Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   03-04-16 16:48

За пореден път една печатна медия публикува снимки без знанието на фотографа. Оправдават се, че са ги взели от Facebook и всеки имал достъп до тях. Дали да си искам обезщетение. Дайте ми координати на експерт по авторско право от Бургас и региона.https://drive.google.com/file/d/0B2QTk_UpXKwRNUlhbmh1NWJROFk/view?usp=sharing



Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 16:57

Ти пък сега за няколко кифленски снимки тема пускаш

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Imaginarium   
Дата:   03-04-16 16:58

Няма такъв филм.На FB въпросът с авторските права е ясно уточнен, но те важат само за там.Всяко публикуване на друго място е съвсем отделно и пад под общия закон за авторските права в България.Обезщетение можеш да получиш само след съдебно решшение или ако се разбереш с тях.
Гадове и авантаджии дебнат на всеки ъгъл, така че успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 17:01

Ще ти го кажа направо, ама ще боли
Ти самия нямаш права над тези снимки, понеже не си подписал MR с модела, това ще ти кажат от списанието
И с право ще си бъдат хората

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: lamerko   
Дата:   03-04-16 17:07

iasen2: това може да го спре за разни изложби и комерсиални продукти, но авторството си остава - в случая никой не може да използва снимките :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: petrov88   
Дата:   03-04-16 17:08

Taка, темата е и моя болка, и също искам да се включа. Няколко пъти вече градската ни "медия" публикува мой снимки от разни тържества и прочее, без да са ме питали, и дори без да са ме споменали като автор. Това не ми е чак такава болка, а снимките си ги теглят от една- две фейсбук страници.
Това, което ме ядоса обаче е как върху поредните ми снимки, които са качили в някаква новина е пльоснат водния знак на медията... Чудя се да им повдигна ли въпроса или да ги изчакам до следващия път

П.П a iasen е прав



Публикацията е редактирана (03-04-16 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   03-04-16 17:20

Казвам го да знаете и да сте подготвени, щото от списанието така ще се аргументират, щото ти нямаш никакви права за продажба без MR
И за бога братя не качвайте снимки у фейса, които можете да продадете

Колегата ми Цветанов, дето има банер в началната страница на фотофорума се канеше да пуска сайт за продажба на репортерски снимки, ама доникъде не е стигнал

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   03-04-16 17:49

Автор: Gothic_Man
Дата: 03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.



Значи проблемът ти / доколкото съществува/ е с моделът ви, а не с медията. Като автор на снимките е записан "Личен архив".
Ако нямате писмен договор с модела, в който е упоменато за какво може да ползва снимките, за мен лично е ваше недоглеждане, защото не сте предявили правото си а авторство върху снимките и начините им на ползване. В този случай предполагам няма да се оспори авторството им, но ще се оспорят евентуалните ви финансови претенции. В най-добрия случай или ще ви запишат името като автор на снимките, или ще ги свалят от медията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: freestyler   
Дата:   03-04-16 17:54

То и сега си има български сайтове за продажба на снимки, които си работят от години [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 12:20

Проблема е точно с медията. Публикуват неща, които някой някъде им е дал. Без да ги проверяват и без да се интересуват от къде са. Разбирам, че това е масова практика във всички наши медии, но правилата/законите трябва да се спазват.

И все пак дайте идея за адвокат по авторски права.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   05-04-16 12:40

Не, не е вярно, С медията нямаш никакви проблеми, проблемът е в теб и в никой друг. Нито имаш договор с модела, нито имате уговорка за ползването на снимките, нищо. Чудя се какви претенции имаш изобщо? Да ти платят, да си признаят, че са крадци / а те дефакто не са/?

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 12:54

Айде още един философ ...
Както по-горе написах "...снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела...".
И за да престанете да се чудите какво точно искам прочетете и помислете най-вече за същността на проблема. Надявам се да не попаднете в подобна обидна ситуация и да разберете по трудния начин как се постъпва в този случай.

И като за финал да Ви попитам, как ще окачествите акт при който се взима нещо Ваше и се извлича материална изгода от него. В случая един вестник публикува снимки за които не е платил нищо.

Аз го наричам кражба...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: vladod   
Дата:   05-04-16 13:00

За не знам кой пореден път да го кажем:
Професионализмът във фотографията е в бумащината - ако имаше всички необходими документи, сега щеше да цицаш пари от няколко места за случката !!!
Следващият път - първо се оправя всичката документация и чак тогава се пристъпва към снимане [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:08

vladod написа:

> За не знам кой пореден път да го
> кажем:
> Професионализмът във
> фотографията е в бумащината - ако
> имаше всички необходими
> документи, сега щеше да цицаш пари
> от няколко места за случката !!!
> Следващият път - първо се оправя
> всичката документация и чак
> тогава се пристъпва към снимане
> [shtrak]

vladod - ти така ли правиш ?

Попитах/помолих за съвет за решаване на проблема, а не да ми се обяснява колко съм бил тъп, че не съм се сдобил предварително със заветните хартийки.

Като не можете да дадете смислен отговор или съвет, моля замълчете.

За пореден път се убеждавам, колко са велики всички в писането на постове и как колко е трудно да се получи адекватна помощ тук.


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: HP   
Дата:   05-04-16 13:20

Автор: Gothic_Man
Дата: 03-04-16 17:19

Нека до уточня, че снимките са предоставени от лице което не е модела, а ги е взело от ФБ страницата на модела вероятно със нейното знание.


Философ ще викаш на баща си! Аз ли съм написал горното???? Не ги дала тя, ама с нейно знание!

Аман от "професори" в тоя сайт, че много се нароихте бе

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:25

HP написа:

> Автор: Gothic_Man
> Дата: 03-04-16 17:19
>
> Нека до уточня, че снимките са
> предоставени от лице което не е
> модела, а ги е взело от ФБ
> страницата на модела вероятно със
> нейното знание.

>
> Философ ще викаш на баща си! Аз ли
> съм написал горното???? Не ги дала
> тя, ама с нейно знание!
>
> Аман от "професори" в тоя сайт, че
> много се нароихте бе


Да спомена ли, че такива изблици на гняв и агресия са доста ...неприемливи да кажем, в отношенията между хората.

Желая Ви приятен ден.

Моля администраторите на форума да вземат решение каквото смятат за уместно

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 13:38

Колкото и да обиждаш хората във форума, които на всичко отгоре се опитват да ти помогнат (ако не в този случай, поне за напред да знаеш "как да си вържеш гащите"), пари от този случай няма да измъкнеш.

За пореден път една печатна медия...

Така започва мнението ти...
Аджеба - като е за пореден път, ти как се подсигури ПРЕДИ да ти "откраднат" снимките? Стига хленчи по форумите, а мисли ПРЕДИ да ти се случи отново същото!

П.С. Не ме разбирай погрешно. Не казвам че не си прав.
Подобно нещо се доказва трудно, с разправии и с документи! Ако ги нямаш - още по-трудно!

П.С.2 За да не съм оффтопик - нямам познати по авторско право, но можеш да провериш в старите теми. Сигурен съм, че дори самия адвокат ще ти се изсмее какво се опитваш да докажеш "на честна дума"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: kristiyan   
Дата:   05-04-16 13:49

Всичките фотографи и фотофорум драскачи сте едни и същи злобни недохранени и надменно надути комплексарчета. Човека поиска съвет и другите му скочиха. Като на една друга тема където човека го измамили с продажба и предупреждава останалите, а всички му се карат че не се бил пазел - сам си бил виновен. Крадците оправдани - жертвите допълнително нападнати. Кенеф е тази сбрищина - кенеф!

Автора на темата има авторски права на снимката, модела има парава над съдъражанието й. Автора да се допита до модела дали доброволно е дала снимките си, после двамата заедно, след посещение при адвокат и в общ иск да изпратят фактура до медията.



Публикацията е редактирана (05-04-16 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 13:55

MixMike написа:

> Колкото и да обиждаш хората във
> форума, които на всичко отгоре се
> опитват да ти помогнат (ако не в
> този случай, поне за напред да
> знаеш "как да си вържеш гащите"),
> пари от този случай няма да
> измъкнеш.
>
> За пореден път една печатна
> медия...

>
> Така започва мнението ти...
> Аджеба - като е за пореден път, ти
> как се подсигури ПРЕДИ да ти
> "откраднат" снимките? Стига хленчи
> по форумите, а мисли ПРЕДИ да ти се
> случи отново същото!
>
> П.С. Не ме разбирай погрешно. Не
> казвам че не си прав.
> Подобно нещо се доказва трудно, с
> разправии и с документи! Ако ги
> нямаш - още по-трудно!
>
> П.С.2 За да не съм оффтопик - нямам
> познати по авторско право, но
> можеш да провериш в старите теми.
> Сигурен съм, че дори самия адвокат
> ще ти се изсмее какво се опитваш да
> докажеш "на честна дума"[smilie5]

Благодаря Ви.
Не мисля, че съм обидил някого тук и благодаря на тези, които се опитват да помогнат все пак.

Да, знам че се доказва с документи, но аз мога да докажа принадлежността на тези кадри към моя апарат. Имам навика да си пазя .NEF файловете, въпреки големите им размери. Тогава не мисля, че говорим за "честна дума".
Същината на "проблема" е в използването на кадрите без мое знание. Ако се бяха свързали с мен едва ли щях да имам нещо против. Направил съм сесията без да искам материални облаги от никого. Имали сме някаква идея, събрали сме се , реализирали сме я и всички са щастливи.
Целта ми не е да получа финансово обезщетение от този вестник, а да се вдигне шум и да се спре с безразборното крадене на снимки с оправданието, че са взети от FB. В началото на тази дискусия бе казано много точно, че съдържанието взето от FB се ползва без санкции и само и единствено в пространството на FB. В моя случай става дума за печатна медия. Т.е. тук си има директна търговия.
Е на това кой адвокат ще се изсмее ?


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:10

kristiyan - поредния пръдльо с високопарно мнение за себе си, подплътено с тезата "вие знаете ли как е на запад"...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Gothic_Man - Да, знам че се доказва с документи, но аз мога да докажа принадлежността на тези кадри към моя апарат. Имам навика да си пазя .NEF файловете

Съвсем наскоро една доста известна фотографка влачи дело 2-3 години, за снимка - автопортрет! Т.е. тя е фотографа, тя е модела, пази си RAW-а и т.н. Снимката беше открадната от този форум.
На първа инстанция загуби, но в крайна сметка след хиляди нерви успя да спечели повече "моралното" дело, отколкото хонорар.

А тука става въпрос за някаква си снимка, която дори е пусната във фейсбук (не е лошо да прочетете за правата на снимка качена във FB[smilie10] [smilie5] ), публикувана в незнайна местна медия, но се обсъжда сякаш делото на века.


Пичове - спора е безмислен!
Единствения съвет, който мога да дам е.
С NEF файла при нотариус, за да ти потвърди собствеността.
Брой от печатната медия - мисля също трябваше да се завери при нотариус и тогава среща с адвокат.
Като загубиш време+пари за тези действия и накрая адвоката ти каже, че за такова нещо ще влачите дело няколко години, и е по-добре извънсъдебно споразумение за нормален хонорар от 50лв...и ще ти стане ясно...
Успех от мен!

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 14:14

MixMike написа:

> kristiyan - поредния пръдльо с
> високопарно мнение за себе си,
> подплътено с тезата "вие знаете ли
> как е на запад"...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
>
> Gothic_Man - Да, знам че се доказва с
> документи, но аз мога да докажа
> принадлежността на тези кадри към
> моя апарат. Имам навика да си пазя
> .NEF файловете

>
> Съвсем наскоро една доста
> известна фотографка влачи дело 2-3
> години, за снимка - автопортрет!
> Т.е. тя е фотографа, тя е модела,
> пази си RAW-а и т.н. Снимката беше
> открадната от този форум.
> На първа инстанция загуби, но в
> крайна сметка след хиляди нерви
> успя да спечели повече "моралното"
> дело, отколкото хонорар.
>
> А тука става въпрос за някаква си
> снимка, която дори е пусната във
> фейсбук (не е лошо да прочетете за
> правата на снимка качена във
> FB[smilie10] [smilie5] ), публикувана в
> незнайна местна медия, но се
> обсъжда сякаш делото на века.
>
>
> Пичове - спора е безмислен!
> Единствения съвет, който мога да
> дам е.
> С NEF файла при нотариус, за да ти
> потвърди собствеността.
> Брой от печатната медия - мисля
> също трябваше да се завери при
> нотариус и тогава среща с адвокат.
> Като загубиш време+пари за тези
> действия и накрая адвоката ти
> каже, че за такова нещо ще влачите
> дело няколко години, и е по-добре
> извънсъдебно споразумение за
> нормален хонорар от 50лв...и ще ти
> стане ясно...
> Успех от мен!


ИСКА МИ СЕ ДА КОМЕНТИРАМ, НО ДОБРОТО МИ ВЪЗПИТАНЕ НЕ МИ РАЗРЕШАВА...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:20

Добави към доброто си възпитание и нормална интернет етика...да не цитираш изцяло дългите постове, и да не пишеш с главни букви и си супер!
И следващия път на снимки - с модел рилийза под мишница.[smilie24]

П.С. Има и апликации за телефон със стандартни модел рилийзи.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   05-04-16 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   05-04-16 14:49

Големи анонимници...хората си говорят, но анонимника мисли че му искат мнението [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   05-04-16 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: imitev   
Дата:   05-04-16 15:07

Аз откога съм казал да си слагате водни знаци по снимките, ама всички реват - загрозявали ги...

После се жалвате.

Покритото мляко котките не го ядат.

Сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: J0R0   
Дата:   05-04-16 15:46

Какъв модъл рилийз, какви 5 лева?

В днешно време истината е на един клик разстояние, обаче никой не си прави труда да я види.

Авторското право възниква за автора със създаването на произведението.
Точка.
Ти си автора на снимката и можеш да си търсиш правата, независимо от това дали имаш или нямаш уредени отношение с трети страни - модели, паркинги и гаражи или медицинско-психиатрични заведения.

Уредените или неуредените отношения с трети страни са предмет на друго дело.
Моделът в случая е трета страна, която няма общо с продажбата/кражбата на твоите снимки.

Освен това в българския ЗАПСП няма изискване за модъл рилийз.
Това че някой сток сайт на другия край на интернета ти иска модъл рилийз, защото тамошното законодателство го изисква, не значи че и българското законодателство го изисква.
Ако човекът на снимката се чувства засегнат или ощетен, той може да те съди по други разни закони. Отделен е въпроса, че може да те съди само в контекста на употребата на тая снимка.
(Станишев, примерно не може да ме осъди за дето съм го снимал как целува ръка на един мангал, защото контекста на тая снимка е информативен - беше публикувана в новините на Офнюз. Обаче ако използвам снимката като реклама на препарати за почистване на ръце, тогава би могъл да се опита да ме осъди по някакъв параграф)

Та на темата - Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Правата се уреждат в съда, не във форумите.
Ти си 100% прав в случая.
Но съдът е институцията, която доказва или отхвърля твоята правота. А не форумите.
Правилният подход е да наемеш адвокат и да заведеш дело.
Няма друг начин и няма друг, който да свърши тая работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Rand   
Дата:   05-04-16 15:50

Човекът просто иска координатите на експерт по авторско право от Бургас, а не да анализирате дали това право е на негова страна или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   05-04-16 15:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: jingov   
Дата:   05-04-16 16:01

В Бутгас спец адв по авт. Право няма, София,става и по меила

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: iasen2   
Дата:   05-04-16 16:03

J0R0 , не си прав за това, което приказваш, но както и да е

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: acho_gaga   
Дата:   05-04-16 16:07

Gothic_Man, съветвам те да прочетеш ЗАПСП и по специално глави І-ІІІ. Обърни специално внимание на чл.6 ал.1, създаващ оборима презумпция за авторско право върху фотографията. Относно липсата на договор с модела и правата му върху фотографията - прочети чл.13 от същия закон. Поздрави :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: acho_gaga   
Дата:   05-04-16 16:09

Току що видях че J0R0 е постнал по-подробна информация. Споделям напълно мнението му. Търси правата си!

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: fotocolor   
Дата:   05-04-16 16:26

AK-47

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   05-04-16 16:38

Благодаря за съветите и помощта на всички, които се включиха. Благодаря и на всички, които показаха колко са активни в писането на простотии.
Нямате си идея колко ми помогнахте да разбера някои неща.
Надявам се, че тази тема е била полезна и да други колеги.
Аз сега отивам да чета ЗАПСП.
Обещавам да споделя опита си по тази история по-нататък.
Успех на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: vbTheKing   
Дата:   05-04-16 23:23

Gothic_Man,
Аз само да питам така, между другото, нещо странично.
Ти в целия процес на създаване на снимката в крайния ѝ вариант, в който е публикувана, изцяло лицензиран софтуер ли си използвал? Windows, Lightroom, Photoshop, разни плъгини и пресети и т.н. И не говорим дали ползваш лицензиран софтуер в текущия момент, а към момента, в който си създал снимката.
Помисли си добре и ако някъде си съгрешил и си нарушил чужди авторски права - по-добре затвори темата и недей да търсиш "справедливост", защото нямаш моралното право да го правиш.

Питам тоз въпрос, защото масово фотографи имат техника за 10000+ лв., а им се свидят 20 лв./месец за Lightroom+Photoshop. Ако при теб всичко е коректно - евала и успех! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: boxer   
Дата:   05-04-16 23:45

А с неплатени сметки към Топлофикация, има ли моралното право да търси обезщетение за снимката? Сериозно питам. Непокрита сметка към Топлофикация може да е повече от нелицензиран Лайтрум. Ами с акт от КАТ?

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Jk.freeman   
Дата:   05-04-16 23:50

Верно има ли хора дето дават по 20лв на месец за...???

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: asahi   
Дата:   06-04-16 01:34

Има всякакви хора и това му е хубавото на този свят. Да не можеш да приемаш различните обаче е трагедия.

Готик Мен, на колко лева оценяваш възнаграждението си за публикуваната снимка. По собствена преценка?

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: nikon7   
Дата:   06-04-16 02:23

Здравейте, какви документи взимате от модела за да няма проблем след това с авторските права на фотографа? По принцип правата не принадлежат ли на автора?Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Gothic_Man   
Дата:   06-04-16 10:40

nikon7 написа:

> Здравейте, какви документи....

J0R0 по-горе го е написал. Една справка със ЗАПСП, която отнема не повече от час-два внимателно четене, ще Ви изясни доста неща. В споменатия закон няма и дума за така обичания от всички MR (Model Release).
Не мога да разбера, защо всички се напъват да остроумничат, вместо да почетат малко. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: asahi   
Дата:   06-04-16 11:56

Авторските права възникват в момента на натискане на спусъка. Те не зависят от модела на апарата, обекта на снимане и подредбата на звездите. Зависят само от местното законодателство, в случая ЗАПСП.

Отношенията с модела са съвсем друго нещо, различно от авторското право. Това е договор между две лица - физически или юридически - и касае евентуално ограничаване на правата за ползване на готовия продукт. Това не променя авторското право.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: MixMike   
Дата:   06-04-16 12:12

Не мога да разбера, защо всички се напъват да остроумничат, вместо да почетат малко.

Баща ми на времето казваше..."кога станА калайджия, кога ти почерня задника"...ако ме разбираш.
Оня ден пускаш тема за помощ, днес вече държиш менторски тон - "що не седнете да почетете малко?"
Евала[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-16 12:38

Струва ми се, че става някакво объркване в случая. На първо място, автора си има авторските права, стига да може да докаже авторството си (чл.6,ал.1). В случая не модела, а фотографа държи авторските права. Тук има едно ограничение от чл.13,ал1, но в случая автова пояснява, че дефакто има разрешение. Така дискутирания Model Release се споменава всъщност в чл.13,ал.3 - уговаряне на условя за разпространение и евентуални финансови взаимоотношения. Особеното тук е, че чл.13,ал.3,т1 не задължава MR да бъде в писменна форма - с други думи може да го има, но може и да го няма, което обаче в един съдебен спор отива малко на... :)

Сега по конкретния случай. Член 15, ал.1, т.2 и 4 дават правото на автора да изиска признание за творбата (по чл.16 - неотменно). В случая слободно ползване по чл. 24 е неприложимо, за сметка на това липсва съгласие по чл. 35. Право за КОМПЕНСАЦИЯ (не продажба) е дефинирано в чл. 94. ал.1 и 3, където се включват и неимуществените щети. А алинея 4 дава повод за голямо обещетение, което излиза от рамките на конкретната щета (трябва добър адвокат) - от 500 до 100000 лева :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: acho_gaga   
Дата:   06-04-16 13:24

Едно уточнение по повод коментара на lamerko ... Така наречения Model Release въобще не е задължително условие по чл.13 от ЗАПСП. За пълноценното упражняване на авторското право от страна на фотографа, а не за възникването на такова право, е на лицето което позира да бъде заплатено - чл.13 ал.2 т.3 от закона. В този случай предварително съгласие, оформено чрез писмено съгласие като форма на доказване, за снимане, не е нужно. Допълнителните условия, договаряни с модела, извън заплащането, касаят възможността модела да използва произведението/фотографията, както и допълнителни условия, ограничаващи ползването на фотографията от автора по начини, дискредитиращи модела ...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: acho_gaga   
Дата:   06-04-16 13:32

Това което написах май е доста объркано [smile] С думи прости ситуацията е следната - за да снимате модел, трябва ви неговото съгласие. за да докажете съгласието - нужен ви е писмен документ. Ако сте платили на модела и можете да докажете това - не ви е нужно да доказвате че сте поискали съгласие от модела. Всякакви други условия, договаряни с модела не касаят авторското право, а по-скоро дават уточнения, как и от кого може да се ползва фотографията. Възможно е договаряне вместо заплащане да бъде предоставена възможност на модела да ползва снимките в портфолио и т.н. Може да се договори ограничаване излагането на фотосите, ако това ще дискредитира модела, напр. в порно сайтове и т.н. това не означава обаче, че модела има абсолютно право да разпространява снимката без знанието и съгласието на автора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: lamerko   
Дата:   06-04-16 14:12

acho_gaga: объркано е... по закон НЕ е нужна писменна форма (MR). Нито пък някъде е упоменато, че доказателството за съгласието трябва да е писменно. Вече как ще го докажеш - това е друг въпрос, но все пак когато прави портрет, модела няма как да не знае, че е главно действащо лице и притежава съответно права, сродни на авторското, но без да е в конфликт с него. Само по себе си това обстоятелство може да се вземе като доказателство за съгласие, НО не регламентира използването по чл.13,ал.3. Което всъщност е в ущърб на модела :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: Тед   
Дата:   06-04-16 15:00

Има цяло Решение и практика на Бъгларския съд относно Авторските права във Фейсбук.
Засяга се темата за фотографиите във ФБ и за видео файлове.... Разграничават се хипотези...
Интересувайте се ...но сами защита трудно може да организирате - документи, претенции, подготовка, завеждане, експертиза, процесуално поведение....

Има разлика м/у видео и фото във ФБ - при конкретни хипотези относно авторските права.

Всички засегнати - крещят Аз съм Автор....помогнете.... тия теми ..."какво да правя" са до болка идентични......и занимават цялото ФОТО мото общество....ужас

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте съвет за уреждане на авторски права.
Автор: acho_gaga   
Дата:   06-04-16 16:03

Ламерко, не закона е объркан, а моите обяснения [smilie3]. Уговорките с модела не са задължителни. Единственото задължително условие при снимането на модел е неговото съгласие. То може да е устно дадено, но за целите на евентуалното му доказване е по-добре да е писмено изготвено. Това е достатъчно. Останалите договорки между автора и модела са пожелателни. Модела няма права, сродни с авторското право. Той може, евентуално, да поиска ползването на фотографиите за собствени цели, но ясно уточнени и разрешени от автора, респ. съгласието за снимка може да е съпроводено с уточнение снимките да не се използват за дискредитиране на модела. Но това са вторични, пожелателни договорки. Достатъчно е наличието на съгласие - има ли съгласие, няма ли други уговорки, авторът може да ползва произведението си както намери за добре т.е. да упражнява правата си в пълен обем...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »