Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дигитализатор за негативи
Автор: iliyan_92   
Дата:   14-03-16 18:16

Здравейте
Не съм особено образован на тема фотография но днеска попаднах на "Дигитализатор за негативи" в Lidl
http://www.lidl.bg/catalogmedia/bg/article/270353/270353_01_f.jpg
Цената му е 70 лева, дали си струва.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: pstoev   
Дата:   14-03-16 18:22

Ако ще цифровизираш семейната колекция от стари лента, идеален е. Ако ти трябва за нещо което сега снимаш и мислиш за изложба. Не става хич!

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: osis359   
Дата:   14-03-16 18:33

от тоя тип има и в китайските сайтове като aliexpress за по-малко пари даже и с безплатна доставка до BG, за качеството pstoev е казал достаътчно

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   14-03-16 21:10

Не кълват маймуните на трици, тя'нта майка [smilie18]! Ако си решил тепърва да се занимаваш със снимане на филм и искаш да си самостоятелен и след проявяването, приготви една хилядарка за приемлив плосък скенер.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: Konstantinov   
Дата:   15-03-16 02:51

Преснимайте направо с фотоапарата ,направете си приставка от черен картон накрая водач на лентата ,моят е оригинален немски от приставка за преснимане на лента от 70-те години алуминиев водач с притискач от лентови пружини и отзад бяла пластмаса ,за да разсейва светлината,може направо на прозореца да стане,резултатите са сходни с тези на скенер за 500-1000 лева, но става много по бързо с фотоапарата.Като преснимате с фотоапарата ,не се налага да се реже лентата на парчета като при плоския скенер.Това е без пари да стане с най-добро качество,аз преснимам лайка формат на 4 мегапиксела ,а среден на 8.https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1322115&i=1322933 При мен обектива си е китовия зум и си седи на тялото а приставката опитно на около100- 200мм от обектива застава лентата.http://petapixel.com/2012/12/24/how-to-scan-your-film-using-a-digital-camera-and-macro-lens/
http://petapixel.com/2012/12/23/why-you-should-digitize-your-film-using-a-camera-instead-of-a-scanner/



Публикацията е редактирана (15-03-16 03:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: leitz   
Дата:   15-03-16 08:04

Konstantinov ,
как коригираш цветовете от цветните негативи, някакви трикове да споделиш ?


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   15-03-16 08:13

цветен филтър пред светкавицата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: r_rusev   
Дата:   15-03-16 08:36

Какъв по-точно филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   15-03-16 11:04

Цветно фолио за да намаля малко ефекта на цветната маска при едни стари немски диапозитиви, при които наистина нямаше как да компенсирам по нормания начин :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: pabadjiev   
Дата:   15-03-16 16:03

Lamerko, при диапозитивите няма маска.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-03-16 16:08

Автор: lamerko
Дата: 15-03-16 11:04

Цветно фолио за да намаля малко ефекта на цветната маска при едни стари немски диапозитиви, при които наистина нямаше как да компенсирам по нормания начин :)


... lamerko ...да не говориш за цветен воал, причинен от неподходящо избран баланс на бялото..?..


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   15-03-16 16:35

Може и да се бъркам с диапизитивите... помня, че бяха някакви големи ролки. Не беше воал - маската си беше равномерна по целия филм. В интерес на истината ползвахме по едно време този филм като (вместо) черно-бял [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: Konstantinov   
Дата:   15-03-16 21:54

С фотоапарата за корекция на цвета -с белия баланс ,ауто ,има и различни и потребителски настройки, с олимпус е410 съм снимал филми , с приспособление. Цветовете съм коригирал с фотошоп.Сканирал съм десетина цветни филма кодак и фужи лайка формат и още толкова среден формат черно бели от 50-те години стари негативи.
Сканирал съм със Канон ф 8400 струваше под 500 лева.Преди сканиране на всеки 2-3 кадъра трябва да се калиброва лампата на скенера иначе цветовете са лоши.
Драйвера на канона е само за ХП ,имаше филтри за надрасквания и дефекти по филма ,за новите уиндоси с vuescan се подкарва, но с него не съм сканирал филми още,Канона е модел от преди 8-10 години, но сканира 3 пъти бързо от скенерите за 100 лева,за документи го ползвам с уин 8.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: r_rusev   
Дата:   16-03-16 18:03

С цифров апарат и цветен негатив не съм успял да получа хубави цветове. За това питах какъв филтър. С цветни диапозитиви - няма проблеми. Дали във фотошопа има подходящ филтър?


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: quazimodo   
Дата:   16-03-16 20:20

E това ми седи на компютъра от време оно, когато и аз се мъчех да определя дали да си щракам с ДСЛР-а или да си купувам скенер, точно защото е описано постъпковото получаване на добри цветове (естествено това си е само и единствено мое лично мнение[smilie5] )

http://petapixel.com/2012/05/18/how-to-scan-film-negatives-with-a-dslr/



Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: leitz   
Дата:   16-03-16 21:14

Konstantinov ,
питането ми беше как при преснимането с фотоапарата на негативен филм се справяш със цветовете, със скенера е ясно.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: Konstantinov   
Дата:   17-03-16 10:57

С фотошоп-инверт колор,и с баланса на бялото,както е описано в поста по горе.Не съм ползвал друга програма,може да има и някаква специализирана за негативи като в драйвера на скенера, но не съм се интересувал.Аз първо си купих скенера и тъй като за някакъв филм нещо не стана добре си направих това приспособление.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: cameraman   
Дата:   17-03-16 11:27

И в Алиекспрес е такава цената,.... Няма по-евтино. Най-евтиното е 40$.. като го сметнеш Х 1,8 ... А после ако добавиш и ДДС...

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   18-03-16 20:17

Аз пък ползвам ТОВА Пробвал съм го и действа ! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: georgioiv   
Дата:   20-03-16 17:47

Аз като виден практик, да докладвам, че си го купих... Апаратчето става за много бързо преглеждане на снимки. Наистина за 5 секунди си го поставил, включваш в усб на компютъра, отваряш програмката и си готов да прегледаш филма. Ако е нарязан, то прегледа става за още 5 секунди - докато го сложиш в държача и вече виждаш на екран какво има на него. Не чакаш да сканира, да обработва.. Раз, два, три и си гледаш какво има. Ако трябва да запишеш във файл някоя снимка - става за секунда точно.

Качеството е зле, но измислих начин как да го пооправя малко, някой ако си купи, да пише, ще му кажа.

Ето и най-доброто на което е способен... Снимката е от един десет годишен филм, малко фотошоп...


https://photo-forum.net/static/forum/2016-03/svfz6541.JPG


https://farm2.staticflickr.com/1514/25908928656_7e14655b42_k.jpg

20160320173958_01 by george waterhouse, on Flickr

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: imitev   
Дата:   20-03-16 19:07

Web Camera за лента[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: distortion   
Дата:   21-03-16 20:50

Аз взех един такъв, но 8мп от алиекспрес, който излезе към 100-тина лева.
Тотално съм разочарован - не винаги разпознава картата памет, на третия филм се появи изгорял пиксел. А и това рязане на филма и нагласяне по 5-6 кадъра е голяма играчка.
Най-лесно ми е да дам целия филм на фото Ралица. Ако искам да обработвам снимките поръчвам да ми сканират в tiff. По-скъпо, но ако не снимаш постоянно на филм, това не е редовен разход и се понася.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализатор за негативи
Автор: lamerko   
Дата:   21-03-16 21:40

Е, то рязането на филма е препоръчително с цел съхраняване в архивни папки, но тоя цветен шум... :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »