Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: rolla   
Дата:   03-11-16 14:26

Та значи вчера направих един тест.Снимам в къщи една снимка с телефона xiaomi redmi note 2 и гледам екзифа : 1/6s, f/2.2, ISO 1600

Вадя апарата (sony A6000) нагласям ISO1600, 1/6s и ми дава бленда f/7.1 [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Ко стаа ся тука?Изото ли е лъжливо, блендата ли ?

Призовавам (който има желание) да направи подобен тест с неговия телефон.Особено ми е интересно тези телефони с f/1.7-1.8 реално дали са толкова?


Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Nikolas666   
Дата:   03-11-16 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   03-11-16 14:28

[cool] [cool] [cool] [cool] ...темата е за утре ....ноооо.....както и да е де !!!

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Krassy   
Дата:   03-11-16 14:31

Смисълът на блендата като стойност... знаете ли го?
Има теория в нет-а много [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: kimi   
Дата:   03-11-16 14:36

що пък да не е 2.2 , на този миниятурен сензор не е проблем и 1.8 бленда да направят.


Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: didesignbg   
Дата:   03-11-16 14:39

А защо търсиш проблема в диафрагмата, а не например в исото където е много по-вероятно да бъде?

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: марвес   
Дата:   03-11-16 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: ipolit   
Дата:   03-11-16 15:43

Нали ти е ясно, че на всичките ти снимки пише f/2.2.
Съвсем малко телефони имат диафрагма или нещо друго. Някои реализираха смяна на блендата с ND филтри.
Друг е въпросът защо е премерено по различен начин на Шаоми-то и на апарата.
Може пък и слънцето да се е променило преди да направиш втората снимка. Дали са еднакво експонирани?
Ама блендата винаги е 2.2 (дупката е винаги еднакво отворена, щото просто нищо не я затваря)



Публикацията е редактирана (03-11-16 15:44)

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: lamerko   
Дата:   03-11-16 16:23

Сиреч нямаш бленда [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   03-11-16 16:38

Уааааууу телефона и апарата имат различно мерене???

Не бих предположил, браво, генерал Очеваден

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: kvakioh   
Дата:   03-11-16 16:43

Въпреки че вече има хора, които вадят някакви кадри на хартия от телефони, далеч сме от времето дори на задоволително като качество. Единствено малко спасява, ако има някакви ръчни настройки. Чакам да видя Motorola с приставката с гръмкото име Hasselblad какво ще извади, за да си помисля. Дотогава, мисля даже да лепна едно тиксо черно на камерата на телефона...може би защото без камера-две-три не излизам вече.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: asahi   
Дата:   03-11-16 17:18

Тестове може да направи всеки, но осмислянето на резултата не е за всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: rolla   
Дата:   03-11-16 19:05

От 10 отговора никой не разясни защо се получава така.Единствено didesignbg изказа предположение за грешно исо, което е много вероятно и аз също съм го споменал в предния си пост.
Краси, наясно съм с теорията.
Не разбрах какво е значението на големината на сензора?ОТНОСИТЕЛНИЯ отвор си е относителен.Блендата не е конкретна величина а относителна-фокусно р/яние делено на диаметъра на лещата(в мм).
Снимките са еднакво експонирани и светлинните условия са еднакви(в къщи на крушка)Ако сложа обектив f/1.4 на кроп и на фулфрейм ще има ли разлика в скоростта при еднакви други условия?Не мисля...но ако греша, кажете защо, за да "осмисля резултата" по-лесно

Марвес, какво е Т-то?



Публикацията е редактирана (03-11-16 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: lucky55   
Дата:   03-11-16 19:08

rolla написа:

> Ако сложа обектив
> f/1.4 на кроп и на фулфрейм ще има ли
> разлика в скоростта при еднакви
> други условия?

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: luboar   
Дата:   03-11-16 19:18

Така е. И при Fujifilm (сериозните камери), има поне един стоп забавяне.
В това отношение, Sony дават повече от очакването,като кмфорт на снимането, в зависимостта - скорост, ISO, диафрагма.

по темата:
Телефон, с работно разстояние на обектива 3 мм, не става за работа, освен кифленски снимки.
колкото по-дебел телефона, толкова по близко до истинска камера :

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: lamerko   
Дата:   03-11-16 19:19

Да. Има понятие T-Stops, което оказва реалната стойност на пропускане на светлината. Но в твоя случай няколко човека ти го казахме - НЯМАШ данни за диафрагмата, понеже НЯМА такава при телефона. ВИНАГИ ще ти показва f2.2, без значение какъв ФИЛТЪР е бил приложен за намаляване на светлинния поток!

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: didesignbg   
Дата:   03-11-16 19:23

Понеже ми стана интересно и щракнах два кадъра с телефона и апарата. LG G2 разликата с дслр-а е под 1 стоп. Не ми се занимава със сива карта за да съм абсолютно точен.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: stzz   
Дата:   03-11-16 19:24

Аз използвам термина "софтуерна фотография"!

Та телефона(в голяма степен това важи и за безогледалките....[smilie10] .......мисля), информационния масив от сензора го предъвква софтуерно по незнаен(за нас) начин, та да изкара що годе читава картинка!!!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: didesignbg   
Дата:   03-11-16 19:35

ISO при дигиталните камери се дефинира на база на изходния джпег, а не на роу файла.

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Lycan   
Дата:   03-11-16 19:36

"You're confusing effective focal length, a term some use to mean 35mm equivalent, with effective aperture, which means the size of the aperture as seen through the front of the lens. N=ƒ/D, where N is f-number, ƒ is focal length (not "effective focal length, but the actual focal length of the lens), and D is effective aperture. f-number is a measure of a lens's ability to concentrate light at the image plane, and focal length is a factor because the longer the focal length, the more the light will spread out, giving you less light per unit of area"

135 format equivalent relative aperture (equivalent f-number),
where SW=sensor height (mm);
SH=sensor width (mm);
RA=relative aperture (f-number):

(sqrt((36*24)/(SW*SH)))*RA

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: rolla   
Дата:   03-11-16 19:38

didesignbg [smilie24]
[smilie24] Вероятно лъжливо ISO ще се окаже разковничето!!


Какво значение има, че няма механизъм за диафрагма.Ясно е , че винаги си стои най-отворен, но колко е това "най-отворен"?
Ако демонтирам диафрагмата на един обектив f/1.4 той колко светлина ще пропусне?Няма ли да си остане f/1.4?
На екзифа пише f/2.2 , значи приемаме, че е 2.2.Да , но скоростта е като за f/7.1 значи xiaomi лъжат и обективчето на камерата е f/7.1 и аз питам - кои други производители лъжат по същия начин.Вие ме вкарвате в теории за качеството на снимките и тем подобни...не говоря за това.[smilie24]

и не се бъркам с приравнена диафрагма.Приравнената диафрагма оказва влияние само на дълбочината на рязкост, тъй като тя се влияе от действителния отвор а не от отношеноето f/нещо си.



Публикацията е редактирана (03-11-16 19:44)

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: Lycan   
Дата:   03-11-16 19:43

Разбираш ли какво е относителна бленда equivalent f-number?
Да / Не?

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: lamerko   
Дата:   03-11-16 19:45

Не, не лъжат, просто в екзифа няма достатъчно информация за пълна картинка. Като цяло "проблема" идва от "сготвянето" на крайното изображение, което преминава през много сериозни обработки за да се получат по-добри резултати за динамика, прегорели участъци, детайл и т.н. Трудно е да изкараш от тази миниатюрна матрица нещо кадърно - не забравяй, че не виждаш началното положение, а крайното...

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: rolla   
Дата:   03-11-16 19:46

разбирам, добавих отговор в горния си пост.

Сега ако ми разясниш защо се получава това, което писах ще е супер.

това е отговор на въпроса на HTML

lamerko, ясно ми е това, но всяка снимка на света зависи от трите основни параметъра скорост, бленда, светлочувствителност.
Ако не лъжат за блендата трябва да лъжат за исото или скоростта, но скоростта ми изглежда ок, значи исото е лъжлово



Публикацията е редактирана (03-11-16 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: бленда f/2.2 на телефона - една голяма лъжа(поне на моя)
Автор: h_bio   
Дата:   03-11-16 19:54

Тестово се правят при пълен контрол над параметрите (когато е възможно).

Тялто на M, обектива на ф2.2. Скоростта на 1/6 и виv какво исо трябва според светломера за правилно експониране. След това се връщаш на телефона и нагласяш ръчно същото исо (понеже е единсвения контролируем параметър при телефона).
Снимаш и гледаш екзиф. Споделяш резултата и сетне умваме и слагаме диагноза... исото ли е, площа на сензора ли е, физичеuския отвор ли е или Т-то дето вика Марвес (между другото T идва от transmission).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »