Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Разлепена SD-карта
Автор: krist   
Дата:   26-03-16 09:57

Една от SD-картите ми, която още преди виждах, че имаше леко разлепяне между двете части на корпуса, вчера я изпуснах, и се разлепи още малко, при което крачето за заключване и отключване е изпаднало. Сега картата е в перманентно заключено състояние и не мога да трия и пиша по нея. За щастие супер-ценните снимки, които имам на нея, могат да се четат и ще ги спася, но се чудя мога ли да спася самата карта?

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: demiman   
Дата:   26-03-16 10:07

... каква е тази карта, безценна ли е или поне нещо подобно ...


http://static.bhphoto.com/images/images750x750/1410448858000_1082349.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: Станчев   
Дата:   26-03-16 10:42

Свали си снимките докато все още е възможно, а картата я забрави.Лепене не помага.Картата все пак е консуматив, иначе рискуваш да загубиш нови ценни снимки.Предполагам, че картата е SD.Добре е когато картите не се ползват да не стоят в камерата, защото са под натиска на заключващият механизъм в пластмасата се появяват микро пукнатини/ "умора на материала"/.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   26-03-16 10:49

Ключето за заключване е пластмаска, която бута ключе в четеца и указва че картата е забранена за писане. (Да правилно сте разбрали - блокировката не е в картата, а в четеца)

Сложи пластмаската на мястото и в положение отключено и залепи ръба на картата с капчица или друго моментно лепило заедно с палеца. Слага се съвсем малко количество, колкото да влезе между повърхнините за залепване. Аз бих залепил и палеца в положение отключено.

Внимавай да не накапеш контактните пластини.

Ако си загубил палчето - залепи парче самозалепващо фолио прореза. Не препоръчвам тиксо защото старее и лепилото му се скапва.

Моите карти винаги са стояли в устройството и никога не са се появявали микропукнатини и др. дефекти от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: krist   
Дата:   26-03-16 11:29

Може да ви е смешно, но това ми е най-голямата от всичките ми 3 карти - 16 ГБ, като показаната от demiman. Пред вид, че трябва да купувам и нов сенник за Сигма 24/1.4 А (50+ лв.), още един такъв безсмислен разход ме дразни. Ще опитам предложеното от imitev. Преди време бях питал май точно за същата карта, с която имах проблем с крачето за заключване, явно не е било случайно, а самото краче загубих, та ще опитам с подръчни средства.


Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: realnoncho   
Дата:   26-03-16 11:58

И би рискувал бъдещи проблеми заради карта струваща 15лв?

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-03-16 12:16

Аз съм залепил парченце пластмаса в прореза и сам го изпилил с фина пила и шкурка,и така ползвам една карта ,пружинета на фотоапарата -самсунг няма сила да я изхвърли при вадене и трябва леко да се дръпне с пинсета.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   26-03-16 12:17


Не очаквам проблеми с електрониката на картата.

Направо я залепи където е разлепена с фолио без да я лепиш с лепило и готово...

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: lamerko   
Дата:   26-03-16 12:52

krist: спасявай си информацията и директно в коша. За носителите на информация си има правило - не носитела, а самата информация е ценна.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: mihajlov2   
Дата:   26-03-16 13:18

Картите са консуматив. При подобни проблеми трябва безжалостно да се изхвърлят. В противен случай рискуваш загуба на ценна информация в бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   26-03-16 13:25


Само за протокола - какво очаквате да се счупи в картата?

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: krist   
Дата:   26-03-16 13:41

И аз се чудя от едно разлепяне само какво толкова може да замине? Иначе благодаря все пак за всички мнения!

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: lamerko   
Дата:   26-03-16 13:54

imitev: информацията на картата - тя се "чупи".

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   26-03-16 15:25

В тази посока аз не виждам причина за притеснения защото електрониката си е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: CDman   
Дата:   26-03-16 15:36

Според мен е по-добре да не използуваш повече тази карта.

Имах подобен проблем с една МемориСтик карта. Уж малко беше разлепена, но заседна в слота на фотоапарата и ми се наложи да разглобявам целия фотоапарт за да я извадя. Вярно, че онези карти са по-дълги, но малко предпазливост не е излишна. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: mihajlov2   
Дата:   26-03-16 15:52

При мене на една подобна по характеристики карта, но на Сони, вървяща като бонус към RX100, и се отчупи едно парченце пластмаса от ъгълчето, и картата започна да се раздува. Директно я изхвърлих. Друга подобна карта, вървяща като бонус към Олимпус, Е-М10, пък се оказа дебела за слота на камерата. С каквато и да е друга камера няма проблем. Съответно не съм я изхвърлил.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: lamerko   
Дата:   26-03-16 16:49

С разлепените карти има два проблема - те се "раздуват" и може да се наложи като при CDman да разглобяваш, но по-често се случва друг проблем - поради по-трудното влизане, картата се пречупва на две при натиска. Платката вътре има два чипа, като най-слабтото място се оказва точно превз средата - там, където натиска е най-силен. Тествано [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: krist   
Дата:   26-03-16 18:41

Добре де, навихте ме :) Ще се ръсна явно за нова(и)


Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: anastas   
Дата:   26-03-16 21:47

Вече пета година си ползвам една залепена карта от същата марка.Падналото бутонче го Взех от една демо корта 16 Мб която когато разлепих наистина имаше два чипа с памет и някакъв контролер.Докато моята карта имаше монолитен пълнеж който заемаше само половината от дължината и в задната част имаше и някакви други изводи кръгли които се скриват от корпуса на картата .За залепването ползвах силикон. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: colorphoto   
Дата:   27-03-16 04:45

Що рискувате да си изгубите бъдещи снимки и слота на апарата за 20лв?!

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   27-03-16 11:08

Купете си нови коли - защо рискувате да се претрепете с тези стари таралясници за 20 бона?

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: realnoncho   
Дата:   27-03-16 12:06

imitev,
Логиката ти не е точна. Авторът на темата има техника за няколко хиляди, но рискува да поправи нещо, което може да го остави без снимки за 15лв.
Все едно да имаш кола за 10к и да решиш да поправиш нещо струващо 50лв с лепило с ясното съзнание за възможността това да ти създаде бъдещи проблеми и да те остави на пътя [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: imitev   
Дата:   27-03-16 12:20


Логиката е същата - като караш кола с отдавна изтекъл ресурс рискуваш да си загубиш живота за 20к лева заради спирачки, окачване и т.н. Все пак едва ли ги проверяваш всеки месец...

Аз лично не виждам проблем и драма да си залепи картата и после ако не влиза в слота, прави проблеми т.н. да я изхвърли...

Лично аз досега карта не съм чупил механично или електрически за 15 години. Имам няколко 2 гб карти които ползвах с Санон А320 - още работят. Но съм лепил няколко карти на приятели - не са се оплаквали. Не са космически технологии вътре.

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: krist   
Дата:   27-03-16 12:31

Авторът кара кола за доста по-малко от 20к, но за важните части сменя само с оргиналдъ, или най-скъпото след оргиналдъ, включително купува масло VAG. Сега, относно картата, ако абсолютно същата може да се намери вече за 20 лв., ще купя две. Просто не съм гледал цените напоследък как са, а по спомен, когато я купих, беше между 70 и 100 лв. Като добавим и безмисления разход за нов сенник на Сигмата, реших да попитам все пак за чуждия опит. Ще погледна цените, и ще преценя риска, не се карайте повече [beer]



Публикацията е редактирана (27-03-16 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Разлепена SD-карта
Автор: ltg   
Дата:   27-03-16 13:59

Ако си загубил парченцето пластмаса, което я заключва и отключва можеш да си вземеш от ненужен преходник от Микро SD карта, след това лепиш с малко количество Капчица и като засъхне ако трябва с малко шкурка или пила махаш излишното. Оглеждаш хубаво, тестваш дали влиза в някой четец за карти и накрая внимателен тест със фотоапарата. За да се застраховаш против блокиране в апарата можеш да лепнеш опашка от тиксо, с която да я изтеглиш навън.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »