Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   29-02-16 15:42

Здравейте,
приятели фотографи.
От известно време в мен изникна "непринуден" талант и влечение към фотографията. Харесвам професионалните снимки. Както да снимам, така да бъда сниман. Често виждам нещата различно, красотата, невидима за обикновенното око.. вадя телефона и снимам. За сега се обособявам само със снимките на iPhone 6-тицата си. Но от известно време реших да си взема апарат. Така че ще ви помоля, Вас, професионалистите, за съвет, какъв апарат да си купя.
Длъжен съм да уточня, че съм на 20 години и съм студент. Уча съвсем различна дисциплина и честно казано не съм много на ти със самата фотография и работа с професионален фотоапарат.
Търся апарат, който да се обособява в границите на 500-1000лв, не знам доколко ще ми свърши работа в качеството на снимките, но това са средствата, с които разполагам.
И тук оставям вас, всеки който има желание и време да ми помогне и да ми даде разяснения на някои тривиални за вас въпросчета, които аз не разбирам, като Канон или Никон; ще мога ли да правя професионални снимки и фотосесии с апарат до 1000лв; бързо ли ще се науча да снимам и ще разуча опциите на апарата и ще ми трябват ли уроци за "въвеждане в нещата".
Благодаря ви за вниманието.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: rimohit   
Дата:   29-02-16 15:44

Да!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   29-02-16 15:44

То до тези пари, май по-добре с айфоня [smile] Иначе може да се вземе нещо като Nikon d5200 + kit + 50mm.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Emoxide   
Дата:   29-02-16 16:02

За тези пари определено вече има какво да се купи, напълно функционално и в добър вид, втора ръка, което да отговори на нуждите на един любител [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Pavlov   
Дата:   29-02-16 16:28

Покупката на определена четка няма да те направи професионален художник.
Покупката на определени чук и длето няма да те направи професионален скулптор.
Покупката на определена тенджера няма да те направи професионален готвач.
Покупката на определен автомобил няма да те направи професионален шофьор.

Схващаш ли логиката? [smile] Е, покупката на определен апарат няма да те направи професионален фотограф.
За да станеш такъв, трябва учене, мислене, практика, и развитие. Също като в областта, в която си студент. Покупката на фотоапарат те прави само собственик на фотоапарат.

Така че, ако искаш да направиш правилен избор, не търси от гледна точка на снимките, които ще правиш. Гледай конкретни неща, като матрица и обектив например. Също така размери, удобство при работа, допълнителни възможности. Ако искаш нещо със сменяеми обективи - проучи каква друга съвместима техника предлага марката, за да си градиш система.
Иначе просто си продължи засега с Айфона, докато разбереш какво искаш.
Ако пък на всяка цена си решил да похарчиш едни пари за техника - по-добре нещо втора ръка от базара. Така или иначе то вече се е обезценило, ще си по-малко на загуба, като тръгнеш да го продаваш.

ПП. Защо винаги си забелязвам печатните грешки чак след като публикувам мнението?!?... [smilie9]



Публикацията е редактирана (29-02-16 16:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: diver   
Дата:   29-02-16 16:33

SONY RX 100



Публикацията е редактирана (29-02-16 16:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Бонд   
Дата:   29-02-16 16:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   29-02-16 17:22

Pavlov, благодаря ти за хубавото мнение и разяснение.
Преди всичко това е една красива идея. Ограничен съм от цялостното й осъществяване най-вече заради финансовите параметри в радиус на 1000лв., понеже съм студент, не работя и нямам собствени доходи.

Не мисля да ставам най-големият професионалист, нито да работя в студио. Искам да снимам на открито.

На няколко пъти в темата акцентирах своето невежество по този въпрос, просто се нуждая от насока. Цялостна насока.

Благодаря ви за апаратите, които постнахте. Ще се радвам всеки да даде пример и да ми препоръча фотоапарат. Чуха се мнения и за апарати втора ръка, какво мислите? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: realnoncho   
Дата:   29-02-16 17:34

За тези пари и снимки навън може да си вземеш някое тяло втора ръка с 85мм обектив и така. Още по-евтин вариант е 50mm обектив с такова тяло. За широки кадри при добра светлина имаш айфон.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: pdimitrov   
Дата:   29-02-16 17:53

Стига да не искаш да снимаш пейзажи, макро, портрети, птички, самолети и какво ли още не, бюджетът определено е достатъчен :) Ако ще е за портрети, аз бих се насочил към D90/D7000 + 85mm f/1.8D или G според бюджета. Инвестирай в обективи за сметка на по-нисък клас или по-старо тяло. Ако ще тяло за няколко хиляди лева да вземеш, ако отпред нямаш добро стъкло, хубави снимки няма да видиш :)

Между другото, в базара напоследък има доста евтини 5D Mk1, но не знам как стоят нещата с канонските портретни обективи.

P.S. Примерите с Никон ги давам, защото снимам с тази марка. Не казвам, че Канон е по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: vkk1   
Дата:   29-02-16 18:09

5д мк1 с 85 1.8 го обмислях и аз наскоро.
Обаче като че ли е твърде, твърде голям компромис, дори спрямо д90 + 85 1.8д, което като комбинация е на същата цена на практика.
Верно фул фрейм, ама доста архаичен да му се не види.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: nikton1954   
Дата:   29-02-16 18:45

Направо се шашнах когато прочетох отговорите на хората които ти препоръчват да снимаш с Ipfone за тези пари!?Не им обръщай внимание!Това са Супер Комплексари!Аз имам Nikon D7000 и като гледам за какви смешни пари продават тази прекрасна фотокамера съвсем спокойно за тези пари / около 1000 лв./ може да купиш тази камера с обектив.Според мен отличен избор.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Monov   
Дата:   29-02-16 18:51

Много далече съм от фотографите но ми харесва като хоби и единствения съвет който мога да ти дам е да не започваш с фотоапарата, има доста книги купи си, прочети, колкото по-четеш толкова ще ти става все по-ясно какво търсиш. И като се насочиш към конкретна идея, макро ли ще е,пейзажи ли, портрети ли аз бих първо си купил обектив и след това камера. Ако искаш качествени снимки без качествени обективи не става и скъпа камера, ако искаш хубави снимки няма значение с какво ги снимаш. Момиченцето което беше избрано от хиляди, и спечели конкурса на National Geographic е снимало с телефон уникална снимка. И друг път съм го давал за пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MARLOV   
Дата:   29-02-16 18:54

Само да ти вметна,че има и други марки. Отдавна Канон и Никон не са лидери.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: pdimitrov   
Дата:   29-02-16 19:00

@nikton1954, добър светлосилен обектив в диапазона 24-28mm не се вмества много в бюджета. Отделно повечето хора не мъкнат DSLR в задния си джоб. Флагманите правят доста добри снимки при добра светлина. В оптимални условия даже са годни за принт. Изказаните мнения нямат нищо общо с комплексарщина.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: sherbit   
Дата:   29-02-16 19:10

Вземи си професионален апарат най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: bg2014   
Дата:   29-02-16 19:37

Всеки новак тръгва с подобни въпроси и така е правилно. Добрите съвети ОБАЧЕ не са за начинаещи. Ти си начинаещ и ти трябва просто един апарат ДСЛР и два обектива за да проходиш. Прохождането става с апарат в ръка и със снимане на различни обекти и при различни условия. За снимане на пейзажи и на портрети на твоето ниво ти е достатъчен дори и китовия обектив. Едва когато се научиш да обработваш снимките чак тогава ще разбереш какъв обектив ще ти е по-правилен. И до тогава ще си наясно с това как светлината ти помага или пречи и колко широк е един обектив. За всеки случай апарата трябва да снима и видео, защото ще ти хареса. Да стъпваш на много стара техника според мен е грешно, но всеки си знае.
Всеки апарат Никон 3200, 5100 до 7100 ще ти свърши работа за началното ниво. В бюджета обаче се побираш само с 3200 и с 5100 и два обектива. Така, че моето мнение е да вземеш един 5100 (една идея по-добър от 3200) и да започнеш да се учиш на фотография. Лесно е, забавно е и толкова ще се увлечеш, че скоро ще носиш апарата навсякъде. Приказките, че ДСЛР апарата е голям тежък и подобни са си приказки. Аз го нося навсякъде на кръста по 12-13 часа и не ми е тежък. Нито е голям. Удобен е и е приятно, но вероятно за други е различно. Зависи от желанието и целите на занятието снимане.
Поздрави и успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: madn3ss   
Дата:   29-02-16 21:26

И нещо от мен: https://photo-forum.net/ebook/page1.htm

Материала е малко стар към днешна дата, но е 100% актуален. Хубаво е да се запознаеш с основите, а останалото ще дойде с практиката.
Горното мнение над моето мисля е достатъчно изчерпателно за избора на апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: m.djorov   
Дата:   01-03-16 10:43

Никон 35/1.8 DX Обектива комбинирано с тяло. По възможност от 7ххх серията, ако не 5ххх серията. Тялото може и на старо - като за начало мисля ще е добре за повечето ситуации. Че иначе само 85/1.8 обектива стана 1000лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: alext   
Дата:   01-03-16 13:24

D7000 плюс 50mm 1.8G/D или 85мм ако има средства е добра комбинация за надграждане, сравнително евтина и може да извадиш доста добро качество.



Публикацията е редактирана (01-03-16 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: bijud   
Дата:   01-03-16 14:17


За около 1000 лв. може да се вземат.
Апарат Sony NEX-5.
С обективи:
Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4;
Carl Zeiss Jena Sonnar MC 135mm f3.5;
Carl Zeiss Planar 50 mm.
Разбира се и преходник/ци за обективите, карта памет, фотографска чанта.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: darkonebg   
Дата:   01-03-16 15:16

Лично мой съвет:

1. Тяло - примерно 500д от базара до около 400лв (или Никон d90). Като цяло някакво тяло до 400лв.
2. Обектив - Tamron 17-50 НЕСТАБИЛИЗИРАНАТА версия, за канон/никон. Според зависи какво тяло си си купил. 400лв от базара.
3. 50мм 1.8 - при Канон mk2 при Никон май трябваше да има G накрая. 140-160лв Принципно тука, ако има бюджет бих препоръчал 85тица естествено, а не 50мм които припокриват фокусното разстояние. Все пак автора след 17-50то може да усети, дали има нужда от още по светъл обектив :) Ако не направо да пристъпва към светкавицата и след нея да мисли, какво по-дълго да вземе.
4. Някаква чанта до 40-60лв според зависи колко останат. (втора ръка от базара).

Допълнително да си докупиш:
- Статив тука нещата са от 100 до 600лв. Нов/стар ще го ползваш ли, няма ли и т.н. Като цяло ще ти кажат, как стативи зад под 500лв не стават и като цяло са прави, ама реално на теб дали ще ти трябва е друг въпрос.
- Светкавица - YN-568EX II за 225лв от olx (и тука я продават, ама е 250 мисля).
- Филтри, сенници, батерии карти памет и т.н. и т.н.

П.С. - и за малко да забравя - някаква фотографска литература - примерно Скот Келби. Все пак трябва да почнеш да се учиш от някъде.



Публикацията е редактирана (01-03-16 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Pavlov   
Дата:   01-03-16 15:35

Щом ще даваме конкретни препоръки - да се включа и аз [smile] .

Един Nikon D90 + 18-105 VR (700 лв от OLX) за общо снимане, и 50/1.8D / 50/1.8G /35/1.8G - за портрети, слаба светлина, дефокуси на фона и т.н. По-нататък, като задобрее малко авторът и се ориентира какво му е нужно, може да се надгражда.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: darkonebg   
Дата:   01-03-16 15:49

@Pavlov ами той пита какво да си купи и аз му давам избор между две системи. Не бъркайте момчето с манията ви за марки. Той нали е написал, че иска да снима като професионалист - та за това съм му казал 17-50, горе долу е еквивалент като фокусно разстояние на 24-70 при ФФ и е на бленда ф2.8. 50тицата пък идва почти 85 което си е популярно фокусно разстояние за портрети при ФФ. С китовия 18-105 печели дългофокусен (горе - долу), но променяща се бленда и нисък контрол на събитията съответно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: stzz   
Дата:   01-03-16 18:20

За мене, универсалното решение за първи ДСЛР е:
-нов 50 мм обектив и употребявано тяло/кроп/ с остатъка от бюджета.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: rbobev   
Дата:   02-03-16 11:09

bg2014 и madn3ss са ти дали много точни отговори. Аз започнах преди 2 месеца с DSLR-а и много се забавлявам. Купих си D5300 с китов 18-55mm VRII за 400€ от Андора и съм много доволен. Както виждам в бг цените са доста по нагоре, но въпреки това те съветвам да си купиш нов апарат, за да нямаш ядове. И почети малко литература, за да имаш представа с какво се захващаш. По нататък като се научиш да боравиш добре с китака, можеш да се поогледаш и за по добър обектив. Четене и апарат в ръцете му е майката. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 11:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: SodomGomor   
Дата:   04-03-16 11:17

Ако разбираш английски, гледай видеата на https://www.youtube.com/user/VistaClues
. Много са интересни и информативни.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: roburt48   
Дата:   07-03-16 13:47

Колега, аз се включвам като човек "от твоята страна на Барикадата" - тоест начинаещ :) Аз самия реших да се уча да снимам преди около месец-два и имах същите терзания :) ... и по-малък бюджет от твоя (който не е никак малък). В крайна сметка си купих втора ръка Nikon D3100 с китов обектив и после добавих също втора ръка 35mm - 1,8G тъй като искам да снимам нощем.. След което обаче се записах и изкарах курс за начинаещи :) По време на курса си купих и чанта, и статив на старо :)
Ето ти крайната цифра на инвестицията:
1.Апарат с китов обектив - 360 лв.
2.Твърд обектив - 200 лв.
3.Курс начинаещи - 250 лв.
4.Чанта - 10 лв.
5.Статив и светломер 50 лв.
Тотал - 870 лв. !!!!
Сега снимам всеки божи ден и мъкна апарата навсякъде със себе си :) ... и ще минат вероятно месеци или година докато донякъде поне успея да използвам възможностите му оптимално .. А повярвай ми, снимките стават все по-добри и по-добри..
С всичко казано до тук искам да те уверя, че бюджета ти е повече от перфектен като за начало !! Просто правиш една грешка според мен - сред пилоти на F1 (и мислещи се за такива) задаваш въпрос "какъв картинг да си купя за да се науча да карам" :) Моя съвет е - купи си апарат с обектив за 500-600 лв. МАКС !!! После се учи и снимай, снимай.. и пак снимай. Успех..

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Iordanov   
Дата:   07-03-16 21:56

Изчакай 7-та

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   08-03-16 12:51

Приятели, искрено ви благодаря за мненията и страхоооотните препоръки!
Наистина супер сте, не знам какво щях да правя без вас! [smile]

@roburt48 великолепни препоръки. Само че 250лв. за курс за начинаещи ми изглежда доста скъпичко. Не знам, мисля си, че ако се разровя максимално широко в нета ще успея да компенсирам отчасти тези курсове. Може й да греша.

Като цяло за сега, спрямо болшинството от препоръки и мнения съм се насочил към : http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d3100-18-55mm-vr-vba281k001-p154709833/

Nikon D3100 + 18-55mm VR - 749,99 лв.
Нещата и цената ми се струват окей, Вие какво мислите? Евентуално ако си го закупя, какво друго ще ми препоръчате да купя към него?

Имам още един месец да мисля какво да закупя, продължавам да следя мненията и препоръките ви с интерес. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Pavlov   
Дата:   08-03-16 12:58

Ами не е ОК.
Това е стар модел, и ако погледнеш внимателно, ще видиш, че вече не се продава. Актуалният от серията е D3300, има го с китов обектив за 799 лв, и е много по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   08-03-16 13:01

Важно уточнение, грешката е моя. Благодаря ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: roburt48   
Дата:   09-03-16 08:27

Ако си обърнал внимание аз съм с D3100 за 360 лв. :) Относно D3300 това е апарата, който аз бих си взел сега :), но смятам да уча още, след което да мина на по-висок клас. М/у другото D3300 е първия DSLR апарат в България, който има меню на български език, което никак не е за подценяване. Ако си отделиш малко време можеш да го намериш втора ръка с остатъчна гаранция повече от година за около 600 лв. Колкото до курса е въпрос на личен избор, разбира се.. И като добавка аз бих ти препоръчал един обектив - Nikkor 35mm - 1.8G (едва ли ще намериш някой, който да не ти го препоръча) ... Особено, ако възнамеряваш да снимаш вечер. Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: roburt48   
Дата:   09-03-16 09:49

http://magazin.photosynthesis.bg/oferta/fotoaparat-nikon-d3300-obektiv-nikon-af-p-18-55mm-vr.html

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: roburt48   
Дата:   09-03-16 09:55

http://olx.bg/ad/nerazpechatan-fotoaparat-dslr-nikon-d3300-24-2-mp-obektiv-18-55mm-ed-ID5GImy.html

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   25-03-16 13:04

Приятели, сериозно ме навихте за Nikon D3300. [smile]

Освен че има интерфейс на български, има й хубав ръководен режим, който предлага помощ „стъпка по стъпка“ за шматароци като мен.

Отново ще констатирам некомпетентноста си и ще ви питам нещо важно.

Има страхотно предложение на апарата заедно с обектив Nikon AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR, като цената е доста читава - 800лв.

Виждам, че всички ми предложихте заедно с апарата обектив Nikkor 35mm - 1.8G, който е по-хубав, но по скъпичък от Nikon AF-P 18-55mm VR. Какви са точно разликите между двата обектива? Малки, големи или колосални? И има ли смисъл, според вас, да си купя апарата с 18-55mm VR, на фона на хубавата оферта и след няколко месеца, евентуално, да се врънкам и да давам пари за по-хубавия обектив? :)))

Ще направя пояснение какво най-много искам да снимам.
Улична фотография.
Хора.
Ето ви една рандом снимка, каквато си поставям като приоритет да снимам с бъдещият апарат https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/12809568_540220129472904_2932674698494952...
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: BXMarkov   
Дата:   25-03-16 13:33

18-55 за улична фотография ще е добре като начало, за портрети като посочения от теб ще ти трябва обектив, с фокусно разстояние 85мм и нагоре. Освен това имай предвид, че разфокусиран заден план се получава добре с по-светлосилен обектив 2.8 1.8 1.4 и по-дълго фокусно разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: crocodile   
Дата:   25-03-16 13:50

Това е твоя апарат !

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=68734

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Pavlov   
Дата:   25-03-16 13:55

Разликите в двата обектива са:
35/1.8G има по-голяма светлосила. Това ти позволява при равни други условия от една страна да имаш по-голям дефоус на фона, и от друга - да снимаш на по-висока скорост. Недостатъкът е по-плиткия DOF - частта от снимката, която е на фокус. Ще си личи и най-малкото отместване на фокуса. Освен това обективът е по-"остър" - вади по-детайлни снимки.
18-55 от друга страна има по-голям обхват на фокусните разстояния. Тоест - можеш да снимаш и в по-широк, и в по-тесен план. Възможно е в дадена ситуация с него да направиш снимка, която е невъзможно да стане с 35-ицата. Освен това има стабилизация, която намалява риска от размазване, при снимане от ръка на по-ниски скорости.
Ако не си много наясно с това, което написах [smile] - вземи си 18-55VR.
Понатрупай малко опит с него, докато се ориентираш с какво да го замениш или допълниш.

ПП. crocodile, това не е неговият апарат, стига си лъгал!



Публикацията е редактирана (11-04-16 23:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: MrWrong   
Дата:   11-04-16 22:14

Хора, последен коментар и питанка, защото вече ставам нахален. [smile]

Вече твърдо се насочих към Nikon D3300. С обектив с по-голямо фокусно разстояние - 18-105mm VR, понеже искам да снимам портретна фотография с голямо "замъгляване на фона" (боке).

Само не мога да преценя доколко е светлосилен обектива (f/3.5-5.6???) за да мога да разфокусиран задния план и да извличам максимално добри портрети. Едно от многото понятия, които са ми неясни, но когато хвана апарата почвам денонощното разучаване на материята.

Междодругото, D5200, пак със 18-105mm, е на изцяло същата цена както D3300. Какво мислите? Въпреки, че характеристиките са на 99% еднакви.



http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoaparati-c40/nikon/d3300-18-105mm-vr-vba390k005-p213382884/

Ето я и самата обява. 1 059,00 лв ми се струва доста читава цена за такава техника и за тотален аматьор като мен, който има невероятното желание да се учи, прогресира и прави невероятни снимки с подчертана креативност (живот и здраве).

Очаквам Вашите коментари, Господа професионалисти и btw имате не повече от 1-2 дена да ме разубедите с избора защото го поръчвам. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: steeens   
Дата:   11-04-16 23:00

Ако си твърдо решил за 3300, мисля това е по добра оферта.
За 40 лева повече получаваш и чанта и памет.


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Pavlov   
Дата:   11-04-16 23:30

Получава и гаранция към официалния сервиз. Bros вместо това издават някакви си бланки, които съм сигурен, че важат само към тях.

Иначе обективът не е лош, но малко трудно ще постигнеш дефокус на фона при портрети. Не че е невъзможно ... Но след време може да добавиш и друг(и) обектив(и), според нуждите си.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: Антивик   
Дата:   12-04-16 06:24

MrWrong написа:

................................
> фотография с голямо "замъгляване
> на фона" (боке).
>
> Само не мога да преценя доколко е
> светлосилен обектива (f/3.5-5.6???) за
> да мога да разфокусиран задния
> план и да извличам максимално
> добри портрети. Едно от многото
> понятия, които са ми неясни, но
> когато хвана апарата почвам
> денонощното разучаване на
> материята.....

Без да съм от професионалистите 2 бързи отговора:
1. Самото размазване на фона не е баш боке, има цяла тема тук за снимки с боке легенди.
2. Двете цифри за светлосилата отговарят на различните фокусни разстояния на обектива, сиреч светлосилата се мени според фокусното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: ararat   
Дата:   12-04-16 09:37

Не ти препоръчвам да купуваш от Брос - нямат официална гаранция, нямат книжките на Български, дори и да им е по-ниска цената не си заслужава - казвам го от личен опит, имал съм продукти в гаранция, купени от тях и разбрах що за стока са. Цените им обикновенно са малко по-ниски, но после като стане дума за гаранция разбираш каква е работата всъщност.


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: madn3ss   
Дата:   12-04-16 10:28

"Автор: MrWrong
Дата: 11-04-16 22:14


Само не мога да преценя доколко е светлосилен обектива (f/3.5-5.6???) за да мога да разфокусиран задния план и да извличам максимално добри портрети. Едно от многото понятия, които са ми неясни, но когато хвана апарата почвам денонощното разучаване на материята."



В предният си отговор по темата ти пуснах линк към едно кратко ръководство, в което много добре ще се запознаеш с "основите на основите" на фотографията и работата с фотоапарат. Там също така са обяснени всички тия цифрички - какво обозначават и как да ги тълкуваш. Отдели малко от времето си - за нула време ще изчетеш всичко - няколко раздела с по няколко страници са.
Отделно виж това http://idg.bg/test/pcw/2009/7/30/12992-blenda.jpg

Колкото е по- отворена блендата, толкова е по-голяма светлосилата на обектива (снима при по-високи скорости при по-ниско осветление) защото през по-големият отвор влиза повече светлина за единица време.
По-широкия отвор/бленда означава и по-изразен дефокус и по-плитък DOF.



Публикацията е редактирана (12-04-16 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв апарат да си взема - моля за съвет.
Автор: steeens   
Дата:   12-04-16 11:30

Ето къде може да видиш как ще изглеждат приблизително нещата за които питаш.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »