Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 16:54

Отдавна не бях пускал тема във форума, но тъй като Дора93 затвори своята искам да кажа нещо по отношение на спора кой - какво разбира от изкуство.

Оценката на един предмет на изкуството разумният човек прави без да взима предвид автора на произведението, неговата известност.

Спорът се зароди около едно списание.
Стана дума, че едва ли не, е тъпо, аз, никому неизвестният Пенчо Чуков, да имам дързостта да коментирам кадрите на фотографи, получили признание в чужбина.

По тов повод пуснах една препратка към известната картина "Черният квадрат" на не по-малко известния Казимир Малевич.


http://www.ploshtadslaveikov.com/wp-content/uploads/2015/11/Cheren-kvadrat1-645x450.jpg



Помолих хората, които имат претенцията да разбират от изкуство да коментират картината. По-специално исках да чуя мнението на Дора93, но тя си затвори темата.

Дора, би ли била така добра да опиташ тук да направиш това?


Цитирам един многозначителен текст:
"Следва да се отбележи, че името на Малевич завинаги заслужено е записано в историята на изкуството. Неговото „творчество" е най-ярката илюстрация към законите на психологията, съгласно които, средностатистическият човек не е способен да мисли критично и самостоятелно да отличи „изкуство" от „не изкуство" и въобще - истина от неистина. В своите оценки посредственото болшинство се ръководи предимно от мнението на общопризнатите авторитети, което позволява лесно да убедиш общественото мнение във вяра към всяко, даже най-абсурдното твърдение.".

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   30-03-16 17:17

...chukov ...темата на Дора93 нямаше за цел разговор за Изкуството , а реклама на новото списание и/или двете артистки , публикували в него...уж , че не можела да го намери и т.н....ала.бала...

...тя си постигна целта....говорИ се за списанието и за двете вътре...нищо , че мнозинството не ги харесва...важното е да се говори....няма лоша реклама...

...ако искаш да ги засегнеш , не ги атакувай.. не ги коментирай..."тотал игнор" , както казват фотофорумските фотографки...

...мълчанието плаши Артистите повече от печатен текст ,циганин...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   30-03-16 17:24

Ще се опитам да ти отговоря, като се самоцитирам от предната тема

Преди време участвах в журиране на един конкурс. Трябваше да изберем най-добрите снимки от няколко категории. Стигаме до Портрет и там не щеш ли сред куп качествено изпълнени портрети се мъдри снимка на Путин, от протоколна пресконференция, избляскана фронтално с вградената. Колегите като виждат почват да припадат от кеф и гласуват с макс точки. Е, не можах да ги убедя, че известността на човека от снимката не прави добрата фотография.
Както и не успях да убедя един мой много близък приятел че обекта на снимката не прави пейзажа. От 20 години ми показва ужасно заснети върхове по обяд, които само той си ги различава един от друг. Но живее със самочувствието, че е велик пейзажист, защото е обиколил Хималаите, Памир и не знам кои планини още.
Та със сигурност няма да убедя и Дора93, че модерността на пърформанса (театъра, концерта) не е непременно гаранция за добра фотография.
Всеки си има своята религия.
Аз обаче като атеист смятам, че фотографията е преди всичко работа със светлината. Особено пък постановъчната фотография.
Фотос - светлина, графос - рисуване, останалото е като да снимаш смешна табелка и да се чудиш що хората не го оценяват. Еми ОК, надписът е смешен, но не словото е изразното средство във фотографията.

Изкуството като цяло не е само това или само онова.
Обаче отделните жанрове си имат своите си изразни средства.
Танцът - движенията на тялото, музиката - ритъмът и подредбата на тоновете, живописта - подредбата на цветовете, литературата - работата с думите, а фотографията - работата със светлината.
Не ли?
Иначе разбира се от думи можеш да направиш и картина,и скулптура и фотография, но това няма да е качествена литература.


Като допълнение - разбира се, основните изразни средства в отделните изкуства не са някакви ненарушими канони.
Да излезеш извън тия рамки си е предизвикателство и това също е част от изкуството.
Да направиш танц без движения, музика без ноти, картина без цвят или книга без думи.
В известен смисъл е новаторство.
Малевич е новатор - казва, ето пък, аз ще ви направя картина без цветове. Резултатът - черния квадрат показан по-горе.
Един музикант - Шастро, издаде диск с 25 минути тишина (не знам дали е първият). Голям кеф е да си го "пуснеш" :)
Нашият Сашо, преди няколко години издаде книга без нито една напечатана буква вътре, с чисто бели страници. Мисля че дори беше търговски сполучливо, хората си я купуваха като забавен подарък, не за да я прочетат :)
И т.н. и т.н. примери много за излизане извън рамките и разчупване на каноните.

Та като си се сетил пръв да го направиш както Малевич - всичко си е ОК. Интересно е, новаторско е.
Лошото става, ако разчупването започне да доминира над класическите правила, в изобразителните изкуства да преобладават картини без цвят и форма, в литературата - произведения без думи, в музиката - без звуци, а във фотографията - без светлина.
(Разбира се, метафорично казано. Неподходящите звуци, светлина, думи - са същата работа)

ПП. Конкретно по темата - вярвам че не известността на автора или пък на изобразявания обект, правят едно произведение значимо.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:31

шдфдшд написа:

> ...chukov ...темата на Дора93
> нямаше за цел разговор за
> Изкуството , а реклама на новото
> списание и/или двете артистки ,
> публикували в него...уж , че не
> можела да го намери и
> т.н....ала.бала...

Аз не коментирам темата. Заиграхме се там в последните няколко поста и така ми хрумна

Жоро, и въпреки това квадратът е разглеждан в сянката на неговия автор.
Бих казал, че ако някой световно известен писател бе издал в България книгата с празните страници, то успехът вероятно би бил стократно по-висок. Но понеже е Сашо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:34

chukov написа:
> Оценката на един предмет на
> изкуството разумният човек прави
> без да взима предвид автора на
> произведението, неговата
> известност.
>
> Спорът се зароди около едно
> списание.
> Стана дума, че едва ли не, е тъпо,
> аз, никому неизвестният Пенчо
> Чуков, да имам дързостта да
> коментирам кадрите на фотографи,
> получили признание в чужбина.

И двете ти твърдения не са верни. Разумния човек рядко се интересува от изкуство. И ти не си неизвестен, поне тук във форума.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:39

И само да те допълня, Жоро, новаторството не е непременно изкуство.

Ако и да е новаторски или невиждан досега похват в изобразителното изкуство, квадратът на Малевич не го прави автоматично изкуство. По-скоро изява, която съсредоточва вниманието върху автора.

В тоя ред на мисли считам, че е твърде снобско опирайки се на "новаторство" или използвайки странни методи на изразяване да се претендира, че се прави изкуство. Примери много и в България. В театъра, в музиката, във фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 17:41

абе вие не разбрахте ли, че няма изкуство в сегашно време??

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:43

Не са разбрали явно, обясни им.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   30-03-16 17:43

Murnau, разбрахме го още в нощта на Оскарите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 17:44

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 17:46

J0R0 , толкова късно ли?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 17:52

Изкуството отдавна спазва тенденция на изчезване от киното, музиката

На негово място агресивно навлиза комерсиализма.

В момента една песен няма стойност ако няма клип към нея ?!?!
Критериите за музика станаха "най-продаван", "най-гледан в ю-туб"

Журират не специалисти по музика, а зрители чрез СМС-и ??

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   30-03-16 18:08

Най-продаван, най-гледан........"световно признат" [smilie5]

Положението с изкуството винги е https://www.youtube.com/watch?v=pWdd6_ZxX8c


... и няма как да бъде друго, защото няма критерии за шедьовър. Виждаш, четеш, слушаш нещо, пораждат се някакви мисли и чувтва в тебе и дотам. Това е изкуството - съвкупност от способи за предаване на необясними с човешка реч неща.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Murnau   
Дата:   30-03-16 18:10

fuckin' Quintana [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: lamerko   
Дата:   30-03-16 18:48

Сега дочетох другата тема... ако Дора93 не цели реклама, то тогава тя няма никакво собствено мнение за изкуството. Нещо често срещано в модата например.

За самото изкуство - разбирането е напълно субективно. Но личното ми мнение е, че много известни личности силно спекулират с името си и създават някакви гротески, които успяват да пробутат като изкуство. Ето например една новина, която ми попадна съвсем случайно вчера:

Чистачи в музей изметоха арт инсталация, помислили я за боклук

Ами какво да кажа... подкрепям чистачите с техните разбирания за изкуство. Същата работа е и с черният квадрат, странният фонтан в центъра на София и още по-странните камъни с дървени и пластмасови трупчета в централната алея в Шумен. Примери много, но те значат само едно - понякога некадърността много лесно може да бъде замаскирана с нещо уж... и аз не знам какво.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: sherbit   
Дата:   30-03-16 18:59

caveman101 има във форума уникално директна снимка на най-добрата женска черта, която събра 400+ точки, ако си спомням добре. Квадратът предизвиква някакъв интерес поне.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   30-03-16 19:24

То нямаше ли и тука във форума един квадрат с бая точки?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 19:56

Ето ви малко висше изкуство:


http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS544FW_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS1819Tatecat_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS4880side_771_0.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/phe_val_1_006a55e022e1ee.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/dhs5796_771_0_0_003033d022e2c3.jpg




http://www.damienhirst.com/cache/images/dhs8066tthumb_0_0046d5dc22e2e3.jpg




http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS1816r_771_0.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 19:59

Последното е част от неогеометричния концептуализъм [smilie5]

И все пак искам да чуя мнения
Жоро добре е аргументирал своето.

Да кажем, че поста за картината е повода да проведем тоя разговор.
А и хубавото на моите теми е, че никога не ги затварям [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   30-03-16 21:08

Murnau вече приключи темата обаче. Напълно съм съгласен с него.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   30-03-16 21:25

на седенката ви липсва само мастика и сръпско!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   30-03-16 21:40

Тези, които разбираме от изкуство, анасон в спирта не уважаваме [smilie5]

Не че нещо, ама превзема аромата на плода в дистилата

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: philip   
Дата:   30-03-16 21:57

Ако едно произведението не докосва сърцето ти, просто не е "твоето" изкуство[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: victory13   
Дата:   30-03-16 22:16

ний анасона не го пийм за аромат, а за здраве [beer]


O BROTHER WHERE ART THOU...



Публикацията е редактирана (30-03-16 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Komitoff   
Дата:   30-03-16 22:52

"Не е важен резултатът, а актът на сътворяването".
Това е мързеливата ПОП култура, която води до посредственост.
В днешно време трябва един добър куратор, нагъл ПР и няколко мутри, клиенти... Пускат се малко слухове - и хоп - ставаш моден.
Без никакви умения (трябва само малко театралност)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   30-03-16 23:01

pstoev
натисни г-точката >>>.<<< в която са се сплели изкуство, сръбско, мастика и пърформанс [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: hotsnail   
Дата:   30-03-16 23:04

От това дето знам концептуалното изкуство е малко по-странно и извадено от контекста си просто не е изкуство.

Дори Демиян Хърст сам би си признавал, че изкуството му заснето на снимки и експонирано във фото форум или дори пренесено в софийска галерия е тотално безсмислено и не е никакво изкуство така грубо извадено от контекста си.

Черния квадрат изваден от галерията за която е предназначен и показан на снимка е една безмерна тъпня и не е никакво изкуство....

Май това е есенцията на концептуалното изкуство.

Та в тоя смисъл и онази мацка с христовите рани, така запечатана на снимка извън перформънса на живо е просто една жена с проблеми, достойна за съжаление. Това не е изкуство - вероятно и според нея самата ..... Тя вероятно нещо различно от тъпа форумна дискусия е искала да предизвика като реакция с перформънса си. Ние просто виждаме един безсмислен репортаж, дето в никакъв случай не е изкуство сам по себе си. То си пролича и в коментарите ....

дора направи ужасна услуга на списанието и артистката....

ПП Преди 4-5 години пусках теми за концептуално изкуство и се опитвах да го проумея. Не успях. Обаче се зачетох и загледах и дори ходих на няколко изложби и т.н. и стигнах до тоя извод дето съм писал по-горе - концептуалното искуство е много преходно и зависи изцяло от контекста си - както времеви, така и пространствен и културен. Това е вярно за всякакъв вид изкуство между другото - просто концептуалните творби са доста трудно оценими извън тесния си контекст.



Публикацията е редактирана (30-03-16 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   30-03-16 23:24

hotsnail [smilie24]

Една проста аналогия. В приятелска компания може да има шеги и алюзии, които са смешни само за запознатите. Ама много смешни. Всеобщо признати и високо оценени, но само от членовете на компанията.



Публикацията е редактирана (30-03-16 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   30-03-16 23:30

hotsnail
доста си либерален с това си писание за което ти благодаря. възможно е и да те разберат[smile]
Ще добавя една история, в този смисъл..
Преди 10ина години на Шипка 6 имаше изложба на немска перформънс група, доста нашумяла с идеите си..Отидих разбира се:) Бяха на 4те етажа, супер мащабно мероприятие...На един от етажите имаше следната композиция: половината помещение( то е доста голямо) беше заслано с листове гипсокартон върху дървено скеле на 10 ина см от земята. Беше като 2ри под, и в далечния край на постамент аквариум с нещо вътре. Е да ама беше далеч за да видя какво имаше в аквариума. Е да ама не можех да стигна до аквариума, защото трябваше да мина по картона и да го натроша. И си тръгнах...След няколко дена отидох пак с приятели, и тогава разбрах. Имаше пътека от натрошен картон с формата на човешки стъпки до аквариума.
"Аз" бях идеята! Битката със себе си и това което искаш а не трябва, но всъщност трябва!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-03-16 00:20

В историята на изкуството и особено последните 150 години, почти всичко е открито и пробвано. Смешно ми е колко много хора се опитват да открият философски камък, да бъдат новатори,откриватели, провокатори,уникални и бля,бля по-по-най-велики. Колкото и еретично да звучи в повечето случаи става дума за его на първо място и за изкарване на едни голЕми пари ако може.
Най-тъпото е, че отдавна естетиката е заместена с позиви за повръщане. Изобщо къде е мястото на естетиката в най-простия ежедневен смисъл, за да не влизаме във философски дълбини. Ако има място в съвременното изкуство, не трябва ли да има и естетически критерии? Ако ли не, тогава за какво е изкуството, каква е неговата мисия и смисъла да се прави?

Цитата на Чуков описва безпощадно точно положението... за жалост!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   31-03-16 00:34

BXMarkov, тези твърдения се тиражират от стотици години....закостенялото мислене и отричането с нищо не помагат на изкуството. Просто оправдание на някой тесногръд да намери мир със собственото си бездарие!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-03-16 00:38

Кажи нещо за естетиката, вместо да остроумничиш?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   31-03-16 00:46

BXMarkov четенето между редовете не е оправдание...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: pstoev   
Дата:   31-03-16 00:50

Естетиката и изкуството са брат и сестра само в очите на профана! Грозното в живота е красиво в изкуството!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: hotsnail   
Дата:   31-03-16 01:03

е той и Ван Гог бая се е измъчил, докато света схване какво рисува....пък и след него има доста гении......

Тия неща с раздаването на присъди, преди да са минали 100-тина години от дадена епоха са бошлаф работа. Със сигурност доста съвременници на импресионистите не са виждали стойност в изкуството им.а бате ван Гог бил едни гърди напред...мацаници някакви там, липсва детайл, липсва реализъм, как да предадеш емоция с нек'ви петна....ама на пусто сега Ван Гог е класика, а критиците му освен в биографичен разказ за ван Гог не можеш да ги намериш никъде....



Публикацията е редактирана (31-03-16 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: rorus   
Дата:   31-03-16 10:02

Любима тема...

Всякакви опити за затваряне на изкуството в правила, теории и оценки катастрофират. Защо?

Защото това е единствената територия в човешкия живот, където има безгранична свобода - черни и бели квадрати, музика-тишина, огромни мишки, глави без уши, изтичащи часовници, нефокусирани портрети и т.н. до безкрай...

* Разказа на pstoev ме изкефи!

Няма даже и общоприета и ясна дефиниция за изкуството. Тази, която аз харесвам е: Изкуството е комуникация от хора към хора за предаване на идеи, мисли, емоции, същност.

В този смисъл не съм съгласен със следните неща:

>Автор: chukov
>Оценката на един предмет на изкуството разумният човек прави без да взима предвид автора на произведението, неговата известност.

Не отиваш на концерт на анонимна рок-група свиреща зад завеса, нали?
Защо да не отида на изложбата на Майкъл Кена – харесвам го?

>Автор: Murnau
>абе вие не разбрахте ли, че няма изкуство в сегашно време?

Според моето разбиране за изкуството по-горе, то съществува и винаги е съществувало и в сегашно време. А в момента е в огромни размери – и да, за това помага комерсиализацията.

>Автор: BXMarkov
>В историята на изкуството и особено последните 150 години, почти всичко е открито и пробвано. Смешно ми е колко много хора се опитват да открият философски камък, да бъдат новатори, откриватели, провокатори, уникални и бля, бля по-по-най-велики.

На мен пък този коментар ми е смешен… Сякаш е правен от фотограф:)



Публикацията е редактирана (31-03-16 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: anjsan   
Дата:   31-03-16 10:38

А кога една фотография се превръща в изкуство ?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: CDman   
Дата:   31-03-16 10:52

Когато набере достатъчно рейтинг [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   31-03-16 11:44

rorus написа

"Не отиваш на концерт на анонимна рок-група свиреща зад завеса, нали?
Защо да не отида на изложбата на Майкъл Кена – харесвам го? "

Много прост е отговорът
Концерти много. Отивам на тази група, чиито песни ми харесват.
Още по-елементарен пример.
през 1986 започна моето влечение по хеви метъла. Любима група - Металика. Да де, но нищо тяхно след 1991 не ми харесва

Ами не искам да ходя на техен концерт. Независимо, че са Металика, не ми се слушат песни, които не харесвам.

Това дали ще отидеш или не на изложбата на автора няма нищо общо с въпроса изкуство ли е или не дадена негова творба.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   31-03-16 11:56

anjsan написа:

> А кога една фотография се превръща
> в изкуство ?


Когато я продадеш на изкуствена цена.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: антивик   
Дата:   31-03-16 12:04

[smilie3] Като се поразгледа човек из профилите и гласуването/рейтинг точки/ излиза, че изкуство е да има цици и задни части, съответно разголени и колкото по-разголени и големи, толкова и по-голямо "изкуство"[smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: t.marev   
Дата:   31-03-16 12:49

Ами циците са предмет на изкуството от памтивека....Май още в пещерите ги е имало....
Нищо ново под Слънцето!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   31-03-16 12:59

антивик

Снимките във форума и броят на гласовете за тях не са предмет на тоя разговор. Гласуването сме го бистрили.

Тук сме, зада се развиваме. Правим ли изкуство или не - кой както иска така да го разбира. Не искам в тая тема да бистрим точкуването.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: антивик   
Дата:   31-03-16 13:10

Не бистря самото точкуване, имам в предвид какво се харесва, по какво се зазяпва народа, дали при това положение може да се нарече народно изкуство или изкуство за народа.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-03-16 13:18

Такааа, според Стоев естетиката е биберон за профаните, които не могат да се докоснат до дълбоките пластове и висши измерения на душата,трансформациите и катарзиса на малцината избрани. Красотата вън от изкуството!

Интересно ще ми е да чуя и други мнения?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: anjsan   
Дата:   31-03-16 13:38

Изкуството е като модата - постоянно се мени . Естетиката уж е нещо обективно , ама всъщност си е субективно. Всеки харесва различни неща , вкусовете са различни , всеки мери според собствените си усещания . Понякога човек се влияе от модата и от авторитетите , но може и държи на своя стил . Обаче като се стреми към съвършенството стила се развива и променя ...
Неясна е границата между красотата и грозотата . Често се пресича в изкуството . На някои им харесва това , на други не . Зависи човек какви разбирания ,принципи,философия има ; зависи каква му е културата и националността дори . Всеки харесва различни неща и това хубавото - разнообразието от хора, възприятия и творби .
В миналото ацтеките са считали кривогледството за красива черта у жените , сега не е така . Друг пример : няколко мъже казват дали една красавица им харесва - поне 1,2-ма ще кажат , че не им харесва или е грозна .
Нищо не разбирам от изкуство - само размишлявам ...
Добре е да се обсъжда фотографското изкуство (затова попитах по-горе ) , защото инак ще се разводни много темата .

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   31-03-16 13:44

Преди време бях чел една статия за изкуството, в която се споменаваше Джаксън Полък - оня художник, чиито картини представляват хаос от начуркана боя. Не помня подробности, но авторът говореше, че Полък е станал нещо като символ на американската мечта по времето, когато е творил и заради това никой критик дори и не си помисля да каже нещо негативно.

Също така едно произведение на изкуството никога не се разглежда независимо от имиджа на автора си. В изкуството, особено скъпото, са намесени колекционерски интереси и авторът е дори по-важен от съдържанието. Колекционерите всъщност често изобщо не са точно колекционери (разбирачи на изкуство), а са инвеститори. За тях не е важно какво има на картината/скулптурата, а как се търгува и ще се търгува автора. Доста често стойността се покачва след смъртта на автора, защото творчеството му става ограничено.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   31-03-16 14:23

Итилиене,

дай да се разберем нещо. Цените на картините изобщо не са критерий за изкуство.

Цените представляват колекционерската стойност на един продукт.
Гащите на Елвис Пресли не са изкуство, но имат висока колекционерска стойност


Нашето предимство е, че не сме обременени с нищо и можем да кажем обективното си мнение за всеки един продукт, независимо чий е. Нищо не може да ме принуди да се съобразявам.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   31-03-16 14:34

Да бе, безспорно е така. Но все пак единственото, което имаме е нашето си мнение, а то по дефиниция не е обективно, а субективно.

Обективно твърдение - тая картина е с размери размери 50х50, дървена рамка, представлява черен квадрат нарисуван с масло.

Субективно твърдение (мнение) - тая картина не ме кефи, не я смятам за изкуство.

А понеже за изкуство точна дефиниция няма, няма как да се каже обективно дали едно произведение е изкуство или не. Ако някой го има за изкуство и го купува/продава като изкуство - очевидно за него е изкуство. Това, че за нас не е изкуство не променя факта, че за някой друг е. Както и обратното. Просто субективни мнения.

И понеже има хора, чиято работа е да се занимават с оценка на такива неща (демек експерти), обикновено тяхното мнение тежи повече и се налага върху другите. Това пак не дава абсолютна и обективна оценка, защото пак е свързано със субективизъм.

Моите критерии за това дали харесвам или не дадено произведение са - да е естетично и красиво без значение от самото съдържание (тоест красиво нарисувано/снимано нещо, а не нарисувано/снимано красиво нещо), и да предизвиква някакво усещане в мен.

Това е моят критерий, твоят може да е по-различен. И това, че ще си кажем мненията едва ли ще промени много света на изкуството и оценката му :)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   31-03-16 16:09

Itilien, това за което говориш се отнася в някаква степен за изобразителните изкуства и по никакъв начин не се свързва с останалите изкуства - музика, литература, танц, театър, кино.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: asahi   
Дата:   31-03-16 16:20

Е, ако проявим известна мисловна гъвкавост и комбинативност можем да пренесем определението на Итилиен към всяко изкуство, даже и към всяко неизкуство.

От темата на Дора ми остана чувството, че тук четящите могат да се разделят на такива, които са купили списанията (2бр.) и имат възможността да се докоснат до вишето изкуство и една втора група. От втората група по-будните и предприемчивите могат да си купят списанията и да им се даде шанс да се присламчат към "докосналите". За останалите няма шанс или смисъл, както казва авторката.

И така, Пенчо Чуков с мотичката, за теб шанс няма. И за повечето от нас няма. Но има една непопълнена групичка с избрани, които ще стигнат до Божията благодат или поне до прозрението. Има и още известно количество нереализирани списания, които са билетът за "оттатък". А после съвсем няма да има шанс. До излизането на следващия брой, на който му пожелавам повече вкус и успех!

[thankyou]



Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   31-03-16 16:31

J0R0 - да, примерът ми беше с изобразителните изкуства, но и за другите важи. Кой определя дали една песен е изкуство или не? Или една пиеса? Няма как да квалифицираш някакво произведение чрез обективни параметри дали е изкуство или не. Тъй че остават само субективните. А те се менят в зависимост от времето, модата, хората и т.н.

Само не знам що се обръщате към Дора в женски род, ама това е отделна тема.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   31-03-16 16:32

Какво весело четиво :)))

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: CDman   
Дата:   31-03-16 16:34


https://www.ozone.bg/media/catalog/product/cache/1/image/295x394/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/i/
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   31-03-16 16:39

Смятам, че изкуството на първо място трябва да се усеща, не да се разбира. Анализа и отговора на въпроса "Какво е искал да каже автора?" могат да допълнят приятното усещане, но са второстепенни. От друга страна може да не усетиш нищо, но след обяснения и запознаване с контекста да ти светне лампичката и да заобичаш дадено изкуство или отделна творба. Тия неща са според зависи.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   31-03-16 17:11

batsali - в модерното изкуство тъй наречения артист стейтмънт си е направо задължителен. В него автора обяснява творбата си и възвишеността и :)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: BXMarkov   
Дата:   31-03-16 17:17

Богданов, коя част ти е весела? :) Като си казал А явно имаш мнение, кажи и Б? Иначе все едно да напишеш под дадена творба "става" или "не става", елементарно някак [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: victory13   
Дата:   31-03-16 17:31

трета страница, и още не е постнат кЪртофът [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: nyamago   
Дата:   31-03-16 18:18

От всички искуВства най-мразим бойните, а най-обичам кулинарното!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   31-03-16 19:13

BXMarkov https://www.youtube.com/watch?v=9UZyQ06Ss4I

ето видео отговор. За заинтересованите, изгледайте го до край. А на подхлъзналата се Murnau държа да кажа, че единствено ТО и дава свободата да се представя за интересна. ;) Нови форми винаги ще има, а оценка ще пишат децата ни. Всеки творец носи божественото, но и то трудно се осъзнава. Не е вярно, че няма критерии и всичко е субективна интерпретация. Но тук идва познанието. pstoev хубаво ви е подсетил да си сипете мастичка. Че работата вярно заприлича на хоремаг. ;)



Публикацията е редактирана (31-03-16 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   31-03-16 21:47

..между Мастичката и Изкуството има много общо, обаче...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: DigitriX   
Дата:   31-03-16 22:38


http://40.media.tumblr.com/fcce9033a61f41659e960083f041dee1/tumblr_o4wxlhZVdm1qz6f9yo1_1280.jpg



[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   31-03-16 23:43

.. За разбирането на изкуството ..... най - малко се намира из галериите на ФФ ! С малки изключения , където чрез фотография опр. автори казват по нещо запомнящо се с послание и собствена визия .. донякъде [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   31-03-16 23:56

Не е хич нужно да има история или послание. Накои неща са красиви, просто защото са красиви.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: CDman   
Дата:   01-04-16 08:30

nyamago написа:

> От всички искуВства най-мразим
> бойните, а най-обичам кулинарното!
>
> [beer]

Поне един човек е схванал какво исках да намекна [smile]

Всичко е изкуство ако се прави изкусно т.е. по-добре от 95% от останалите.

Дали ще се снима, стреля, готви или говори няма значение.

Относно белите и черни квадрати – според мен те принизяват изкуството и са по-скоро средство автора им да каже на аудиторията: “ И л++но да из++ра пак ще е изкуство” (примерно)[smilie3]

А да седиш пред черен (бял, розов, карамбозов) квадрат или кръг , да съзерцаваш и да търсиш някакъв скрит замисъл е най-малкото странно. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   01-04-16 08:53

Що бе, мен ме кефи книгата без текст. Много бързо ги чета такива.
Друго си е да кажеш - вкъщи имам 30 000 тома и съм ги прочел всичките.
Авторитетно е някак си.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: CDman   
Дата:   01-04-16 09:07

И не само си ги прочел, ами и ги знаеш наизуст [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   01-04-16 09:20

...и за музикантите е добре...музиката без ноти ,де..

... а , шивачите на царя ще бъдат реабилитирани...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   01-04-16 10:24

bogdanov - критерии естествено има. Само дето не са твърди параметри, а са променливи. Променят се с времето и оценяващите. Което значи, че са субективни.

Има една история за един френски художник, който вързал една четка на опашката на едно магаре и го оставил да помаже по платното. После я представил като свое произведение, а критиката го оценила добре. Намерил се и купувач. Чак после разкрил, че всъщност авторът е магаре.

Има и други, които са представяли мацаници на малки деца, които също са минавали за изкуство.

Ето тук има интересни истории
http://hoaxes.org/archive/display/category/satirical_art

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: anjsan   
Дата:   01-04-16 10:29

Някой спомена , че нямало определение за изкуство . Чудно какво учат изкуствоведите тогава ...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: cTpaHHo   
Дата:   01-04-16 10:36

Изкуство? [smilie18]

От какво се обуславя то? Джокондата, нарисувана днес, дали би събрала двадесет погледа?
Психология и вменяване на такава, чрез масмедиите.
70-80 години биваме "обучавани" в еротизма на голото тяло. В сексуалността му. В това, че е хубаво да имаш пари за да го "заслужиш" едно такова тяло. Или поне да си професор в НСА.
Арт ли са циците? [smilie18]

Изкуство. Ама моля ви се....

Масова психология е това. И психопатщина. И телевизия. Правиш което се търси и си "творец".

Леко се променят нещата де. В един момент баби и дядовци, от 3-4 години най-вече голо тяло.

Хайде да позамажем плъгините пак [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: something   
Дата:   01-04-16 10:39

А преди ерата на ТВ и масмедиите? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: cTpaHHo   
Дата:   01-04-16 10:44

Е там вече е далеч по-интересно.
Не че пак не са били по поръчка и модни тенденции нещата.
Но някак си масовката на вкусове е липсвала ;)
Виж, ако днес тепърва трябва да се изграждат култури - те биха били едни и същи. Това България, Тайланд, Филипините, Малайзия, щатите, Канада, европейските държави - няма да има никаква разлика. Еднаква култура, еднакви безценности, еднакво въображение, еднакво изкуство. Такива ми ти работи.
Изкуството е в разнообразието.
За това е било могъщо.
За това света е красив.
А започва да става, какъв? Грозен...

Да живей пластмасата, циците и плъгините [cool] [thankyou]



Публикацията е редактирана (01-04-16 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   01-04-16 11:33

..и мастиката..[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Dora93   
Дата:   01-04-16 11:50

Смятам че темата трябва да се казва "За неразбиране на изкуството". Гледайте на изкуството като на една дълга еволюционна верига. Изкуството във всеки един момент е отговор и отрицание на изкуството в предишния момент и епоха. То има смисъл който се корени в предишното изкуство, а то в по-предишното и т.н. И така от най-примитивните и реалистични форми на изображение на предмети и неща от бита до съвременното абстрактно и концептуално изкуство. Да, уважаеми съфорумници, изкуството се движи от конкретно към абстрактно, от реализъм към концептуализъм. Една скоба: Съвременният хипер-реализъм няма нищо общо с интуитивен реализъм на профана от улицата или гората, който "разбира" изкуството ако разпознава в него предмети от бита си или природни картини, които му носят първосигнална наслада. Развитието на индивидуалния артистичен вкус повтаря развитието на изкуството през вековете. Той (артистичният вкус) е резултат на натрупвания, образование, мислене, пребиваване в развита артистична среда и общество, каквито не съществуват в Б-я. Така че не се чудете, че не разбирате съвременно изкуство. Някъде по пътя, по еволюционната верига на развитие на изкуството сте пропуснали някоя брънка. Върнете се назад и наваксайте пропуска!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: e-mil   
Дата:   01-04-16 11:52

Автор: cTpaHHo
Дата: 01-04-16 10:36
"Джокондата, нарисувана днес, дали би събрала двадесет погледа?"


Би събрала поне 20 милиона погледа. Даже и да е фотографирана пак ще ги събере.



https://ombrenelcielo.files.wordpress.com/2012/02/mccurry.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: okoto   
Дата:   01-04-16 12:28

Ако виновничката за тази тема - Дора93 следи дискусията, ще я посъветвам да разгледа ретроспективната изложба на Ясен Гюзелев в Градска художествена галерия в Пловдив до 14 април. Моля те, Дора, не гледай творбите му през Гугъл, иди и ги виж на живо. Не съм отричал никога абстракциите и концептуалното изкуство, но примерите, дадени от девойчето в затворената вече тема са много далеч от възприятието ми за изкуство. За известните артисти ще говорим след време. Само времето ще бъде съдник кой ще стане класик и кой ще бъде изхвърлен на бунището. Знам обаче едно, хора като Ясен Гюзелев си струва да останат. Те има какво да кажат, всички имаме какво да учим. И трябва да го правим цял живот. Съвременното изкуство се развива с бесни темпове като технологиите, и губейки връзка с корените си, само увеличава процента на безинтересните творби. Безидейност, скрита зад изтънчена концептуалност. Но... всяко чудо за три дни. Успехи на всички в живота и изкуствата!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   01-04-16 12:29

... лично ,нямам проблем с изкуството , което не разбирам...отдавна съм свикнал с това..
...имам проблем с творби и творци със стиснати зъби и решителни погледи , в които чета: ...АЗ ТРЯБВА ДА СТАНА ИЗВЕСТЕН!ТРЯБВА ДА СТАНА ИЗВЕСТЕН!С ЦЕНАТА НА ВСИЧКО!ТРЯБВА ДА СТАНА ИЗВЕСТЕН!...

...това предизвиква в мен силно неприятно усещане...ма и аз не знам що де...[smilie11]

...а пък , за идеята да си остая работата и да тръгна през вековете да наваксвам... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 12:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mladencho   
Дата:   01-04-16 14:20

— Мистика, дядо Гане, мистика! — рече Петър Чобанина.
— Каква мастика, не видиш ли, че е гроздова!
Любен Дилов-баща
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: batsali   
Дата:   01-04-16 14:59

https://www.youtube.com/watch?v=8OcydG0RiqI


Тоя човек артист ли е? Прави ли изкуство?


Апропо, кога най-сетне ще ме догоните и ще започнете да разбирате най-висшата форма на музика - technical death metal? Плебеи. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 17:00

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: nyamago   
Дата:   01-04-16 19:50

> ... Съвременният хипер-реализъм няма нищо общо с интуитивен реализъм на профана от
> улицата или гората, който "разбира" изкуството ако разпознава в него
> предмети от бита си или природни картини, които му носят първосигнална наслада...
. . .
> Така че не се чудете, че не разбирате съвременно изкуство.
> Някъде по пътя, по еволюционната верига на развитие на изкуството
> сте пропуснали някоя брънка. Върнете се назад и наваксайте пропуска!


[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: chukov   
Дата:   01-04-16 21:58

Да се говори във второ лице множествено число е надменно. Неприятно звучи някакси [smilie6]



Публикацията е редактирана (01-04-16 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 23:00

[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smile] Малко така:


http://div.bg/pictures/439252_595_.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 23:13


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/7e/c9/64/7ec964dbb0df00e32524a1c62ef94d29.jpg


Кажете си мнението за това произведение...петъчно и първоаприлско...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   01-04-16 23:13

Я се стегнете и вижте заглавието на темата разбирам че абстрактният експресионизъм няма почва у нас странно е ...


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 23:19

И после за това и това ...!18+!


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   01-04-16 23:23

fotograf123 , ми той абстрактния експресионизъм отдавна е мумия...каква почва му трябва. Налъмите цъфтят само в приказките.



Публикацията е редактирана (01-04-16 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   01-04-16 23:43

Да мумия е !

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   02-04-16 00:44


https://assets.paddle8.com/510/476/30073/30073-1396979978-murakami%20jellyfish%20paddle8.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: zlatko_zlatev   
Дата:   02-04-16 09:20

Че какво и е лошо на снимката с черния квадрат, мацката изглежда симпатяга?:)
Хора нямате ли зарзават за сеене та сте се овъртяли в безсмислени спорове?
Всеки носи свободата да създава или не, да харесва или не.
За какво ви е да поствяте рамки и определения.
Let it be.
Вчера заложиха капана да уловя един плъх.
Хванала се гадинката, но прегризила стената на капана и офейкала.
Не можах да заснема акта на пърформънса. Та сега ми останаха две възможности, снимки за рекламация или снимки като израз на абстрактен експресионизъм.Дилемата е дали да не си остана профан и да си взема 5-те лева?:)))

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: 5co   
Дата:   03-04-16 21:41

коя от тях е изкуство и коя не е
Хайде, корифеите. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: okoto   
Дата:   03-04-16 21:50

http://cintavidal.com/

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   03-04-16 21:56

[smilie5] [beer] [cool] [smilie21] Всичките, особено последната.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   03-04-16 22:08

okoto , не става тая кака.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   03-04-16 23:07

Не става да ...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: J0R0   
Дата:   04-04-16 14:52

ключът към разбирането на изкуствата

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Frida   
Дата:   18-10-16 12:04

Като казвате изкуство какво точно разбирате: изживяването и произвежднаето, самото произведение или отгласът му после в зрителя?

И после втори въпрос: каква функция изпълняват тези процеси един по един за автора си и за зрителя.

За мен изкуство са само процесите, които развиват и двете страни: автора и зрителя.

Всичко останало: пари, известност, одобрение, слава, възжищение, аплодисменти, спорове, качване/сваляне от пиедестали, добри продажби, награди и пр. са чикии.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: enizvk   
Дата:   18-10-16 12:17

Ами това[smilie2] [smilie2]
http://petapixel.com/2016/01/21/this-photo-of-a-potato-sold-for-over-1000000/

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Dora93   
Дата:   18-10-16 12:39

Това което се вижда от изкуството е само върхът на айсберга, но то не е всичко. Истинската същност се крие отдолу, тя не е на повърхността. Там долу е събрана цялата история на изкуството преди да се стигне до създаването на настоящото произведение или предмет. В модерните на глед "безмислици" има заложено отрицанието и контрапункта на всичко уж "стойностно" преди това. Затова няма как да бъдат разбрани лесно. Защото на тълпата й липсва този поглед, липсва й скритото, липсва й културата, образованието, сетивата да възприеме модерното изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   18-10-16 13:03

Автор: Dora93
Дата: 18-10-16 12:39

Това което се вижда от изкуството е само върхът на айсберга, но то не е всичко. Истинската същност се крие отдолу, тя не е на повърхността....


..абе...с две думи...котка в чувал...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Nikolas666   
Дата:   18-10-16 13:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Frida   
Дата:   18-10-16 13:55

Чалгата се подчинява на изречения едно и две.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Nikolas666   
Дата:   18-10-16 13:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-16 14:04

Наръчник за бързо въведение в света на изобразителното изкуство
Въведение:
Ако виси, е картина. Ако може да се заобиколи, е скулптура....

1. Ако на картината има тъмен тон и измъчени лица - това е Тициан.
2. Ако на картината има обилно количество тлъстини и целулит, дори при мъжете - не се съмнявай - това е Рубенс.
3. Ако на картината мъжете изглеждат като къдрави жени с кравешки поглед или просто на италиански педали - това е Караваджо. Жени е рисувал само няколко пъти.
4. Ако на картината има множество малки човечета - Питер Брьогел Стари.
5. Много малки хора + малки непонятни тайни - Йеронимус Бош.
6. Ако на картината може просто да се добавят няколко дебелички амурчета или агънца (или те вече са там), без да се наруши композицията - това може да са: а) Буше б) Вато
7. Красиво, всички са голи и телата им са като на културисти след баня - Микеланджело
8. Видиш ли балерина - говориш за Дега. Говориш ли за Дега - виждаш балерина.
9. Контрастно, рязко и всички имат мърваши брадати лица - Ел Греко.
10. Ако всички, даже лелите, приличат на Путин - това е Ван Дайк.
11. Моне - петна, Мане - хора.
12. Когато видиш глупости на търкалета - Вероятно Пикасо
13. Търкалета и Квадрати – Вероятно Кандински.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 17:10

Ей, голяма дъвка е това изкуство:) Особено на 20 тият век. Всичко започва от фовизма. Цветен и нереален поставя началото на редица експерименти. Кубизъм- известен с това, че разглежда обекта от всичките му страни и с разпада на материята. По онова време схващанията са били значително по-ограничени, а стремежа за търсене на нови форми е изграждал елитарно общество, което наистина се е възхищавало на новото. Езика все още не е бил много по-различен от класическата живопис за разлика от естественият развой на цивилизацията при футуристите. Разпада е постигнат, но футуристите сменят тотално посланието и формата. Те започват да правят Манифести вместо изложби, пропагандират анархия, искат да изхвърлят всички класически произведения , да запалят галериите.Сравняват музеите с гробища. Техните лозунги стават лозунги и на ранният фашизъм в добрата му фаза. Пропагандират война. Търсят скандала, но заедно с това поставят основите на пърформанса, измислят шумовата музика, която в наши дни се трансформира в електронна. появява се и нова литература, ама съвсем нова. После идва Дадаизма, където манифестите продължават а анархичните послания на футуристите и култа им към машината изглеждат невинни, като пеленачета. Така изкуството продължава да се развива не в посоката, която някой иска а на много различен принцип. Надявам се никой от вас не очаква да изясни понятията си на форумен принцип, за жалост и на маса в кръчмата няма да стане. "Езика на изкуството" може да се усвои подобно на всеки друг език. Достатъчно е малко постоянство и интерес. Само да вметна, че поради огромната си многопластовост (демек с много леъри) То винаги е било скъп продукт и почти никога не е било достъпно за масовият зрител. И до ден днешен си трябва интерес най-малко за да зърнем някой от наистина емблематичните произведения. Каквото между другото е и квадрата на Малевич.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: geokar   
Дата:   18-10-16 18:13

14. Видиш ли ококорен глупак, значи е огледало. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   18-10-16 19:33

geokar, ако може да не изпростяваме темата. Та да допълня малко Богданов, когото поддържам с две ръце. Снимката, която е дадена тука в началото на поста не е оригиналната картина. Оригиналната има пукнатини по черния цвят, който всъщност не е чисто черен, от пукнатините се виждат слоеве боя, наслоявани докато се получи тъй наречения черен цвят, същото важи и за белия цвят, който по-скоро е сив. В оригиналния вариант се получава ефект на пулсация, който е резултат от различните ъгли на отражение на светлината в зависимост от фактурата на боята и състоянието на повърхността. Малевич лично се е опитал да направи копие на своята картина, но не е успял. Относно символиката на цветовете абстракционистите и по точно Кандински им дават абсолютни свойства: белия-е въплащение на безмълвието и безкрая, черния е премахването на всички цветове и смъртта. При Малевич е по-различно: първичната форма е черния квадрат, първичното пространство белия фон.Теориите на Малевич и на абстракционистите са пряко свързани с научните открития и техническия прогрес, психологията и космогените теории по онова време. Малевич освен художник е философ и преподавател. Известен е неговия манифест на "супрематизма" за безпредметното изкуство.
Има страхотни картини на едни колхознички и колхозници без лица, страхотна картина е "Сложно предчуствие", също "Девойки в полето". Подобна естетика на представяне на пространството имат някои от обложките за авангарден джаз и музика на издателството "ECM", станало религия, негови топ изпълнители са Кийт Джарет и Ян Гарбарек.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 20:03

mitpis написа:

> geokar, ако може да не изпростяваме
> темата. Та да допълня малко
> Богданов, когото поддържам с две
> ръце. Снимката, която е дадена тука
> в началото на поста не е
> оригиналната картина.
> Оригиналната има пукнатини по
> черния цвят, който всъщност не е
> чисто черен, от пукнатините се
> виждат слоеве боя, наслоявани
> докато се получи тъй наречения
> черен цвят, същото важи и за белия
> цвят, който по-скоро е сив. В
> оригиналния вариант се получава
> ефект на пулсация, който е
> резултат от различните ъгли на
> отражение на светлината в
> зависимост от фактурата на боята и
> състоянието на повърхността.
> Малевич лично се е опитал да
> направи копие на своята картина,
> но не е успял. Относно символиката
> на цветовете абстракционистите и
> по точно Кандински им дават
> абсолютни свойства: белия-е
> въплащение на безмълвието и
> безкрая, черния е премахването на
> всички цветове и смъртта. При
> Малевич е по-различно: първичната
> форма е черния квадрат, първичното
> пространство белия фон.Теориите
> на Малевич и на абстракционистите
> са пряко свързани с научните
> открития и техническия прогрес,
> психологията и космогените теории
> по онова време. Малевич освен
> художник е философ и преподавател.
> Известен е неговия манифест на
> "супрематизма" за безпредметното
> изкуство.
> Има страхотни картини на едни
> колхознички и колхозници без лица,
> страхотна картина е "Сложно
> предчуствие", също "Девойки в
> полето". Подобна естетика на
> представяне на пространството
> имат някои от обложките за
> авангарден джаз и музика на
> издателството "ECM", станало
> религия, негови топ изпълнители са
> Кийт Джарет и Ян Гарбарек.
Не ми е ясно какво точно искаш да кажеш, че Малевич първо е направил квадрата с други цветове ли? Или е нямал черна боя, та е трябвало да я направи със смесване? Губиш се в превода май...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 20:06

steeens, пич прочети малко цветознание и конкретно за спектъра на материята! Че разговора наистина започна да прилича на кръчмарски!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 20:17

bogdanov , чел съм сигурно повече от теб, а практически имам достатъчно опит с боите, за да напиша каквото съм писал. Но открехни ме за спектъра на материята все пак, къде научи тия тайни неземни?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   18-10-16 20:39

steeens, какво да ти кажа:не е задължително да се поинтересуваш дали са верни моите думи, не е задължително да прочетеш малко за супрематизма на Малевич, не е задължително да погледнеш картината в гугъл -има я, просто си остани с твоето мнение щом така смяташ че е добре за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 20:44

steeens пф... чел си пич убеден съм щом го заявяваш! Въпроса е как? След като не разбра написаното от mitpis въпреки яснотата му се чудя на колко слоя разбираш прочетеното. Ако са минимум два, въпроса ти е излишен. Ако само си чел, проблема е лично твой.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-10-16 20:51

bogdanov, кубизмЪ не разглежда "Кубизъм- известен с това, че разглежда обекта от всичките му страни и с разпада на материята", а по-скоро първите творби -представители на този стил са с апликационна форма.

Сигурно си си е объркал от Бамзе [smilie5] където с равнини изобразяваш триизмерност.

Това също е кубизъм, но по късен етап и е учебна техника.

Както и паспартуто, което толкова обичаш да ползваш.



Публикацията е редактирана (18-10-16 20:55)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 20:55

mitpis, не е задължително да се интересувам, за да знам, че пишеш каквото си прочел. Ама тия работи само с четене не стават. Искам да съм мек, иначе щях да ти напиша, че пишеш пълни глупости. С бои и приложението им се занимавам достатъчно отдавна, за да знам някои тънкости. Пукнатините по картините се получават от различни неща, но това което описваш е против философията на Малевич, за която пишеш. Някак си не се свързва, хаотичното търсене с програмен манифест. Какви ще са тия други цветове, щом е решил да прави черен квадрат? Е има възможност да е нямал черна боя в момента, ама това е доста неубедителна хипотеза.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 21:04

bogdanov написа:

> steeens пф... чел си пич убеден съм щом
> го заявяваш! Въпроса е как? След
> като не разбра написаното от mitpis
> въпреки яснотата му се чудя на
> колко слоя разбираш прочетеното.
> Ако са минимум два, въпроса ти е
> излишен. Ако само си чел, проблема
> е лично твой.

Богданов, не само съм чел, пич. Пиша за практически опит с боите, и точно за това писаното от mitpis е смешно. А слоевете ги остави за фотощопа, там трябва да са много...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 21:07

shamelessEyes, чети си постовете и редактирай Овреме, че иначе започвам да си мисля, че имаш проблеми с четенето! За разбирането не са ми нужни повече доказателства! Баси съсредоточете ги тез мозъци бе дееба! За кубизъм ли да поговорим? Щото ми е любима материя. Иначе друже пишките са относителни подобно на възприятията относно изкуството. Най добре се сравняват в процес на действие сещаш ли се кой е журито? Ако си чел художествена литература за кубизма:) ок, но не изграждай критерии върху псевдо интерпретации. Кубизма е известен с това че изобразява един предмет от няколко гледни точки. Разбира се тук говорим единствено за техническата част. Не за философската. Движението идва с Футуризма! А дадаизма плюе на всичко. Но и той е отживелица, за това не се слагай освен ако не държиш да си ретро ;)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-10-16 21:19

bogdanov,
.. и кво ти е любимо пък в кубизма? и на мен ми е любим.. и ще си интерпретирам колкото искам, защото колкото и да гледаш един куб, ако не можеш да усетиш неговата аналитичност като фаовист.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: shamelessEyes   
Дата:   18-10-16 21:20

.. е все тая [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 21:23

steeens, прав си! ...При практическият опит с боите липсват всякакви слоеве, особено в декоративното и приложно изкуство. В живописта обаче е различно, какъвто е и горепосоченият пример. Не си създавайте легенди бе хора, изкуството има за цел да ви усложни живота. Защо не го приемете такова, каквото е? Многопластово и в прекият и в преносен смисъл. Стига материя баси давя се от този натурализъм вече. То не бяха мерцедеси, то не бяха банани, то не бе народопсихология. То не бе практически опит с боите.Аз също с това си вадя хляба. Фотографията ми е бягство. В момента те разглеждам и се чудя как може толкова да си се затворил в себе си. Приел си фактите и си се примирил. Спектъра на светлината води до бяло пич! Защо повтаряш онова което знаеш? Страхуваш ли се от новото? Гмурни се в тази материя! По-различна е, но и там има много... е наистина е различна... светлинна някак, но дава прозрение. Нали и ние от там идваме уж. Пък по-късно я виждаме. Няма как човещинки.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 21:31

bogdanov , що така ме подценяваш, баце? 5 години в гимназията и 6 в академията точно живопис учих. Та не ми обяснявай като на лаик глупости , ако обичаш. И не ме разглеждай тук, отдавна ме няма на това място....

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   18-10-16 21:32

Има доста статии в нета за слоевете на картината, даже според последните иследвания има и текст,прочети,ако искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   18-10-16 21:34

Тоя може първо да е имал план да направи червен квадрат, ама да не го е изкефило и да го е минал отгоре с черно, ама по-постно, та затова после да се е напукало [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   18-10-16 21:38

Повече няма какво да кажа...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   18-10-16 21:42

То в нета не пише че авторите надрисуват платна оставени с години на етап ..


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 21:47

Глупости на търкалета има много в нета. Има далеч по тривиални обяснения за всичко което ви се привижда, гледайки картинки в нета...Но нищо не пречи всеки да си фантазира по свой вкус...[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (18-10-16 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 21:52

itilien написа:

> Тоя може първо да е имал план да
> направи червен квадрат, ама да не
> го е изкефило и да го е минал
> отгоре с черно, ама по-постно, та
> затова после да се е напукало [smilie5]
Има и по просто обяснение. Работил е с калпава боя на калпав грунд. Или върху стара работа, някоя дето вече не го е кефела....

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   18-10-16 22:03

Аз се майтапех, ама всъщност то не е съвсем майтап. Наскоро четох някъде, че една много сериозна част от картините правени през 20 век, особено втората половина не са направени както трябва, защото не са ползвани нито материали с архивни качества, нито са спазвали технологията. И като резултат на това произведения, често струващи стотици хиляди, че и милиони почват да се влошават драстично. Споменаваха се работи на Полак.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 22:16

Туй с архивните качества е съвсем нова измислица. Но наистина много вредни технологии са се развили през 19 и началото на 20-ти век в живописта. Полък е работил с промишлени емайл лакове предимно, тъй че е по различен. Но и боите дето са правили за живопис, не всички са били особено читави...

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: itilien   
Дата:   18-10-16 22:22

е, то до неотдавна масово са ползвали ализарин кримсън (PR83), даже някои продължават да си го ползват, въпреки, че е изключително нетраен пигмент.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   18-10-16 22:22

ами направиш с кал и слама актуален визуален продукт пък нека собствениците после да се чудят как да си съхранят вложените парички ..


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 22:30

steeens, няма те но си оставил своето тук, аз по какво друго да съдя? Не искам да ме разбираш погрешно. Не те подценявам. Умишлено ще пропусна да спомена местата на които съм получавал дипломи защото процеса все още не е завършил. Въпреки, че не съм на 23 и на 33 не съм , даже и на 36 не съм вече. Благодарен съм на живота, че ми даде възможност да правя това, което искам. Глупости избягвам да говоря. Ако суетата ти е в повече и тълкуваш думите ми по този начин, огорчението е само твоя интерпретация. Имам много приятели със сходно поведение на твоето. Това не ми пречи да ги усещам, като приятели, но ако не измислите бързо някакво течение свързано с материализма, има опасност да се изгубите в поколенията. Защото новите почти не помнят Елена дете на дивата пустиня, Камъните падат и Бял мерцедес. Има вариант да сме загубили цял един живот в грижи и стремеж да вадим насъщният! Уж нищо европейско не ни е чуждо, а кубизъм в България няма... за разлика от футуризма, където сме възпети със "zang tumb tuuum" на Маринети. Това говори ли ти нещо? Ние сме безмозъчни бичмета. Големи на масата и още по-големи под нея. Но в реален мащаб единици вадят мача. За жалост историята борави с други методи, за това Казаков и Жул Паскин и Кристо са художници на световно ниво, но само за нас е важно че са българи. Що те няма тук? Къде си? Искам да те видя!

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 22:36

Ми той и сега се ползва, не е чак толкова нетраен. Слънцето може да му разкаже играта, ама в музейни или подобни условия си издържа доволно. Имаше едни наши оцветители за латекс с анилинови багрила, е това беше яка измама. Изчезват напълно за година при разсеяна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 22:47

bogdanov , това с глупостите на търкалета, не бе пост към теб/ факт е че ги има достатъчно в интернет, надявам се няма да възразиш. Дипломите никога не са ми били цел, та изобщо не ме вълнуват. Просто въпроса който се повдигна е по-скоро от технологично естество и затова споменах, че имам достатъчно опит в тази посока. А на въпроса ти, къде съм, ми е трудно да ти отговоря точно сега.... [beer] [beer] [beer]

П.П. А кубизъм в България има и то отдавна.
Златната маска на Терес е шедьовър точно в това направление....[beer] [beer] [beer] [smilie24]



Публикацията е редактирана (18-10-16 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 22:54

steeens, какво целиш с това поведение? Да те харесат хипстърките?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 23:02

Нищо не целя. Какво те притеснява не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   18-10-16 23:09

"П.П. А кубизъм в България има и то отдавна.
Златната маска на Терес е шедьовър точно в това направление...."
Всяка шега е добре дошла в определена среда, но ти не знаеш средата тук и е напълно вероятно да изпуснеш мярата. Някой може да ти повярва и това да стане предпоставка за още такива теми.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   18-10-16 23:16

Е средата е нормална, не виждам особен проблем. Седем години съм тук, имам някаква представа. Темата също е точна, нали за разбирането на изкуството си пишем?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   19-10-16 01:17

bogdanov, не знам какво цели, ама да му имам самочувствието на завършил българската художествена академия, която е известно, че не никакъв фактор, затова нека говорят експертите, едната е експерт по реставрация на Третяковската галерия, където се намира картината, а другата е нейния директор:
Трещинки, появившиеся со временем в красочном слое, подсказывают, что Малевич не сразу пришел к черному цвету, — они открывают нижние слои краски, от которых художник в конце концов отказался. Сам характер небрежного мазка и «неидеальность» фигуры говорят о том, что автор не стремился к созданию правильной геометрической формы
Это сложносоставная краска, которая состоит из нескольких веществ. Среди них, например, жжёная кость, черный углеродосодержащий пигмент и мел. То есть эту краску он готовил. Это было не спонтанно - выдавил, написал - а все-таки он думал, как это будет выглядеть", - отметила Екатерина Воронина.
"Это такое специальное сочетание пигментов, которое дает особенный бархатистый эффект, который нужен был Малевичу. Потому что ему нужен был не просто черный цвет, а глубокая черная бездна", - добавила гендиректор Третьяковской галереи Зельфира Трегулова
В рентгеновских лучах под картиной отлично видны сложно соединенные между собой геометрические фигуры. Это совсем другая картина. Да не одна, а две, утверждают эксперты. И обе – цветные.
Нашли еще и надпись. Почерк, правда, у Малевича непростой. Но эксперты расшифровали: "Битва негров в темной пещере". Теперь считают это заочным диалогом художника с предшественниками. Еще в конце девятнадцатого века появились черные прямоугольники "Ночная драка негров в подвале" Пола Билхолда, а потом и у Альфонса Алле.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   19-10-16 01:22

НХА е напълно призната Академия из Европа ... [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   19-10-16 01:34

ха,ха това виц ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   19-10-16 01:38

Не е !


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: colorphoto   
Дата:   19-10-16 01:39

От цялата тема най-полезно ми беше че научих че е имало такъв чичко като Малевич /когото не бях и чувал дори/ и видях няколко от неговите оригинални рисунки в Гуугъл-а.

Все нещо от полза да е,е хубаво.....



Публикацията е редактирана (19-10-16 01:41)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: fotograf123   
Дата:   19-10-16 01:46

Когато видиш подобни рисунки просто скочи от 20 или 50 метра ...


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: шдфдшд   
Дата:   19-10-16 10:17

..добре...за черната картина разбрахме (долу-горе)..[smilie8]
..може ли сега за празната картина ?..
..или то бе книга [smilie2] ..няма значение...се тая..
..Благодаря!..


Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: ejel   
Дата:   19-10-16 11:42

Честит малък петък с проблясъка на петилетката:

Автор: bogdanov
Дата: 18-10-16 22:30

Глупости избягвам да говоря.


----------------------------------------------
[shtrak]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: Nikolas666   
Дата:   19-10-16 11:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   19-10-16 15:30

mitpis написа:

> bogdanov, не знам какво цели, ама да му
> имам самочувствието на завършил
> българската художествена
> академия, която е известно, че не
> никакъв фактор, затова нека
> говорят експертите, едната е
> експерт по реставрация на
> Третяковската галерия, където се
> намира картината, а другата е
> нейния директор:
> Трещинки, появившиеся со временем
> в красочном слое, подсказывают,
> что Малевич не сразу пришел к
> черному цвету, — они открывают
> нижние слои краски, от которых
> художник в конце концов отказался.
> Сам характер небрежного мазка и
> «неидеальность» фигуры говорят о
> том, что автор не стремился к
> созданию правильной
> геометрической формы
> Это сложносоставная краска,
> которая состоит из нескольких
> веществ. Среди них, например,
> жжёная кость, черный
> углеродосодержащий пигмент и мел.
> То есть эту краску он готовил. Это
> было не спонтанно - выдавил,
> написал - а все-таки он думал, как
> это будет выглядеть", - отметила
> Екатерина Воронина.
> "Это такое специальное сочетание
> пигментов, которое дает особенный
> бархатистый эффект, который нужен
> был Малевичу. Потому что ему нужен
> был не просто черный цвет, а
> глубокая черная бездна", - добавила
> гендиректор Третьяковской
> галереи Зельфира Трегулова
> В рентгеновских лучах под
> картиной отлично видны сложно
> соединенные между собой
> геометрические фигуры. Это совсем
> другая картина. Да не одна, а две,
> утверждают эксперты. И обе –
> цветные.
> Нашли еще и надпись. Почерк,
> правда, у Малевича непростой. Но
> эксперты расшифровали: "Битва
> негров в темной пещере". Теперь
> считают это заочным диалогом
> художника с предшественниками.
> Еще в конце девятнадцатого века
> появились черные прямоугольники
> "Ночная драка негров в подвале"
> Пола Билхолда, а потом и у Альфонса
> Алле.
Пич, явно и хабер си нямаш от нещата за които пишеш. Нашата академия не е кой знае какъв фактор, вярно, ама по времето когато учих в нея, ректора на гръцката академия бе пратил сина си в нашата, за да се научи на неща дето явно няма как да научи в другаде. А руските експерти просто искат да замажат факта, че Малевич е работил с некачествени бои, тяхно производство....
Не усещаш ли как експертите всъщност правят лоша услуга на Малевич? Вместо изчистена и програмна абстракция, човека просто рисувал "бой на негри в тъмна нощ"? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: bogdanov   
Дата:   19-10-16 18:19

steeens, Разбирам, че отношението ти към НХА е добро, всъщност и моето е такова. Колегите, които работят там, освен качествени хора и професионалисти са и вдъхновени художници. Освен знанието там е приоритет и умението. И аз от опит го казвам. Но не това обсъждаме в момента. Ако скочим на друг клон има реална опасност да пренасочим посоката на разговор. Форума е пълен с тролове, чието поведение или се игнорира, или влизаш в конфликт. Ще ти дам пример:



Автор: ejel
Дата: 19-10-16 11:42

Честит малък петък с проблясъка на петилетката:

Автор: bogdanov
Дата: 18-10-16 22:30

Глупости избягвам да говоря.

----------------------------------------------
[shtrak]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]




Какво да го правиш такъв помияр?
Гнусничко а? Пък и доста в страни от онова за което говорим. На живо един задвратник оправя проблема, ама тук се събира гняв и лошо отношение към този тип изказ. Ти примерно имаш някаква позиция в главата си, но докато не я обосновеш по начин разбираем чрез четене, никой от нас няма да я проумее с емотиконка или субективна метафора. Диалога също е отговорност, ако искаш той да съществува. Предполагам, че имаш много за казване, ама намери подходяща форма. Не такава, която поражда конфликти.

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: mitpis   
Дата:   19-10-16 18:26

steeens,щом ще си говорим на "пич", явно такова ти е нивото, не е много академично май, ще ти отговоря така:Господине, чувал съм за преподаватели във вашата академия, които си слагат нарочно часовете в петък следобед, защото студентите няма да дойдат, че те и така по принцип май много не ходят, че има доста западащи специалности като дърворезба, скулптура, дизайн на детската среда и др, които трудно си намират студенти и преподавателите им като гламави обикалят художествените училища да набират студенти, пиша за това със съжаление защото не трябва да бъде така, но държавата вече не е хранилка за бездарни художници както беше по времето на социализма, когато в академията се влизаше ужасно трудно не като сега...Във вашата специалност познавам един от преподавателите по живопис, който съм го виждал да крещи на студенти, е поне се пали човека. Повечето завършили академията си мечтаят да си намерят преподавателско място там, ама не ги огрява -всеки стои до последно има и случаи когато синът сменя баща си когато се пенсионира- сигурно ги знаете и т.н....Това относно отрицателните страни, познавам и доста качествени хора оттам които са ми приятели и са страхотни преподаватели, много надъхани.
Относно Малевич, май не сте прочели подробно написаното, ако не знаете руски да ви намеря материал на английски, но мисля, че резултатът ще е същия, нихилизмът е добър до определени граници, разбирам , че сте специалист в областта на боите и живописта и че това което пишете е така-прочетох го много внимателно, но не забравяйте, че светът е многообразен и може да има нюанси.
С най-добри чувства към вас!



Публикацията е редактирана (19-10-16 18:29)

Отговори на това съобщение
 Re: .. За разбирането на изкуството
Автор: steeens   
Дата:   19-10-16 19:03

Хубаво е че нещо си чувал, ама това доказва, че само си чувал. Просто е смешно, а и бе очевидно, че ще е така. Извинявай, че ти писах че си пич, явно не си, щом такова обръщение ти е проблем. И все пак, нямам представа каква е ситуацията към днешно време, но преди 20+ години такива идиотщини нямаше. Зная руски добре, ама ти не си прочел какво ти писах явно...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »