Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   12-03-16 11:53

Здравейте. Имам ядове с фокуса на Nikon D810 и с един от обективите ми - Nikkor 85mm f1.4G. Снимките просто, не са видимо на фокус. Колкото и да човъркам Af fine tune, нещата, не се оправят. От 10 снимки 2, 3 да са горе долу добре, но пак не са рязки и остри. Рядко някоя снимка да се получи както трябва. Аз ли бъркам нещо, в обектива ли има проблем, но с 28мм 1.8Г и със 70-200 нямам такива проблеми. Пп. От стара Загора съм. Просто не мога да изкарам рязка снимка с този обектив...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: m.djorov   
Дата:   12-03-16 12:01

Ако е в гаранция - през магазина от който си го купил го пращаш към сервиза да го калибрират. Ако не е в гаранция директно към сервиза. Но ще трябва да пратиш тялото с обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   12-03-16 12:02

1.4 e доста сложно за автофокус системата. Виж как е с центалната фокус точка и виж дали е точен на f/1.6 до f/2

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: roumen6   
Дата:   12-03-16 12:04

на каква бленда неможе да е "остра" снимката?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: demiman   
Дата:   12-03-16 12:09

Със старото 85/1,4D имаше ли такива проблеми? Иди в Профайлд да ти направят прецизно фокуса ... пробва ли всичко от статив както пише по книгите ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   12-03-16 12:11

Снимам предимно на 1.8-2.5 бленда. Портрети, с единична централна фокусна точка. Не е проблема в плиткия ДОФ, а в това, че просто фокуса, не е там, където искам. В следствие на което снимките, не са рязки, а стоят леко замазани. Играх си да наглясям и човъркам AF fine tune, на +10 каточели е най - добре, но пак крайния резултат е трагичен... тялото и обектива са в гаранция, закупени са от фотосинтезис, освен да се свържа с тях и да им ги изпратя...



Публикацията е редактирана (12-03-16 12:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: s_l   
Дата:   12-03-16 19:50

Ако с други обективи от G серията е добре - значи проблем има с конкретия 85/1.4. Ако има неточен фокус и с други обективи, проблеми има тялото. Ако е така има диагностични програми с които да видиш колко и на кои сензори греши.
Аз бях купувал една такава, повече за мен да видя, отколкото да си настройвам фокуса, но и после пред Профайлд имах очи, документация и ясна идея, какво точно не е наред. При мен имаше лоша повтаряемост на определени сензори, които се намираха в ляво от центъра и най-лоша в крайните леви точки. Тялото два пъти ходи в Профайлд, като първото ходене бе само за да разберат, че няма да се откажа. Вторият път вече беше пратено до Холандия и проблемът почти изчезна, бих казал - съвсем. При мен се случи на D800E. Тези тела имаха определени бройки, чийто фокусен сензор не беше добре изравнен с равнината на имидж сензора.
При теб най-вероятно е от обектива, защото при D810 не съм чул за фокус проблеми. Най-добре статив, ниско исо, фокус таргет, лайф-вю и ако пак греши е много вероятно да е обектив.
Иначе ето я програмата с която работя за калибрация на обективи към камерата ми:
http://www.reikan.co.uk/focalweb/index.php/versions/focal-pro/

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: steeens   
Дата:   12-03-16 20:22

А защо не пуснеш няколко снимки с екзиф, да се види за какво става въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   12-03-16 23:49

С други Г обективи няма проблем. Само с този. Снимам по един и същ начин като настройки със всички. Просто с тази 85ца половината кадри са пълен брак, другата част са приемливо на фокус и рядко някой кадър да е рязък и остър. Става една мацаница. Това не мога да си го обясня, защо веднъж става, а 10 пъти не, при положение, че правя нещата по един и същ начин. В прекадрирането ли бъркам (мърдам) , не знам, ама с други обективи нямам такива ядове..

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: bvo   
Дата:   13-03-16 08:40

Колега, повечето 85/1.4G са като твоя! Няма рязкост, няма детайл, все едно не са на фокус! Сменил съм доста бройки, снимал съм с доста бройки на колеги, работата е зле, ама много зле!
Повечето бройки са ОК като снимаш хедшот, но в цял ръст, т.е. като се отдалечиш от обекта стават голямо мазало! Сори, една камара пари за боклук! Изхода е само един - махаш тоя обектив и си вземаш 85/1.4D! Успех колега!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   13-03-16 09:42

Точно така както казваш е. Имах 85 1.4D, ама с него нещата не бяха по - добре. Май ще махна всичко и ще си снимам със 70-200! Колкото повече снимам, колкото повече обективи минават през ръцете ми, толкова повече се убеждавам, че Nikkor 70-200 f2.8 VR II е един уникален обектив! Пък ако искате започвайте да ми обяснявате колко е не подходящ за портрети. Ще я продам тази 85ца и ще спра да се занимавам с глупости.



Публикацията е редактирана (13-03-16 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Бонд   
Дата:   13-03-16 10:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: s_l   
Дата:   13-03-16 10:04

Имам го обектива и го намирам за много рязък. Също и с много точен фокус. От разстояние за цял ръст не съм имал проблем с него до сега, даже и ма следящ фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   13-03-16 10:07

Всяка версия на Никон-ския 70/80-200/2.8 е страхотна за потрети, не знам кой би казал нещо различно. Вярно че от 2.8 до 1.4 са 2 стъпки, ама и на 2.8 фона си е дооооста мазен, даже и на кроп сензор.

Доста е тъпо ако наистина положението с 85/1.4G е такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ogi100   
Дата:   13-03-16 10:19

70-200 2.8 е страхотен обектив, спор няма.
Странното е че сте имали толкова много брак и с 85мм 1.4D.
И като не прекадрирате ли го има този проблем? Защото ако се снима на 1.4-2.0 при тази матрица 36mp гледано на 100% всяко мърдане ще се вижда. При 28мм/1.8 и при 70-200 на 2.8 или нагоре може и да не се види.
Аз също мисля, че трябва да ги пратите в сервиз, най-малкото за тест.
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   13-03-16 10:26

85 1.4D не беше толкова остър, на 36МП омекваше доста особено по краищата, в центъра беше ОК. Иначе си фокусираше точно. Продадох го и взех по - новия с идеята за по - голяма острота по целия кадър. Бокето е страхотно, ако фокусът е там, където искам снимките са остри, но в повечето случаи, особено за портрети в цял ръст си е пълна трагедия. Няма нищо на фокус. Целя се в очите, и целия обект не е на фокус, ама нищо не е на фокус, нито очи, нос, уши, коса, всичко е мацаница. Не знам къде е този фокус, но не и върху основния обект! Със 70-200 на 200мм и 2.8-4 бленда един кадър брак нямам, ама нито едничък! Edge to Edge, както казва Кен Рокуел, супер остри и рязки.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: steeens   
Дата:   13-03-16 10:41

Добре де, статив нямаш ли? Пробвай от статив как ще са снимките, ако и тогава го има проблема, ще е по сигурно къде е. Щото на 1.4 и с прекадиране, нормално си е брака да е много.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   13-03-16 10:54

Статив нямам, иначе и аз се замислям дали не бъркам при прекадрирането, но основно снимам на около бленда 2, 2.2. Рядко под 2

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: s_l   
Дата:   13-03-16 10:57

А времената какви са при тези "нефокусирани" снимки? Нали имате наум, че този обектив е без VR..

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   13-03-16 11:08

Имам да, времената са над 1/250 в 95% от случаите и то доста над.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: steeens   
Дата:   13-03-16 11:11

А щом нямащ статив, сложи апарата на нещо стабилно и пробвай няколко снимки със заключване на огледалото. Така мисля ще разбереш дали проблема е в обектива.



Публикацията е редактирана (13-03-16 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ogi100   
Дата:   13-03-16 11:15

При снимане навън и такива бленди скоростите в повечето случаи са такива, че елиминират минимално трепване на ръката. Ясно е, че проблема е или в прекадрирането или в самия обектив. Качете 2-3 снимки, ако имате под ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: steeens   
Дата:   13-03-16 11:18

Всъщност, щом не снимаш на 1.4, послушай Бонд и продай обектива.
Вземи си 85/1.8 G.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   13-03-16 11:23

Разликите между 1.8G и 1.4G не са само и единствено 2/3 стъпка светлосила. 1.4-то има по-различни покрития и рисунък, но пък кел' файда, ако не цели фокуса.

100% мини през сервиз преди да го продаваш де. Да не се окаже че проблема е другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: alext   
Дата:   13-03-16 11:33

Е с това прекадриране какъв фокус искаш да имаш на f2 и то на очите- ти мърдаш, моделът мърда, ръката ти трепка, отделно прекадрираш [smilie11] Направи сериозен тест от статив и тогава го продай. А и пусни един омацан кадър, може да се разбере фронт, бек или въобще няма фокус.

Едит: Направи тест на АФ и през лайв вю, ако там не е наред обективът е за смяна най- вероятно.



Публикацията е редактирана (13-03-16 11:44)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »