Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   13-05-16 16:37

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   13-05-16 16:37

Здравейте колеги,

от доста време се занимавам с 360º панорами. От скоро обаче ми се налага да ги снимам осеверени - тоест винаги да започват от север. Имам три статива, но никой от тях няма вграден компас - аз и не знам дали изобщо има такива.

Та искам да попитам някой знае ли за подобни решения. Има ли компаси, които могат да се монтират на статива и да не се влияят от металните му части. Сякаш не ми се разхожда с компас в джоба и да го налагам за всяка панорама.

Ще съм благодарен за всяка информация.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   13-05-16 16:39

Нещо такова дали ще свърши работа


http://i.ebayimg.com/t/HR-10310601-Auto-KFZ-Kompass-mit-Selbstklebefolie-in-schwarz-/00/s/NTUwWDU1MA

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Hman   
Дата:   13-05-16 17:32

Ако имаш смартфон има електронни компаси който работят добре. Преди седмица ми се наложи да ползвам компас след като от Бул___ком ме упътиха че антената ми трябвало да е насочена на еди къде си и какви си градуси. Свалих едно приложение набързо и работата стана.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   13-05-16 17:46

Имам компас на телефона. Досега и аз така ги правих. Мога да взема и нормален, но идеята е да не го вадя за всяка панорама.

Идеята е да е монтиран на статива за да мога веднага да виждам накъде да завъртя за да съм на север.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: JohnyWalker   
Дата:   13-05-16 17:59

Ето един тежък :)
текст

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: e-mil   
Дата:   13-05-16 18:54

Телефонните компаси не винаги работят добре. Моят смартфон е скъп, но въпреки това компасът е изключително зле дори след калибриране. За предпочитане е да си вземеш нормален, хубав компас.

Не знам каква точност ти трябва за панорамите, но ако е повече от 1 градус няма да минеш толкова леко. Първо, сигурно знаеш, че магнитният и географският полюси са на различни места. Ти понеже си доста по на север от България при теб отклонението ще е по-голямо.
Второ, магнитното поле не навсякъде е еднакво. Тук-там има аномалии. Някои са много големи, но въпреки това ако прекосиш държавата ще се усети. А освен тях има и локални - места с железни руди и т.н.
И за капак ако компасът е закачен на статива, то неизбежно ще се влияе от него. Може да е с малко, но ще се влияе. А понеже статива го разнасяш навсякъде, то той от време на време ще се намагнитва с различна сила, значи това влияние ще се променя с времето. Разбира се, зависи от какви материали е направен, но все някакви метални части има. Тоест за всеки различен статив трябва да правиш различни изчисления.

Всичко това се нарича девиация на магнитния компас. Отдавна са измислили методи за борба с нея, но тя трябва да се прави периодично и за всеки отделен регион е с различни поправки. Не става веднъж да я унищожиш и да си спокоен. Има подробно писано на всички езици, включително български. Обикновено моряците са най-големи спецове в това, понеже заради железните кораби и пътуването по цял свят имат най-големи проблеми с нея. Независимо, че си имат жирокомпаси и GPS-и, на всеки кораб държат главен магнитен компас, и се грижат внимателно за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: e-mil   
Дата:   13-05-16 19:08

Ей тук един добър човек е описал подробно как да се оправиш с деклинацията. Даже е дал линк към удобен калкулатор на NOAA.
http://xenos-bushcraft.com/blog/2013/02/magnetic-declination/


И не си купувай евтин компас! [smile]


http://seattlebackpackersmagazine.com/wp-content/uploads/2012/07/backup-compass2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: JXT   
Дата:   13-05-16 20:25

На мен ми стана интересно защо трябва да ги почваш тия панорами от север? Нали накрая пак стават 360?

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: photostoykov   
Дата:   13-05-16 22:04

Нещо такова ли?


http://olight.bg/sites/default/files/1_15.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: ramdar   
Дата:   13-05-16 22:33

Разбира се, че има стативи с вградени компаси. Моят Бенро е такъв. Но скалата е малка. Мисля, че за по-голяма точност и удобство е добре отделно да си вземеш нормален джобен компас от надежден производител на такива устройства.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 00:44

Не е необходима голяма точност. Дори 5 градуса са допустими, да не кажа и 10. Също така, не е задължително да започва от север. Важното е всички да започват от една и съща посока. Но съм решил да ги започвам от север в случай, че след време реша да добавя компас в тура.

Посоката е важна ако искаш да разглеждаш панорамите във VR mode ползвайки google cardboard или подобни очила. За да може като влезеш от едната в другата панорама да се запази посоката на погледа.

Най-вероятно ще взема една джвъчка от тези малките. Мисля, че ще е достатъчно надеждна за целта.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: lamerko   
Дата:   14-05-16 01:08

Сложени един до друг компасите нормално ще са така - все пак магнитите по тях са много по-силни на малко разстояние от естественото магнитно поле. Винаги, когато има в близост метални, магнитни или електрически полета се получава изкривяване. И не мисля, че ще намериш компас на пазара, който да показва с точност 1 градус, освен ако не е ектронна джаджа, базирана на точно позиционирани изъчващи маяци и си постоянно в движение (важна подробност)...

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: Frenchev   
Дата:   14-05-16 01:15

Както казах не е важно да показва север с точност до градус. По скоро да показва на всички панорами едно и също пък ако ще и североизток да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Компас за статив???
Автор: e-mil   
Дата:   14-05-16 01:45

Автор: lamerko
Дата: 14-05-16 01:08
Сложени един до друг компасите нормално ще са така...


А, извинявам се! Картинката няма връзка с бележката за евтиния компас. Беше предназначена за предния пост, но я забравих. Идеята беше именно да илюстрира отклоненията от близки влияния.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »