Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 12:26

Здравейте ,
наскоро с голяма радост си купих апарата , но ......


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   09-05-16 12:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 12:47

Скоро установих следния проблем .
При портретни снимки прегаря лицата .
Примери са тези снимки направени в облачно и дъждовно време.


https://lh3.googleusercontent.com/-OcmWjpoi5Is/VzBW6CmfBPI/AAAAAAAAKsQ/aBnuANpZwzsnxcMamgJLIPId0woE8



https://lh3.googleusercontent.com/-JJt6FusZRlU/VzBW8t12RAI/AAAAAAAAKsQ/52duwc186QEwI4bb1SpaZcmZB6LJA


При тази снимка светлината идва от прозорец с перде ,а вънка е облачно резултата е плачевен .


https://lh3.googleusercontent.com/-9ZhixBM2bzk/VzBW-DPlIYI/AAAAAAAAKsQ/LfxpPJ8FGfY01iAsJ97K_g7UswUy4


Портрет на сянка :


https://lh3.googleusercontent.com/-sHfjxH5TaOg/VzBW2VrHQfI/AAAAAAAAKsQ/i7Pg7s_sQC0r67jkxr5UgLz7s8VdQ


В началото си мислех ,че нещо съм сбъркал с настройките.
Изключих Д-Лайта като най-вероятен причинител - нищо.
Ресетнах до заводски настройки - пак същия проблем .
Ето снимка от вчера тук кръста е абсолютно прегорял:


https://lh3.googleusercontent.com/-1QaogUqkc7Y/VzBW_xQVT4I/AAAAAAAAKsQ/wMd18CURS-EgBwlK2aTacQibTBlmc


Направих опит за снимка и на слънце :

https://lh3.googleusercontent.com/-f7G_Hcm-ZAE/VzBW_J5rSXI/AAAAAAAAKsQ/PnZJkHBz9a4Kp48VXoznd2Er-w2MC

Пробвах почти всички цветови настройки -Пейзаж,Портрет, Стандартна - там Стойноста на Киарити и Сшарпена са леко завишени .
Ще ходя днес до Павилиона дано помогнат.

Добре ,че имам второ тяло и пробвах новото- иначе щях да цъфна на ангажимента надут кат пуяк и после излагация ,леле-мале....


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: Saxon   
Дата:   09-05-16 12:52

Да не би да снимаш ангажименти в JPEG? Защо не снимаш в RAW?
Ако снимаш в JPEG си оправи контраста на настройките, но не е сериозно да снимаш ангажименти в JPEG.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: victory13   
Дата:   09-05-16 12:52

ясно ли е какво е мерене на апарата, и на какви настройки е то при тези кадри? да не ги свалям и търся...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 13:01

Е аз снимам предимно в Jpeg точно такива мероприятия - пиянски банкети между колеги - всеки иска снимка на масата ,затова правя около 500 снимки .
В тях няма нищо художествено - не си струва да снимам в RAW.
Иначе за художествена портретна фотография сте абсолютно прав.
Но остава въпроса защо прави така в Jpeg ?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 13:06

И да забравих да кажа ,че пробвах всички начини на мерене -
Матричен , Централен осреднен и Точков.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: i_v   
Дата:   09-05-16 13:23

А със спот мерене по най-светлият участък от лицето ли мериш?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: chipdesign   
Дата:   09-05-16 13:24

е, кажи поне настройки на някоя снимка де, бленда, скорост, мерене?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: roumen6   
Дата:   09-05-16 13:30

сменяй марката - купи си Сони!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: nikolas666   
Дата:   09-05-16 13:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 13:34

Горепосочените снимки повечето са с матрично мерене на АФ-ауто т.е. 51 фокусни точки. На приоритет на блендата Ф 8.Исо-то си го вдигам ръчно до достигане на подходяща скорост .
Бял баланс - облачно (почти винаги е там само на светкавица го сменям).
Picture control - сменях , пейзаж ,портрет и стандартна.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-05-16 13:38

Смени професията.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: Imaginarium   
Дата:   09-05-16 13:44

Pd, прав си, ама и краен :)
Авторе, апарата си е супер, четене иска ...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: mustush87   
Дата:   09-05-16 13:47

ако снимаш на авто режим сигурно преекспонира... пробвай да натиснеш бутона горе до ON i OFF има едно +/- направи го -0,3 или - 0,7 или -1 и сигурно ще се оправи. Ако не стане пробвай да снимаш на ръчен режим:)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   09-05-16 13:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: i_v   
Дата:   09-05-16 14:15

1.Избягвай по възможност ситуации, при които има такива светлинни бликове на лицето.

2.Снимай в RAW.

3.Използвай спот мерене, но мериш в светлите зони(дори и да не е най-най-светлата), за целта пак е най добре да е снимано в RAW и да изравниш малко осветеността(ако някой участъци станат много тъмни може да се наложи да се бориш с шум).

4.При наличие на такива светли зони недоекспонираш леко… или не много леко (-2/3 до към -2….. зависи от динамиката.

5.Преглеждаш си снимките със включена хистограма/и и ако има някакви сигнализации за недоекспонирани/преекспонирани участъци(по принцип хистограмата е достатъчна….. но трябва да умееш да я четеш).

6.Използвай запълваща светкавица в HSS режим, за изравняване на осветеността… тук много може да си пише кога/защо и как… но четеш и експериментираш(в тази последователност ).

7.Експериментирай, прояви креативност и изучавай как точно работи измервателната система на апарата… идеята и е да помага…. Не да върши цялата работа. Комбинирай горните методи.

П.П.
Най лесното е да се съобразяваш с т.1, снимаш прилагайки т. 2, преглеждаш по т.5, коригираш по т. 4, междувременно наблягаш на т.7 и се учиш да работиш по т.6.
Камерата в случая не е виновна.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: gogo359   
Дата:   09-05-16 14:16

Смени белия баланс на ауто.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: i_v   
Дата:   09-05-16 14:22

А между другото, белият баланс наистина не е добре, а при снимане в JPG тва води до загуба на информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-05-16 14:31

В джипег може да се имплементира доста сериозен динамичен обхват ако се ползва Д-латинг и по-плосък пикчър профил. Съответно това ще позволи да се недоекпонира(компенсира) ,което до голяма степен ще ти реши проблемите при контрастно осветление.

Д7200 мери много добре в повечето случаи. Като цяло в джипег повечето камери лесно горят във светлите и това е типично. Просто файла няма толкова информация. Ако си бутнал и контраста всичко си отива при контрастните сцени. Принципно може да се намали контраста, да се намали сатурацията малко и да се бутне лек или средно лек д-лайтинг. Така ще имаш готов файл ,който ще се справя с тази светлина.

Другото е че да снимаш и в роу трябва да се избягват снимки на директна слънчева светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: roumen6   
Дата:   09-05-16 15:20

има апарати за снимане при директна слънчева светлина и таки за снимане при не директна слънчева светлина. явно, че си попаднал на втория вид...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: colorphoto   
Дата:   09-05-16 16:38

Нищо му няма на апарата.

Иска по-задълбочено четене на упътването и практика с Никон.

Имаш възможност за фина настройка на меренето на експонометъра от менюто.

Можеш да си дадеш леко на минус меренето.

И да внимаваш при пряко слънце и бликове,където можеш да компенсираш с копчето за компенсация на експонацията.

Писаха ти за по-маък контраст в пикчър контрола при снимане на портрети.

Ако си го настроиш и пикчъра за портрети и се сещаш при снимане на лица на пряка светлина да слагаш тази настройка.

Можеш и белия баланс да си оптимизираш от цветния квадрат да е по-верен и по-приятен - има какво да се подобри,иска малко коригиране към магента и малко към кехлибар.

Нагласи си оптималните настройки и корекции за джипег,пък най-добре в РОУ снимай,или поне по-важните неща.



Публикацията е редактирана (09-05-16 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: victory13   
Дата:   09-05-16 16:41

и като точка 8: за бликовете има и подходящ филтър [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: donzezi   
Дата:   09-05-16 19:36

Благодаря за отговорите.
Всичко за ,което говорите ми е ясно.
Занимавам се фотография от дълго време .
Режимите ,методите на мерене са ми известни ,корекцията на експозицията я ползвам доста често и знам как.
Досега снимах с Д60 - проста машинка ,но достатъчна за мен.
Използвах Режими А и М и една простичка светка YN 460 с тригер за запълваща когато е необходимо.
При такива условия - леко облачно , снимките ставаха добре за мен.
Не претендирам да съм гуру , но имам понятие за какво иде реч.
Какво ме накара да купя Д7200 - високото използваемо ИСО -за кръщенета в естествена светлина, готик портрети и всички по-тъмни сцени от ежедневието , които обожавам и ми носят удоволствие.
Според мен моята бройка Д7200 издиша на един прост Jpeg fine , облаче за бял баланс , режим А и на бленда 3.5 за портрети и 8 за пейзажи.
Ходих днес до Павилиона и там учтиво ми казаха ,че задапаратното у-во нещо лопа.Сега ша го оправя с ракийка и Heavy metal.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Никон Д7200
Автор: chipdesign   
Дата:   09-05-16 19:45

бате, тия - само са чели форума и са те чакали да минеш (щото се похвали по-нагоре)

[smilie5] [cool] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: