Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане за обектив
Автор: Svetlio_Ivanov   
Дата:   14-03-16 15:18

Привет на всички. Имам дилема относно няколко обектива и питането ми е следното:
Предстои ми купуването на обектив и се чудя кой от изброените ще е по-оптимален вариант.

1. Sigma 17-70 f2.8-4 dc macro os hsm
2. Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS
3. Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II VC LD / или аналогичната сигма

Апарата е Canon 40D и в момента има Sigma 30mm f/1.4 EX DC HSM. Доволен съм от обектива, но ми се иска и някакво варио да имам. За сега клоня към Сигма 17-70/2,8-4 защото според мен е оптимален вариант. Не съм снимал със него и не знам стабилизацията влошава ли картината или не. Има ли шанс за фронт и бек фокус на него? Няма да мога да го пробвам с апарата, защото ще го поръчам евентуално и после ще разбера как се държи с моето 40Д.

Допада ми канонския 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM, но малко ми идва по-скъп и разбира се последен, но не последно място канонския 17-55/2,8.

Прочетох тук-там разни неща и затова питам кой е оптимален вариант за всекидневен обектив и почти без никакво обработване на снимките?

Благодаря за обективните мнения, и ще се радвам да пишат хора, които са пробвали поне 2 от обективите и имат база за сравнение.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: pdimitrov   
Дата:   14-03-16 15:35

17-70 е по-добър е от 17-50 (доколкото знам). Шанс фокусът да бяга има при всички обективи от "трети" производители. Сигмата, която имаш, е доста добра е. Аз бих си останал с нея за всекидневен обектив :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Svetlio_Ivanov   
Дата:   14-03-16 15:40

Аз светлата сигма няма да я махам, защото техника не обичам да продавам. По принцип не ми е супер необходим, но да речем че искам да дам малко пари да сложа още нещо в чантичката. :)

17-70 ми се струва че ще е добър вариант и понякога стабилизацията ще е от помощ. А в момента в който ми потрябва нещо светло - 30/1,4 е в чантата.

Принципно голяма би била разликата в картинките между тази сигма и например канонския 17-55/2,8?

А за канонския 18-135 някакви мнения?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Idoru   
Дата:   14-03-16 15:46

Ползвал съм 17-70 на Сигма (в смисъл на сигма тяло) и не бях впечатлен. Уж светъл, ама на 50-70 вече е с притворена бленда 3,5-4 и губиш светлосилата.

Ползвал съм 17-50/2.8 нестабилизирания на 400д, 500д и сега на 50д - с две ръце и два крака гласувам за него, НО! с едно условие - да го "прогониш" за твоето тяло, щото както нямаш микроаджъстмент да не се окаже, че имаш фронт или бекфокус. Впрочем това си важи и за сигмата. За стабилизирания вариант казват, че има леко влошаване на остротата, ама честно казано нещо им нямам вяра... Абе като цяло изключително приятен обектив и евтин, като притвориш блендата си става съвсем острилка.

15-85 е приятна ежедневка, имам познат с такъв, но според мен е тъмен. На светъл обектив лесно ще затвориш блендата и ще стане остър, но на тъмен не можеш я отвори.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Svetlio_Ivanov   
Дата:   14-03-16 16:03

С две думи леко полеко нещата клонят към Канон-а 17-55/2,8 . Ако трябва да съм откровен той ми е фаворит, но и парите са му повече. :)

Не казвам, че е скъп, а просто толкова си струва. Няма да го вземам сега, но ще си помисля и ще чакам още някой да се включи. В краен случай, ще събера още малко и ще взема канона. После ще карам на пост и молитва, но пък ще си щракам с голям кеф. ;) [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Kalimas   
Дата:   14-03-16 17:07

Ако е 18-135 по-добре да е STM варианта, старият не беше кой знае какво, а СТМ е значително по-добре. Заедно със 30/1.4 ще ти е отлична комбинация.
( Има и нов 18-135 USM към 80Д, ама него не съм го виждал даже, пък камоли да знам какво може :) )


Въпроса е какво точно ти трябва:
18-135 СТМ - тъмен но с голям обхват, като се смрачи ще минаваш на Сигмата 30/1.4 :)

17-55 (50) /2.8 Който и да е от вариантите - имаш значителна разлика в дължината ( 80мм ) и може да ти идва къс на моменти, но е на 2.8 което е добре за по-мрачно време и вътрешни снимки (без светкавица).

И накрая, ако сигмата ти е остра бройка и се е сработила перфектно с 40Д-то - никой от горните няма да докара нейното качество. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Svetlio_Ivanov   
Дата:   14-03-16 17:42

Ами лошото е, че Сигмата 17-70 мога да я пробвам, но не с моето 40Д сега. Мога да я пробвам с други тела, и да си извадя горе-долу някакво заключение.

И като пари и като диапазон ми харесва много. Преди време имах Canon 50/1,4 и такива проблеми досега с обектив не съм имал никога. То не бе бек фокус, не бе чудо. После го пробвах на един друг апарат - същата работа. След това го продадох и човека на който го продадох ми каза че е изключително доволен. Снима само на отворени бленди и обектива му е станал любим.

Затова малко ме е страх със Сигмите. Не ми се иска, но във супер краен случай ще взема една докинг станция и ще го наглася с нея. Ако ли не, ще се примоля, на някой колега от тука да му отида на гости и бирата и картофите ще бъдат от мен и докато стане ще обменим малко опит. [smilie3]

Иначе зa 18-135 също е вариант, но на дълго не мога да кажа, че снимам много.

Иска ми се картинката да е хубава и да го свалям по-малко от апарата. Принципно и 17-55/2,8 на канон ще ме устрои, защото е читав и светъл, но и цената е читава [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Idoru   
Дата:   14-03-16 18:32

Аз откак съм подхванал да снимам съм разбрал едно нещо - скъпите обективи си струват парите и дават много удоволствие.

В този ред на мисли ако можеш да си позволиш 17-55 на канон - взимай него. Не съм снимал с такъв, но предполагам, че ще се изкефиш и няма да го сваляш от тялото :)

А относно тамроните - на всички мои апарати 17-50 е бил екстра, но веднъж нещо ме беше изтрещяло да го продавам и се видяхме с някакъв младеж (също с 500д тогава, с какъвто бях и аз) да го пробва - имаше зверски бекфокус. Вика я да видя на твоя апарат щото явно мислеше, че послъгвам - снима, увеличи и видя, че фокуса си е идеален. Та си е до комбинация тяло-обектив, не просто бройка.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за обектив
Автор: Svetlio_Ivanov   
Дата:   15-03-16 14:11

Ами тогава ще посъбера още малко, ще почакам и ще взема 17-55/2,8 - канон-ския, за да ми е мирна главата. Мерси за съветите. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »