Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: vassetto   
Дата:   14-02-16 09:57

Наскоро се сдобих с един HELIOS 44-2 и започнах да се замислям дали не е по-добър от 50мм-вия SMC PENTAX-M 50mm F1.4 който имам. Може ли 58мм (87мм на К-5) с F2.0 да бъде по-добър от 50мм (75мм) F1.4 ? И също така може ли руски обектив за 50 лева да е по-добър от японски обектив за 150 лева? Що се отнася до предимства и недостатъци ето какво мисля:
HELIOS 44-2 58mm F2.0
+ Уникално боке
+ Използваем на широко отворена бленда
+ Лесен за фокусиране дори и на F2.0
+ Може да се използва автоматично мерене за експозицията
+ Блендата лесно се сменя и използва
+ Добър баланс
+ Няма много артефакти на широко отворена бленда (блестене)
- M42 адаптор
- Много флеър
SMC Pentax-M 50mm F1.4
+ Много бърз обектив
- Неизползваема широко отворена бленда
- Изключително труден фокус (От F1.4 до F2.8 е чист късмет да имаш правилен фокус)
- Много артефакти на широко отворена бленда (блестене)
- Ръчно мерене на експозицията
- Ръчно сменяне на блендата
- Не е много удобен
- Може би има твърде много боке


Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: realnoncho   
Дата:   14-02-16 10:02

Ако те кефи повече хелиоса ползвай него, не търси потвърждение от форума :)

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-02-16 10:24

Не знам как да ти го кажа ама си дал 50лв за хелиос 44... тия неща по 20на лв се намират със зенитите.

Проблемите с неизползваемата 1.4 бленда на пентакса ти идват от невъзможност да фокусираш най-вероятно. Което е проблем на камерата която ползваш - не е лесно с ДСЛР да се фокусира точно. Като си купиш удобна за ръчни обективи камера(неДСЛР) ще ти стане по-лесно. Пентакса не е върха на 50ките ама все пак и не е чак толкова зле. На 2.0 бленда си е съвсем приличен. На 1.4 можеш да снимаш с пентакса на А режим.

Ако до сега си пробвал само тези обективи представяш ли си как ще си, ако пробваш и някои наистина добри 50ки :)

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: axlastro   
Дата:   14-02-16 11:17

Това е въпрос на вкус, но пентакса си е съвсем използваем на 1.4 и механически отличен, освен ако този който си пробвал не е за ремонт. Бокето е по-ръбато но в никакъв случай не е прекалено нервозно. Хелиоса наистина има мазно и плавно боке, но на ф2 е мек по краищата много, а и в центъра не е супер остър, но с тях е до бройка. На хелиоса 50 лв са му много - те се търкалят по земята буквално, толкова често се срещат.

П.П а с какво тяло се снима?



Публикацията е редактирана (14-02-16 11:17)

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: stef7   
Дата:   14-02-16 11:38

Руснаците казват "На вкус и цвет товарищей нет" [smile]

От двата обектива за мен Пентакса е по-добрия - и като изработка и механика и като оптика. Но го ползвам на безогледалка и там проблеми с фокуса и меренто няма. И с двата обектива се работи по един и същи начин.

Бокето на Хелиоса може да е интересно (завъртяно) но е твърде нервно, шарено за моя вкус, предпочитам това на Пентакса. На f2 Пентакса е по-добре от Хелиоса, който не е остър по краищата. Става чак към f4. Не че e кой знай колко необходимо на тази бленда да е по-остър по краищата. Просто отбелязвам. Пентакса има повече контраст особено на отворено.

И като цяло Хелиоса, който при мен е в най-добрия си според руските форуми вариант - 81Н, стои просто така почти без да се ползва, за спомен от време оно, когато започвах с фотографията. Взимам го чат пат ако искам нещо по-различно. Виж Пентакса си го ползвам редовно.

От руските 50тици ми харесва и ползвам 50mm f1.7 Зенитар, защото е доста остър още на отворено и има меко приятно боке. А такова боке на мен ми харесва. Зенитара го взех между другото след като разгледах галерията на Simbon4o във flickr [smile] . Уви цената е близка до тази на Пентакса, не до тази на Хелиоса.

Но всеки си ползва това което харесва. Хелиоса е ОК, но не е нещо особено де. Във всички случаи за тази цена си струва да го има човек.


Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: batsali   
Дата:   14-02-16 13:06

Винаги по-доброто стъкло е това, което ти харесва повече. Аз имам S-M-C Takumar 50mm f/1.4, който е предшественик на тоя пентакс. Не знам разликите доколко са големи между двата, но на 1.4 си е напълно използваем. Мек е, но е готино мек. От 2 нататък е острилка. Не знам защо много хора споменават, че имат проблеми с фокуса при светлосилни обективи. Може би защото ги ползват на тела, които нямат клин и/или микропризма в матовото стъкло? За мене колкото е по-светлосилен, толкова по-точно се фокусира. Имам и два Хелиос-а, хич не са лоши, но не могат да се мерят с Такумар-а. Аз съм доста пристрАстен и пристрастЕн към японските стъкла, така че... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: BEYA   
Дата:   14-02-16 13:07

Хелиоса е 6 точки. Имам 2 и ме кефят много! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: koleto.spasov   
Дата:   14-02-16 13:17

И аз го обожавам хелиоса [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: batsali   
Дата:   14-02-16 13:24

Сега прегледах примери с тоя пентакс. Определено е по-стерилен от такумара. В случая моя глас е за хелиос-а.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: vassetto   
Дата:   14-02-16 14:06

Simbon4o, не съм ги дал, намерих го на Зенита на дядо ми, а в кутията с пентакса имах М42-РК и просто не очаквах че може да е толкова яко обективче. На F1.4 мога да си ползвам А режима обаче е много мек и блести яко. А пък на безогледалка не ми се снима, иначе мога да си ползвам Live-view-то ама става много неудобно.
axlastro, снимам на К-5, мислел съм си за матово стъкло с призма, обаче са малко скъпички, за 50лв не си струва

ПП: Хубаво е да се готвим малко по малко за К-1 и фулфрейм обективи [cool] [cool] [cool]
http://www.pentax.com/en/pentaxff/
, май ще ползва сензора на А7R

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-02-16 17:24

Матовото стъкло с призма не помага много понеже само в центъра можеш да видиш и то като е светло къде ти е фокуса. Освен това на К5 визьора е толкова малък, че и клин няма да ти помогне кой знае колко. Смяната на матово стъкло е свързана със загуба на гаранция и риск(не малък) от непасване на новото стъкло, което ще доведе до вечно неточен ръчен фокус понеже стъклото ще показва фокуса на едно място, но той ще е на друго.

К1 няма да ти направи ръчното фокусиране по-добро, малко по-успешно да ама не и като с безогледалка. А и 50 1.4 и хелиоса са си фул фрейм... виж с другите обективи как ще си не знам.

Аз лично отдавна махнах пентаксите и не съжалявах изобщо. Сега за сонито ми направиха и преходник за АФ с ръчнофокусни обективи... ако си снимам само за кеф ДСЛР няма да пипна изобщо!

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: simonb   
Дата:   14-02-16 20:35

Ето на жената розата от преди малко с Хелиоса завит на Nikon D3100
https://www.flickr.com/photos/111387243@N02/25024275785/in/dateposted-public/

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: nikel   
Дата:   16-02-16 12:54

SMC Pentax-M 50/1,4 го предпочитам пред която и да е модификация на Хелиос- 44 58/2. Хелиоса е остър само в центъра на отворено (f/2-2,8) и ако обекта ти не е там не е гот... Хелиоса дори и MC версия се държи много зле при контрово осветление и не се слави с добро цветопредаване, като тук има разлика в зависимост от версиите. Пентакса има много по-читава просветка на лещите, отлично цветопредаване и контраст и не лошо боке. И той не е особено остър на отворено (F/1,4-2), особено по краищата, но определено е мнооо по-добре от Хелиоса (на f/2). Сравнявайки 2-та обектива на затворена диафрагма (f/4-11) Пентакса дава по-остра и контрастна картинка. Освен всичко изброено, чисто като конструкция, изработка и надежност Пентакса е на светлинни години пред Хелиоса. Иначе сравнявайки различни 50/1,4 обективи Пентaкса определено не е най-добрия на отворено (f/1,4-2,8). От съветските 50мм обективи най-читав е Zenitar-M 50/1,7, много остър още на 1,7 в центъра (и мекичък по краищата) и с много хубаво боке... От друга страна също толкова остър, но по целия кадър и с по-малко хроматични аберации е Carl Zeiss Planar (Contax) T* 50/1,7... И бокето му на f/2 хич не е лошо. За мен от дъртите 50/1,7 (1,8) обективи Планарчето си е най-читаво. Освен това с един прост преходник се закача на Canon EOS системата също толкова лесно като и М42 обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: geokar   
Дата:   16-02-16 15:41


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1455571848__MG_2933b_DxO_bearbeitet-1.jpg


Ето това снимах вчера с Хелиос44-2 58мм и макропръстен на Канон 450-Д. Мене ме кефи.


Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: geokar   
Дата:   16-02-16 16:32

Малко по-различна модификация се оказва:
HELIOS-44M-4 2/58
но не мисля, че има съществена разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: t.marev   
Дата:   16-02-16 17:39

geokar написа:

> Малко по-различна модификация се
> оказва:
> HELIOS-44M-4 2/58
> но не мисля, че има съществена
> разлика.


Няма разлика - същият боклук е! Пусни го в кофата с чиста съвест, барабар с всички снимки направени с него...освен тази, щото те кефи!

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: geokar   
Дата:   16-02-16 17:45

t.marev, няма да го хвърлям, тъй като не мога да си купя такъв страхотен майсторски, с какъвто, предполагам, са направени изумителните фотографии, които си качил в профила си. Ще карам с каквото имам и ще щракам както мога. За кеф. :)

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: MARLOV   
Дата:   16-02-16 17:51

А ти с какво снимаш? Щото в снимките от профила ти няма нищо качествено.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: bg2014   
Дата:   16-02-16 18:04

Simbon4o писа:
Дата: 14-02-16 10:24
Не знам как да ти го кажа ама си дал 50лв за хелиос 44... тия неща по 20на лв се намират със зенитите.

Аз искам да купя няколко такива по 20 лева, колега. Да речем 5 броя за 100 лева или нека да са 4 броя за 100 лева. Дори ти давам 100 лева за 3 броя. Понякога се изумявам от празнословието и заблудата, граничещи с лъжа.
Хелиоса си е добър обектив за ръчнофокусен. Доказан и няма какво да се правите на професори. Доказал се е не пред мен, а пред професионалистите фотографи. Но това си е различна тема.
Дали може нещо руско да е по-добро от японско. МОЖЕ. Защо не. Космоса е на руснаците, а там и от там те снимат с руска оптика все пак.
Дали Пенакса е по-лош на 1.4? Едва ли. Според мен е по-вероятно да са нужни настройки на апарата и малко помощ от профи за задапаратното устройство.
И все пак зависи с какво снимаш. Повечето ДСЛРи имат потвърждение на фокуса. Да не се окаже най-смешната причина.... визьорът да не е фокусиран спрямо човека който снима? Поне на Никон има такава опция.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: t.marev   
Дата:   16-02-16 18:27

geokar написа:

> t.marev, няма да го хвърлям, тъй като
> не мога да си купя такъв страхотен
> майсторски, с какъвто,
> предполагам, са направени
> изумителните фотографии, които си
> качил в профила си. Ще карам с
> каквото имам и ще щракам както
> мога. За кеф. :)


Еее, ти пък подпали моторетката от няма нищо....[smilie8] Ставаше дума за обектива, а не за снимките. Нямам намерение да си ги мерим....снимките, поне докато не уточним критериите за хубава снимка. Предполагам знаеш, че не обективът прави снимката хубава....И за да не нагазваме сега в територията на телеобективите или широкоъгълниците, да припомня, че става дума за един кютук, който масово се изхвърляше веднага след покупката на Зенита. Исках да ти спестя малко усилия, ама не съм намерил верния начин.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: koleto.spasov   
Дата:   16-02-16 22:03

За мен хелиоса има много сходна визия с тази на петцвала(който е 1000 лева) [smilie21]
Моя го намерих в една кофа [smilie8] и си го ползвам, а и съм супер тъп, че си взех и хелиос40.
Ето го 44-2, Пълен боклук, много е мек по краищата, мисля да го метна в кофата.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/jdv1455652778e.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: simonb   
Дата:   16-02-16 22:06

Още няколко такива снимки и май някой друг/и трябва да се метнат в кофата...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: t.marev   
Дата:   17-02-16 12:46

Тази снимка е върха на сладоледа.....Направо изяде хляба на Бонд пред родилното!

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   17-02-16 14:03

Аз малко като лаик да попитам - като кажете меки краища на обектив, който използвате за портрети, какво точно влагате като отрицателен ефект? Кой портрет има невероятно голяма нужда от остри краища? Нито 85 mm f1.2L, нито най-вече 50 mm. f1.2L и 50 mm f1.0L имат остри краища - отворете photozone.de и се убедете. Това как точно пречи на фотографите, изкъртващи с яки портрети точно с тези обективи - глава не ми ражда.
За 30-40 лв. мисля, че това е доста приятен обектив - има РФ и е подходящ за видео, на ФФ има интересна визия и шантаво боке, а в центъра е предостатъчно остър. Аз го имам и пиша впечатления от ползване на 21 MP - забележки нямам никакви. И струва 30 лева, т.е. 2-3 пици, ~16-17 л. гориво и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: koleto.spasov   
Дата:   17-02-16 15:37

Автор: t.marev
Дата: 17-02-16 12:46

Тази снимка е върха на сладоледа.....Направо изяде хляба на Бонд пред родилното!

Нямам представа какво трябва да означава "върха на сладоледа", но ще го приема като- много ми харесва. А това с Бонд и родилното, пак не го схванах, дано поне ти да си наясно какво си имал предвид [smilie8]



Публикацията е редактирана (17-02-16 20:42)

Отговори на това съобщение
 Re: HELIOS 44-2 58mm F2.0 vs SMC PENTAX-M 50mm F1.4
Автор: Бонд   
Дата:   17-02-16 15:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »