Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пречи ли автофокуса
Автор: axlastro   
Дата:   19-02-16 09:36

Петък е. Темата не е съвсем на майтап обаче.

Камери като картечници по 10 кадъра в секунда, следящ фокус и пълни с екстри. Освен при репортаж и снимане на спорт/уайлд как оценявате тази глезотия, която съвсем не е нова - усещате ли, че пълните картите с фира и 100 еднакви кадъра, всичките от които имат по някоя малка грешка в композицията или дразнещи детайли, които е можело да се избегнат ако се мисли повече преди снимането.

Нека някой, който сериозно се занимава с фотография да си признае честно, че не пипа автофокусна камера и обектив и да каже защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: hrup   
Дата:   19-02-16 09:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: georgioiv   
Дата:   19-02-16 09:46

Сериозно или професионално ? Защото понякога има голяма разлика.. [smile]

Естествено че има случаи в които аф е излишен, и случау в които е невъзможно без точен аф.
Аз не се занимавам нито професионално, нито твърде сериозно, но ако трябва да снимам някой празник в градината на щерката, без аф е излишно да ходя. Или сватбарите - половината сватба са я отървали без аф. Или птичарите ...

Сещам се само за концептуалната фотография, че може спокойно без аф. Седиш, мислиш, подреждаш, пак седиш, пак мислиш, пак подреждаш.. Копчето го натискаш наклрая, когато всичко си е на мястото.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: Kateri4oka   
Дата:   19-02-16 09:48

Ми в действителност.... при спорт и диви животни - летящи птици и тн.. разликата не е толкова малка. Иначе пускам режима на единична хах....
ПП: Не съм то тия "дето се занимават сериозно с фотография". Все пак трябва да се яде

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: Slivenski   
Дата:   19-02-16 09:51

.



Публикацията е редактирана (19-02-16 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: axlastro   
Дата:   19-02-16 09:53

Дефинирам сериозно - не изкарваш пари от това, но ти е повече от хоби - страст, нещо за което мислиш често. Но да, трябва да се яде.

Птици и спорт са ми абсолютно безразлични - не снимам такива неща. Сватби също не ме вълнуват, въпреки че може би някой ден бих опитал и то по-скоро от любопитство и само ако съм втори фотограф, т.е. има някой, който е сигурно, че ще улови важните моменти.

Интересно ми е при вече доста напредналите технологии за ръчен фокус дали пък някой не успява да снима и репортаж и да смогва на днешните стандарти по 10000 кадъра на секунда от събитието.


Но най-вече ме интересува - усещали ли сте, че понякога автофокуса повече ви пречи отколкото да помага.



Публикацията е редактирана (19-02-16 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: Бонд   
Дата:   19-02-16 09:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: georgioiv   
Дата:   19-02-16 10:02

Блажко, когато са много хора на обща снимка, какво предимство ти дава аф, ако можеш да споделиш... ?

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: axlastro   
Дата:   19-02-16 10:08

Колеги моля да не коментираме общите снимки повече. Благодаря.



Публикацията е редактирана (19-02-16 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: Slivenski   
Дата:   19-02-16 10:09

.



Публикацията е редактирана (19-02-16 10:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   19-02-16 10:22

Със Самянг 8 2.8 не ми е липсвал автофокуса.
С Канон 300 2.8 не ми е липсвал ръчния фокус.

Има моменти в които не бързам за някъде и ми е приятно да си цъкам с едно старо ръчно 50 1.4. Не ме ограничават нито ръчният, нито автоматичният фокус, нито кадрите в секунда. За всеки инструмент си има време и ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-16 10:33

Пречи, да.
На Нокията най-често го изключвам, защото бави снимането и изпускам момента.
Пък и с АФ и без АФ, от 1 метър нататък няма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: t.marev   
Дата:   19-02-16 10:51

axlastro написа:

> >
> Но най-вече ме интересува -
> усещали ли сте, че понякога
> автофокуса повече ви пречи
> отколкото да помага.

>

>
>
Колега, така зааден въпроса може да се отнася за всичко при снимането, даже и извън него. Автофокуса пречи понякога, автоматичните експозиции, светкавицата, сенника....дори Слънцето понякога пречи.Ако нещо вземе прекалено да ти пречи - обикновено причината не е в него![smile]
Сега по темата....Никога не ми е пречил автофокуса /творчески, ако това имаш предвид/ с изключение на случаите, когато е тъмничко и той джегърта напред-назад и не може да зацепи. Тогава го изключвам и минавам на ръно управление. Ама това е,защото апарата ми е по-старичък и системата е първобитна. Освен това аз снимам с апарат, който не е с кроп матрица, където дълбочината на фокуса си е нормална, и почти никога автофокуса не ме е подвеждал.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: yakumo   
Дата:   19-02-16 11:04

Ей тези двамата честичко снимат с ръчнофокусни и обясняват някои неща по въпроса, особено някъде след 51-вата минута [smile]
https://www.youtube.com/watch?v=xNA2v9U4LL8



Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: krist   
Дата:   19-02-16 11:06

Наскоро установих, че Тамрон 70-300 VC е невероятна резачка на 300 мм. на Д610, като го пробвах на ръчен фокус. Автофокусът на лайв-вю никога не ми е давал такива резултати, даже ми е изпортвал снимки с тоя обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: my.point.of.view   
Дата:   19-02-16 11:10

Снимал съм три сватби без автофокус.
От всичките ми фотоапарати само два имат автофокус и то единия е полароид. Другия е сапунерка.
Възможно е да не се занимавам сериозно с фотография, вие кажете
Снимам на затворена бленда, търся дълбочина на границата на рязкост. Хиперфокус. Ако позвам автофокус в този случай, то е колкото да фокусирам някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: lamerko   
Дата:   19-02-16 11:19

Изключвал съм автофокуса в някои случаи, когато реално не ми трябва. При Фуджито съвсем наскоро разбрах една цепия таман като за мен - с изключен автофокус на обектива AF-Lock-a бачка. Просто перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-02-16 12:03

От позицията на любител - пречи. Ама самите обективи са направени за автофокус- къс ход, неудобен или микро ринг, липса на диафрагмен ринг. Заради автофокуса имам размазани кадри - бавен е. С филмово тяло буквално вдигам и снимам. С автофокусно- поне 1/3 до 1 секунда да се събуди електрониката, да нацели фокуса, па тогава да сработи затвора. Тегаво..

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: kvakioh   
Дата:   19-02-16 12:39

Пречи като не цели на мястото, където е поставен. Иначе за удобство е измислен.
Има сред хората, които познавам и снимат доста различни мнения- едни се радват на супер стъкла за хиляди пари, но ръчнофокусни, други разчитат на автофокуса. Само от втория тип съм чувал недоволни.
Ако всичко е точно и има добра стиковка между тяло и обектив, защо да няма автофокус?

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: bo6o   
Дата:   19-02-16 12:59

На мене ми пречи много. И заради АФа на безогледалните Сони щракалки, минах изцяло на ръчни Самянгове. На Нова Година пуцах(що годе репортажно) цяла нощ с 21мм на 20 бири и единствените снимки, къде не са на фокус, не са правени от мене.
Колкото и да се мъча, с ръчните фокусирам по-бързо и точно(там където искам да е фокуса) от колкото с АФ, който обикновено е на друго мнение за целта на фокуса.
Както казах и в един друг форум, на мене ми трябва само тъч екран(за зуум при фокусиране), една врътка за скоростта и една за исото, с хубав сензор - апарат, който ще струва 2-300лв, а онез пряват за 3 хилки с излишни изгЪзици [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   19-02-16 13:10

Автофокусът е измислен за да може с другата ръка да си държиш бирата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-02-16 13:17

Автофокуса е измислен за да имате оправдание за мекиците :-) И за обичащите да спорят, псуват и изобщо за хората с холеричен характер. Ръчния е за ... автократите.[smilie21]



Публикацията е редактирана (19-02-16 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: axlastro   
Дата:   19-02-16 13:24

Красива снимка за спомен. Какво общо с темата има?

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-02-16 13:29

axlastro
[smilie2] Сори! Корегирано.
Някак си я бях бутнал тук, а се чудех защо не е в темата за която я постнах. Лошо е да се пише в петъчната почивка..

Отговори на това съобщение
 Re: Пречи ли автофокуса
Автор: petrov88   
Дата:   19-02-16 14:05

След кратко мислене аз пък направо махнах огледалото/ фолиото oт моето Sony a58. От лятото почти изобщо не ползвам автофокуса и реших, че е по- добре да спечеля мъничко светлина върху сензора, отколкото да го държа там и да не ми върши никаква работа.



Публикацията е редактирана (19-02-16 14:06)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »