Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   03-04-16 16:48

За пореден път една печатна медия публикува снимки без знанието на фотографа. Оправдават се, че са ги взели от Facebook и всеки имал достъп до тях. Дали да си искам обезщетение. Дайте ми координати на експерт по авторско право от Бургас и региона.https://drive.google.com/file/d/0B2QTk_UpXKwRNUlhbmh1NWJROFk/view?usp=sharing



Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 16:57

Ти пък сега за няколко кифленски снимки тема пускаш

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Imaginarium   
Дата:   03-04-16 16:58

Няма такъв филм.На FB въпросът с авторските права е ясно уточнен, но те важат само за там.Всяко публикуване на друго място е съвсем отделно и пад под общия закон за авторските права в България.Обезщетение можеш да получиш само след съдебно решшение или ако се разбереш с тях.
Гадове и авантаджии дебнат на всеки ъгъл, така че успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 17:01

Ще ти го кажа направо, ама ще боли
Ти самия нямаш права над тези снимки, понеже не си подписал MR с модела, това ще ти кажат от списанието
И с право ще си бъдат хората

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: lamerko   
Дата:   03-04-16 17:07

iasen2: това може да го спре за разни изложби и комерсиални продукти, но авторството си остава - в случая никой не може да използва снимките :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: petrov88   
Дата:   03-04-16 17:08

Taка, темата е и моя болка, и също искам да се включа. Няколко пъти вече градската ни "медия" публикува мой снимки от разни тържества и прочее, без да са ме питали, и дори без да са ме споменали като автор. Това не ми е чак такава болка, а снимките си ги теглят от една- две фейсбук страници.
Това, което ме ядоса обаче е как върху поредните ми снимки, които са качили в някаква новина е пльоснат водния знак на медията... Чудя се да им повдигна ли въпроса или да ги изчакам до следващия път

П.П a iasen е прав



Публикацията е редактирана (03-04-16 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 17:20

Казвам го да знаете и да сте подготвени, щото от списанието така ще се аргументират, щото ти нямаш никакви права за продажба без MR
И за бога братя не качвайте снимки у фейса, които можете да продадете

Колегата ми Цветанов, дето има банер в началната страница на фотофорума се канеше да пуска сайт за продажба на репортерски снимки, ама доникъде не е стигнал

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   03-04-16 17:49

Автор: Gothic_Man
Дата: 03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.



Значи проблемът ти / доколкото съществува/ е с моделът ви, а не с медията. Като автор на снимките е записан "Личен архив".
Ако нямате писмен договор с модела, в който е упоменато за какво може да ползва снимките, за мен лично е ваше недоглеждане, защото не сте предявили правото си а авторство върху снимките и начините им на ползване. В този случай предполагам няма да се оспори авторството им, но ще се оспорят евентуалните ви финансови претенции. В най-добрия случай или ще ви запишат името като автор на снимките, или ще ги свалят от медията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: freestyler   
Дата:   03-04-16 17:54

То и сега си има български сайтове за продажба на снимки, които си работят от години [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 12:20

Проблема е точно с медията. Публикуват неща, които някой някъде им е дал. Без да ги проверяват и без да се интересуват от къде са. Разбирам, че това е масова практика във всички наши медии, но правилата/законите трябва да се спазват.

И все пак дайте идея за адвокат по авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   05-04-16 12:40

Не, не е вярно, С медията нямаш никакви проблеми, проблемът е в теб и в никой друг. Нито имаш договор с модела, нито имате уговорка за ползването на снимките, нищо. Чудя се какви претенции имаш изобщо? Да ти платят, да си признаят, че са крадци / а те дефакто не са/?

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 12:54

Айде още един философ ...
Както по-горе написах "...снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела...".
И за да престанете да се чудите какво точно искам прочетете и помислете най-вече за същността на проблема. Надявам се да не попаднете в подобна обидна ситуация и да разберете по трудния начин как се постъпва в този случай.

И като за финал да Ви попитам, как ще окачествите акт при който се взима нещо Ваше и се извлича материална изгода от него. В случая един вестник публикува снимки за които не е платил нищо.

Аз го наричам кражба...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: vladod   
Дата:   05-04-16 13:00

За не знам кой пореден път да го кажем:
Професионализмът във фотографията е в бумащината - ако имаше всички необходими документи, сега щеше да цицаш пари от няколко места за случката !!!
Следващият път - първо се оправя всичката документация и чак тогава се пристъпва към снимане [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:08

vladod написа:

> За не знам кой пореден път да го
> кажем:
> Професионализмът във
> фотографията е в бумащината - ако
> имаше всички необходими
> документи, сега щеше да цицаш пари
> от няколко места за случката !!!
> Следващият път - първо се оправя
> всичката документация и чак
> тогава се пристъпва към снимане
> [shtrak]

vladod - ти така ли правиш ?

Попитах/помолих за съвет за решаване на проблема, а не да ми се обяснява колко съм бил тъп, че не съм се сдобил предварително със заветните хартийки.

Като не можете да дадете смислен отговор или съвет, моля замълчете.

За пореден път се убеждавам, колко са велики всички в писането на постове и как колко е трудно да се получи адекватна помощ тук.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   05-04-16 13:20

Автор: Gothic_Man
Дата: 03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.


Философ ще викаш на баща си! Аз ли съм написал горното???? Не ги дала тя, ама с нейно знание!

Аман от "професори" в тоя сайт, че много се нароихте бе

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:25

HP написа:

> Автор: Gothic_Man
> Дата: 03-04-16 17:19
>
> Нека до уточня, че снимките са
> предоставени от лице което не е
> модела, а ги е взело от ФБ
> страницата на модела вероятно със
> нейното знание.

>
> Философ ще викаш на баща си! Аз ли
> съм написал горното???? Не ги дала
> тя, ама с нейно знание!
>
> Аман от "професори" в тоя сайт, че
> много се нароихте бе


Да спомена ли, че такива изблици на гняв и агресия са доста ...неприемливи да кажем, в отношенията между хората.

Желая Ви приятен ден.

Моля администраторите на форума да вземат решение каквото смятат за уместно

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 13:38

Колкото и да обиждаш хората във форума, които на всичко отгоре се опитват да ти помогнат (ако не в този случай, поне за напред да знаеш "как да си вържеш гащите"), пари от този случай няма да измъкнеш.

За пореден път една печатна медия...

Така започва мнението ти...
Аджеба - като е за пореден път, ти как се подсигури ПРЕДИ да ти "откраднат" снимките? Стига хленчи по форумите, а мисли ПРЕДИ да ти се случи отново същото!

П.С. Не ме разбирай погрешно. Не казвам че не си прав.
Подобно нещо се доказва трудно, с разправии и с документи! Ако ги нямаш - още по-трудно!

П.С.2 За да не съм оффтопик - нямам познати по авторско право, но можеш да провериш в старите теми. Сигурен съм, че дори самия адвокат ще ти се изсмее какво се опитваш да докажеш "на честна дума"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: kristiyan   
Дата:   05-04-16 13:49

Всичките фотографи и фотофорум драскачи сте едни и същи злобни недохранени и надменно надути комплексарчета. Човека поиска съвет и другите му скочиха. Като на една друга тема където човека го измамили с продажба и предупреждава останалите, а всички му се карат че не се бил пазел - сам си бил виновен. Крадците оправдани - жертвите допълнително нападнати. Кенеф е тази сбрищина - кенеф!

Автора на темата има авторски права на снимката, модела има парава над съдъражанието й. Автора да се допита до модела дали доброволно е дала снимките си, после двамата заедно, след посещение при адвокат и в общ иск да изпратят фактура до медията.



Публикацията е редактирана (05-04-16 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:55

MixMike написа:

> Колкото и да обиждаш хората във
> форума, които на всичко отгоре се
> опитват да ти помогнат (ако не в
> този случай, поне за напред да
> знаеш "как да си вържеш гащите"),
> пари от този случай няма да
> измъкнеш.
>
> За пореден път една печатна
> медия...

>
> Така започва мнението ти...
> Аджеба - като е за пореден път, ти
> как се подсигури ПРЕДИ да ти
> "откраднат" снимките? Стига хленчи
> по форумите, а мисли ПРЕДИ да ти се
> случи отново същото!
>
> П.С. Не ме разбирай погрешно. Не
> казвам че не си прав.
> Подобно нещо се доказва трудно, с
> разправии и с документи! Ако ги
> нямаш - още по-трудно!
>
> П.С.2 За да не съм оффтопик - нямам
> познати по авторско право, но
> можеш да провериш в старите теми.
> Сигурен съм, че дори самия адвокат
> ще ти се изсмее какво се опитваш да
> докажеш "на честна дума"[smilie5]

Благодаря Ви.
Не мисля, че съм обидил някого тук и благодаря на тези, които се опитват да помогнат все пак.

Да, знам че се доказва с документи, но аз мога да докажа принадлежността на тези кадри към моя апарат. Имам навика да си пазя .NEF файловете, въпреки големите им размери. Тогава не мисля, че говорим за "честна дума".
Същината на "проблема" е в използването на кадрите без мое знание. Ако се бяха свързали с мен едва ли щях да имам нещо против. Направил съм сесията без да искам материални облаги от никого. Имали сме някаква идея, събрали сме се , реализирали сме я и всички са щастливи.
Целта ми не е да получа финансово обезщетение от този вестник, а да се вдигне шум и да се спре с безразборното крадене на снимки с оправданието, че са взети от FB. В началото на тази дискусия бе казано много точно, че съдържанието взето от FB се ползва без санкции и само и единствено в пространството на FB. В моя случай става дума за печатна медия. Т.е. тук си има директна търговия.
Е на това кой адвокат ще се изсмее ?


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:10

kristiyan - поредния пръдльо с високопарно мнение за себе си, подплътено с тезата "вие знаете ли как е на запад"...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Gothic_Man - Да, знам че се доказва с документи, но аз мога да докажа принадлежността на тези кадри към моя апарат. Имам навика да си пазя .NEF файловете

Съвсем наскоро една доста известна фотографка влачи дело 2-3 години, за снимка - автопортрет! Т.е. тя е фотографа, тя е модела, пази си RAW-а и т.н. Снимката беше открадната от този форум.
На първа инстанция загуби, но в крайна сметка след хиляди нерви успя да спечели повече "моралното" дело, отколкото хонорар.

А тука става въпрос за някаква си снимка, която дори е пусната във фейсбук (не е лошо да прочетете за правата на снимка качена във FB[smilie10] [smilie5] ), публикувана в незнайна местна медия, но се обсъжда сякаш делото на века.


Пичове - спора е безмислен!
Единствения съвет, който мога да дам е.
С NEF файла при нотариус, за да ти потвърди собствеността.
Брой от печатната медия - мисля също трябваше да се завери при нотариус и тогава среща с адвокат.
Като загубиш време+пари за тези действия и накрая адвоката ти каже, че за такова нещо ще влачите дело няколко години, и е по-добре извънсъдебно споразумение за нормален хонорар от 50лв...и ще ти стане ясно...
Успех от мен!

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 14:14

MixMike написа:

> kristiyan - поредния пръдльо с
> високопарно мнение за себе си,
> подплътено с тезата "вие знаете ли
> как е на запад"...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
>
> Gothic_Man - Да, знам че се доказва с
> документи, но аз мога да докажа
> принадлежността на тези кадри към
> моя апарат. Имам навика да си пазя
> .NEF файловете

>
> Съвсем наскоро една доста
> известна фотографка влачи дело 2-3
> години, за снимка - автопортрет!
> Т.е. тя е фотографа, тя е модела,
> пази си RAW-а и т.н. Снимката беше
> открадната от този форум.
> На първа инстанция загуби, но в
> крайна сметка след хиляди нерви
> успя да спечели повече "моралното"
> дело, отколкото хонорар.
>
> А тука става въпрос за някаква си
> снимка, която дори е пусната във
> фейсбук (не е лошо да прочетете за
> правата на снимка качена във
> FB[smilie10] [smilie5] ), публикувана в
> незнайна местна медия, но се
> обсъжда сякаш делото на века.
>
>
> Пичове - спора е безмислен!
> Единствения съвет, който мога да
> дам е.
> С NEF файла при нотариус, за да ти
> потвърди собствеността.
> Брой от печатната медия - мисля
> също трябваше да се завери при
> нотариус и тогава среща с адвокат.
> Като загубиш време+пари за тези
> действия и накрая адвоката ти
> каже, че за такова нещо ще влачите
> дело няколко години, и е по-добре
> извънсъдебно споразумение за
> нормален хонорар от 50лв...и ще ти
> стане ясно...
> Успех от мен!


ИСКА МИ СЕ ДА КОМЕНТИРАМ, НО ДОБРОТО МИ ВЪЗПИТАНЕ НЕ МИ РАЗРЕШАВА...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:20

Добави към доброто си възпитание и нормална интернет етика...да не цитираш изцяло дългите постове, и да не пишеш с главни букви и си супер!
И следващия път на снимки - с модел рилийза под мишница.[smilie24]

П.С. Има и апликации за телефон със стандартни модел рилийзи.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   05-04-16 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:49

Големи анонимници...хората си говорят, но анонимника мисли че му искат мнението [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »