Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: erik_ruban   
Дата:   18-06-16 20:13

Здравейте, предстои ми дълго пътуване с велосипед ,искам да се заяася с филми ,но сега лятото температурите ще са над 30 градуса. Планираме да ни няма за около година, как да опазя филмите от жегите, някаква идея? Естествено няма да са на пряка слънчева светлина ,предполагам друго не мога да направя ,но дали ще е пагубно за емулсията излагането им на такива горещини. След като е изсниман филма ,държането му на горещо предполагам също е проблем? Благодаря предварително, очаквам идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: batsali   
Дата:   18-06-16 20:21

Планирай покупка на филм по пътя? Проявявай пак някъде в обятията на неизвестното? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: quazimodo   
Дата:   18-06-16 20:45

Портативен хладилник. А личното ми мнение е, че се занимаваш с глупости, особено ако направлението на пътуването е в някоя екзотична посока.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: batsali   
Дата:   18-06-16 21:27

И направо да си хване самолет вместо да се бъхти да вЪрти, а? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: stzz   
Дата:   18-06-16 22:01

.........аз пък ще те посъветвам да ги държиш на топло, че и на слънце дори!!!
Така ще вкараш вело-приключенската автентичност и артъфактефекти!

[shtrak] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: asahi   
Дата:   18-06-16 22:26

Вземи си филми за първите 2-3 месеца. После ще си купиш пак. Вероятно ще минаваш през цивилизовани места.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: HadesPersephone   
Дата:   18-06-16 22:32

Алуминиево фолио? НАСА имат доста опита в тази сфера [smile]

Шегувам се, успех в начинанието. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-06-16 23:41

Асахи е прав да не купуваш цялото количество предварително. Въпреки тонва, нищо няма да им стане на филмите от топлината ако са в срока на годност и са редовни. По-голям проблем би била влагата, за целта ги постави в найлонова торбичка, от тези с "цип", ако сложиш вътре пакетче силика гел още по-добре. Изсниманите филми съхранявай по същият начин. Щом ще пътувате дълго време е добре да ги проявяваш където можеш, така ще елиминираш допълнително риска от увреждане. Не се безпокой, а се наслаждавай на пътуването. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: erik_ruban   
Дата:   19-06-16 10:32

Благодаря за съветите, ще се вслушам и ще взема част от филмите от тук ,останалото по пътя. Дано не остана без лента на някое добро място. Каквото се получи, божа работа. Благодаря ви.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: quazimodo   
Дата:   19-06-16 11:04

erik_ruban написа:

> Благодаря за съветите, ще се
> вслушам и ще взема част от филмите
> от тук ,останалото по пътя. Дано не
> остана без лента на някое добро
> място. Каквото се получи, божа
> работа. Благодаря ви.

Телефон с камера е решението на временни проблеми[beer].

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: erik_ruban   
Дата:   19-06-16 11:42

като ще е телефон с камера ,ще си взема цифровия апарат и няма да нося 5кг обективи и тела ... но ми се иска да снимам с филма

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-06-16 11:51

Я разкажи малко повече за пътуването. Планирани дестинации, цели за снимане и т.н.. Снимането ли е приоритета на околосветското пътешествие? Ако не е топ секретно, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: erik_ruban   
Дата:   19-06-16 12:16

Пътуването не е с цел снимане. Не снимам професионално ,но обичам да снимам с филм, харесват ми снимките. Надяваме се да стигнем до Китай - Монголия , през Иран , но много зависи къде ще ни дадат визи. Връщането планираме да е през Киргизстан и Грузия. Но всичко това е много относително ,защото може да се появят доста причини за предсрочно прибиране. Дано успеем да изпълним плана си.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-06-16 12:23

От мен късмет и попътен вятър!!! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-06-16 22:00

Вземи си всички филми за пътуването.
Дръж ги както предложи г-н Марков.
Не давай филми никъде за проявяване.
Свърших филмите в Барселона и прекарах няколко часа в търсене на филми. Та в Киргистан...не зная как ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: dimidumi   
Дата:   20-06-16 22:16

Не знам с каква система снимаш, аз съм обикалял България и ЕС само, не съм карал из толкова много държави, доста екзотични и опасни дестинации си избрал [smile] . Съветвам те да си вземеш и едно цифрово тяло от съответната с-ма с 2-ве батерии, няколко карти и зарядно, няма да ти натежат до 1кг допълнително. Обективите са си същите, успех в пътешествието. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: radomarinov   
Дата:   20-06-16 22:58

dimidumi
+1
Ако не снимаш в среден формат[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: kolev68   
Дата:   20-06-16 23:38

Издребнявате

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: batsali   
Дата:   20-06-16 23:46

Наистина с оглед на дестинацията да разчиташ, че можеш да намериш филми и лаб е рисково, но пък едногодишен запас от филми си е обем. Зависи разбира се колко ще снимаш. Трудно би ми било да преценя. От една страна нямаш мегдан да шляпаш по 300 снимки на ден с цифрата, но от друга ще минаваш през непознати и следователно интересни места. Със сигурност плана включва минаване и спане по сравнително големи градове. Питай гугъл дали има съответните магазини по тези места. Потърси форуми, където се дискутират подобни пътувания, може да попаднеш на сребърни маниаци, които са се сблъсквали точно с твоя казус и точно по тия места.

Да ти кажа при положение, че голяма част от времето ще прекараш във въртене, може и да се вместиш в поносим брой филми, които можеш да вземеш накуп. Един филм 35мм на 3 дни мисля, че даже завишена средна стойност. Предполагам говорим за 35мм нали? [smilie5]

Относно притеснителната температура и времето. Не мисля, че ще са голям проблем, но определено си струва да си внимателен. Изсниман Ектар съм проявявал след почти година седене на стайна температура в апартамент без климатик и имаше видимо мръдване. В никакъв случай фатално, но беше забележимо. Доколкото съм чел, по-лошия вариант е да снимаш на изстрадал филм, отколкото насниман филм да страда в последствие.



Публикацията е редактирана (20-06-16 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: mihalo   
Дата:   21-06-16 01:25

Да добавя към съветите на колегите за още нещо наум - нискочувсвителните филми са доста по-резистентни на влиянието на температурата. Е да, всичко си носи своите последствия :)

А в случай, че се стигне до такава ситуация изобщо, пази от рентгенови скенери за багаж, осветяват филма, без значение дали е експониран вече или престои да бъде!

Така или иначе, след като си планирал такава сериозна авантюра, ще поемеш и къде по-незначителните рискове от повишаване на воала на фоточувствителната емулсия. В този смисъл съм съгласен със stzz

"Автор: stzz
.........аз пък ще те посъветвам да ги държиш на топло, че и на слънце дори!!!
Така ще вкараш вело-приключенската автентичност и артъфактефекти!

[shtrak] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [shtrak]

"

Успех, късмет и безаварийно - по план, от мен!!! ...Луда работа [smilie24] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: batsali   
Дата:   21-06-16 01:45

Чак да го осветяват не. Зависи обаче на какъв скерен ще попаднеш из тези държави. Аз лично не съм имал никакви проблеми с филми минали 4 пъти през скенер по летища, но в бели страни. Въртят ми се някакви числа в главата, че до ISO800 и до 5 минавания няма никакви забележими промени. Не знам изобщо дали ще минеш през скенери за багаж като си с колело, но не е изключено като се има предвид региона, през който мислиш да минаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: mihalo   
Дата:   21-06-16 03:44

batsali, съгласен! Честно казано, опитът ми е с голяма давност. Ама т`ва Афганистан /ли беше/, от кой ли век са им скенерите? Не се шегувам, пък и да се.. покритото мляко, котката...

Прав си за това, че сребърно-халогенидните емулсии не са кекави. Ако не ме мързеше щях още да снимам на лента, ама... ):))


Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-06-16 12:48

Не питай гугъл за фотоателиета.
Преди 3 месеца направих пътуване от Гибралтар до София. В гугъл - ателиетата стоят. А реално ги няма вече. Някои - закрити преди дни. Говоря за центъра на големи градове в Испания, Франция...

Може би нямаш нужда от моите съвети. Но ще допиша.

Снимай на минимален брой емулсии. Особено ако снимаш черно-бяло.

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-06-16 18:17

Отснетите филми обратно в пластмасовата кутийка и в плик.Най-добре е в термоплик ( кауфланд) със силика гел. Хубавото им е, че освен относително постоянната температура, минават на рентген. Е после може и да те викнат на ръчна проверка, но риска от осветяване намаля значително. Найлона има свойството да кондензира затворената влага. Така, че по-добре е да не се ползва. При киргизите филми почти йок. В друг форум местен се оплаква, че поръчва от руски, немски или китайски емагазини. Разбира се има вариант да се изпращат отснетите филми с поща, но не съм сигурен дали е добра идея.
Лично аз си имах една чантичка от плат с дунапрен. Отвън и бях залепил опаковачно алуминиево фолио с подплата от тънък дунапрен обърнато навън. Но откак пуснаха термочантите ползвам тях.

Отговори на това съобщение
 Re: съхраненяване на филм в горещо време?
Автор: batsali   
Дата:   22-06-16 18:25

Ако става дума за седене на сянка или в багаж, всякакъв род термоизолации са напълно безполезни. Поседи ли няколко часа в дадена среда багажа и всичко става с еднаква температура. Алуминиево фолио би помогнало само, ако седят на директно слънце. За да се поддържа някаква температурна разлика, трябва да има някакъв разход на допълнителна енергия.



Публикацията е редактирана (22-06-16 18:26)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »