Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Списание "Кино и фото"
Автор: e-mil   
Дата:   23-02-16 15:19

... отпреди 70 години. Всъщност това е началото на сегашното списание "Кино". Малко история и юбилей на патерици. [smile]

На 20 февруари 1946 година излиза първият брой на "Кино и фото". Първоначално е било месечно списание (след лятото става двуседмично), след 5 години е преименувано на "Кино", почти веднага пак е преименувано на "Киноизкуство" и така остава до края на соца. От 25 години насам пак е "Кино", като сега е двумесечно.
Отначало списанието е 16 страници (заедно с кориците) от които 2 за фотография. През първата година най-често публикуват снимки на Владимир Димчев и Иван Караджов. А освен тях на В. Юскеселиев (вероятно Васил), Георги Ст. Георгиев, Бончо и Божидар Карастоянови, Асен Балкански, Георги Захариев и др.
Има даже фотография от Захари Жандов, когото днес помним само като режисьор. През 1946 тепърва снима втория си филм.

Доста интересни неща са писали. Всъщност на страниците се виждат много от днешните дискусии за кино и фотография, все едно, че не са мръднали за последните 70 години. А не са мръднали, вероятно защото и преди 100 пак са били същите. [smile]

Понеже тук първият пост не се редактира, а външните линкове и снимките след време може да изчезнат, останалото ще пусна в следващи публикации.

Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: e-mil   
Дата:   23-02-16 15:19


Първият и вторият брой ги нямам, но имам други десет от 1946.
Естествено 80% от съдържанието е за съветско кино, но все се намира нещо и за западно. При това в текстовете все още се усеща някаква свобода. Например в анонса за филма "Незабравимият ден" се говори за голямата демократичност между деца и учители в американските училища.

В брой 3 освен дежурния преглед на нови филми можем да научим:
- че фотографски филми заснети 33 години по-рано (през 1897) са били проявени и са дали сравнително добри негативи. Вероятно някои се сещат за подобния случай с Вивиан Майер, обсъждан тук във форума.
- че през 40-те години производството в САЩ е било горе-долу колкото днешното - 400-600 кинофилма годишно. През 1944 около 100 филма са стрували над 1 млн долара.
- че италианските кинаджии са подновили работа след войната и положението в "Чинечита" вече е много добро, с нормален темп на работа. Също редовно се работи в Торино, Милано и Венеция.
- че във Франция е обратното. Новият филм на известния режисьор Жулиен Дювивие останал без главни актьори. По този повод той се оплаква, че френските студия са на ръба и че ако не получат държавни субсидии френското кино ще загине.
- че в Дания не се играят американски филми, поради липса на долари в Датската народна банка.
- че "Парамаунт" ще снима филм за атомната бомба и по този повод са говорили с президента Хари Труман (когото тогава по соц. обичай са наричали председател).
- че 30 годишната Ингрид Бергман вече е утвърдена звезда, а 20 годишната Клара Лучко все още е обещаваща новобранка.
- че никой не е незаменим и ако Марлене Дитрих, и Жан Габен откажат роли, то могат да бъдат заместени. През 1946 още не са знаели, че това помага да изгрее звездата на Ив Монтан - "Вратите на нощта" е едва втората му кино роля (по време на войната е статист).

Останалото от брой 3 може да прочетете в PDF-a.
Списание "Кино и фото", брой 3, 1946 год.
Форматът не е таблоиден и за съжаление в момента не мога да го сканирам, затова го снимах от ръка. Но се вижда достатъчно добре.
Това тук са намалени превюта. В PDF-а са по-големи.

http://prikachi.com/images/747/8651747W.jpg



http://prikachi.com/images/748/8651748E.jpg



http://prikachi.com/images/749/8651749L.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: boni   
Дата:   23-02-16 16:30

Имаме "Черно и бяло" - няколко броя от 1928-ма година, доста броеве на сп. "Филм" 1930-33, сп. "Кино" от 33 до 40-та и после всички броеве на "Кино и Фото" от 45-та до 49-та
От дядото на жена ми са, мислех да ги сканирам, но така и не стигнах до там:) Прибрани са някъде, май у родителите на жена ми, ще видя къде бяха.

Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: Evolve   
Дата:   23-02-16 16:55

Прави ми впечатление колко интелигентно са написани нещата и богатият речник на автора. [smilie10]
1946>2016
Деградирали сме яко [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: e-mil   
Дата:   23-02-16 19:18

Автор: Evolve
Дата: 23-02-16 16:55
"Прави ми впечатление колко интелигентно са написани нещата и богатият речник на автора.
1946>2016
Деградирали сме яко"


Е, не съвсем. Ако имаш предвид фотографската статия, то авторът не е журналист.

Георги Ст. Георгиев е син на Стоян Георгиев - автор на първите български учебници по фотография. Георги по това време вече е на 65 години, като зад гърба си има десетки статии за фотография в наши и чужди издания плюс поне 3 книги (от които едната е фотографска - "Аерофотография"). 25 години по-рано е основал първия български фотоклуб на когото е и първи лектор. Отделно от това дълго време е преподавал аерофотография и фотограметрия в Аеропланното училище. Има множество награди от изложби в чужбина, а самият той организира и провежда над 30 фотографски конкурса.
През 50-те години именно той създава Държавното училище за кинематография и фотография, като горе-долу по същото време е и главен инструктор по художествена фотография на новосъздаденото предприятие „Българска фотография”.

Та мисълта ми е, че авторът не е бил просто писач от медиите, ами си е имал школуван и дълго трениран език на изразяване. Такива хора има и сега: в "Култура", в "Площад Славейков", в авторски блогове, някои пишат и книги. Само че достъпът до писмено слово не е същият като тогава. Форумите изместват мястото на дискусии от фотографските списания към по-пряко общуване чрез Интернет. Простотиите във форума не показват, че сме деградирали, а че просто хората, които пишат са се увеличили. Такива като тях не са публикували статии, но това не означава, че ги е нямало преди 70 години.

А, да не забравя - Георги Ст. Георгиев е и основоположник на актовата фотография у нас. Мъж, който знае как да снима голи жени няма начин да е прост. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: Антивик   
Дата:   25-02-16 06:56

Хубава тема[cool] ! Дано автора пусне и други броеве за четене и сваляне, добра идея да се връща назад във времето човек и да се поучи от историята.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Списание "Кино и фото"
Автор: colorphoto   
Дата:   26-02-16 00:19

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »