Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Колеги в Германия
Автор: Omnia   
Дата:   07-04-16 00:07

Търся колега който се занимава с фотография в Германия. Ако може да ме въведе юридически към нещата, които трябва да направя. Отваряне на фирма и прочие :))

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: asahi   
Дата:   07-04-16 10:33

Този може да помогне, ама не е фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Frenchev   
Дата:   07-04-16 11:12

Здравей колега,

процедурата е сравнително лесна. Отиваш в местната община и казваш че искаш да регистрираш фирма. Дават ти една бланка, в която попълваш своите данни, адрес, предмет на дейност, име и други подобни. Бият ти един печат, взимат ти 20 евро и с това фирмата ти е готова.

Информацията за фирмата ти се предава автоматично към данъчното. След около 2 - 3 седмици получаваш един дебел плик от данъчното с много въпроси за фирмата - какъв тип ще бъде, ще е регистрирана ли по ДДС и прочее. До този момент трябва да си намериш счетоводител, който ще ти води счетоводството. Отиваш при него с документите и ги попълвате заедно. Не те съветвам да се опитваш да го правиш сам. Сбъркаш ли, никой не го интересува.

След като ги попълните, ги пращаш към данъчното. Ще получиш данъчен номер и фирмата ти е готова. Можеш да започнеш да работиш с фирмата още от момента, в който я регистрираш в общината.

Но най-добре намери счетоводител, който да ти помогне. Той ще ти е нужен така или иначе.

Успех!

П.П. Къде си установил ако не е тайна?

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: obscureman   
Дата:   07-04-16 12:05

Omnia, професионалната фотографска работа в Германия е уредена със специални закони, които касаят фотография, дизайн и други в арт сферата. Съвсем не свършва всичко с регистрация на фирма за 20 евро. Аз не съм професионален фотограф, но покрай моя позната се разрових и проучих преди време. Имаше изискване за образование, свързано с фотография или специализирани стажове при професионалисти (оторизирани за обучения и стажове), за да можеш легално да снимаш сватби например. За жалост беше много отдавна и след преинсталацията на Windows нямам историята на сайтовете, които съм гледал, но там си беше цитиран закона. Нищо кой знае колко сложно или невъзможно, но касае документирана квалификация и не става просто с обикновена фирма.
Освен това никой не ти прави фирма, без да попълниш предварително цялата информация за нейната дейност. Впоследствие трябва да си готов автоматично да те вкарат в някакво сдружение или синдикат на фотографите и да ти искат някаква такса всяка година - тук всяка професия почти се отнася към някаква браншова организация и повечето те ангажират с някаква такса или най-малкото попълване на въпросник кой си и за какво се бориш :)
Просто прочети повече, за да не стъпиш някъде накриво. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Frenchev   
Дата:   07-04-16 14:55

obscureman, информацията която имаш е стара. Преди няколко години, отпадна изискването за образование или стаж. Доколкото знам в Австрия е все още валидно.

Останалото, което си казал е вярно. След регистрацията и попълването на всички документи те вкарват в браншова организация. В случая е BG ETEM (Berufsgenossenschaft Energie Textil Elektro Medienerzeugnisse). Трябва да погледна из документите ми колко им беше годишната такса. Освен това е препоръчително да си направиш няколко професионални застраховки. Наред с това идват и здравните осигуровки, които се определят според оборота и печалбата.

За фотографи и хора на изкуството има една специална здравна каса KSK (Künstler Sozial Kasse). При нея плащаш само част от осигуровката. Един вид подпомагат хората работещи в сферата на изкуството. Но критериите и са доста строги - примерно сватбените фотографи не спадат към хора на изкуството и не могат да се застраховат там.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Omnia   
Дата:   07-04-16 15:55

Намирам се в Берлин, преди година и 2-3 месеца ме обраха в България.. Направо си стегнах багажа и без това ми беше писнало. Към момента уча езика и ми предстой покупка на техника. Ясно ми е, че нямам друг избор освен всичко да ми е легално, пък и какво по-нормално от това. Има си + и -те :)) Искам да си подредя всичко стъпка по стъпка, понеже после ще ми се струпат адски много неща. Можете ли да ми систематизирате всичко точка по точка кое трябва да направя. Първо ще потърся читав счетоводител, после ще регистрирам "gewerbe". Това за здравната каса не знаех, че се определя от оборота годишно. Долу горе можете ли да ме ориентирате за каква сума трябва да се подготвя на месец като здравни пенсионни такси и отделно годишна както тази която споменахте. Искам да си направя "примерна" калкулация колко ще ми струва удоволствието да съм фотограф. :)))[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Omnia   
Дата:   07-04-16 15:56

ПП: Какво ще рече професионална застраховка? ((:

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Mogila   
Дата:   07-04-16 21:50

Здравна осигуровка 15% като минимум 300 евро на месец. Ако си в КСК те поемат половината.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: krassenov   
Дата:   10-04-16 16:43

Аз също съм в Мюнхен и работя в друга сфера,но имам фотоателие в България в което работи жена ми.Не сме доволни от доходите и ни се върти в главите да го изместим в Мюнхен.Тази тема е също доста интересна за мен.


Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: asahi   
Дата:   11-04-16 14:47

"Какво ще рече професионална застраховка?"

Това е застраховка за професионална отговорност. Ако ти, упражнявайки професията си, нанесеш щети на клиент, то тази застраховка ще поеме този риск. Подобно е на застраховката Гражданска отговорност. Има го и в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Mogila   
Дата:   12-04-16 01:04

Frenchev може би има в предвид застраховка ако поради някаква причина не си способен да упражняваш професията си. Тези застраховки са много популярни.

Отговори на това съобщение
 Re: Колеги в Германия
Автор: Frenchev   
Дата:   12-04-16 11:56

Имах предвид застраховката, която е описал asahi, но и тази на Mogila също я има.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »