Автор: e-mil
Дата: 17-06-16 09:09
Автор: enizvk
Дата: 14-06-16 15:39
"И как я позиционират камерата толкова точно след толкова време?"
Просто планираш внимателно и си записваш необходимите данни. Примерно ако харесаш гледна точка от някой покрив си правиш сметка дали след половин година пак ще имаш достъп до този покрив. Дали няма да почнат ремонт примерно.
Като се качиш горе и си нагласиш кадъра:
- може да снимаш с телефона краката на статива за да видиш къде точно си го позиционирал. Също и слайдера ако си ползвал.
- ако имаш повече от един статив си пишеш кой от тях си носил и с коя глава;
- записваш си на каква височина си го вдигнал;
- кой обектив си ползвал и на какво фокусно разстояние, ако е варио;
- а вътре в кадъра имаш един куп визуални ориентири, по които можеш да повториш композицията. За всеки случай може да си оставиш една от предните снимки на картата или да си я копираш в телефона като референция за фокус, светлина и т.н.
- с дрон е по-трудно, макар да имат GPS, но пък във видеото не видях да има многократни снимки с дрон.
Пълно повторение едва ли ще получиш, но в случая не ти е необходимо. Примерно с апарат 24 мегапиксела получаваш картинка 6000х4000 точки, което дава достатъчно възможности за кроп и донапасване при постпродукцията. Дори и 12 мегапиксела са предостатътчни - HD видеото е 2 мегапиксела, a 4K е под 9 мегапиксела.
В случая няма нужда да гониш висока точност, понеже няма да правиш CGI, да сменяш небе, светлини и т.н. Във видеото на много места се вижда, че картинката плава (0:48, 1:00, 1:30 и т.н.), но трябва да се вгледаш внимателно за да го разбереш. Не е дефект, от който да страда възприятието.
Същото е и с облаците. Това, че се движат в различни посоки не е дразнещ дефект, даже по-скоро се възприема като ефект.
Но при всички случаи най-важно ти е планирането - да си направиш сметка за светлината. Много фотографи ползват помощни програми за изчисляване часовете на снимки, положение на слънце, луна и т.н.
Примерно Photographer's Ephemeris. Има я за андроид, айфон и десктоп.
http://photoephemeris.com/
Аз предпочитам PlanIt. Също я има за андроид и айфон. Дава ужасяващо количество от възможности - даже не ги ползвам всичките.
https://yingwentech.wordpress.com/
А може и просто да гледаш часовете на Слънцето и Луната. Обсерваторията в Рожен всяка година пуска календар с изгревите, залезите и продължителност на полумрака. Тази година е в PDF формат.
http://www.nao-rozhen.org/astrocalendar/2016/index.html
Миналата година снимах така - напълно достатъчно е за прости сметки на часовете за снимане. Копираш си го в телефона и навсякъде е с теб без нужда от Интернет. В него има и поправки за различните места на страната.
|
|