Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 На какво мерене снимате?
Автор: bestlap   
Дата:   11-07-16 12:21

Здравейте, въпроса ми е на какво мерене предпочитате да снимане портрети на открито с налична светлина /матрично,точково,централно../? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: Myth   
Дата:   11-07-16 12:36

Ми зависи от случая и целта бре :) то не е нещо дето да го настроиш и цял живот на него да си снимаш.

Мисля на всеки е ясно каква е разликата м/у трите мерения, най-малкото ако са си прочели упътването на фотоапарата, а и без да са го чели, щом се занимават с фотография би трябвало да е ясно каква е разлиаката.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: nokoniko   
Дата:   11-07-16 13:04

Човека поиска от професионалците да го насочите горе-долу, а то се почна.....

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: bestlap   
Дата:   11-07-16 13:18

Идеята ми беше всеки да сподели кои предпочита? Защото гледах на SLR 101 туториал за базови неща ми ни направи впечатление, че този водещия снима все на точково мерене 99 от 100 снимки са му на spot... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: Myth   
Дата:   11-07-16 13:18

Не, човека пита, на какво мерене предпочитате да снимате, и как точно да отговорим на този въпрос?

Като различното мерене е за различни ситуации и работи по различен начин, какво сега нещо което и тук е писано много пъти, нещо което е описано на 1000 места как работи и какво означава и нещо което е описано и в самото упътване на всяка камера.

Е ние какво точно да му кажем.

Добре, не предпочитам нито едно от трите смяням ги според ситуацията.

Това достатъчно точен отговор ли е, аз съм го казал и в първия си пост.

Било се почнало.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-07-16 13:20

Повечето пъти -на ръчен режим.Когато на А, ползвам спот

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   11-07-16 13:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: localhost   
Дата:   11-07-16 13:33

Аз меря на метър [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: Myth   
Дата:   11-07-16 13:39

предишна тема по въпроса

Още една стара тема

статия на Жоро

Да не говорим гугъл на бългаски при търсене "Режим на мерене на фотоапарата" или фраза от сорта колко резултата ще върне...

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: aldygreen   
Дата:   11-07-16 14:03

Myth написа:

> Не, човека пита, на какво мерене
> предпочитате да снимате
, и как
> точно да отговорим на този въпрос?

Ами отговори му на въпроса (ако искаш разбира се)

въпроса ми е на какво мерене предпочитате да снимане портрети на открито с налична светлина

Та въпросът на човека не е за смисъла на живота, а доста конкретен.
Аз лично предпочитам "средно претеглен" или "точково", според конкретната ситуация, светлинни условия и желан резултат. В един портрет лицето е важният обект.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: PhotoBo   
Дата:   11-07-16 14:33

Снимам портрети на точково мерене, но и матрично ползвам при силно контрастен фон, а пинякога и забравям да го сменя на точково [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: test1011   
Дата:   11-07-16 14:42

ръчни винаги

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: stzz   
Дата:   11-07-16 14:43

"на какво мерене предпочитате да снимане портрети на открито с налична светлина"



....мисля че в книжката на NIKON F100 бях чел, че при матрично мерене си ползва и въведената база данни, за няколко хиляди типови ситуации.
Ми 99% на матрично си снимах и много рядко имах неточно експониране.

Прочее, удовлетворителен отговор би намерил с малко експериментиране-два клика са!


[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: Myth   
Дата:   11-07-16 16:33

Хора не ми се репчете бре [smilie18] [smilie18] [smilie18] нищо лошо не съм казал, напротив опитвам се да накарам човека, да осмисли, че тия работи с наизустяване не стават, требе да разбере как работи това измерване, второ опитвам се да му кажа, че с няколко клика ще намери предостатъчно инфо, даже съм пуснал линкове. Трето няма лошо да му кажа, ама как да му кажа, като режима на измерване е както казах според ситуацията. Е ли по-добре да му кажа "На спот" ми хубаво на спот ама е било за определени ситуации неговите може да са съвсем различни и какво слага човека на спот, ама си ги представял различни резултате или снима си на спот защото някой си (аз или някой друг) така му бил казал, ама защо ама какво няма значение.

Нека човека седне прочете, как работят и осмисли сам кога и в какви ситуации кое да ползва, а и малко експериментиране не би му навредило.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   11-07-16 16:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: Myth   
Дата:   11-07-16 16:47

Да сега погледнах профила му, вярно си пита мохабет да става :)

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: petrov88   
Дата:   11-07-16 16:50

и аз като fast_eyebrow. Ако пък се случи облачно или без директна светлина и да не е много мрачно (че ми е скромно апаратчето), тогава матрично или мулти, или както го водят там

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: asahi   
Дата:   11-07-16 17:37

"опитвам се да накарам човека, да осмисли, че тия работи с наизустяване не стават, требе да разбере как работи това измерване..."

Той човекът, ако искаше да учи и разбира, щеше да седна да учи, а не да задава въпрос, имащ неясен отговор.

Общи насоки:
1. Поглеждаш нагоре и преценяваш каква е светлината - насочена, обемна, има ли преимуществена посока.
2. Поглеждаш зад обекта какво е състоянието на фона - равномерен, с или без източници на светлина.
3. Слагаш модела отпред, снимаш някак, гледаш хистограма, скорост, бленда. Ако резултатът е ОК вкарваш тези стойности в ръчен режим и чат-пат гледаш в небето да не мине някой облак и да размести лампите.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: dekov   
Дата:   11-07-16 20:43

Тези които снимате с точково мерене, моделите Ви еднакъв тен на лицето ли имат?
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: nyamago   
Дата:   11-07-16 20:48

asahi написа:

> 1. Поглеждаш нагоре и преценяваш каква е светлината - насочена,
> обемна, има ли преимуществена посока.
> 2. Поглеждаш зад обекта какво е състоянието на фона - равномерен, с
> или без източници на светлина.
> 3. Слагаш модела отпред, снимаш някак, гледаш хистограма, скорост,
> бленда. Ако резултатът е ОК вкарваш тези стойности в ръчен
> режим и чат-пат гледаш в небето да не мине някой облак и да размести лампите.

Баси сложното! [smilie2] Всъщност за к'во мерене става дума? [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   11-07-16 20:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: mihalo   
Дата:   13-07-16 02:47

Мразя да ми се преекспонират яркостите, това оправия няма /освен с фотошопа де/. Предпочитам интегралното мерене и /понякога/ съответно "преглъщам" шума в сенките. [smilie6] Но, понеже става въпрос за "портрет", това предполага контролиран, не по спешна причина направен кадър - тогава се опитвам да контролирам контраста с бленда /отражател поновому/, със светкавици или с подходящ избор на мястото по отношение на отразената светлина.

Т`ва, дето го написах дотук, си мяза на фукня повече. [smilie5] Съгласен с БОБИ-ЛЪВЧЕТО! Цитат: "мерат си разни работи хората"[smilie6]

Все пак мисля, че покрай "фукнята" и нещо рационално съм подсказал, намекнал или каквото там.. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: На какво мерене снимате?
Автор: alex070707   
Дата:   14-07-16 16:42

Преди снимах портрети на точкото, но понеже вече нямам тяло от първа серия, което да поддържа точково мерене върху съответната фокусна точка, вече снимам почти всичко на матрично мерене.

Като снимам портрети абсолютно винаги правя следното:
Слагам по-широк обектив от 85-цата ми, избирам си фон и според светлината решавам дали ще ползвам отражател и/или светкавица, правя един кадър без модела, който според светломера на апарата ми да е "правилно" експониран и според самия фон, цвета на кожата на модела и концепцията на снимките преценявам дали има нужда да недоекспонирам/преекспонирам фона спрямо тестовия кадър. После вече правя един кадър с модела и/или отражател и светкавица и според него преценявам дали има нужда от още промени в настройките, ако има ги правя и след това правя още един тестови кадър или ако няма нужда вече си снимам наред. Ако сменя локацията с близка такава, според кадрите от миналата локация обикновено мога доста по-бързо да преценя дали има нужда от промени и без тестови кадри.

Пейзажи рядко снимам, но и тях на матрично и там вече мога да си позволя повече тестови кадри и мотаене.

Единствените случаи в които понякога ползвам точковото мерене са когато снимам събития и ми се налага да снимам някого/нещо със светлина, идваща отзад и не мога да използвам светкавица или отражател, но това се случва изключително рядко и наистина нямам представа кога за последно съм ползвал точковото мерене.

Center-weighted average не го ползвам никога за нищо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »