Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 20:06

Здравейте, имам следният проблем и се опитвам да установя източника. Монитора ми е Viewsonic (средна хубост), с видеокарта на NVIDIA GeForce GT730. След калибрация, като са спазени всички изисквания на Spyder5, монитора започна да има червен оттенък, особено забележим в сивите цветове (прозорците на браузъра, работните прозорци на менютата). От съпорта на Datacolor ми отговориха, че най- вероятно настройките на видеокартата трябва да бъдат изключени. Това е направено така че отпада като причина. Целта ми не е невероятно точен монитор, но все пак да клони към истината. Та, ако имате предположения моля споделете [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Ivan_A   
Дата:   09-09-16 20:12

Имах същия проблем, но с по-стар модел Spyder.
Решението при мен бе:


https://dl.dropboxusercontent.com/u/5826485/Spyder3Pro_cal.jpg



Не зная дали при Spyder5 е същото, но може и да се пробва нещо подобно.



Публикацията е редактирана (09-09-16 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 20:20

Благодаря ти за отговора! Аз съм с Експрес версията и май нямам такива допълнителни настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: MarinY   
Дата:   09-09-16 21:03

Не съм имал този проблем, а ползвам Спайдер от години.
Опитай нова калибрация, включвайки всички функции и настройки.
Важни неща - Загрят монитор, Много добре почистен!, Плътно прилягане на датчика към екрана, но без притискане! (не използвай вакумните лапи). За качествено калибриране, трябва мониторът ти да има RGB ръчна настройка! Никакво директно светление към монитора.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 21:31

Правя калибрацията в абсолютно тъмна стая :-) точно както си посочил. Не разбирам защо обаче трябва да има монитора ръчни настройки за RGB (имам такива) като програмата препоръчва цветна температура 6500. Другото, което си мисля е доколко настройките на контраст и светлост влияят на процеса на калибриране. Върнах ги ръчно от монитора на фабричните стойности, които са и на двете 70 ( в скала от 0 до 100)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: MarinY   
Дата:   09-09-16 21:40

Защото на един етап от калибрацията, ръчно се пипа яркостта, а след това се настройват отделно каналите на RGB.
Не опитвай съкратени версии. включи всички екстри и възможности на програмата и калибратора, за да имаш истински ефект. Стаята не трябва да е абсолютно тъмна, а с нормално, приглушено осветление за работа на компютър.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 21:51

За съжаление Експрес версията няма тези допълнителни настройки и екстри, всичко е много опростено и изцяло поето от софтуера.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: gogo359   
Дата:   09-09-16 22:02

Самият калибратор хардуерно е един и същ при всички версии, различава се само софтуера. Ако имаш от кой да "вземеш" назаем една про - версия да пробваш как ще е с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: asahi   
Дата:   09-09-16 22:05

Има много поводи за грешки. Трябва си опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 22:05

Хаха така е, ще потърся някой и това е вариант [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: Tsveta_Marinova   
Дата:   09-09-16 22:19

Направих още веднъж калибрация като този път промених цветната температура на монитора от 6500 на 5000 и като че ли сега сивите тонове са по-неутрални. Има ли някакъв тест, който може да се направи за да се потвърди това.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: marrio31   
Дата:   09-09-16 22:30

Ако намериш някъде про софтуера за 5,моля да споделиш[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: compur   
Дата:   10-09-16 08:54

marrio31 ето тук , в частта Software [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: virosh   
Дата:   10-09-16 09:42

А след като софтуерът ви е орязан, защо не пробвате решение с отворен код като DisplayCAL?
Тъй като съм с две операционни системи на компа за мен лично това беше единственото решение за да имам калибриран монитор и на двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-16 10:24

Винаги съм казвал, че калибрацията не е за хора със слаби сърца.
Субективното ти усещане за цветовете те подвежда. След време ще свикнеш с новите реални цветове и ще те дразнят всички некалибрирани монитори

Аз работя със спайдет 3 елит.
Давал съм го на много хора да калибрирират и те се отказват по същите причини, не е за всеки това

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: MarinY   
Дата:   10-09-16 17:21

Ясене, недей така. Ако снимаш и гледаш само твоите снимки, само на твоя си монитор и принтваш на домашния си принтер, калибрацията е безсмислена. Но знаейки, че всеки друг погледнал снимката ти някъде, ще вижда нещо различно от теб, а и ти ще виждаш чуждите снимки, не както ги е направил авторът, би трябвало да те размисли.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-16 17:26

Изобщо не се впечатлявам вече
При правилен бял баланс, правилен цветен профил на фотоапарата и калибриран монитор цветовете на монитора са ми едно към едно с тези на дрехите, които снимам.
А това, че някой му зеленее или червенеее си е негов проблем
Както казах това не е за хора с тесни душици и слаби сърца

Отговори на това съобщение
 Re: Калибратор за монитор Spyder5Express - проблем
Автор: iasen2   
Дата:   10-09-16 17:32

Между другото таблета ми е леново и вади почти реални цветове, съпоставимимс тези на калибриран монитор, а телефона ми е измислен теленорски , няма нищо общо с реалните цветове
Та искам да кажа, че свестните мобилни устройства са добре калибрирани и вадат реални цветове, така, че трябва да се съобразяваме с тях а не да се оправдаваме , че не можем да направим реални цветове

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »