Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 16:54

Отдавна не бях пускал тема във форума, но тъй като Дора93 затвори своята искам да кажа нещо по отношение на спора кой - какво разбира от изкуство.

Оценката на един предмет на изкуството разумният човек прави без да взима предвид автора на произведението, неговата известност.

Спорът се зароди около едно списание.
Стана дума, че едва ли не, е тъпо, аз, никому неизвестният Пенчо Чуков, да имам дързостта да коментирам кадрите на фотографи, получили признание в чужбина.

По тов повод пуснах една препратка към известната картина "Черният квадрат" на не по-малко известния Казимир Малевич.


http://www.ploshtadslaveikov.com/wp-content/uploads/2015/11/Cheren-kvadrat1-645x450.jpg



Помолих хората, които имат претенцията да разбират от изкуство да коментират картината. По-специално исках да чуя мнението на Дора93, но тя си затвори темата.

Дора, би ли била така добра да опиташ тук да направиш това?


Цитирам един многозначителен текст:
"Следва да се отбележи, че името на Малевич завинаги заслужено е записано в историята на изкуството. Неговото „творчество" е най-ярката илюстрация към законите на психологията, съгласно които, средностатистическият човек не е способен да мисли критично и самостоятелно да отличи „изкуство" от „не изкуство" и въобще - истина от неистина. В своите оценки посредственото болшинство се ръководи предимно от мнението на общопризнатите авторитети, което позволява лесно да убедиш общественото мнение във вяра към всяко, даже най-абсурдното твърдение.".

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   30-03-16 17:17

...chukov ...темата на Дора93 нямаше за цел разговор за Изкуството , а реклама на новото списание и/или двете артистки , публикували в него...уж , че не можела да го намери и т.н....ала.бала...

...тя си постигна целта....говорИ се за списанието и за двете вътре...нищо , че мнозинството не ги харесва...важното е да се говори....няма лоша реклама...

...ако искаш да ги засегнеш , не ги атакувай.. не ги коментирай..."тотал игнор" , както казват фотофорумските фотографки...

...мълчанието плаши Артистите повече от печатен текст ,циганин...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   30-03-16 17:24

Ще се опитам да ти отговоря, като се самоцитирам от предната тема

Преди време участвах в журиране на един конкурс. Трябваше да изберем най-добрите снимки от няколко категории. Стигаме до Портрет и там не щеш ли сред куп качествено изпълнени портрети се мъдри снимка на Путин, от протоколна пресконференция, избляскана фронтално с вградената. Колегите като виждат почват да припадат от кеф и гласуват с макс точки. Е, не можах да ги убедя, че известността на човека от снимката не прави добрата фотография.
Както и не успях да убедя един мой много близък приятел че обекта на снимката не прави пейзажа. От 20 години ми показва ужасно заснети върхове по обяд, които само той си ги различава един от друг. Но живее със самочувствието, че е велик пейзажист, защото е обиколил Хималаите, Памир и не знам кои планини още.
Та със сигурност няма да убедя и Дора93, че модерността на пърформанса (театъра, концерта) не е непременно гаранция за добра фотография.
Всеки си има своята религия.
Аз обаче като атеист смятам, че фотографията е преди всичко работа със светлината. Особено пък постановъчната фотография.
Фотос - светлина, графос - рисуване, останалото е като да снимаш смешна табелка и да се чудиш що хората не го оценяват. Еми ОК, надписът е смешен, но не словото е изразното средство във фотографията.

Изкуството като цяло не е само това или само онова.
Обаче отделните жанрове си имат своите си изразни средства.
Танцът - движенията на тялото, музиката - ритъмът и подредбата на тоновете, живописта - подредбата на цветовете, литературата - работата с думите, а фотографията - работата със светлината.
Не ли?
Иначе разбира се от думи можеш да направиш и картина,и скулптура и фотография, но това няма да е качествена литература.


Като допълнение - разбира се, основните изразни средства в отделните изкуства не са някакви ненарушими канони.
Да излезеш извън тия рамки си е предизвикателство и това също е част от изкуството.
Да направиш танц без движения, музика без ноти, картина без цвят или книга без думи.
В известен смисъл е новаторство.
Малевич е новатор - казва, ето пък, аз ще ви направя картина без цветове. Резултатът - черния квадрат показан по-горе.
Един музикант - Шастро, издаде диск с 25 минути тишина (не знам дали е първият). Голям кеф е да си го "пуснеш" :)
Нашият Сашо, преди няколко години издаде книга без нито една напечатана буква вътре, с чисто бели страници. Мисля че дори беше търговски сполучливо, хората си я купуваха като забавен подарък, не за да я прочетат :)
И т.н. и т.н. примери много за излизане извън рамките и разчупване на каноните.

Та като си се сетил пръв да го направиш както Малевич - всичко си е ОК. Интересно е, новаторско е.
Лошото става, ако разчупването започне да доминира над класическите правила, в изобразителните изкуства да преобладават картини без цвят и форма, в литературата - произведения без думи, в музиката - без звуци, а във фотографията - без светлина.
(Разбира се, метафорично казано. Неподходящите звуци, светлина, думи - са същата работа)

ПП. Конкретно по темата - вярвам че не известността на автора или пък на изобразявания обект, правят едно произведение значимо.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:31

шдфдшд написа:

> ...chukov ...темата на Дора93
> нямаше за цел разговор за
> Изкуството , а реклама на новото
> списание и/или двете артистки ,
> публикували в него...уж , че не
> можела да го намери и
> т.н....ала.бала...

Аз не коментирам темата. Заиграхме се там в последните няколко поста и така ми хрумна

Жоро, и въпреки това квадратът е разглеждан в сянката на неговия автор.
Бих казал, че ако някой световно известен писател бе издал в България книгата с празните страници, то успехът вероятно би бил стократно по-висок. Но понеже е Сашо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:34

chukov написа:
> Оценката на един предмет на
> изкуството разумният човек прави
> без да взима предвид автора на
> произведението, неговата
> известност.
>
> Спорът се зароди около едно
> списание.
> Стана дума, че едва ли не, е тъпо,
> аз, никому неизвестният Пенчо
> Чуков, да имам дързостта да
> коментирам кадрите на фотографи,
> получили признание в чужбина.

И двете ти твърдения не са верни. Разумния човек рядко се интересува от изкуство. И ти не си неизвестен, поне тук във форума.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:39

И само да те допълня, Жоро, новаторството не е непременно изкуство.

Ако и да е новаторски или невиждан досега похват в изобразителното изкуство, квадратът на Малевич не го прави автоматично изкуство. По-скоро изява, която съсредоточва вниманието върху автора.

В тоя ред на мисли считам, че е твърде снобско опирайки се на "новаторство" или използвайки странни методи на изразяване да се претендира, че се прави изкуство. Примери много и в България. В театъра, в музиката, във фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 17:41

абе вие не разбрахте ли, че няма изкуство в сегашно време??

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:43

Не са разбрали явно, обясни им.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   30-03-16 17:43

Murnau, разбрахме го още в нощта на Оскарите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 17:44

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:46

J0R0 , толкова късно ли?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:52

Изкуството отдавна спазва тенденция на изчезване от киното, музиката

На негово място агресивно навлиза комерсиализма.

В момента една песен няма стойност ако няма клип към нея ?!?!
Критериите за музика станаха "най-продаван", "най-гледан в ю-туб"

Журират не специалисти по музика, а зрители чрез СМС-и ??

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   30-03-16 18:08

Най-продаван, най-гледан........"световно признат" [smilie5]

Положението с изкуството винги е https://www.youtube.com/watch?v=pWdd6_ZxX8c


... и няма как да бъде друго, защото няма критерии за шедьовър. Виждаш, четеш, слушаш нещо, пораждат се някакви мисли и чувтва в тебе и дотам. Това е изкуството - съвкупност от способи за предаване на необясними с човешка реч неща.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 18:10

fuckin' Quintana [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: lamerko   
Дата:   30-03-16 18:48

Сега дочетох другата тема... ако Дора93 не цели реклама, то тогава тя няма никакво собствено мнение за изкуството. Нещо често срещано в модата например.

За самото изкуство - разбирането е напълно субективно. Но личното ми мнение е, че много известни личности силно спекулират с името си и създават някакви гротески, които успяват да пробутат като изкуство. Ето например една новина, която ми попадна съвсем случайно вчера:

Чистачи в музей изметоха арт инсталация, помислили я за боклук

Ами какво да кажа... подкрепям чистачите с техните разбирания за изкуство. Същата работа е и с черният квадрат, странният фонтан в центъра на София и още по-странните камъни с дървени и пластмасови трупчета в централната алея в Шумен. Примери много, но те значат само едно - понякога некадърността много лесно може да бъде замаскирана с нещо уж... и аз не знам какво.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: sherbit   
Дата:   30-03-16 18:59

caveman101 има във форума уникално директна снимка на най-добрата женска черта, която събра 400+ точки, ако си спомням добре. Квадратът предизвиква някакъв интерес поне.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   30-03-16 19:24

То нямаше ли и тука във форума един квадрат с бая точки?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 19:56

Ето ви малко висше изкуство:


http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS544FW_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS1819Tatecat_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS4880side_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/phe_val_1_006a55e022e1ee.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/dhs5796_771_0_0_003033d022e2c3.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/dhs8066tthumb_0_0046d5dc22e2e3.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS1816r_771_0.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 19:59

Последното е част от неогеометричния концептуализъм [smilie5]

И все пак искам да чуя мнения
Жоро добре е аргументирал своето.

Да кажем, че поста за картината е повода да проведем тоя разговор.
А и хубавото на моите теми е, че никога не ги затварям [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 21:08

Murnau вече приключи темата обаче. Напълно съм съгласен с него.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   30-03-16 21:25

на седенката ви липсва само мастика и сръпско!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 21:40

Тези, които разбираме от изкуство, анасон в спирта не уважаваме [smilie5]

Не че нещо, ама превзема аромата на плода в дистилата

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: philip   
Дата:   30-03-16 21:57

Ако едно произведението не докосва сърцето ти, просто не е "твоето" изкуство[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: victory13   
Дата:   30-03-16 22:16

ний анасона не го пийм за аромат, а за здраве [beer]


O BROTHER WHERE ART THOU...



Публикацията е редактирана (30-03-16 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Komitoff   
Дата:   30-03-16 22:52

"Не е важен резултатът, а актът на сътворяването".
Това е мързеливата ПОП култура, която води до посредственост.
В днешно време трябва един добър куратор, нагъл ПР и няколко мутри, клиенти... Пускат се малко слухове - и хоп - ставаш моден.
Без никакви умения (трябва само малко театралност)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »