Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   26-11-16 09:39

Здравейте
Нов съм във форума! Препоръчаха ми да се обърна към хората от този форум.
Първо искам да спомена че съм стоматолог по професия и не съм много наясно с фотографията. Чел съм няколко книги преди години за фотографията но...
В моята сфера все повече и повече ми е необходима способността да се правят качествени снимки ( нещо което неможе да се постигне с един телефон, а и мисля че е несериозно пред самия пациент)!
Ако напишете в гугъл дентална фотография ще ви излезнат типовете снимки които са необходими да се направят за да се изготви един клиничен случай.
Та молбата ми е, можете ли да ми помогнете с избора на истински за тази цел фотоапарат с необходимото оборудване.
До около 1200 лв. Като може и 2ра употреба да е!

П.п. единственото което знам със сигурност че ми трябва е кръгла светкавица за върха на обектива.

Благодаря предварително на тези които ще обърнат внимание на темата!


Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: kvakioh   
Дата:   26-11-16 09:48

По това, което съм видял из БГ зъболекарските кабинети- тяло дигитално и макро обектив от 60 до 180мм. ЗА светкавица рингова има десетки опции.
Моите зъболекари, при които съм пациент ползват Никон Д90 и 60 и 90мм макро обективи с рингова светкавица Metz.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: ib   
Дата:   26-11-16 15:22

Има специани интраорални камери за дентална фотография, през USB-порт с лаптоп или нормално PC, с извита глава и с вградено осветление.
Тези на достъпни цени са с качеството на WEB камера, вероятно има и по-качествени, но със сигурност на друга цена. Снимките от такава камера няма да са с високо качество, но ще бъдат достатъчно използваеми.
Има и не лоши снимки с телефони, виж например http://dentalphotography.blogspot.bg/

Дерматолог съм и често снимам промени по оралната или гениталната мукоза.
Ако търсиш наистина добро качество, бих ти препоръчал следния комплект, но надхвърля посочената сума:
1. Canon EOS 40D - втора ръка от базара около 300 лв.
2. Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM - втора ръка от базара около 550 лв, в момента се продава един за 460 лв.
3. Canon Macro Ring Lite MR-14EX I - втора ръка от базара около 900 лв., не бих правил компромис с друга марка.
Никон и Олимпус имат аналогична техника, но не ги познавам добре.

И при всички случаи ще ти трябват огледала и ретрактори, както и някоя сестра да ти помага.


Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: ib   
Дата:   26-11-16 15:28

Всъщност има китайски рингови LED-осветления за около 100 лв (тествах преди време едно, но с друга цел, и не останах доволен), но тук може и да свършат работа, ще трябва да пробваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   26-11-16 15:47

Относно обектива има ли значение дали е макро или не и дали има стабилизация?
И друг въпрос. Ако искам да снимам с макро обектив но на по голямо разстояние от пациента то колко мм е добре да бъде обектива. Четох че с 60 мм за да снимам трябва да съм много близо до пациента, а това не е толкова комфортно

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   26-11-16 15:50

Относно апарата съм се спрял на 60d но и 40 не съм го изключил като вариант!
А за ринговите светкавици наистина има богат избор!

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: compur   
Дата:   26-11-16 20:23

пиши на потребител с името PCHELI. ще ти даде напълно практични съвети, защото е минал по твоя път [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: realnoncho   
Дата:   26-11-16 20:26

Преди време едни зъболекари ми купиха един обектив в базара - Sigma 105 2.8 OS Macro. Kазаха, че им вършел добра работа с рингова светкавица и някакво тяло от типа на 600D. Предполагам, че 105 е напълно достатъчна дължина на кроп за такива неща. Приличен обектив и светкавица да се намерят, тела които ще свършат работа има. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: ib   
Дата:   26-11-16 21:38

Към по-горния пост:

3. Canon Macro Ring Lite MR-14EX I - проверих, цената на втора ръка от базара е по-вероятно да е около 650 лв.



Публикацията е редактирана (26-11-16 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: asahi   
Дата:   26-11-16 23:43

На практика всякакво тяло щети свърши работа, включително и дъртото 300D. По-скоро няма да изглежда представително в лъскавия кабинет.

Макро обективът ти дава възможност да правиш по-големи увеличения, по-едри мащаби.

Дългофокусният обектив ти позволява да снимаш по-отдалеч и да не ти диша пациента в обектива.

Тези снимки обикновено се правят от една и съща дистанция, на фиксирана бленда и скорост. В този режим супер-дупер светкавицата няма да ползва и 1/10 от възможностите си. Можеш да минеш с обикновена китайска рингова светкавица. Има едни светодиодни - не ги препоръчвам точно за тези цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: DartMol   
Дата:   27-11-16 01:09

Здравейте,
Ако искате денталната фотография да е като по учебик,"обикновенна китайска" светкавица е вероятно да доведе до повече главоболия, отколкото ползи. Не съм ползвал такава и нямам преки впечатления, но при тях има ли повторяемост на цветната температура при всеки импулс?
Имам няколко "книжки" по темата, ако имаш желание пиши ми на лични.
И не е вярно, че с телефон не можеш да правиш наистина професионални дентални снимки. Дори напротив, може да получиш снимки с превъзходно качество.
Сега пиша от таблет и ми трудно, но през седмицата мога да споделя малко повече по темата, ако има интерес.
Лека вечер на всички
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-11-16 02:54

Нямам никакъв опит с "дентална фотография", но:
- Тези снимки не се ли правят, докато пациентът седи на зъболекарски ("дентален") стол? Аз ли съм изперкал, или тези столове наистина разполагат с много силно и добре насочено осветление? За чий чеп ви трябва рингова светкавица?
- Качеството на тези снимки нали не се определя от бокето и/или дълбочината на рязко изобразяваното пространство (DoF)? За какво ви трябват тогава скъпи макро обективи и големи сензори?
Ако телефоните не вършат задоволителна работа - най-вече заради мижавата си оптика - дали Sony RX100 или Canon G7 X или Panasonic FZ1000 няма да са оптималното решение, съобразено с бюджета на Zashevs?
Аз бих се замислил и за още по-компактни модели със сензори под 1 инч, но да не изнасилваме нещата. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: PeterPAN   
Дата:   27-11-16 10:57

предишния ми канон г16 го продадох на стоматолог, беше си поръчал спец. приставка към него за дентална фотография...

сички дслр-и са огромни, и неудобни за работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: PeterPAN   
Дата:   27-11-16 10:59

макро леща, и дифозьор за вградената светкавица със световод..

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: PeterPAN   
Дата:   27-11-16 17:08

Канон г16 симпли дъ бест

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: stotinka   
Дата:   28-11-16 09:49

Как ще снимаш лингвално с обикновен фотоапарат? И аз съм за предложението на ib за специализирана интраорална камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: nemchev   
Дата:   28-11-16 09:55

На моя стоматолог по същите задания му пепоръчах Сони Некс 5 + 50мм макро и му направих дифузьор, който се закача на обектива и разсейва достъчно малката светаквица. Лампата от стола също допринася. Няма оплаквания, няма тежести. Апарата може да се ползва и за смейните почивки при желание.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   28-11-16 09:58

Благодаря за съдействието и отзивите.
Спрял съм се на 90 или 100 мм обектив от комфортна гледна точка.
А относно DOF ефекта би било добре да има по добро остро изразяване тъй като ако снимаш преден резец би било добре да имаш ясно и моларите назад. Затова мисля че обектив от 100 мм на канон трябв да свърши работа при това снимайки от прилично комфортно разстояние.
Къде е този базар за който споменавате-може ли линк към него.?

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   28-11-16 10:02

Отново искам да попитам за стабилизацията на обектива-важна роля има ли в този случай или може и без?

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: h_bio   
Дата:   28-11-16 10:42

Имено заради ДОФа е по-добре нещо с малка матрица. Предложението за G16 по-горе е много добро. Може и нещо с 1" матрица (Sony RX 100?).

APS-C с телеобектив не ми звучи добре.
Не вярвам кадрите да се печата 40х60 и нагоре, че да трябва голяма матрица и пиксели.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: chrisnoch   
Дата:   28-11-16 17:45

Автор: Zashevs
Дата: 28-11-16 09:58
...
А относно DOF ефекта би било добре да има по добро остро изразяване тъй като ако снимаш преден резец би било добре да имаш ясно и моларите назад.


h_bio го е написал преди мен, но и аз да повторя!
По-дълбокият DOF, който ти трябва, се постига с по-малък сензор - при равни други условия. По-малък сензор означава и по-малки камери и обективи, както и по-ниски цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: DartMol   
Дата:   29-11-16 02:27

Денталната фотография си е макро-фотография. Трябва възможно най-голям DOF, правилен бял баланс, възможно най-малко переспективни изкривявания...


https://s16.postimg.org/744rlb7z9/Untitled.jpg



И, докато част от тези неща могат да бъдат коригирани впоследствие, обработката на кадрите в този жанр е най-малко желана.

Ако ще документирате ортодонтски случай, освен стриктно интраоралните снимки ще трябва да помислите и за екстраорални/портретни такива. И тук, мисля че една безогледалка/кропка/фулфрейм ще са по-удачни от телефон.

Ако снимките ще са само интраорални с цел лично документиране, представяне пред пациента, комуникация с лабораторията, презентации, сайт... всеки по-нов телефон с добра камера може да се справи превъзходно със задачата. Разбира се, ще са ви нужни 'малки приспособления' за телефона - може да погледнете http://www.styleitaliano.org/
, където не малка част от снимките са правени с телефон. Продават и съответните 'джаджи'.

Ако мислите, че телефона изглежда по-непрофесионално пред пациента, отколкото голям черен апарат, то бъдете сигурен че човекът на стола ще е далеч по-заинтересован от съдъражието на снимката, отколкото техниката с която сте я направили [smile]

Големият апарат/матрица ще иска също така големи обективи и светкавица (ring и/или twin) и ако работите без сестра ще ви е трудничко.

Освен самото фото-оборудване, ще имате нужда и от усторазширители (съвета ми е да търсите по-еластични), контрастьори, огледала. Относно огледалата, вариантите са два - метални или стъклени. Предимствата на металните - по-евтини и по-лесни за поддръжка
Недостатъците - по-лесно се драскат. Стъклените (обикновени, родиеви..) са по устойчиви на надраскване, но са по-скъпи и малко по-капризни при автоклавиране.
Огледалата лесно се запотяват, особено когато са по-студени. Ако нямате сестра, която да ви помогне с духалката, може да опитате да ги подържите няколко минути в топла вода.

Нещата от чисто фотографска гледна точка, не са много сложни - веднъж намерени стойностите за бленда (18-20-22 при 35мм формат), сила на светкавицата и бял баланс остават същите при повечето пациенти. Суетенето около пациента преди и по време на снимките, е далеч по-обширна тема и има куп хитринки, който може да ползвате. Интернет пространството е пълно с информация, има и курсове, предполагам имате близки и приятели върху които може да експериметирате [smilie5]


*приложената снимка не е моя, и ако админа сметне за редно ще я махна

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: impuls   
Дата:   29-11-16 17:23

Д-р Зашев, снимал съм вероятно повече от 1000-2000 кадъра ч/б снимки и цв. диапозитиви в продължение на 17-20 години в стоматология. Имахме уредба IHAGEE-Kolpofot с Exakta varex на завода за апарати в Дрезден.
Представляваше един статив за главата на пациента и един апарат Екзакта с обектив Зонар 135/4, закрепен на статив с мехова представка за макро и кръгова светкавица. Такава уредба се ползва и от офтомолози. По-късно съм снимал и с Минолта с 50 мм. макрообектив и кръгова светкавица, но от ръка имаш повече брак (губиш детайли, фокус).
Един обектив макро 60- 100 мм. на кропка заедно с кръгова светкавица
ще ти реши въпроса. Ако познаваш проф. Кисов той си снима с Канон, кръгова светкавица и обектив 100 макро.
Още веднъж успех

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: Zashevs   
Дата:   29-11-16 18:57

И аз се спрях на 100мм с кроп 1.6 на канон 60д. С рингова светкавица.
А по въпроса за светкавицата ще е необходим и дифузьор заради отблясъците на зъбите, тъй като все пак целта е да се извади максимално точния цвят и то без дефекти(забелязват се на снимките по горе).
Именно тези отблясъци са проблем когато трябва да се снеме и точния цвят на зъба (по зони)!
Сега остава да се набави техниката докрая и да започна практиката!
Попаднах на много хубава книга за денталната фотография ( споменавам в случай че някой тръгне да се лута като мен, то мога да я препоръчам)
Благодаря за отделеното време и се надявам да пусна скоро някоя снимка за критика!

Отговори на това съобщение
 Re: Dentalna photografiq
Автор: compur   
Дата:   29-11-16 22:07

а не е ли по-лесно просто да се обадите на човека и да питате?



Публикацията е редактирана (30-11-16 19:43)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »