Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: reincarnation   
Дата:   10-05-16 15:36

Здравейте колеги. Дойде време за покупка на сериозна машина, защото старата ми, колкото и пари да наливах в нея е вече на 5 години и явно е достигнала до лимитите си, които са ограничени до обработка на ФХД видео.
Бюдежтът е 4к лева посветен на обрабоката на 4к видео. Това е само за кутията захранването и вътрешностите.
Моля колеги с опит в обработката на 4к видео да се произнесат по молбата ми, защото в компютърните фирми, които попитах поради липса на опит с подобно начинание просто си правят свободни съчинения до този бюджет, без да дават гаранции за бързина и ефективност на обработката.

Също така, моля да ми бъдат препоръчитани правилните кодеци за обработка на 4к видео, които водят до качество на картината.

Благодаря ви, предварително за помощта.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: stef7   
Дата:   10-05-16 15:53

Досега каква програма си ползвал за видео обработка ? В какъв формат идва 4К видеото от камерата ?


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: chipdesign   
Дата:   10-05-16 15:58

Всички проблеми с производителността на PC (загубата на време при монтажа) идват от превю-то в реално време (разбирай - видеокарта и скорост на хардове, в по-малък процент - процесор), а не толкова от финалния рендер (имаш UPS - пускаш рендер и си лягаш) - това е особено силно изразено при работата с 3D софтуер (3D Max и подобни).

Ключовото при такива чуденки (а аз съм се чудил много в годините) е - да се започне от софтуера за обработване - какви изисквания за машина иска - Едиус иска едно, Премиер друго, Вегас ... (тва па кой ли го ползва за сериозна работа). По принцип - изискванията са почти еднакви, ама това "почти" обикновено се изразява в някаква инструкция на процесора, дето софтуера я ползва - ако я нямаш - или не можеш да инсталираш новата версия, или - работи, ама не както трябва.

Не съм работил 4К до момента, но не вярвам принципа на избор на хардуер да се е променил в годините [smile]. Може би, ако дадеш повече информация за това - с какво работиш, какви са ти очакванията за скорост на рендер, който е работил - ще му е по-лесно да подскаже.

Ще следя темата с интерес!

Поздрави [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: reincarnation   
Дата:   10-05-16 16:01

Адоб Премиер PRO СС е програмата, file format XAVC S 4K - обработки като преходи, цветови корекции - забавяне и ускорение на кадрите. Да имам УПС, и нощите са отделени за рендване.



Публикацията е редактирана (10-05-16 16:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: stef7   
Дата:   10-05-16 16:49

Първо, почти не редактирам 4К, освен един 2,3 пъти за тест, но ето този пост нищи точно твоята комбинация - Adobe Premiere CC + 4K XAVC-S на Сони. Отдолу има и препоръки, като основната е да не се прави transconding към ProRes. т.е. да си редактираш направо видеото с native XAVC-S кодек

Adobe Premiere CC + 4K XAVC-S editing


Според това което пише едно 4 Core CPU върши работа. Може да видиш една примерна конфигурацие ето тук:

http://www.videoguys.com/blog/diy11/


i7- 4790К може да се замени с по-новия модел по желание - i7-6700K

За видео карта сложи някакъв евтинджос на NVidia който имаш под ръка. NVidia обявиха последните си модели и скоро ще ги пуснат в продажба. Тоагава ще си купиш примерно 1070 и ще получиш много повече мощ за по-малко пари.

Дисковете при наличие на повече пари както е при теб бих конфигурирал така:
1 SSD 256Gb - за Windows, Premiere и други програми
1 SSD 1 Tb - на него да си слагаш и обработваш проектите
2 х 4Тб или 5Тб в RAID - за storage

И мисля даже ще ти останат пари. Много пъти съм се чудил дали да не upgrade на процесора си от 4 на 6 или 8 ядра и всеки път като видя тестове и какво получавам в замяна за парите съм се отказвал. По-бавния краен рендеринг не ми е проблем. Но ако работя всеки ден това, може и да се хвърля на примерно ето такава система:
http://www.learningvideo.com/daves-beast-computer-build/



Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: chipdesign   
Дата:   10-05-16 16:53

добре де, аз - продъжавам да не разбирам в тоя форум - защо когато някой пита нещо - или му се казва да пита гугъл, или му се хвърлят някакви линкове, които - така или иначе е могъл да намери в гугъл?

ми - човека е на топ-видео - 4К, предполага се, че не е новобранец, че е изчел всичкият интернет по темата, и - просто иска мнение от някой, който на местна почва се е сблъсквал с проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: reincarnation   
Дата:   10-05-16 17:02

stef7 - много полезна информация, благодаря -
Да, надявам се някой с практически опит в обработката на 4К да се включи и сподели



Публикацията е редактирана (10-05-16 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: kiten   
Дата:   10-05-16 17:15

i7 от първо поколение безпроблем обработва 4к. XAVC-S е много по-лек и качествен за обработка сравнен с н264. Освен премиерата и корел х8 обработват 4к като има екстри за таймласпи 3Д и др. Новия пинакъл също работи с 4к ,но дефакто си е кръстоска между авид и корел.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: tuizzl   
Дата:   10-05-16 17:43

Аз мога да ти препоръчам работните станци на Dell (Precision). Аз имам лаптоп M3800 уникална машинка тези дни ще снимам 4К и мога да кажа как се справя с обработката, но с Full HD нямам проблеми досега. А и още нещо да кажа процесора задължително гледай да е Xeon и поне с 15MB кеш. рам паммета да е DDR4 (16GB стигат) и видеото да е или Quadro или GTX който поддържа много CUDA ядра. За SSD ако стигнат парите да си вземеш едни Samsung V-NAND SSD 950 PRO M.2 512GB за основен/операционен и един обикновен Samsung 850 Pro SSD 512GB да си скрачват програмите на него. Надявам се да съм помогнал
:)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: stef7   
Дата:   10-05-16 18:06

XAVC-S е h264. За 1080р нямам проблем с него на 4 Core CPU. Но чета доста се оплакват че на 4К машините се задъхват да правят декодирането в реално време. Единия тест който правих, горе долу го потвърди. Затова си оставих линка с идята ако някога тръгна към 4К, да го прочета отново и тръгна от нещо работещо. Другаде не съм срещал решение но може и да има.


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: moto12   
Дата:   10-05-16 23:56

Това също може да е интересно четиво -
Hardware Performance Guide Serious 4K Editing
http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/guides/workstation-adobe-4k-guide.pdf

Пдф-а е от Интел, има данни, времена за рендване и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: stef7   
Дата:   11-05-16 06:37


Значи още малко пояснения, за които вчера нямах време. Както писах не редактирам 4К освен 2-3 теста, които правих. В един момент миналата година разглеждах възможността да мина на 4К но в последствие се отказах. Тогава оценях колко ще ми струва това удоволствие и гледах и каква машина ще ми трябва за обработка защото беше ясно че изискванията са доста по-големи.

В линка, който пратих и който въобще не е нещо случайно който ми е изпаднало от първо търсене в Google, както тук коментират някои колеги има ценна информация. Там има друг линк към може би най-сериозния тест за CPU производителност под Adobe Premiere CC на който съм попадал, включително за 4К. Ето го отделно:

Adobe Premiere Pro CC multi core performance

Там в заключенията отдолу пише доста ясно, че Adobe Premiere не използва ефективно повече от между 5 и 8 ядра. Там са публикували и препоръчителни процесори за Adobe Premiere CC.

Тогава правих и груби сметки колко ще спечеля ако мина на 6 или 8 ядра. И се оказа поне за мен, че не е чак толкова много и по-добре да си взема максимално бързия 4 ядрен desktop процесор да го набримча до 4.5Ghz и 6 ядрен няма да ми трябва. 8 ядрен само ако това ми е ежедневна работа. В този случай бих купил нещо второ ръка, примерно ето такава работна станция на HP.

HP Z620

И после евентуално бих добавил още една последна генерация Nvidia GTX 1070, която ще излезе към юни и ще струва около 800-900 лева и съответно още дискове в конфигурацията която посочих по-горе. Или ако имам повече парици системата базирана на i7 5860x

В другия линк на videoguys които от много години дават препоръчителни конфигурации за компютри за видео редактиране и също активно ползвам казват че професионалните станции на HP Z сериите са най-доброто което могат да препоръчат и продават но струват сътветно доста пари. Е една генерация назад се намират на доста прилични пари, като в линка който поствах. Така че ако се иска 8 Core CPU за професионална работа това е една друга сериозна алтернатива.

По отношение на CPU бих прескочил първата генерация Intel core процесори. Между първата и втората е най-големия скок в производителността и енерго потреблението.

За себе си се отказах от 4К а ето това интервю беше последния гвоздей в поредицата аргументи против 4К, но това е друга тема вече

https://vimeo.com/112820539




Публикацията е редактирана (11-05-16 06:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: rlk   
Дата:   11-05-16 08:24

Работни станции


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: Han_Solo   
Дата:   11-05-16 09:10

На сайта на Адоб:
https://helpx.adobe.com/premiere-pro/system-requirements.html

има препоръчани конфигурации, включително и графичните карти, преди година-две даже имаше и списък на работните станции, ама измениха дизайна на сайта може все още да има ама сега не ми се рови ....
На сглобена по тези изисквания машина - само дето беше i7 3,2GHz двупроцесорна 8 ядрeна, 12 гиги рам, райд за видеото пред мен пуснаха и работиха мултикам от 3 Ред-а .... 4К

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: langel   
Дата:   11-05-16 16:23

За бюджет около 4000 лв. най-доброто, което можеш да спретнеш е
дъно LGA 2011-3, прeпоръчвам Gigabyte GA-X99-UD4
процесор I7-5930K
рам - DDR4 Kingston 4x8 или 8x8
видеокарта GTX 960, ако смяташ скоро да я сменяш, ако не - 980
системен диск - Kingston HyperX Predator PCIe SSD 240 GB
още 3 диска за разпределение на задачите, като работния е добре да е SSD около 500 GB
добро захранване, примерно Cooler Master V1000
добро охлаждане и голяма кутия



Публикацията е редактирана (11-05-16 16:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: reincarnation   
Дата:   11-05-16 21:15

Благодаря, много за съветите. Ще се съобразя с тях и се надявам да подкарам скоро редактиране на 4к видео с нова машина.
В момента съм с I5 процесор и 16 гигбайта рам, както и видео карта ati radeon hd 5800, добра кутия и захранване, както и SSD 240 gb за системен диск и още два 4Тb харда и когато пусна 4к видео в Премиера то дори не може плавно да се движи в реално време. А иначе редакциите и реднването на ФХД видео се получават без никакъв проблем.

Но ако го пусна на обикновен плеър си върви нормално и без накъсвания.



Публикацията е редактирана (11-05-16 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за покупка на компютър за обработка на 4к видео
Автор: Han_Solo   
Дата:   11-05-16 21:41

Обикновено слабото място е диска на който е видеото и интерфейса към него, не случайно адобци съветват за РАИД масив, където да бъде само видеото, а не и всичко останало.... машината на която ти казах че е правен мултикам на Ред Епик с три 4К потока беше точно с РАИД.... и игрички и всякакви други глупости дето променят настройките на нея не са слагани... видеото също е от значение, по спомен Адоб ползваха Мъркюри енджин-а и Куда
Можеш да видиш и тука: http://www.nvidia.com/object/adobe-media-encoder-cc.html
и тук:
https://forums.adobe.com/thread/773101



Публикацията е редактирана (11-05-16 21:43)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »