Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   12-05-16 20:08

Здравейте, преди време си закупих canon 5d mk3 за видео заснемане реших да инсталирам Magic lantern хак, за да снимам във RAW, но имам проблем а той е че компютъра ми не е от най-силните, но пък не е и от най-слабите.Понеже работя със стари версии на всеки софтуер смятам, че не би трябвало чак толкова да се тормози компютъра ми. Всеки който използва хака знае,че RAW файловете се съединяват,след това се конвертира в DNG.Когато заснема кадър в рамките на 5 минути,при 5 мин видео заснемане излизат около 8-9000 DNG кадъра. Всички тези DNG-та минават през adobe photoshop cc ,опитвал съм и с Lightroom, при photoshop cc чакам и чакам,да заредят кадрите,но си оставам със чакането,тоест ми забива,същото се отнася при рендване ако изобщо зареди а при Lightroom зареждат но след доста доста време.. Обработката на Dng-тата става прекалено бавно и чакам прекалено много, да се прехвърли синхронизираната обработка на всеки следващ кадър.. А при рендеринг чакам около 3 до 5 часа, само за едни 9000 кадъра. Искам да попитам дали това е заради хака, който не е фабрично съвместим с апарата? Някой би ли могъл да ми каже ако е използвал Black Magic Cinema Camera 2k, дали DNG-тата се прехвърлят и рендват толкова бавно, като цяло дали правят същият проблем като при Magic Lantern или просто хака е бъгав и тормози прекалено много компютъра. Ето и характеристиките - Intel core i3 2 ядра с 4 нишки, 3мб кеш , 4гб рам. Дъното ми е на Гигабайт със стар сокет ,тоест не мога да си сложа нищо актуално от новите артикули, със 32 битова операционна система съм. Въпросът ми е какъв компютър трябва да си осигуря, за да бъда доволен и също е дали ако си взема Black Magic Cinema Camera 2k ще се работи по-лесно,ще тормози ли по същият начин компютъра и ще си улесня всички тези процедури, които правя само за едно 5 минутно видео? Благодаря ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   12-05-16 22:55

Проблема е в компютъра ти, не в RAW видеото.
И най-слабото му място са 4те Гб RAM. Крайно недостатъчно ,което води до т.нар. диск трашинг. Общо взето компютъра ти използва твърдия диск за оперативна памет, което е най-лошият от всички възможни сценарии.

Значи първо RAM 16Gb, 4 ядрено CPU, може и от по-стара генерация.
RAW видеото няма компресия затова не товари CPUто но пък е много голямо като обем за мазно редактиране помага ако се прави на SSD. Може и на нормален HDD, но няма да е съвсем мазно на моменти, ще се чуваства леко накъсване като вървиш напред назад. Инак мога да те уверя че подобна конфигурация няма никакви проблеми с RAW видеото

Казал си А като си купил скъпа камера, сега ще трябва да кажеш Б като си вземеш адекватен компютър. Няма как. Мисля че около 1500 ще те оправят. Минаване на Black Magic Cinema Camera естествено няма да ти реши проблема, защото той не е в камерата и RAW видеото а в компютъра.



Публикацията е редактирана (12-05-16 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   12-05-16 23:03

Може разбира се да минеш по-евтино на първо време като добавиш RAM до 16Гб и само смениш CPUто на i7 за съответния soket който поддържа ънната ти платка

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   12-05-16 23:03

Това и смятам да направя да взема мощен компютър, но и да сменя апарата за камера BMCC, защото усещам, че при RAW апарата загрява доста, направо ще изпържи матрицата. Благодаря за съвета !

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: Han_Solo   
Дата:   12-05-16 23:13

Стана дума в темата за 4К.... хората разработващи монтажни програми казват - за видеото отделен сторидж, най-добре - RAID-0.
Е може и SSD, ама като сравниш цените на SSD да кажем 1ТВ и РАИД-0 - два диска със същия обем 7200rpm сам правиш избора

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   12-05-16 23:13

Апарата загрява но леко и това е нормално. Загряването идва не от матрицата а от процесора на камерата. Процесора се товари повече. Никой досега не е изпържвал матрица. Като снимаш нормално, не RAW х264 видео какво мислиш прави апарата. Сканира матрицата 24 или 30 пъти в секунда. Същото, което като снима в RAW. Само дето изхвърля после по-голямата част от информацията и компресира останалата за да може да свие обема.

Може разбира се да минеш на BMCC, ти си знаеш, но там има други проблеми. Лично на мен RAW от Canon 5D Mark III ми харесва повече от това на BMCC и то не само заради Full Frame визията. BMCC ако не ме лъже паметта снима само в LOG формат за RAW, което ще те принуди да учиш и добрееш в Color Grading. И като цяло Canon 5D Mark III ми е доста по-лесен за боравене и снимане. Ако можеш пробвай първо.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   12-05-16 23:24

Добро инфо получих stef дали ще можем да разменим контакт, скайп? Да попишем малко повече и да ме светнеш за някой неща ? Ще ти бъда благодарен. Между другото можеш ли да кажеш характеристиките на компа си ?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   12-05-16 23:53

i7 3770K, 16Gb RAM, SSD за операционна система и програми, 2x3GbHDD RAID1 за storage. Моите неща не са големи и проектите ги правя на същото SSD, където е ОС.

Сега за дисковете има различни подходи. Мен лично RAID 0 ме нервира. RAID 0, означава че ти сам доброволно увеличаваш два пъти вероятността да ти се скапе диска. И то точно този на който работиш и да загубиш часове че и дни работа. Ако ще са HDD в RAID то да е 1. Четенето е два пъти по-бързо отколкото обикновен диск и също толкова бързо колкото RAID 0, писането е само колкото един HDD диск и два пъти по-бавно от RAID 0. Но скапването на единия от дисковете не води до загуба на информацията. Предпочитам сигурността пред два пъти по-бързото писане.

@hitmaker - контакти на л.с.



Публикацията е редактирана (12-05-16 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 00:09

За бързината на RAID1 vs 0 - това не е така. В масовите случаи при RAID1 имаме НЯКОЛКОКРАТНО забавяне спрямо нормален единичен диск, използван в същия RAID. В същото време при RAID0 скоростта МОЖЕ да се качи близо двойно при същите условия. Това дали ще има драстично забавяне при 1-цата или видим ефект при 0-лата - зависи най-вече от контролера. Ако контролера е наистина добър, да кажем с поне 1ГБ собствена РАМ памет за буфер, то той може изтиска максималното при всички комбинации (да няма видимо забавяне при 1-цата и да постигне почти двойно забързване при 0-лата). За съжаление обаче наистина е вярно, че драстично се увеличава риска за данните при RAID0. Вместо това може да се изплзва RAID5 или RAID10, но това е свързано с доста ресурси (повече на брой дискове и добър контролер). Лично аз предпоитам сравнително кадърен хардуерен контролер (масово продаваните дъна с вграден RAID са софтуерна измама) и две ССД-та в 1-ца. Новите технологии вече значително поевтиняха, а в същото време закърпиха доста от проблемите.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: M_D   
Дата:   13-05-16 00:28

Избрал си неподходящ софтуер за обработка на роу видео. След като си ъпгрейднеш машината, най-добре се насочи към безплатния Davinci Resolve или Premiere CC 2015.

1080p роу не е кой знае какъв тормоз за дисковата система. Ако рутинно си дефрагментираш работния диск (един бърз формат е най-лесно), преди да изсипеш материала на него, можеш да си живееш спокойно и с 7200 твърд диск без RAID или SSD. Около 90 МБ/с ти трябват за 25 fps 1080p. Ако пък минеш всичко с компресия без загуба предварително, рейтът обикновено пада наполовина и повече, т.е. до 45 МБ/с и надолу.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   13-05-16 00:46

трябва да си сменя машината, много добре знам,че davinchi resolve ще ми свърши перфектна работа, но съм с грешният компютър, на 6 години е. Скоро се насочвам към добра машина! Някой работил ли е с BMCC, може да сподели мнението си, понеже гледам от доста време canon 5d mk3 RAW срещу BMCC 2k и по изострена картина, повече детайли, по-добри цветове притежава Blackmagic-a, но за инфо искам да знам, дали тази камерка си струва ! Някой който е пипал BMCC да сподели мнение моля.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: M_D   
Дата:   13-05-16 01:06

Това за цветовете не е вярно. BMCC има повече детайл, но и повече алиасва, защото няма OLPF на сензора. Една идея повече динамика има БМ-то. Дали си струва само ти си знаеш: сама по себе си е що-годе прилична камера за малко пари; но при положение че вече имаш Марк 3, по-скоро не.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: kiten   
Дата:   13-05-16 01:33

hitmaker много се ровиш в подробости- всичко е до обектив за острата картинка.
Иначе това дето по-горе се изписа за райд 0 че се скапвал , не съм съгласен. От доста годинки правя конфигурации с райд и то когато ссд-то още не бе в проект. Първата конфигурация, с райд0 бе на един амд бартон процесор /за времето си бе с голяма кеш и се опъваше добре на интелите за видео/ та конфигурацията бе с две баракуди от 500 мб. И до момента баракудите си работят без бат сектори, само че на по-модерна машина. Трепача бе на райд 0 с два WD велосираптор. Чак след третата година единия хард даде лека фира и бе сменен с нов. Райда винаги съм използвал за временни файлове. Съвет- взимайте винаги по възможност компоненти с 5 годишна гаранция.
ССД са бързи за четене, но са бавни за писане. И при бърз контролер пак са бави записа. И когато се скапи ссд всичко заминава тотално, докато при HDD информацията може да бъде спасена.
HDSS също препоръчвам като бързина на достъп на фрагментирани файлове и особено ефективни са при фотошопа.

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 02:34

Идеята на RAID0 е ПАРАЛЕЛНО свързване на два (или повече) диска - имаш например два еднакви 2TB HDD и след конфигурирането им в RAID0 имаш 4TB. Бързината се получава от това, че двата диска се оправляват едновременно с различни потоци данни, като може да се окаже, че един файл е разхвърлян на множество места и на двата диска с уникални клъстери от информация (при РАИД1 те са дублирани). това озволява да се използва скоростта и на двата диска едновременно, с което на теория скоростта може да скочи по броя на дисковете (твърде условно обаче). А проблема идва от това, че ако някой от дисковете сдаде багажа, целия том от 4ТБ заминава в канала - никой не може да ти даде насоки кой файл как точно е разхвърлян. При РАИД10 имаш нещо като РАИД1 (mirror) върху РАИД0 (stripe). При този вариант от 4х2ТБ дискове имаш един том от 4ТБ използваеми, но постигаш скорост и сигурност (стига да имаш кадърен контролер).

Поддържам над 10-на ССД-та на различни машини - скоростта на запис е малко под тази на четене, но около 10 пъти над скоростта на стандартен 7200рпм диск. Естествено има ССД и ССД - лично аз използвам Самсунг серии 830-850 и съм много доволен. Не бива да се подценява големия брой на ИОПС на ССД-тата - таман около 1000 пъти повече.

За възстановяване на информация от ССД-та - тук има доста противоречиви "за" и "против". На първо място много хора биха се изненадали, ако им кажа, че ВСИЧКИ нови ССД-та идват с някакъв процент прецакани сектори, още от производствената линия. И макар това да не е тайна, производителите "скатават" тази информация, понеже изглежда доста страшна за повечето хора, а това не е добре за маркетинга. И това всъщност далеч не е само при ССД-тата - при матриците е подобно положението, както и решението - ремап. Но за разлика от матриците, при ССД-тата има специални блокове от допълнителни клетки, които обслужват точно подобни маскирани и преместени сектори. При един тест за грешки - всичко ще си излезе наред, включително и в СМАРТ логовете. Както и да е - решението на проблема може да е смотано, но работи. Та... кога и как се прецакват ССД-тата? Лошото е, че тук никой не може да предвиди. Хубавото е, че обикновенно когато едно ССД сдаде багажа (от новите технологии) всъщност данните са 100% четими, но всяка заявка за модификация блокирана (разпадат се едни редови връзки). Лошото е, че може да се скапе нещо съвсем друго, при което цялата информация заминава безвъзратно - нещо, което при HDD трудно може да се постигне, дори цялата електрника да се стопи и част от плочата да се надраска. Евентуално там може да се разпадне горния намагнитяващ слой (нещо като боя), при което се губят големи масиви от данни или абсолютно всичко, без шанс за възстановяване. Въпреки теоритичните рискове при ССД-тата, производителите дават типично по-голяма гаранция при тях, от колкото на HDD-тата. Малко тема за размисъл :)

И последното, с което не съм съгласен - гаранцията. Уловката е, че гаранцията на носителите НИКОГА не включва данните. Едно ССД е 200 лева, данните на него - за много повече. Техника е, много ясно ще може да се случат неприятни моменти... но общо взето от теб самия зависи как си си резервирал нещата. Имаш бекъп - ОК. Имаш РАИД1,5,10 - ОК. Оставиш ли на един носител всичко и се случи я някоя буба (криптиращите са на мода), я технически проблем - ами не виждам какво точно би ти помогнала гаранцията. И между другото - наскоро правих една дребна разработка за компания, дето взима по $250/МБ за възстановяване на данни, и то не селективно, а каквото успеят :)

БТВ, не препоръчвам Seagate. По-добре да е WD от черната серия или от серията с постоянно натоварване (по-бавна е, но е подсилена)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   13-05-16 14:10

Имам още един въпрос! След като заснема кадър с Magic Lantern при 5д мк3, има ли по-лесен и бърз начин, всички накъсани RAW файлове в памет картата, да бъдат съединени и конвертирани в DNG? Понеже ако заснема 30 видео кадъра по 5 мин, ще изгубя доста време да съединявам и конвертирам.. Знам,че бързото съединяване и конвертиране зависи от кеш паметта. А операциите, които правя ме бавят доста, първо съединявам от cmd и след това пак cmd конвертирам.. Някой да ме светне? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   13-05-16 14:20

Поне си провери си Л.С. Там съм ти отговорил. M_D също в общи линии го е описал.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   13-05-16 21:22

@lamerko
Тест с най-обикновен Интелски RAID контролер, дето ги има в повечето им чипсети от последните 10 години:

test

RAID 0 и RAID 1 са едно към едно в четенето от два SSD диска и 2 пъти по-бързи от четенето от един SSD


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: lamerko   
Дата:   13-05-16 23:18

stef7: не че нещо, но това не са ССД-та. Моята флашка пише по-бързо. ФЛАШКА :)

Та... тоя тест е абсурдно аматьорски. Няма конфигуреция, няма модели, няма условия на провеждане на тестовете... Ако приемем, че се използвали актуален модел на OCZ 120Gb към датата на статията, то излиза, че сингъл теста се е провалил по някаква причина, а с RAID с изкарали сравнително нормални резултати за СИНГЪЛ. Просто е смешно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   14-05-16 06:38

Няма да чупя моя RAID за да ти доказвам, че обикновен Интелски чипсет докарва без никакъв проблем 2х скорост на четене в RAID 1.
Ето тук го казват същото и използват по бързи SSD та ако това ти е проблема
Тест


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: stef7   
Дата:   14-05-16 06:47

Дори Windows ския софтуерен RAID го докарва х2 при sequential read и много близко до х2 при random read. За видео обработка е ясно че е предимно sequential

Резултатите са най-отдолу


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: lamerko   
Дата:   14-05-16 09:10

Няма какво да доказваш... просто не може да постигнеш НОРМАЛНИТЕ стойности, за което вероятно имаш комплексен фактор. Пак казвам - не постиган двойно, а го докарваш до нормалното... по-скоро бих се безпокоил защо аджаба интелките се мазват така при единични :)

Иначе аз със Самсунзите нямам подобни драми, дори на най-обикновен лаптоп [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   14-05-16 17:20

Някой да ми предложи добра конфигурация за машина при обработка на RAW?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: bpavlov   
Дата:   14-05-16 23:11


Я кажете, с Никон може ли вече да се снима РОУ видео

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-05-16 23:17

Много ми е интересно за какво ви е RAW видео!
Игрални филми масово се снимат в ProRes 4:2:2, та наистина се чудя в името на какви проекти с какви бюджети се потите с некомпресирано видео.

Липсата на детайл при Canon 5d mk3 идва от начина, по който се чете сензора в режим видео. BMCC записва видео с по-голяма детайлност, защото чете целия сензор, а не през ред.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: kiten   
Дата:   14-05-16 23:19

hitmaker добра конфигурация с калпави драйвери, пак работата няма да стани!

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   18-05-16 23:31

kiten, тоест? Дай съвет.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   18-05-16 23:35

chrisnoch, значи да мина на BMCC?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: dobrika   
Дата:   19-05-16 01:22

Привет, kiten :)

Ползвам въпросната BMCC http://photocamera.bg/cameras-blackmagic-cinema_camera-blackmagic_cinema_camera_mft (MFT версията, но сензорът си е същия като на EF) от няколко години като в началото ми беше натрапена от колеги, които я домъкнаха в офиса, а аз не исках да я поглеждам, снимах си със Sony... и това просто, защото още не знаех за какво иде реч :) Стоя в един ъгъл не малко време, след което реших да й обърна подобаващо внимание и така вече няколко години ми е основен инструмент за работа.

Ако въпросът ти е дали тази камера си струва - категорично ДА! Мен ако питаш, повечето продукти на BlackmagicDesign си струват. И то не за друго, а защото с хардуера и софтуера си направо разбиха пазара - възможности, параметри, цени и т.н. За мен сензорите на BMCC превъзхождат почти всичко в този ценови клас като изображение. Действително изображението е супер приятно и детайлно, макар това да е въпрос на вкус в повечето случаи. Отделно стоят 10-битовото видео при FHD и 12-битовото при RAW. Нека не пропускаме факта, че все пак говорим за камкордер със сензор, създаден изцяло за запис на видео. Е, недостатъци също има на самия сензор. Действително алиасва повече и понякога много ме дразни, но никога никой клиент не ми се е оплакал. Това си остава недостатък, видим за по-опитното око в общи линии. В повечето случаи детайлността си остава водеща и тя най-много хваща окото на хората :)

Обаче винаги ще си остане и фактът, че с Canon-a, който имаш можеш да си снимаш и видео и фото... 2 в 1. Това винаги ще си остане бонус на апаратите в това отношение.



Тук обаче е важно да си зададеш и друг, по-комплексен въпрос. Дали това е точната камера за теб самия?
Видеографията е комплексно занимание и когато подбираме техниката си, важно е не просто да си говорим теории с куп технически данни кое как е т.н., а дали чисто практически ще ти пасне на работния ритъм. Много хора не се съобразяват с това и после се разочароват. Ето част от нещата, които имам предвид:

1. Ще пътуваш ли с нея много? Ако да, вероятно ще ти трябват решения за захранване. С едно зареждане BMCC кара около 90 минути грубо, моята посвали заряда напоследък. Тогава ще ти трябва външна батерия - тя също не е супер евтина, а и тежи не малко. Има и някои начини да комбинираш с батерии от Sony или Canon, които са адаптирани въшно да захранват камерата, но при всички случаи нещо ще стърчи и ще ти е по-обемисто. Ако много ще я разнасяш, това не е за подценяване, както и лесното боравене с камерата. Това не е камера, която ще ти се лепне лесно в ръката и с 1-2 пръста всичко много бързо ще ти се сменя. Тук апаратите са по-удобни, спор няма.

Самата камера е над 2 кила. С обектива отиваме грубо на около 3, с батерия и т.н., още по-нагоре. Тогава може би ще ти трябва прилична видео глава на статива (ако не снимаш само статични сцени, разбира се или на rig), ще ти трябва видео глава, която да носи минимум 4 кила според мен... това добавя освен тегло и бюджет в повечето случаи. Аз горещо препоръчвам флуидните глави, другите просто са ужасен компромис, а да дадеш куп пари скъпа камера и да не можеш да направиш едно плавно движение с нея... то си е срамота :)

2. Бюджетът ти ограничен ли е само до купуването на камерата? От горните редове предполагам вече разбираш, че ти трябва известна инвестиция - най-малкото за носители. BMCC записва на SSD. Да, те поевтиняват прогресивно, което е голям бонус, но все пак може би 1-2 SSD поне 120-240GB няма да са ти излишни.

3. Важно ли е да записваш аудиото директно в камерата? Самата камера има балансирани входове за аудио, което е много удобно, а и са два, които могат да приемат автономно сигнал или общо - като един елемент. Лошото е, че софтуерът на камерата хич не се справя добре с интерпретацията на аудио сигна, че вкарва много фонов шум и то не малко. Като цяло аз лесно успявам да изолирам тези честоти в еквалайзера на Final Cut Pro X, но пак прекарвам аудиото през външен рекордер, за да поизчисти нещата, че иначе е сложно :)

4. Колко е важна работата при ниска осветеност за теб? Камерата ползва максимум 1600 ASA като аз рядко я оставям да работи при него. 99% от времето работя на 800 ASA (ката си е обозначено в камерта). Но когато правя кадри в RAW прилагам следния трик - снимам на 800 и после в Resolve вдигам до 1600, ако има нужда - забелязал съм, че шумът е много по-приятен или по-скоро малко дразнещ, а и няма т.н. fixed pattern noise, който понякога се появява и е дразнещ много. Canon тук ще стоят доста по-добре, макар да не съм снимал с 5D.

5. Работиш ли с много обработка на кадрите? BMCC предлага сериозни кодеци със сериозни възможности за избор на компресия при това работят много прилично с повечето софтуер, който съм ползвал. Файловете са здрави, търпят доста мачкане и т.н. Но ако по принцип прилагаш малко корекция при крайния си продукт или по някаква причина нямаш много време за работа по шлайфане на финалния клип... може би трябва да снимаш в нормален Video режим на камерата, с което обаче няма да можеш кой знае колко много да измъкнеш основните й предимства - динамичния диапазон и високата детайлност - особено при RAW кадрите.

6. Съвсем отделно нещо са и необходимите сторидж обеми за архивиране, както и цялата компютърна инфраструктура, която се появява в един момент около теб, защото осъзнаваш колко е ключова за работата ти :)

Мога да продължавам така доста дълго :) В общи линии моят отговор е категоричен - ДА, КАМЕРАТА СИ СТРУВА. Но дали си струва за теб и твоята работа, това трябва ти да прецениш. Дали ще пасне на работните ти навици, дали ще може да ги надгради или само ще те натовари... това само ти можеш да си кажеш. Ще ти пиша на лично за инфото, с което мога да съм ти полезен, за да вземеш точното решение.

Поздрави, Георги



Публикацията е редактирана (19-05-16 01:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   19-05-16 20:16

Така, мога ли да задам един въпрос, понеже един мой приятел има проблем с Magic lantern RAW ,снима със canon 650d,проблема е следният, винаги след като заснеме кадър на preview-то се виждат червени точици и ленти по самият кадър.... По време на заснемане не се виждат... Понеже забелязах,че той е със по слабо скоростна карта на сандиск екстрийм 60мб/с си мисля,че е от това.. според вас как се решава този проблем?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: radikyokushin   
Дата:   19-05-16 20:46

Да си изключи зебрата и пикинга [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   19-05-16 22:03

изключени са, други идеи ?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: radikyokushin   
Дата:   19-05-16 22:13

Е само на превюто на камерата ли се виждат или и като се свалят кадрите на компютър?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: M_D   
Дата:   19-05-16 23:57

Dealing with Focus Pixels in raw video


Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   20-05-16 02:52

M_D отговори правилно на въпроса, благодаря ти !

Отговори на това съобщение
 Re: Нужда от помощ и съвет при RAW видео.
Автор: hitmaker   
Дата:   20-05-16 14:06

здравейте колеги, откри се друг проблем, не мога да си отворя jar файла.. пробвах да деинсталирам и инсталирам java-та пак, но не става... Някой знае ли как се отстранява този проблем?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »