Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Съвети за обективи
Автор: DevilsDJ   
Дата:   10-04-16 15:30

Здравейте , чистак нов фото любител съм , току що си купих първия апарат - Sony NEX 5 със Sony SEL1855 обектив.Тъй като нямам никаква представа от обективи , филтри , преходници и т.н. искам да помоля за малко помощ и съвети , какви други обективи със(ако има нужда) преходници ще е хубаво да си взема и за какъв тип снимки е подходящ съответния обектив . Също и този моя за какво е подходящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   10-04-16 15:37

Сегашния ти обектив е идеален.
За момента се научи да изцедиш максимума от него. Наблегни на четенето/гледането и снимането.
По-нататък мисли за още обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   10-04-16 15:37

Батерия допълнителна- задължително. 49мм УВ филтър- незадължително. Дистанционно- ако ще се снима нещо от статив или поставка.
Преходници/адаптори за обективи трябват ако има налични ръчнофокусни или от други марки обективи.
Най-лесното е първо човек да свикне с апарата и управлението му с 1 обектив, 18-55 е достатъчно добър. След това за други обективи и т.н. За батерия втора съм обаче твърдо "За".

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: DevilsDJ   
Дата:   10-04-16 15:52

За батерията се обедих сам че си прав , аз особено че от 3-4 дни го имам и не съм го оставил по цял ден , винаги като излизам е с мен и си експериментирам с различните режими и т.н. за да му свиквам. А иначе се радвам щом 18-55-то е добре за начален.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: io_bs   
Дата:   10-04-16 16:06

Прочети си упътването. После се упражнявай, докато не си научиш наизуст фотоапарата и обектива. Това може да отнеме няколко месеца. Тогава вече ще имаш идея трябват ли ди други обективи и какви [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: jidovena   
Дата:   10-04-16 17:20

Sony 50mm f 1.8 OSS - Автофокусен обектив с добра острота още на f1,8. Според мен е задължителен ,ако не ти се занимава с ръчен фокус и преходници . Нов е около 500 лв ,но в базара се появява и за 350лв. За портрети е много добър . [smile]



Публикацията е редактирана (10-04-16 17:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   10-04-16 17:58

За 350 лева ще си вземе няколко ръчнофокусни и преходници. За портрет автофокуса е излишна глезотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: антивик   
Дата:   10-04-16 18:03

Освен упътването на апарата, наблегни малко и на теория на фотографията. Като гледам снимките в профила има доста неща де трябва да се научат, а другите обективи ще дойдат в последствие, като се научиш какво и как се показва.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: NikolOB   
Дата:   10-04-16 19:58

Ето упътването за некса на бг , но е много семпло.

http://download.sony-europe.com/pub/manuals/consumer/NEX-5N_OI1_BG.pdf

Тове е най-доброто но не е на БГ :

https://docs.sony.com/release/NEX5N_handbook.pdf

Преходници има по 4-6 долара , нещо добро 50/1,4 или 58/1,4 ръчнофокусно
канон FD или минолта си е повече от задължително с тези нексове , а и ще ти пълни душата / очите .

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   10-04-16 20:20

Апарата всъщност май е Sony NEX 5, този който си посочил е друг модел и имат известни разлики. А и 1.4 едва ли му е необходимо за сега, в базара има страхотни оферти за обективи на 2 и 1.8, 1.7.
Всъщност и за 1.4 има, но не са Канон и Минолта. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: didokal   
Дата:   10-04-16 20:58

Аз подкрепям мнението на NikolOB, но все пак когато тръгнеш да си купуваш 2-ри обектив, имаш два варианта.

Един зуум-обектив или един твърд обектив 35мм или 50мм.

Зуум-обектива ще ти даде по-голям обхват за снимане, а твърдия обектив ще ти даде възможно "най-качествената" снимка (особено ако е f1.4), която наистина ще те накара да кажеш: Уау!

Когато аз бях на твое място избрах зуум-а, но тогава ако знаех, че ще го ползвам 10 пъти... едва ли щях да го купа, че и 400€ се изръсих.

Чети в интернет и сравни снимки направени с зуум-обективи, този ако не се лъжа става за твоя апарат (Sony E 55-210mm F4.5-6.3) и такива направени с 35мм и 50мм на Sony. Може и ръчнофокусен да си вземеш, но вече не мога да те посъветвам за него, понеже не съм запознат с камерите на Sony и обективите, които могат да им се слагат.

Ето чети това:
- линк1
- линк2

Ето сравни снимки правени с обективи:
- Sony 55-210mm F4.5-6.3
- Sony 50mm F1.8
- Sony 50mm F1.4
- Sony 35mm F1.8
- Minolta 50mm F1.4

Когато се ориентираш дали ще вземеш зуум или твърд обектив, започни да четеш и да видиш какви варианти имаш. Защото имаш поне 5 варианта на зуум обектив и поне 20 варианта на твърд обектив.



Публикацията е редактирана (10-04-16 21:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: J0R0   
Дата:   10-04-16 21:07

На 1 страница на сайта има поне 5-6 ревюта на Sony E обективи - демек такива, каквито ти трябват.

Ако трябва да избирам 3 обектива за Некс, бих избрал Sony E 30/3.5 Макро + Sony E 50/1.8 за портрети + Sony E 10-18/4 за пейзажи

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   10-04-16 21:39

E 11-18 май няма, има 10-18. Sony E 10-18mm f/4 OSS - Цена: 1649 лв, Sony E 50mm f/1.8 OSS (SEL50F18)- Цена: 599лв,
Sony E 30mm f/3.5 Macro = Цена: 499лв , доста евтина оферта...[smilie18] [smilie18] [smilie18] само 2750 кинта, кво му плащаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   10-04-16 21:45

Всичките обективи се намират на доста по-ниска цена, като 10-18 само държи висока.
Няма смисъл още автора на темата да бъде заливан с толкова техника и информация. Може да се напишат поне 20 различни предложения и вариации. Най-важното е да има познания за техниката, после ще се каже кое-как в развитието.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   10-04-16 21:53

Там е въпроса, че не всички се намират на по-ниска цена, втора ръка. Поне в Базара няма, има само 30 макро за 250. Но има една уловка. макро с 30 мм е доста трудна мисия.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: J0R0   
Дата:   10-04-16 21:57

Да, бе, 10-18, грешка!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: DevilsDJ   
Дата:   11-04-16 06:41

NikolOB - да апарата моя е НЕКС 5 , не НЕКС 5Н само че

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: NikolOB   
Дата:   11-04-16 10:33

Хубаво де , чети само за тези неща които ги има при теб.
Щом си почнал да пишеш тук , зnачи има само три режима които трябва да те интересуват М/S/A , и един формат RAW. Щом научиш тези три режима кога , как и защо се ползват , който и апарат да хванеш все ще се оправиш.
Конкретно за обективите , аз китовия си го ползвам редовно , съвсем не е лош , сравнявал съм ги с канонския китов и с канонския 17-55/2,8.
Моя го бях пуснал да се продава , за да взема новия китак 16-50 , добре че навреме намерих един такъв да си поиграя и се отказах от новия.
Макрото 30/3,5 го ползвам основно за видео , за макро също става зависи какво и как. Дългия китак не съм го пробвал нищо не мога да кажа.
Комплекта си от китовия 18-55 и 30/3,5 го допълвам с ръчни канон FDn50/1,4 един цайс 135/2,8 и един 200/4. Евентуално един самянг 85/1,4 мисля да взема и за мене всичко ще е покрито. (без дълго макро)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: DevilsDJ   
Дата:   11-04-16 12:24

Благодаря за мненията и съветите , основно ме интересуваше дали този моя 18-55 е добър за всекидневна употреба и дали става за видео заснемане и примерно дали е добре да взема още някакъв (с някакъв преход евентуално ) с който също да тренирам.Ясно ми е че след време сам ще почна да усещам какви ще ми трябва. За момента мисля да си взема още една батерия , че постоянно съм с апарата и снимам и бързичко си заминава.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: DevilsDJ   
Дата:   11-04-16 12:28

Другото което се чудех е щом моя е E байонет какви други с преходи са подходящи или като цяло всички стават и се гледа някакъв друг параметър.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: NikolOB   
Дата:   11-04-16 12:54

По-горе ти написах .
Практически на 18мм работна отсечка закачаш всичко,

https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

Виж тук всичко над 18мм става.
Първия въпрос е поддържаш ли втора система канон/никон ?
Втория въпрос е какво реално се предлага на пазара в БГ ?
Според мен като отношение цена качество си струват каноните на FD и минолтите MD.Също така нови никонски стъкла с ринг за блендата.
Най-евтино от евтиното е м42 съветски и GDR обективи , тук всичко е на късмет и търсене.
Скъпите варианти ще ги прескоча.
Бърз преглед на сайтовете показва , че се предлага канон фд50/1,4 както и няколко вида минолти 50/1,4 и 58/1.4 на около 150.
Хубавото е че ако не си допаднете и решиш да продаваш реализираш минимална загуба , а може и да изкараш нещо.

Тук ги има минолтите:

http://minolta.eazypix.de/lenses/



Публикацията е редактирана (11-04-16 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   11-04-16 13:36

Ето ти кадър от препоръчвания Канон, от темата за боке легендите, може да я разгледаш:


"edobg написа:

> Canon FD 50mm f 1.4
>
> https://farm2.staticflickr.com/1660/25752667563_6e4ba89bd1_b.jpg

> Canon FD 50mm f 1.4
> by Eddie, on
> Flickr
> "

...и следващото мнение:

"Автор: gorbi
Дата: 11-04-16 09:41

> Последната снимка ми напомни защо
> го продадох тоя Канон fd 50/1.4, ужасно
> груб рисунък прави ..."


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: NikolOB   
Дата:   11-04-16 13:55

Ето тема от 80 страници за конкретната серия канон 50/1,4

https://www.sonynex.ru/topic/907-canon-fd-50mm-f14/?page=1

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: steeens   
Дата:   11-04-16 14:54

Е и? Ти да нямаш такъв обектив за продаване, че толкова го рекламираш? Автора сам да си реши дал му трябват подобни обективи, защото разликата между 1.4 и 1.7(1.8), даже и 2, не е толкова голяма, колкото е разлика в цените..
На М42 има добри портретни обективи на добра цена :

50 мм f1.7 50 лв.

50 мм f1.8 35 лв.

58 мм f2 -30 лв.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за обективи
Автор: NikolOB   
Дата:   11-04-16 15:01

Не нямам [smilie18] ,
и шесте по горе съм ги имал , не е коректно да коментирам обективите така както си дал линк към обявите на съфорумците.
Ако ти сам не виждаш разлика между 1,4 и 1,8 никой не може да ти я покаже , гарантирам ти !!!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »