Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 09:37

Добро утро, хора.

Имам една голяма чуденка. Искам малко фотоапаратче /още едно/ и понеже обичам да роша гаргата, мисля си за едно Ломо компакт. Прегледах снимки от интернет, но едно нещо остава леко неясно за мен /поради спецификата на стила ломография/ - какви са оптическите качества на обектива?

Обичам снимки с фокус. За постигането на това нещо снимам на затворена бленда, тоест снимам на високо ИСО. Обаче Ломото няма избор на бленди, но то пък това не е проблем, щото като има слънце, то няма шанс за отворена бленда, нали така? Не ме притеснява ограничението от 1/500 сек. Така или иначе не мисля да е основния ми фотоапарат, по-скоро да е "резервен вариант" или пък за разходка.

Та това ми е чуденката. Мога ли да помоля тези, които са снимали с такова Ломо, да пуснат по някой кадър с фокус? И така ще си преценя.

Преди години исках да си взема джобно фотоапаратче, тогава мислех, че 32 мм е невероятно широко и неподходящо за типа фотография, който ме вълнува. Но години вече снимам с 35 мм и си давам сметка, че това е любимото ми фокусно разстояние.

Бях пробвал една Вилия, с нея се получиха интересни резултати, но тя винетира дори на бленда 11, а признавам, че трудно се снима с нея. Смяна Символ е като Ролс Ройс. Но и двата фотоапарата са сравнително бавни за работа, нямат електроника. А и на фона на "Автомата" са си от каменната ера.

Снимките в нета са без фокус повечето. Това може да се дължи на стила на снимащите - да мърдат фотоапарата по време на снимане, да не нацелват метрите, да използват филми с ниска чувствителност при слабо осветление, абе всякакви могат да са причините, това е като да се чудим защо повечето снимки с Ноктилукс нямат фокус. Ми поради стила на снимащите, не заради нещо, свързано с обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   15-03-16 09:59

Има бленди Ломо-то, но според мен не в това е смисъла му като апарат, а в автомачния режим. Да снимаш бързо от всяко положение, без да гледаш дори във визьора. Фокусът зависи от нагласяне на разстоянието - има 3 или 4 позиции на обектива. Самия обектив е прекрасен - контрастен, достатъчно рязък, артистично винетиращ - щастливо постижение на някакъв руски професор оптик. Неслучайно има негови реплики за Лайка и други системи. Друго ценно, което има Ломо-то, (което го няма в близки по смисъл камерки като Olympus XA-2, Canon MC, Olympus mjuII) е крачето за външна светкавица, което дава възможност да по-сериозно и интересно снимане на закрито и за стрийт от типа на Брус Гилдъм, с изнесена на кабел запълваща светкавица.

ПП: Ама ти нали снимаш с Minox? Аз не виждам принципна разлика между Ломо-то и Минокса освен в свойствата и характера на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: slav61   
Дата:   15-03-16 10:00

Обаче Ломото няма избор на бленди

има избор на бленди и автоматичен режим
http://rafcamera.com/online-manuals/english/cameras/em-lca.htm


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   15-03-16 10:13


https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/11221691_562719320533292_86840798289866770


Една моя папарашка снимка с Ломо без да гледам във визьора. Филмът е ORWO NP-7 с отдавна изтекъл срок.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 10:20

Вярно, оригиналното Ломо има бленди отстрани, бях забравил. Новото Ломо, китайската рожба, няма. Него гледах на сайта на Ломография, не бях отчел разликата. И другото е по-високо ИСО, което не ми трябва /а дали не ми трябва?/.

Снимал съм с Минокс на сватба /със светкавицата/ - за ужас на официалния фотограф, аз по-скоро му се пречках и се забавлявах с един цветен негатив. Ама има снимки.

Миноксът ми е с ДХ кодировка. Глупава работа, трябвало е да оставят да можеш да си нагласяш сам желаната чувствителност. Макар че модата в онези последни години на филмовата фотография са вървели към "готино ми е, че е автоматично". Мога да лепя лепенки по касетките, имам такива, но не зная доколко успешно ще бъде. Може да стават издънки, пък стане ли, дори една издънка, повече няма да се занимавам с щуротии. Примерно Илфорд НР5 на 1600 АСА е много по-добър вариант от делта 3200 на 1600 АСА. Щото оня вади зърно като за световно.

За винетирането започвам да се замислям, че не е нещо съвсем лошо.

Замислям се и за това, че това е фотоапарат със съвсем противоположна слава. Любопитството ме гризе от вътре да го хвана за съвсем друг тип снимки и да видя дали ще стане така, както го мисля. А и това е още една фокусна дължина в арсенала. Щото за мен разликата от 35 до 40 мм е огромна, 32 мм обектив също ще го третирам като друг обектив.

Миноксът ми е винаги в чантата. Преди седмица опатках 12 филма за няколко дена с него. Имах изгоряло реле и повреден магнит, ама един чичко ми го оправи.

Ломото може да го взема за цветен негатив и да се хвана да снимам цветно. И може да не гледам във визьора, може и да не слагам метрите коректно, изобщо - може най-накрая да събера смелост и да стана ломограф.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 10:25


http://catalog-maxcdn.shop.lomography.com/catalog/product/cache/1/image/1500x1000/040ec09b1e35df1394


Цветовете ме ошашкаха яко. Невероятен кадър, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: anjsan   
Дата:   15-03-16 10:28

Вземи си Olympus XA и няма да имаш грижи . Не много скъпо апаратче , малки размери , добра оптика , има и допълнителна светкавица ... Доста го хвалят из нета . Аз изснимах един-два филма , ама са проявени само засега .

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   15-03-16 10:31

Чудесен кадър, но едва ли е сниман с Ломо. Няма как да се направи двойна експонация по лесен начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 10:37

Китайската версия ЛСА + може да прави двойна експонация. Това е друг плюс. Взех го от сайта на Ломографията.

http://shop.lomography.com/en/cameras/lomo-lc-a-family/lc-a-20th-anniversary-edition


Много харесвам Олимпус ХА2. Един приятел го има, прави чудни кадри с него, ама не ме слуша и се е набълбукал с олимпуси, дето не ги ползва много редовно...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   15-03-16 10:46

Няма лесна двойна експонация и китайския като го гледам. Трябва да обереш лентата в ролката, да застопориш манивелката, да освободиш зъбчатката и тогава да заредиш затвора. Така става, но е мудно и някак си неприлично неинтуитивно и неспонтанно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 10:53

Признавам, че не го бях мислил в детайли. Хванах се и аз на трика маркетингов, че "има значителни подобрения".

Имах любим филм за крос - кодак елитхром. И въобще кодаците бяха много благодатни за такова нещо. Фуджитата не ми допадат никак кроснати. Не съм мислил за обратния крос - примерно портра в химия за диапозитиви.

Проблемът ми с цветната фотография е, че не ме вълнуват реалните цветове. Колкото по-шантави, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   15-03-16 10:58

да, Кодак-а е готин за крос. Особено този за изкуствена светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: nikon_f2   
Дата:   15-03-16 17:11

Чакай и аз да се включа в темата,че нали съм "един от двамата апологети на LC-A".[smilie6]
Първо приликата между Минокса и ЛОМО-то е, както казал чукча за приликата между жирафа и бялата мечка: - " точно същото, ама нищо общо".
ЛОМО-то е програмен автомат-т.е. избира ти съчетание от скорост и бленда по една предварително зададена диаграма.
Миноксът е автоматична скорост с предварително зададена бленда.
При Минокса имаш информация за скоростта и блендата, а при ЛОМО-то -не. Може само да гадаеш в някакви рамки. Избирането на бленда те ограничава по отношение скоростта.
Обективите са коренно различни. На Минокса е с добра корекция и е съизмерим с добрите 35мм обективи на Канон, Никон, Пентакс, Минолта...
На ЛОМО-то обективът е евтина версия на 35мм със силно винетиране на всички бленди. Тук идва и втората забележка-разликата в зрителния ъгъл между двата е незабележима. Особено като се има предвид визьорите на двете апаратчета. И още нещо, което знаят само големите ЛОМО маниаци. В края на СССР, в ЛОМО бяха разработили много по-качествен обектив за ЛК-А, който да заменя стандартния. С по-добра рязкост и без винетиране. Дори беше доставен в сервизите. За съжаление не се наложи.
Основна причина за налагането на ЛОМО-то беше неговата ниска цена. В Европа тя беше 5$, а в обединена Германия 3,30 лева.
Надутите цени преди 6-7 години бяха маркетингов трик, но балонът бързо се спука и вече отново може да се купи ЛОМО на разумна цена.
Другата неприятна страна на ЛОМО-то е, че дава много дефекти, капаците се чупят лесно. Трябва да търсиш ЛОМО от 90-те, по-старите престават да работят и най-често не подлежат на ремонт.
Миниксите,за съжаление, също дават много дефекти.
Повече ще ти разкажа като се видим на живо.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   15-03-16 17:31

Миноксите... Горят релета, чупят се магнити. Ясно ми е. Мъка. Наскоро минах през сервиз. Сурвакаха ме. И продължавам да снимам.

Има един готин филм, пърпъл някакъв ломографски. Ще взема да подпукам малко небрежни ролчици от най-хахавите ломографски филми и после ще помисля.

На Ломото като му сложа филм 400 аса, ясно ми е, че ще снима на затворена бленда в слънчево време. Но определено не си го представям с черно-бял филм.

В краен случай...пърпъла ще го бутна в една камера обскура. И това е идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: nick70   
Дата:   15-03-16 18:13

Да допълня за Ломо ЛК-А: При ръчно зададени бленди от 2.8 - 16 скоростта на затвора е 1/60 сек.
По отношение на ремонта: Зависи от общото състояние! Все пак са произведени преди 30 г.! Някои се ремонтират лесно, други не, но смяната на уплътнението на заден капак е задължителна!
Добра камера за годините си! [shtrak]



Публикацията е редактирана (15-03-16 18:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: osis359   
Дата:   15-03-16 19:15

Антоне, вземи си olympus XA, с размерите на минокса е, има настройки за бленда, чудесна камера е за малко пари, обектива е рязък, до бленда 8 е супер, след това започва да винетива леко. Ако искаш нещо по-така contax t-серията е също много добра.

Илко Ранджев

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: MikeDimit   
Дата:   15-03-16 21:11

Ломото е шантава машинка. Много се надявах да пуснат и моторчето(конструктивно е предвидено, даже рекламираха, че го пускат в производство). Не би. Гледай за два проблема. Отделението на батериите - от оставените вътре с годините батерии се образува окис като протекат . Уплътнението на капака е нещо като дунапрен и с годините се разпада буквално. Имаше и някаква тънкост при батериите - автоматичния режим си иска точно напрежение иначе снима само май на 1/60. Не съм го ползвал десетилетие и нагоре та съм позабравил.:-(

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: nick70   
Дата:   16-03-16 11:34

MikeDimit, не е така[shtrak] Ломото няма чисто механични скорости! Трите батерии LR44/G13 са необходими за всички режими на работа. Без тях, то просто няма да работи! Левият светодиод във визьора показва състоянието на батериите. Десният предупреждава ако затворът ще отработи скорост по-ниска от 1/30сек. При "А" - режим Ломото избира автоматично бленда и скорост според наличното осветление и зададена чувствителност на филма (ГОСТ/DIN/ASA). В този режим затворът може да отработи скорости от няколко секунди до 1/500 сек. В режим при ръчно зададена бленда от 2,8 до 16 затворът отработва винаги 1/60 сек. За необходимостта от смяна на уплътненията на капака писах в горния си пост.[shtrak]
С компактните си тегло и размери влиза идеално в джоба на якето[smile] Светкавичките от СССР ФЕ-26/28 с малките си размери и тегло са добра комбинация към него. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-03-16 11:39

Акъл са нямали да сложат избор на бленда без избор на скорост...как се нарича този режим? Със сигурност не е приоритетна бленда.
Дълбоко ме замислихте. По-скоро ще си взема лилав филм. И ако ми хареса, ще си снимам цветно на него. Видях, че го има и във вариант за малкоформатна фотокамера.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: anjsan   
Дата:   16-03-16 12:07

Режим на програмен автомат - така му викат руснаците . Някои стари немски апаратчета също работят така : примерно Бейрета . Подозирам , че от там е копиран принципа . Инак някаква Косина е модела ... Ломо



Публикацията е редактирана (16-03-16 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Kolev68   
Дата:   16-03-16 13:16

Косината я имам в комплект с мотор и светкавичка, голям сладур е.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: Dora93   
Дата:   16-03-16 13:26

Заблуждавате се! Нито едно от изброените в темата алтернативи не може да се мери артистично с Lomo LCA! Липсва им точно характерния "ломографски" рисунък. Могат Holga и Diana!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: nick70   
Дата:   16-03-16 14:02

Ломото е правено по идентичния модел на Косина.
Режим "Избор на бленда 2.8-16 при скорост 1/60 сек." се използва при работа със светкавица. За контрол в/у експонацията съобразена с водещото число на светкавицата и разстоянието до обекта.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: nick70   
Дата:   16-03-16 14:15

Темата за Ломо ЛК-А е интересна, ще се радвам ако колегите качат снимки. Моите негативи не са сканирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за ЛОМО ЛСА
Автор: laa4   
Дата:   16-03-16 14:25

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »