
D7200/D750 + 85 + 70-200

Горe-долу сигурно така бих ги и комбинирал и сменял обективите на двете тела...

Офф, че дълго стана... Извинявам се предварително, както викаше Тошко младши [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   27-11-16 09:09

Махай тези -> Nikkor 20/1.8G, 50/1.8G, 85/1.8G и си вземи втора д750ка. Ако не ти стигнат парите, и д7200 ще се справи. Макрото е супер ценен обектив. Моля, няма защо [shtrak]

п.с. Ако можеш не ги продавай, винаги ще ти влязат в употреба, рано или късно.



Публикацията е редактирана (27-11-16 09:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 09:23

Я, един буден [beer]
Андо, ти ме преби, брат!!!
Искаш да направя схемата по-проста:
D750 + 24-70 + 105
D750 + 70-200

Така ли?

Нали писах, че снимам и портрет и прйзаж за кеф, и трите (20,50,85) са супер компактни и леки в сравнение с вариотата и макрото (което не снимам), не ми ли правиш схемата по-сложна така, макар и с по-малко стъкла? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   27-11-16 09:37

Аз съм от ранобудните [smilie5]
Да ти кажа всичко е много индивидуално. Затова винаги съветвам - не продавай нищо по възможност (тъй като съм продал някои обективи, а условията за снимане постоянно се променят и сега пак ми трябват). С работа ще се установи кое ти е най-необходимото, и кое по-малко. Само клиенти да имаш много пожелавам ти [smile]

п.с. Удобна техника хем за сватби/портрети, хем за природа/пейзаж... искаше ми се да има такова животно. За моите нужди, просто стоят на двата полюса [smilie5] И аз обичам да ми е леко като хайквам баирите [smile]



Публикацията е редактирана (27-11-16 09:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 10:16

Прав си за това, че е индивидуално. И всичко е до начин на работа и до стил ако щеш. Тук сватбите са по-скучни, по-мудни и заспали от нашите, а на последната сватба дето снимах с колега и приятел той я изкара почти цялата с 35/1.4 арт и 85/1.8, а аз с 24-70 и 50/1.8, пък бяхме на едно мероприятие, с еднакви размери и условия [smile]
Това с продаването е хубаво да се избегне наистина, но в моя случай освен, че е належащо (от продажбата на 105-цата ще натъкмя парите за едно D7200), ами е и желателна - наистина съм се затрупал със стъкла, чиято употреба ми е трудна във всеки един момент. Не искам да се разделям с 20-ката на този етап, за мен тоя обектив най-вече си струва парите, но схемата да го махна него и 50-та и да взема една Сигма 35/1.4 арт след време също е вариант, но тогава за туризъм ще трябва да мъкна вариото 24-70 [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Pavlov   
Дата:   27-11-16 10:18

PhotoBo, мисля, че вече си минал фазата, в която някой друг трябва да ти каже кои обективи ти са удобни за работа и ти харесват като картинка [smile] . Най-добре можеш сам да си прецениш.
Мога да ти кажа единствено, че според мен за сватби най-удачната кропка за момента е точно D7200. Да, D500 дава повече, но на много по-висока цена. Не мисля, че си заслужава.
А ако те интересува каква визия ще дават обективите ти на APS-C матрица - D750 има кроп режим, пробвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 10:20

Pavlov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 10:22

Аз да се допитам до колегите все пак, от питане глава не боли. Някъде измежду съветите може да ми хрумне нещо, което съм видял, но не съм му обърнал внимание, обикновенно така става с очевидните неща [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: samurai2   
Дата:   27-11-16 10:58

И аз да попитам нещо в темата ,ако може [smilie3]
Кое снимате на кропка и кое на фулфрейм[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: horrible   
Дата:   27-11-16 10:59

samurai2: а бе всеки снима на каквото му е кеф. Всичко е относително! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: samurai2   
Дата:   27-11-16 11:01

И аз това се чудя за какво да мъкнеш 2 апарата / освен единият за резервен /[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: horrible   
Дата:   27-11-16 11:06

Ако от събитието, което снимам изкарвам прехраната си, е нормално да мъкна 2 тела, но ако си любител и от време на време снимаш за някой лев... раницата не трябва да ти е повече от.. 10 кила техника :D

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 11:24

Резервен е първото нещо за което се сещам, в случай на авария при първото тяло, с второто поне ще довърши човек ангажимента и ще запази спомените на хората. Същото е с телата с два слота за карти, за предпочитане са за платени ангажименти. Второто вече го вметнах като опция - различна визия и ъгъл при различните по сензор тела. Третото е, че спасяваш момента. Ако си обигран и опитен фотограф знаеш кое след кое следва и имаш време за реалция да сменяш обективи и да не испуснеш нищо дори на едно тяло. Ако си неопитен и несигурен (пък и да не си) все си мисля, че с две тела и два закачени на тях обектива се работи много по-лесно и бързо, не губиш много време за смяната им, имаш повече време за реакция. Ако ще това да са само два твърди дори, класически 35мм на едното тяло, 85мм на другото [smilie24] За 24-70 на едното и 70-200 на другото пък няма какво да говорим... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: designwerk   
Дата:   27-11-16 12:27

Явно си си изградил навици, и си установил (или си на път да го сториш)кое и кога работи. От моя гледна точка, праймовете са тромави и понякога ограничаващи за събития като сватбени тържества.
Никон имат доста добри телеобективи...но това вече го знаеш.

Аз бих дичнал праймовете и бих заложил на стъклария от порядъка на 12-24 / 24-70 / 70-200

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   27-11-16 12:32

85/1.8 G на D750 се държи прекрасно [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: D.S   
Дата:   27-11-16 12:46

Според мен имаш достааа обективи. Казваш не снимаш макро, демек този обектив само прашясва. 85 и 70 200, покриват 105. Та не виждам защо да не го продадеш. А Д7200 не отстъпва на ФФ много, освен по " визия "

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   27-11-16 13:26

Така е 85/1.8G си е екстра, не мисля да го махам, освен един ден ако не го заменя с новата Сигма арт. Иначе за 105-цата точно това е моята когика, не се ползва - продавам го и парите отиват за ново тяло. За варио обективите не съм за или против твърдо. Успешни са, за събития са лесни за изпилзване и вършат работа. Маса народ снимат само с един или два варио обектива сватби и пак им се получава :) Просто моите са множко и за това хи мисля всякакви варианти, защото пък не искам и да изключвам твърдите от арсенала си изцяло [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: designwerk   
Дата:   27-11-16 13:49

Твърдата стъклария е добра ако ги редиш по паркчетата или каналите. Аз също пазя едно 85 на Zeiss и отделно 105 което е доста прилично за студиина работа. Но...всичко е до навици и практика

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   27-11-16 14:07

Боби,105-ицата и 50-сетицата веднага бих ги продал - имаш тези дължини на вариотата - 50 е много скучна визия а 105 с много ограничено приложение.

20-тицата също не е удобна за мероприятия - махаш я.

Взимаш някакво широко варио за по-добра оперативност - Тамрона бих купил.

85 можеш да си го оставиш.

За второ тяло - само ако ще снимаш често сватби - Д-610,може и на старо.

Ако не снимаш редовно сватби не ти трябва второ тяло всъщност.

Да се мъчиш в бързината на снимането на мероприятие да мислиш кое стъкло каква визия дава на фулфрейм и каква на кроп е излишен зор.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   27-11-16 14:54

На твое място кроп никога не бих си купил [smile] С парите от 20 и 105 точно ще си купиш едно 610 ... щом правиш схеми [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: dekov   
Дата:   27-11-16 19:32

Второ тяло се ползва за да има по-малко смени на обективи, абсурдно е да са кропка и фулфрейм.


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   27-11-16 19:36

50/1.8 G се забравя, то се покрива от 24-70-те. 20/1.8G aКо се разкара, ще е голяма грешка, то няма аналог. 105 макрото- също.
Две ФФ, ако са еднакви, най-добре.
20, 24-70, 70-200 си е комплекта. и 85мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   27-11-16 19:44

35 и 85 с Д750 и Д7200 ... реално имаш 35, 50, 85 и 130 [smilie5]

сладко [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: samurai2   
Дата:   27-11-16 19:50

dekov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   27-11-16 19:52

Изобщо не съм съгласен с мнението на Деков [smilie7]
Не виждам истински аргументи...
Смяната на обективи не спъва творческият процес [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: uri64   
Дата:   27-11-16 22:12

Два фулфрейма са си два фулфрейма и това си е...на мястото на автора не бих продал нищо от обективите и бих взел 2-ри ФФ пък ако ще и д610 да е (съвсем нелошо телце междудругото).

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Daniel_P   
Дата:   27-11-16 22:30

Продаваш всичко и отиваш на фото обиколка на Исландия с телефона :D

Да кажа и аз въпреки, че си говорихме малко вчера на лични по въпроса с шайзе политиката не я изчерпахме :D
Не подкрепям мненията по горе, че трябва да махнеш 20-ката и че не е подходяща за мероприятия! Първо е отличен обектив, второ е добро решение за комбинация хоби и да влиза в употреба и за платеното ти хоби! Отличен за пейзажи и астро фотография,освен това не е толкова тежък и му се закачат всякакви филтри. Трето спокойно влиза в употреба за групови снимки в затворени пространства, интересни портрети на открито, както и за няколко интериорни снимки от мястото на събитието и четвърто ако махнеш 105-цата, 20-ката единствена от др ти обективи има способността да снима от няколко см и да се получават ставащи макро снимки, качество което не е за подценяване и реално може да я закачиш на няколко пъти за малко но да е продуктивна! Подкрепям мнението да махнеш 50-ката и 105та! 24-70 на 50 се справя отлично и реално само 1.8 губиш но с исото което държи Д750 и факта, че си е скучен обектив няма да ти липсва!
Относно телата ако се снима с твърди, на две тела е много по лесно, иначе се сменя яко! С зумовете и на едно си е ок но, при платени по мероприятия(особено сватба) второто тяло си е задължително ако стане нещо с основното! Тук вече сам трябва да намериш себе си с кой обективи се чувстваш по добре и си по креативен!
20+ 24-70 + 85 и 70-200 идеал петров си! След време ако усетиш, че те влече повече да снимаш с твърди, махаш 24-70 и взимаш един 35 арт и готово! За телата тук съм разколебан малко защото д7200 е отлично тяло найстина, Ма 2х Д750 ще се допълват страхотно особено ако решиш да снимаш основно с твърди! На единия 35 и 20 а на другия 85 и 70-200 да въртиш! [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (27-11-16 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: nemchev   
Дата:   28-11-16 09:45

За мен лично схемата 2 х Д750, 20мм, 35мм. и 70-200 би ми била идеална. На едното тяло си остава завинтен 70-200, а на другото се въртят останалите. Даже бих заменил 20мм. с нещо по-широко. Примерно един Самянг 14/2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: alex070707   
Дата:   28-11-16 10:08

Абсолютно индивидуално е....аз на твое място бих направил нещо съвсем различно от повечето предложения досега, на мен буквално всички обективи, които биха ми трябвали са 16-35, 35мм 1.4, 85мм 1,4, 70-200 2.8 и 2 ФФ тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: vkk1   
Дата:   28-11-16 10:12

И аз мисля като nemchev, ако аз трябваше да избирам, бих взел два фул фрейма + един широк, Самянга или примерно Токина 16-28, Tamron 24-70/2.8 или само 35 1.8 /което чувстваш по-удобно/ и 70-200 2.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   28-11-16 10:28

Кроп като Д7200 или Д500 дава великолепна творческа активност в ресторанта, когато трябва да се снима динамично с избор на фокусна зона по целият кадър, без да се налага грешно прекадриране [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   28-11-16 14:47

Доста интересни отговори, ама и схеми... Явно не съм само аз във филма [smilie25]
Сега за второто тяло - по-скоро е плюс, отколкото минус. То всъщност минуси няма, даже и да не си изкарва прехраната човек с фотография наличието на второ тяло си е сигурна опция, дори един път в годината да снима събитие за пари. Не е ли така? Да не говорим, че човек може да има и други членове от семейството, които са запалени по фотографията, може да се ползва рационално.

Ще разбия и коментирам няколко мнения по-надолу:

colorphoto: Боби,105-ицата и 50-сетицата веднага бих ги продал - имаш тези дължини на вариотата - 50 е много скучна визия а 105 с много ограничено приложение.
20-тицата също не е удобна за мероприятия - махаш я.

Взимаш някакво широко варио за по-добра оперативност - Тамрона бих купил.

85 можеш да си го оставиш.

За второ тяло - само ако ще снимаш често сватби - Д-610,може и на старо.


Съгласен съм, и най-вече пак казвам не намирам реално приложение на 105-цата. Това беше и идеята ми преди една година назад, писали сме си по въпроса с теб Пепи, просто тогава нямах още 70-200/2.8. Това за 20-ката категорично отказвам да го приема. Страхотен обектив е, Бони е показвал кадри колко интересна визия излиза при употребата на 20-ката точно на сватби! Иначе кой Тамрон препоръчваш? 15-30 ли?
За 85 [smilie24]
Имах Д610, знаеш. Въобще не е в схемата МИ! Или ще е Д7200 или Д750. Това е!

demiman: На твое място кроп никога не бих си купил [smile] С парите от 20 и 105 точно ще си купиш едно 610 ... щом правиш схеми [smilie7]

Очуден съм от отговора ти, честно! За 20-ката написах моите съображения, очаквах да ме надъхаш за D500 по-скоро! Да не си върнал твоя, какво не ти допада?

dekov: Второ тяло се ползва за да има по-малко смени на обективи, абсурдно е да са кропка и фулфрейм.
Благодаря за мнението, обмислям го в момента, имаш опит, който да предадеш на такива като мен - новаците, просто още не съм сигурен по лесния или трудния път ще го осъзная! [beer]

kvakioh: 50/1.8 G се забравя, то се покрива от 24-70-те. 20/1.8G aКо се разкара, ще е голяма грешка, то няма аналог. 105 макрото- също.
Две ФФ, ако са еднакви, най-добре.
20, 24-70, 70-200 си е комплекта. и 85мм.


105-макрото също да се разкара или смяташ, че ще е голяма грешка също [smilie10]
За останалото съм напълно съгласен!

Krassy: 35 и 85 с Д750 и Д7200 ... реално имаш 35, 50, 85 и 130 [smilie5]
сладко [beer]


И с това съм съгласен, от там изхождам първоначално. Краси, ти си със същата комбинация от тела, нали?

uri64: Два фулфрейма са си два фулфрейма и това си е...на мястото на автора не бих продал нищо от обективите и бих взел 2-ри ФФ пък ако ще и д610 да е (съвсем нелошо телце междудругото).

Имал съм го, съвсем не бях щастлив от разположението на фокусните му точки, за това и го махнах, Д7200 в това отношение го превъзхожда, даже май по всичко го превъзхожда, като изключим, че е кроп, друг минус няма. Иначе няма как да оставя всичко както си е, по финансови причини. Просто не мога да си позволя второ тяло, без да се лиша от някоИ от изброените обективи, за това по схемата на изключването започвам от най-малко използваните.

Daniel_P - Дани, благодаря за разбирането и това, че все ми влизаш в положение, особено като ме грабне вълната на желана промяна, колкото и безсмислено и разхвърляно да звуча. My Brother from another Mother [beer] [shtrak]

nemchev: За мен лично схемата 2 х Д750, 20мм, 35мм. и 70-200 би ми била идеална. На едното тяло си остава завинтен 70-200, а на другото се въртят останалите. Даже бих заменил 20мм. с нещо по-широко. Примерно един Самянг 14/2.8.

Схемата ти е добра, не знам умишлено ли си изпуснал 85-цата. Това със Самянга не ми е оферта, на ръчен фокус мразя да снимам, а ако трябва да го включа за събития, хептен не става и ако махна 20-ката излиза, че най-широкия обекитв за групови снимки и общ план ще е 35мм [smilie2]

alex070707: ...аз на твое място бих направил нещо съвсем различно от повечето предложения досега, на мен буквално всички обективи, които биха ми трябвали са 16-35, 35мм 1.4, 85мм 1,4, 70-200 2.8 и 2 ФФ тела.

Става сякаш, само дето бюджета не е неограничен, а продажбата на на всички мои твърди тела няма да ми позволи покупката на Д750, 16-35, 35/1.4 и 85/1.4 [smilie6]


Спирам до тук, че поста стана много дълъг, но пък синтезирах много мнения в него ;) Очаквам обратна връзка, благодаря, че писахте и на лични!



Публикацията е редактирана (28-11-16 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   28-11-16 15:34

Да го върна викаш [smilie18] [smilie18] [smilie18] Просто написах какво бих направил на твое място имайки предвид пътя дето си поел ... а за кеф ти пожелавам още толкоз неща и нищо да не продаваш ... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: iavorianev   
Дата:   28-11-16 15:35

Добре де Боби,защо не опростиш нещата - 2хД750 и 24-70 + 70-200. То в тоя ред на мисли винаги ще ти липсва все някой от обективите които имаш... Да, 85цата е портретчик,ама все си мисля че 70-200 може достойно да я замести. Ако аз съм с 2 тела,то бих направил точно тая комбинация. Така си улесняваш живота при едно динамично репортажно снимане,където да сменяш обективи си е напрежение. Виж,ако си на планирана сесия, можеш да си останеш и само с 70-200. Тогава бих добавил някой 200/2 :)



Публикацията е редактирана (28-11-16 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   28-11-16 15:47

ЗА събитийно винаги са били топ 14-24, 24-70 и 70-200. 2-те ФФ са си ок, само липсва широко, което в определени случаи може да се замени само с 20/1.8. За портретните 85 и 105 макрото дори, пак не е голяма файдата да се махат, защото има случаи за тях доста.
Комбинации от твърдаци 20, 35, 50 и 85/105 също са възможни, според сутиациите. Аз съм за 2-те тела да са ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: dekov   
Дата:   28-11-16 20:13

Още един път за кропката и фулфрейма:
Обективите предлагат различен зрителен ъгъл и когато имаш две системи няма да почваш да правиш разни сметки с кой обектив и камера какво ще виждаш.
Термина "Кроп фактор" се въведе в зората на цифровата фотография, когато Фотографите имаха изградени навици с какъв обектив какъв зрителен ъгъл имаш и вече с по-малките сензори по-лесно да си представят какъв обектив е нужен за определена ситуация.


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-11-16 00:59

Добре, а какво ще кажете за реалната употреба на светлосилни обективи (f/1.4, 1.8) на най-отворена бленда при събития? Не е ли по-ползутворно да се употребяват при кропа заради по-големия доф?

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   29-11-16 01:12

1.4/1.8 на кроп, 2.8 на ФФ...Има ги налични на 2.8, значи телата да са ФФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-11-16 03:15

Е как, налични са и 1.8 (за сега), не е ли по-добре да им използвам потенциала, вместо да си купувам скъпи светлосилни стъкла, и да затварям блендата за да имам фокус при фф [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: nemchev   
Дата:   29-11-16 09:39

1,8 + доброто ИСО на Д750 не би трябвало да ти създават ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   29-11-16 12:10

Към автора ... за да видим представите ти за сватба кажи със сегашната техника кои два обектива ще вземеш ... само 2 [smilie7]



Публикацията е редактирана (29-11-16 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: samurai2   
Дата:   29-11-16 12:29

Според мен,като заснеме определен брои тържества сам ще разбере какво му е нужно защото всеки фотограф си снима по негов си начин и различна техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-11-16 12:37

хахаха трики куесчън, деми [smilie25]
Нека да помисля... Предвид малкия ми опит сигурно бих заложил на най-сигурното:
Вариант 1. 24-70/2.8 и 70-200/2.8
Вариант 2. 24-70/2.8 и 85/1.8

Знам, че с коя да е от комбинациите ще се справя, тук сватбите не са като нашите - мудни, скучни и няма много изненади...те даже на първия танц на младоженците понякога не пляскат [smilie2]

Ами ти? Ама не ми казвай, че не снимаш сватби [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   29-11-16 12:47

Никога не съм снимал [smilie21] но е ясно, че за да не се изпускат моменти 24-70 си е задължителен [smilie3] виж за "мудните" моменти и спокойни следсватбени екстри може и 2 раници да влачиш [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-11-16 12:51

Не ми отговори на въпроса [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   29-11-16 12:56

Аз ще взема 24-70 и 50 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   29-11-16 13:03

Аз в тая комбинация изкарах последната сватба, но така се случи, а при конкретно зададен въпрос реших да съм по-универсален, особено в първия вариант.

Аз да ви кажа, вече съм на крачка да взема кропа D7200, a още не съм продал 105-цата, но и това ще стане. Викам да опитам, а и смятам на всеки е ясно, че с по-големия доф при кроп ще ми е по-лесно за събития. Ако ли не ще го правя учебно тяло на половинката да се учи и тя да снима, макар, че ползва безогледалка успешно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Daniel_P   
Дата:   29-11-16 14:12

Ей пак искаш да минеш тънко :D напънииии за д750 :D Обаче ся чета ви тука двамата с demiman, че ако тря да вземете само два обектива единия ще е 24-70, а аз цяла сутрин се чудя дали да не го продам след нова година и да добавя някой лев и да си взема второ Д750 :D Ся ма карате да се чудя още повече :D Но пък последните ми две събития ги искарах основно с 35 арт и 85 1.8 и като цяло съм доволен, но ако не се сменят обективите, а са на 2 тела ще е супер! [smilie25] Боби покрай твойта краста ще изгоря и аз :D[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   29-11-16 15:35

Д7200 учебна... [smilie18] Ще заснемеш света с него и ще се чудеш отде толкоз пауър в таз машинка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   29-11-16 15:37

Боби,аз отдавна разбрах че искаш да си поиграеш с Д-7200.[smilie3]

Просто трябва да си начешеш крастата.....

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: uri64   
Дата:   29-11-16 18:03

Абе вземи едно по-свястно ФФ тяло за второ...винаги можеш да го превключиш на кроп режим ако е толкова зор...виж обратното няма как да стане...ако ще е кроп поне да е д500...не е хубаво да се правят компромиси с тези работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 03:30

За втори Д-750,или Д-500 става тежко с финансите.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 05:52

Отиде той коня в реката ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: uri64   
Дата:   30-11-16 10:01

Да бе то е ясно, че ако някога бъдат открити вечния двигател, безплатния обяд, получаването на злато от живак и на боя от пръдня ще е от българин, така че нека да продължаваме да опитваме...Както казваше навремето един асистент по физикохимия "според теорията на вероятностите не е невъзможно това да стане, просто трябва цялото човечество да гледа непрекъснато в продължение на сто хиляди години и ще го види да се случва поне веднъж" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   30-11-16 11:10

Какво си купи, похвали се?![smilie5] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 15:29

Юри64: Тук не е драмата толкова за парите по моему - ако се снима плътно и редовно мероприятия за заплащане парите ще се избият и няма да е страшно.

Въпроса е за начало с какво да започне Боби - после може да ги смени джаджите ако се завъртят нещата.

Ама Боби иска да си поиграе хем с фулфрейм - хем с яка кропка с фокусни точки по целия кадър и безгрешен АФ,пък за съжаление такъв апарат още не е произведен,а ползването на кропка и фулфрейм едновременно само главобол и усложнения ще му донесе по моему.

Като почне да менка скоростно апаратите и пред очите му ще се появяват ту фокусните точки по целия визьор,ту скупчените в средата точки на фулфрейма и това ,както и разликите във визията между фф и крип само нерви ще му докарат.

Ще се чуди кое стъкло на кое тяло да сложи,предвид че на едното ще има по-центрирани фокус-точки,на другото по-широка аф зона.

Та или два кропа,или два фулфрейма за бързодействие при сватби мисля аз.



Публикацията е редактирана (30-11-16 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 15:36

Боби,аз покрай Д-610 посвикнах да ги докарвам долу-горе на фокус даже и цели фигури само с централната АФ зона.

Що не пробваш известно време да се упражняваш снимайки само с централна точка да видиш че не е невъзможно да се докарат на фокус хората.

Предвид че при динамични мероприятия често нямаш физическо време да сменяш АФ точките.

Той и Чуков така писа по-нагоре,а той снима отдавна такива жанрове.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 16:02

Вариант е да се разкарат 20 и 50мм, и да се намери евтино понеже е в Uk една Сигма 20-40/2.8 и нещата заспиват. Не бих обаче заменил нито един твърд с варио...Макар че Сигмата е екстра на ФФ.
20-40/2.8, 85/1.8, 70-200/2.8. Може би така. Аз съм снимал малко събития, но съм карал с 20-40/2.8 и 80-200/2.8 и беше напълно достатъчно за всичко. Тъмно, и с доста по-стара техника от изказаната.



Публикацията е редактирана (30-11-16 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 16:06

Kvakioh: Сигмата 20-40/2.8 мен напоследък ме е заинтерсувала,както и подобни широки бюджетни вариота да си купя.

До сега не съм снимал с по-широко варио от 24мм и ще се радвам да ми дадете препоръки за бюджетни такива стъкла.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 16:10

Ми само това е стъклото, или някакви прескъпи и светли ръчни...Ако искате, може да се пробва в София към Коледа, имам и за Никкон и за Канон, доста добри бройки са. ЗА съжаление не знам как ще се държи на автофокус Никонската версия и по-нови ФФ тела, защото отдавна нямам тяло Никон, макар че понякога го заемам на приятели. Но е остър, и не криви.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 16:15

Ми аз съм с Д-610 и бих пробвал как ще се разбират.

Благодаря за включването![smile]

Ръчни не ползвам - снимам динамични нережисирани сцени по улици и на закрито.

За Тамрона 17-35/2,8-4 се интерсувам също от информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 16:19

ЗА динамични и автофокуса на 20-40 ще е трудно, фокусира бавно, няма тих мотор. За 17-35/2.8-4 Тамроните 82 и 77мм филтри може само лошо да се каже- проблемна механика, тънки и късащи се лентови кабели, запиращи моторчета на HSM и рингове и много, много други. Отделно, че трудно се поправят, защото са от по-старата генерация обективи. И те не са голяма работа при фокусиране, само малко по-тихи са от 20-40. 5 такива бройки минати, по различни линии, 3 сервизирани, 2 за кофата като механика и станаха само ръчни...Отделно, че са мацаница на 17мм по краищата. Е, 77мм е маалко по-добре.



Публикацията е редактирана (30-11-16 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: krist   
Дата:   30-11-16 16:33

Е, чак пък само това да е стъклото...? Никор 18-35G също не е за пренебрегване, ако не се търси светло варио. Моят по острота почти няма разлика със Сигма 24/1.4 А в центъра, а в ъглите е пренебрежимо малко по-зле. Само на кривене отстъпва на Сигмата, може би малко и на винетиране, но пък при насрещна светлина май се справя по-добре и е много лек.

Иначе тия схеми на PhotoBo са ми познати, и D7200 ми става все по-симпатичен за второ тяло. Не разбирам каква толкова би била драмата, ако едното тяло е ФФ, а другото - кроп..


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-11-16 16:59

Това с 20-40/2.8 е вариант да, наистина не знам как ще е на D750, ако някой има опит може да сподели, въпреки че не съм много сигурен при условие, чр имам качествено варио като 24-70/2.8. Но да с 20-40 би отпаднала нуждата от смяната на 20 обектива. Иначе да си кажа за сега ги виждам така нещата:

D750 + 24-70/2.8 за основен + 20/1.8
D7200 + 70-200/2.8 за основен и 85/1.8

В този вариант 50 и 105 ще отпаднат просто.
За кеф/хоби ще си снимам с D750 и 20/1.8 и 85/1.8 пейзаж и портрети.

Друг вариант ми е след време и 24-70 да отпадне и да го заменя с една сигма арт 35/1.4 и тогава нещата да станат така:
D750 + 35/1.4 + 85/1.8
D7200 + 70-200/2.8 и така нещата съвсем ще се изчистят, но до тогава много време ще мине и сигурно D7200 ще бъде заменено с друго D750 или съвременен еквивалент.


Иначе поръчах едно D7200 да видим що за стока е [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 17:07

Благодаря за споделените впечатления!

Има и Тамрон 19-35/3.5-4.5 като най-бюджетен.....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 17:09

colorphoto: 18-35mm f/3.5-4.5D IF-ED е решението, стига с тия евтинии, кривотии и мазнотии. С едно тяло 24Мписк ще се разбере точно колко Не струват тия престари обективи...
Или Сигмата 20-40/2.8. Има вариант и за твърдия Сигма 20/1.8, но оттам понякога се чуват за проблемни бройки...20-40/2.8 се намира точно 5-6 пъти в повече за Никон и струва доста евтино понякога. Както казах, бих го предоставил за проба. Кой знае, може и да го продам накрая, и без това само на Fuji го слагам с адаптор понякога...



Публикацията е редактирана (30-11-16 17:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 17:16

Боби - ти,брат съвсем се помеша с тези комбинации!

Д-750 с 24-70 ОК,ама според мен с 20мм/1.8 ВЪОБЩЕ не е смислена комбинация.

А Д-7200 с 70-200/2,8 - къде отиваш при кропка да слагаш дълго варио за сватби и мероприятия и да ти става блендата от 2,8 на над 4,a вариото ти ще е чак от 105мм та до ненужните в жанра 300мм![smilie10]

Как да ти е вариант да отпада 24-70/2,8,като това е ОСНОВЕН обектив за сватби и мероприятия![smilie5]

Просто ме шашкаш с подобни идеи човек!

После пък искаш със Сигма 1,4 да си играеш - пък дофа на 1,4 не ми се чини че много хора ще харесат за сватби и мероприятия да са аут от фокус.

И пак искаш да слагаш на кропка 70-200/2.8 и то за мероприятия - къде ще снимаш и кого на такива разстояния се чудя!

Пак ти пиша - ти не правиш обосновани планове за бизнес,а планираш как да с и оправдаеш покупката и играта с различни джаджи за кеф.!

Това с най-приятелско чувство ти го пиша!



Публикацията е редактирана (30-11-16 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Deyvid   
Дата:   30-11-16 17:19

Здравей Боби, колко малък е света :D В ИКЕА сме се засичали с теб :))
Не знам колко ще е "инвестиция" от колкото набутвация - но на мен ми се струва удобен вариант -
D750 = 70-200 2.8 + 105 macro (Заради ограниченото приложение)
Nikon D7200 - 18-35 1.8 Sigma Art + 50мм 1.8 или 85 1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 17:19

Понякога човек минава през доста евтини неща или недотам подходящи, за да стигне до истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 17:25

Ще се изненадаш колко добре се държи D7200, няма да останеш разочарован...

Не можеш да го сравняваш директно с D750 като картинка, защото фулфрейма дава онази мазна плътност, която кропката я няма, но това не е болка, ако знаеш кога и как да снимаш.

Моят вариант е точно такъв, да сложа на 7200 една 18-35/1.8, ОБАЧЕ... търся съответната бройка... Пробвал съм само една и то за кратко и беше супер, но като отидох да я тествам обстойно, беше продадена.... изчаках втора. С втората бройка нещата бяха малко зле... нямаше консистентен фокус и нищо не можеше да я накара да снимам еднакво добре! А е баси якото стъкло, на нивото на много твърди обективи е... и е 1.8 .... приказка, на кроп-а заспива идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: kvakioh   
Дата:   30-11-16 17:39

18-35/1.8 и 50-100/1.8 са вече класика при кроп и комбинация от Сигма. Непобедимо, само да има добър и точен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 18:28

Да, ето как снима кроп до едно от "най-добрите" ФФ тела side by side както се казва, без претенции за перфектен тест...

https://www.dropbox.com/sh/r8aypn6sdpafnru/AAA8Ty2V5Gl0PzR5_QF4DEVWa?dl=0


Нарочно съм го сложил в кавички да се знае, че имам предвид изображение при средно исо и домашна, ламбена ситуация...
За мен Д750 е ако мога така да го нарека - чудесен кур в скъсани гащи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   30-11-16 18:42

Добър избор, Боби. Д7200 кърти и разцепва[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   30-11-16 19:06

Кроп със 70-200 [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: gbrain   
Дата:   30-11-16 19:49

Ми да. Моят стартър пак е:
Д7200 + Тамрон 17-50
Д90 + Никор 85 макро



Публикацията е редактирана (30-11-16 20:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   30-11-16 22:31

Моя тест ще го държа още малко и го трия от дропбокса...

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   30-11-16 23:23

kvakioh: За моя широк бюджетен казваш Никкор 18-35/3,5-4.5 - май си прав като се замисля,макар да ми се ще нещо по-светличко,ама като няма бюджет.....

Ще търся втора ръка по базара.

Благодаря за информацията!

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-12-16 01:18

Я чакайте сега, защо така ми наскачахте за варианта ктоп и 70-200/2.8? Вярно, че това е най-пресния ми обектив, с който съм снимал най-малко, но мисля, че нещата ще се получат и с кроп. Разбира се на 200мм едва ли ще имам кадри ама от 70 до към 135 си е нормална дължина, предвид големината на помещенията тук, пък и за непринудени снимки става, когато някой не позира и дори не ме е забелязал че го дебна. За сесията навън с младоженците също, ще маже бекграунда добре. Ако успея тая седмица да седна на комп ще кача няколко кадъра от сватбата с д750.

Видях теста, прилично си снима д7200. Аз и на Бони вярвам! Сега го чакам да дойде до две седмици, че търговеца е във Франция [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: krist   
Дата:   01-12-16 09:59

И аз мисля, че не е толкова драма 70-200 на кроп. Миналата седмица снимах един концерт с Д610 и 70-200, и ми идваше малко къс на 200. На кроп определено ще е по-добре.

За colorphoto: Никор 18-35, новият G обаче, а не D, за който ти е написал kvakioh. Новият излиза(ше) в базара на 800 лв. и е прекрасен за парите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   01-12-16 10:00

Не скачаме [smilie3] ... 70-200 според мен се купува за да се снима на 200мм и на 2,8 ... ма знам ли [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   01-12-16 10:01

krist ... дългото никога не стига [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   01-12-16 10:08

wildlife фотографите снимат с кроп по обясними причини...

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-12-16 13:15

Добре де, ще поснимам и ще преценя, нали имам и д750, като не става ще завинтя 70-200 на него и проблем няма [smilie5]
Може би избързах с избора на кроп тяло, но както казва Пепи - ще опитам, ще си поиграя и ако сам видя, че не става ще продавам [smile] Все пак това е техника, не е жена, то някой хора по няколко жени смениха, та камера ли ще ми се опре [smilie5]

Благодаря на всички включили се, разбира се няма как да се вслушам във всички мнения, защото тогава вместо да намаля техниката - ще я увелича, а и бюджет гоня, но определено мненията ви са полезни!!! [thankyou] [thankyou] [thankyou]

ПП: Krist бяхме говорили преди с теб за сравнение на 20/1.8 и 18-35. Направи ли такова, имаш ли някакви лични впечатления след това, защото на база на такова лично сравнение преди година някъде аз избрах 20-ката, споменавал съм и защо. Питам просто, не си ги мерим да знаеш [beer]



Публикацията е редактирана (01-12-16 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-16 14:43

Krist: За концерти и на Д-610 70-200мм наистина често не достигат,ама Боби ще снима сватби в помещения и иска на кроп да го сложи това 70-200 та ще е излишно дълго и с по-затворена еквивалентна бленда от което ще страда дефокуса.

Мдааа по-добре да е Г търсения от мен 18-35,ама 800 лева сега въобще не мога да дам.....

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: krist   
Дата:   01-12-16 15:16

PhotoBo, мисля, че миналата година, като купувах Сигма 24/1.4 А, сравнявах и с 20/1.8G, но сравнението беше съвсем грубо, та не мога да коментирам в детайл. Мога само да кажа, че по същото време ходих на един курс при Никола Борисов, който спомена за едни от кадрите му, които много харесвам, че са правени именно с 20/1.8G [smile] Както написах вече в темата обаче, 18-35G, сравнен със Сигма 24/1.4 А е много добре - в центъра е с почти съшата резолюция, в ъглите е пренебрежимо по-зле, на кривене разбира се е по-зле, и като че ли на винетиране малко, но пък на нощни снимки май вкарва по-малко флеър от светлини в кадъра. Като цяло си е прекрасно варио-обективче, с което са правени преобладаващ процент от пейзажите ми, откакто минах на Никон, и тенденцията се запазва, дори и след закупуването на Сигма 24/1.4.

colorphoto, да за сватби ще му е дълъг на кроп 70-200, спор няма, аз говорех по принцип за комбинация кроп + 70-200. Извинете ме, ако с това съм бил твърде офтопик!

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-16 15:23

Аз често на открито с Д-610 + Тамрон 70-200/2.8 минавам в кроп-режим на сензора за да приближа обектите,ама само на открито.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: krist   
Дата:   01-12-16 16:14

Е, то това е май същото, като да снимаш в нормален режим и да кропнеш после? Само дето файловете ще са по-малки.. Аз 70-200 нямам засега, тъй като не ми трябва, вместо него имам Тамрон 70-300VC.


Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   01-12-16 16:51

Да,същото е.

Обаче аз обичам да имам колкото се може по-малко за постобработка.

Така съм свикнал от филмовите времена.

Досадно ми е дълго да мажа в конверторите понеже правя доста кадри.



Публикацията е редактирана (01-12-16 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   05-12-16 14:14

Ъпдейт по темата:

Получих D7200 преди очакваната дата, като преди това бях изпълнен със съмнения и несигурност дали направих правилния избор...Мислех дори да го върна без да го разопаковам по едно време, но не се стърпях и го грабнах още с пристигането [smile]
Завинтих му подред 85/1.8, 50/1.8 и 20/1.8, оказа се, че много ми пасна в комбинацията с 20-ката, все пак това са приравнени 35мм на ФФ - комбинация в която много хора снимат дори събития [cool]
Аз май ще запазя комбинацията която съм си набелязал за събития, но много вероятно е за кеф - разходки, пътуване, екскурзии е да движа с кропа и 20-ката като основен обектив и 50/85 в чантата за резерва [smilie5] Така ще си спестя мъкненето на големи и тежки варио обективи, няма да влизам и в допълнителни разходи по набавянето на допълнителни кроп обективи и ще имам възможността да снимам повече с крачен зуум, та да свиквам за в бъдеще. Подозирам обаче, че след време 20-ката ще бъде слагана често освен на д750 и на кропа и за събития, но за това времето ще покаже [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: alext   
Дата:   05-12-16 14:17

Айде честито, време е за повече снимане сега, стига занимаване с технически глупости[beer]



Публикацията е редактирана (05-12-16 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: Krassy   
Дата:   05-12-16 15:07

Видя, че снима яко [smilie7]
И страхотна динамика на изображението има...

Коя 20-ка ползваш? Че и на мен ми трябва нещо такова, широко...

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   05-12-16 15:10

Честит да е!!! 35мм.... доста обсъждани ... от най-универсални до най-куци ... времето ще покаже наистина [shtrak] Само да питам за пътуване и екскурзии това ли ще е широкото? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-12-16 01:29

Благодаря! [thankyou]
Краси, 20-ката е новата на Никон 1.8G.
demi, подозирам, че няма да издържа и ще взимам D750 с 20-ката за широко. Миналата година ходих в Тенерифе и най-много това ползвах. Във Врачанския балкан също. Срамота е да оставя фул фрейма вкъщи, а да мъкна кропа, нали? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: colorphoto   
Дата:   06-12-16 02:23

20-ката може да си покаже възможностите най-вече на фулфрейма.

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-12-16 03:09

Абе така е, ама след като вече я имам ще я слагам и на кропа като най-широк обектив, няма сега да я хвърлям или тепърва да купувам кроп обективи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   14-12-16 22:18

Малък ъпдейт:
Днес снимах театрална постановка по случай Коледа на големия син, който е на 4 год. Наредих се най-отзад зад всички родители, направих 200-тина кадъра с D7200 и основно 70-200/2.8, а за общите снимах с 20/1.8. Още не съм свалил снимките, но фокуса кове в притъмнената зала. Това може да е полезно за съседната тема за D610 и D7100, понеже и там се спрегна и D7200 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   15-12-16 08:35

Кажи на какви мм са повече от кадрите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-12-16 15:47

Честно, наблегнах на изявата на синчето най-много и гледах да го отделя от тълпата, а и той беше на втори ред, зад други деца и най-често снимах на 200мм. Когато излезе на предна позиция снимах и на 70мм, като гледах да го уловя в цял ръст. Имам и няколко общи снимки на 20мм, за да се хване общата атмосфера на събитието. Но да 70-200 си става чудно и за кроп на подобни събития според мен [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: demiman   
Дата:   15-12-16 16:08

Следващият пък го отдели още по-добре със 750 на 200мм. [shtrak] - ще си заслужава още повече [beer] ..... и стига пипа на жената апарата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правя едни схеми...дайте малко акъл :)
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-12-16 17:03

[thankyou] [thankyou] [thankyou] [cool] [cool] [cool] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

То май това ще и е подаръка за Коледа, защото още не съм продал макрото [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (15-12-16 17:04)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »