Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   09-02-16 18:08

Здравейте! Имам един малък проблем.Когато обработя нещо и го кача в интернет цветовете ми стават тотално различни(особено червено и оранжево).Цветовото пространство ,в което ги обработвам е Adobe RGB 1998,след което ги конвертирам в sRGB за интернет.Една и съща обработена снимка на компютъра изглежда съвсем различно от тази,която излиза след качването в интернет(сайт,фейсбук и т.н.).Искам да ги уденаквя.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 18:24

Здравей, мониторът ти най-вероятно покрива голяма част от aRGB пространството. Имаш проблем да виждаш sRGB, така както обикновените монитори имат проблем да виждат aRGB. Затова пробвай през Mozzila Firefox със задължително свалена и активирана добавка за управление на цвета и проблемът ще отпадне. Програмите на компютъра ти, с които вероятно виждаш верния цвят, са цветово управлявани, затова нямаш проблем. Малко от браузерите обаче са така.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   09-02-16 19:02

ето малко въпроси за размисъл:
1. калибриран ли ми е монитора?
2. кое е цветовото пространство по подразбиране за програмата с която обработвам?
3. как преминавам от едно в друго цветово пространство?
4. записвам ли профила в изходния файл?
5. как, бе, момче, как да го свържа...

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 19:27

roumen6,
1. Какво значение има при разлика във визията в обработваща програма и браузър на един и същ монитор, бил той калибриран или не???
2. Има отговор на въпроса в питането на автора[smile]
3. Като експортира в съответното, което е наложен масов стандарт. Въпросът има отговор отново [smile]
4. Кой профил? sRGB профила ли?[smile] При конверт смятам е достатъчно да се укаже в какво пространство конвертираме файла, особено ако е наложен стандарт.
5. Не знам[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   09-02-16 21:43

roumen6 [smilie24]


krotu1990: "Цветовото пространство ,в което ги обработвам е Adobe RGB,след което ги конвертирам в sRGB за интернет."


За да обработваш снимка в AdobeRGB working space трябва и монитора ти да е настроен за това цветово пространство.

Ако е настроен за AdobeRGB, до колко ще виждаш правилно снимките (sRGB) в браузерите вече е божа работа):

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html


http://www.color.org/version4html.xalter


http://cameratico.com/tools/web-browser-color-management-test/


успех
[beer]



Публикацията е редактирана (09-02-16 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   09-02-16 21:53

:) Всяка седмица се поява ново питане като това.
Нямаше ли там кабърчета за такива въпроси?




Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   09-02-16 23:18

@iliyanb би ли ми казал как се казва добавката за файърфокс ? Благодаря!

@roumen6 Мониторът ми е калибриран,настроил съм цветовото пространство на фотошоп и лайтруум,единственото преминаване от цветово на цветово е когато оразмерявам за уем и накрая сейвам,записвам профила в изходния файл...а на последното не знам какво да отговоря хаха

@HTML отметките са си там (:

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   09-02-16 23:31

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/color-management/

Като свалиш я инсталирай и разреши през менюто на браузъра. Отвори след това един кадър през файърфокс и през проблемния браузър и сравни. Не забрявяй да напишеш за резултата тук.



Публикацията е редактирана (09-02-16 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   09-02-16 23:40

Колеги,въпросите разгледани горе ме интересуват ,НО английския ми не е на ниво да го чета свободно и без грешки.

Няма ли го някой ,или някъде на български,или руски?



Публикацията е редактирана (09-02-16 23:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   10-02-16 00:03

@iliyanb инсталирах адона,но не стана,впоследствие влязнах в настрйките му и въведох да има ефект за всички снимки и после си качих и цветовия профил от калибратора,но разлика няма.Файлът,който е на компютъра ми има съвсем различни цветове,от тези,които виждам в интернет.Като цяло ми прави впечатление само на тази снимка,на други снимки не е толкова фрапантно ,че да се разбере.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   10-02-16 00:16

Какво пише в PREVIEW профил на save for web?
Трябва това което показва превю да е индентично с това което показва браузера! Иначе нищо не правим.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: krotu1990   
Дата:   10-02-16 00:39

Добре,добре! Беше ми на монитор колор,и го направих на интернет стандард,след което пробвах пак и не стана,но после махнах и цветовия профил,който бях качил в адд-он-а и се подобри доста.Не е абсолютно същия цвят,но е доста по-близко от първоначалния.Благодаря ви! На този етап от живота си мисля ,че мога да живея с тази малка разлика,но все пак ако някой има идея как да го направя още по-добре ще съм благодарен и на него (:

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   10-02-16 01:42

Настройките на калибриращия профил са от значение.
Разлика в цвета може да има теоритично. Не видима такава.

Ето снимка на екрана - Издупени цветове в коварния ProPhoto RGB през Save for Web до браузера (Safari)
и няма разлика





Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   10-02-16 02:49

krotu1990, направи си един малък тест, и погледни резултата на друг компютър, които е с обикновен sRGB монитор.
да не се разочароваш, че при теб е изглеждало по един начин, а на всички останали по друг :)


colorphoto, имаш няколко фактора
1) монитора, и физически колко широко цветово пространство потдържа (в случая да предположим, че е широкo, и покрива значителна част от AdobeRGB ).
2) цветови профил (който ползваме за "калибрираме" на монитора, ако има нужда). Той се зарежда от оперативната система като цветови профил на устройството. Това е профилът, който получаваме при калибриране.
(ако ти е баш професионален монитор, той идва пре-калибриран и само избираш дали го искаш в sRGB или AdobeRGB)

вече в даден софтуер
3) работно цветово пространство - в случая AdobeRGB
4) цветови профил на даден файл (sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, и тн . )
Софтуера зарежда файла, поглежда цветовия профил, и го конвертира за правилно показване в зареденото работно цветово пространство.

Затова може една sRGB снимка да я запазим в който и да искаме цветови профил (sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, и тн . ) и след това като я отворим да изглежда по същия начин

от същите тези файлове, изтрием ли цветовия профил, губим информацията за конвертиране и софтуера няма да знае по какъв начин да направи корекциите за показване, и ще изглеждат много различно.

най-често срещания проблем (след експортването с грешен цветови профил) е ползването на грешно работно цветово пространство, което не отговаря на монитора. Примерно - казваш на софтуера че искаш да работиш в AdobeRGB , зареждаш sRGB снимка, и софтуера конвертира цветовото пространство да се покаже правилно за AdobeRGB , но ако монитора ти (настроен или не) е sRGB и не може да покаже (или не показва в момента) широко цветово пространство, виждаш грешни цветове (дори без да го знаеш).

плюса на ползването на широки цветови пространства като: AdobeRGB, ProPhoto са "повечето цветове", но дори с подходящ монитор, си плащаш за удоволствието с намаляне на резолюцията (специално ако ползваш 8бит цветови канал). Причината е доста проста - примерно наситено зелено при sRGB ще е (0.255.0), при ProPhoto , което може да покаже "по наситено зелено", за да се покаже същия цвят на монитора ще бъде (примерно) (0.240.0). Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване, или позлваш файлове, записани с над 8бит на канал за обработка, ще има смисъл да се ползва. в противен случай не само че е безсмислено, но и влошава качеството ако ще е файл възпроизведен за гледане на обикновен монитор.

опитах се да не използвам много английски думи
дано ти е от полза
[beer]

**
Ако не се лъжа по-новите версии на Адобе взимат от оперативната система, информация за ползваното цветово пространство на монитора (въпреки, че не съм сигурен как биха засякли ако не съм заредил ICC, а само съм превключил монитора от sRGB на AdobeRGB ). В предишните версии, както и в други софтуерни продукти използващи цветови профили избираш и задаваш работния цветови профил отделно.



Публикацията е редактирана (10-02-16 05:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: compur   
Дата:   10-02-16 09:21


http://memesvault.com/wp-content/uploads/Double-Facepalm-Picard-11.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: johnny_fx   
Дата:   10-02-16 10:24

най-често срещания проблем (след експортването с грешен цветови профил) е ползването на грешно работно цветово пространство, което не отговаря на монитора. Примерно - казваш на софтуера че искаш да работиш в AdobeRGB , зареждаш sRGB снимка, и софтуера конвертира цветовото пространство да се покаже правилно за AdobeRGB , но ако монитора ти (настроен или не) е sRGB и не може да покаже (или не показва в момента) широко цветово пространство, виждаш грешни цветове (дори без да го знаеш).

плюса на ползването на широки цветови пространства като: AdobeRGB, ProPhoto са "повечето цветове", но дори с подходящ монитор, си плащаш за удоволствието с намаляне на резолюцията (специално ако ползваш 8бит цветови канал). Причината е доста проста - примерно наситено зелено при sRGB ще е (0.255.0), при ProPhoto , което може да покаже "по наситено зелено", за да се покаже същия цвят на монитора ще бъде (примерно) (0.240.0). Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване, или позлваш файлове, записани с над 8бит на канал за обработка, ще има смисъл да се ползва. в противен случай не само че е безсмислено, но и влошава качеството ако ще е файл възпроизведен за гледане на обикновен монитор.


Някакъв линк с информация имаш ли за тия неща?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   10-02-16 11:44

"Така в този случай ако работиш с по-широко цветово пространство - примерно за принтване" - пространството за отпечатване е по-тесничко.


http://www.dpreview.com/glossary/resources/images/123di_color_spaces.jpg



и още една картинка за размисъл


http://jura.wi.mit.edu/bio/graphics/photoshop/gamuts.jpg


към автора - с какъв софтуер и как преминаваш от едното цветно пространство в другото. моля за подробности!



Публикацията е редактирана (10-02-16 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   10-02-16 13:24

roumen6 [smilie24]
ако принтваш на фото хартия (применро с Ламбда), те могат да принтват в aRGB.

johnny_fx
трябва да се извианя, че сутринта по никое време съм написал неточно нещата, и в частност как продуктите на Адобе работят.

В основата си софтуера, с които работиш трябва да конвертира цветовото пространство на файла, => към работното, => което вече да конвертира в момента на показване правилно за монитора.

В случая "работното цветово пространство" в продуктите на Адобе изглежда, че дори не можеш да го променяш за LightRoom :


Lightroom uses Adobe RGB:
for previews in the Library, Map, Book, Slideshow, Print, and Web modules
when printing in Draft mode
in exported PDF slideshows and uploaded web galleries
when you send a book to Blurb.com (If you export books as PDF or JPEG from the Book module, however, you can choose sRGB or a different color profile.)
for photos uploaded to Facebook and other photo-sharing sites using the Publish Services panel

In the Develop module, by default Lightroom displays previews using the ProPhoto RGB color space.

написали са, че в Дев мод работи в ProPhoto по подразбиране, но в последните версии, честно казано не виждам къде може да се смени.

https://helpx.adobe.com/lightroom/help/color-management.html


разбира се, това AdobeRGB с което работи трябва да се конвертира към работния профил (и цветово пространство) на монитора, и след като няма къде да се посочат изрично, остава единствено варианта да се взимат от цветовия профил за даденото устройство зададен в оперативната ситема.

за фотошоп въпреки, че можеш да зададеш работното цветово пространство, то разбира се се ползва само за вътрешна "обработка" (това e нещото, което написах неправилно), а за визуализация се взима цветовото пространство /профил на даденото устройство (монитор) от зададения в оперативната система.


разбира се други софтуерни програми ти дават много повече контрол над тези стъпки:
https://www.youtube.com/watch?v=B7DqtW7LB7g



за плюса и минуса на широките цветови пространства, това е спецификацията им по принцип, предполагам те интересува намалянето на тоновата резолюция.
Пробвай следното -
зареди sRGB снимка (примерно някоя за калибриране), конвертирай профила в ProPhoto , (вече стойностите на пикселите се променят да отговорят на новото цветово пространство, което е по-широко), сега погледни "цифрите" на RGB пикселите.

опростено казано - наситеността на зелено, което е в sRGB и е от 0 до 255, вече е записана в стойности от 0 до 240. Всичко над 240 не може да се покаже като цвят от нормален монитор, и дори да го има като информация ще бъде неизползваемо при експорт, така че ефективно възпроизведеното цветово пространство на зеления канал за монитора sRGB ще е описано от стойности между 0 и 240 (разбира се примера е за 8бит на канал).
надявам се стана ясно.


[beer]



Публикацията е редактирана (10-02-16 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: asahi   
Дата:   10-02-16 13:54

То може и по-сложно, но да видим първо простите неща - по каква причина работиш за WEB през Adobe RGB?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: imitev   
Дата:   10-02-16 13:56


Защото е по-яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   10-02-16 14:05

krotu1990 нещо не ми е ясно в изречението: "единственото преминаване от цветово на цветово е когато оразмерявам за уем и накрая сейвам".

как оразмеряваш?
от коя програма?
по какъв начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   10-02-16 22:35

illuminations: Сърдечно благодаря за отзивчивостта![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 01:32

Не знам защо му благодариш, но това по-долу е меко казано погрешно:
"разбира се, това AdobeRGB с което работи трябва да се конвертира към работния профил (и цветово пространство) на монитора, и след като няма къде да се посочат изрично, остава единствено варианта да се взимат от цветовия профил за даденото устройство зададен в оперативната ситема.

за фотошоп въпреки, че можеш да зададеш работното цветово пространство, то разбира се се ползва само за вътрешна "обработка" (това e нещото, което написах неправилно), а за визуализация се взима цветовото пространство /профил на даденото устройство (монитор) от зададения в оперативната система."

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 01:53

кое е грешното, asahi ?
би ли разяснил.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 02:58

asahi: Аз не знам какво помагаш като казваш че не е така,НО НЕ КАЗВАШ как трябва да е според теб?!

Е,при положение че никога не съм снимал в различно от sRGB,как си представяш че мога да знам дали има грешка в написаното от колегата разяснение?

Когато човек е отзивчив и напише доста за да помогне определено заслужава благодарност,даже и да има полемика по някои точки!

Когато обаче друг,напише че нещо не е точно,но не си направи труда да поясни къде е грешката,какво да си мисля за такъв човек.....



Публикацията е редактирана (11-02-16 03:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: georgioiv   
Дата:   11-02-16 05:38

За сега си помисли, че Asahi с това си вади хляба.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: compur   
Дата:   11-02-16 07:42

colorphoto не се засягай, но... тук си трябва курс, а не писане пет-десет (по-вярно е без тирето [smile] ) неща [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 10:42

написа:

> За сега си помисли, че Asahi с това си
> вади хляба.. [smile]

не бих ти препоръчал да го ползваш като аргумент.
освен ако работата му не е на "колорист" разбира се.
[smile]
сега погледнах пак какво съм написал, и е точно, така че наистина ми е интересно с какво не е съгласен, и какво счита за грешно.

не е голяма "философия" целия процес, и може да му видите стъпките сами.

примерно взимате обикновена sRGB снимка, зареждате я във Фотошоп.
конвертирате я в ProPhoto , нищо не се променя на екрана ви, който да предположим показва широка цветова гама - AdobeRGB . но нищо не се променя визуално при тази операция.

Какво всъщност става и какво всъщност виждате?


Ако мониторът ви е наистина AdobeRGB това (грубо казано) означава, че може да ви покаже повече цветове от обикновените монитори. Така че (примерно) зеления цвят, с максимални стойности rgb (0,255,0) е "по-настиен".
Зареждате снимката в фотошоп, той прочита стойността на пикселите и ги конвертира към цветовото пространство на монитора, така че зеленото да не е максималното зелено на AdobeRGB, а това, което би се показало като цвят на sRGB монитор. (това конвертиране може да стане само от софтуера, защото е необходимо да се знае цветовия профил на снимката във файла, но не променя самия файл или начина по които се работи с него)
Погледнете стойностите на пикселите, те не са се променили, въпреки че виждате "корегираната наситеност" зеленото си остава (0,255,0)
((( Отворите ли AdobeRGB снимка зеления цвят (0,255,0) ще изглежда различно (по-наситено) но само ако монитора е AdobeRGB ))))

След това да променим цветовото пространство на снимката ЕДИТ>Конверт то Профайл> ProPhoto

Нищо не се е променило на екрана.
цветовете са си останали същите (като на sRGB монитор) но вече се работи в цветовото пространство на ProPhoto , Погледнете стоиносите на пикселите. Вече зеленото, което е било (0,255,0) ще е нещо от сорта на (0,240,0).
(изгубили сте около 15 нюанса тонална резолюция)

Сега, ако правите корекции на снимката, възможно е стойностите да излезнат извън sRGB пространството, ProPhoto (до колкото си спомням) е дори по-широк от AdobeRGB но максимално бихте видяли цветовете, които монитора си показва - AdobeRGB . И като ги експортнете за sRGB ще бъдат изрязани (0,240,0) и всички с по-голями стойности стават (0,255,0),

Така че, ако мониторът ви не показва широка цветова гама всичко това се обезсмисля.
Ако ви показва широка гама, и работите със снимки, които ще ги експортвате за интернет, и няма да ги принтвате на фотохартия (с някой принтер като Ламбда), допълнителните цветове на AdobeRGB , които виждате, ще бъдат изрязани, и не само, че се обезсмисля ползването на това цветово пространство, но и може да влоши качеството на снимките (примерно вие си мислите, че има хубави облачета, а то накрая няма нищо след като я експортнете в sRGB).

[beer]

пс.
фирефокс автоматично корегира снимки с тагнати профили, така че ако колегата с проблема от първия пост, му е трябвало да зареди във фирефокс някакви допълнителни цветови профили, най-вероятно само той ще си вижда снимките "правилно", а за всички останали ще изглеждат с различни цветове.
Дали е зарегил грешни профили за монитора, дали не ползва допълнителен софтуер, които наслагва един цветови профил на друг, вече може само да се гадае. Но както го посъветвах, най-добре да погледне на чужд монитор дали вижда същите цветове на снимките си, като на своя.



Публикацията е редактирана (11-02-16 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   11-02-16 11:09

Големи философствания - голямо нещо.

А фактите, свързани с описания проблем са следните /елементарен копи пейст по-долу от една от първите статии в интернет, попаднала ми по въпроса/. Накратко, профилиран и калибриран монитор, покриващ широко цветово пространство, има проблем да възпроизведе sRGB тонове и цветове при използване на софтуер или браузър, които не са цветово управлявани. Също както монитор покриващ само или част от sRGB ще има проблем да възпроизведе акуратно снимки, конвертирани в друго по-шороко пространство. Демек - който ползва wide gamut монитор, трябва да си направи труда да използва и цветово управляван софтуер или браузър, за да вижда коректно снимките си, които конвертирани от него в sRGB се виждат коректно от всеки зрител, ползващ масов монитор и некоректно от всеки такъв, ползващ монитор с широко цветово пространство без съответния софтуер или браузър, който да го управлява. Без значени в какво работите, колко пъти преминавате от едно в друго. Ако крайният резултат е sRGB, то всичко по-горе описва проблема.

"The disadvantage of a wide-gamut monitor (besides the higher cost) becomes immediately visible whenever you’re not working in Photoshop. Without color management— which, again, requires software that uses it— images take on comic-book or even psychedelic hues. Blue sky turns aquamarine, and flesh tones turn orange. Web surfing becomes something like watching an old color TV with the “tint” slightly off and the “color” knob turned up too high (if you live in North America or Japan and are old enough to remember that). Some wide-gamut monitors address this problem with a button or menu setting that restricts the gamut to sRGB. But that can cause problems with monitor calibration, especially if you forget to restore the wide gamut before a Photoshop session.

Browser Color Management

A better solution is a color-managed Web browser that can display images correctly. Fortunately, the current versions of all the major browsers support some kind of color management. Unfortunately, only one of them has a dependable complete implementation of color management that’s actually usable for wide-gamut monitors.

A fully color-managed browser needs to do two things. First, it needs to recognize images “tagged” with a profile that specifies the color space, and use that profile in conjunction with the monitor’s profile to display the colors correctly. The second thing is much more important, since practically none of the billions of images on the Web include profiles. The browser needs to assume that any image without a profile is sRGB, and then use the monitor’s profile to display the sRGB colors correctly. This is almost always the correct assumption, since nearly all images on the Web are sRGB.

The Mozilla Foundation’s Firefox is currently the only Windows browser that does both of those things correctly and reliably. Versions 9 and 10 of Microsoft’s Windows Internet Explorer, and Opera version 12.10 and later, correctly display “tagged” images with profiles. But images without profiles— that is, nearly every image on the Web— display without any color management correction.

Google’s Chrome can provide full color management. But only if you start it with a special poorly-documented command line option, from an icon that you create. And then only if the current version that Google has surreptitiously pushed to your computer hasn’t broken this feature. (That’s why only Firefox has complete and reliable color management.)

Of course, none of that really matters if you’ve got a normal monitor with a standard sRGB gamut. But if you’ve got a wide-gamut monitor and you’re surfing the Web with a browser that lacks color management, you might find yourself wondering whether someone spiked your coffee with LSD. "

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 11:17

да ти цитирам цитирането:
The Mozilla Foundation’s Firefox is currently the only Windows browser that does both of those things correctly and reliably

ако му е било нужно да слага плъгини за браузера явно има проблем или с профили или с наслагването на няколко профила (ако ползва допълнителни програми за цветови манагемент)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   11-02-16 11:21

Не знам какъв проблем има. В първи пост след авторовото питане съм отговорил. Асахи се опита да ви каже да не разтягате локуми. Настройката на браузъра е въпрос на малко четене по въпроса. Аз описах проблема и отговорих на питането. Вие намесихте ProPhoto, наситено зелено и други щуротии.
Айде и с практически пример. В ляво Mozzila Firefox с цветово управление. Вдясно Faststone без такова. Един и същи файл - sRGB цветово пространство, гледан на монитор, покриващ 100 % aRGB, калибриран и т.н.


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1455182256_Untitled.jpg


Ако не е цветово управляван браузърът - това вляво ще е идентично с това вдясно. Проблемът ще е само при мен. Всички масови потребители с масови дисплеи ще виждат само резултата вляво. Ей това е цялата философия на нещата. Другото са празни приказки и излишно усложняване.



Публикацията е редактирана (11-02-16 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 11:48

iliyanb , предложето решение от теб ще му покаже едни и същи "цветове", но в реалност никой друг няма да ги види по този начин, по които той ги вижда на неговия монитор.


иначе отговорих на colorphoto, който поиска да му се разясни "на български".

виждам вече почна да говориш и от името на други.
нека Asahi да си каже какво е имал предвид.


Фирефокс прави нужните корекции на цветовите профили автоматично.(които са тагнати, а той пише че експортва с ICC така че не би трябвало да вижда никаква разлика)

http://www.gballard.net/firefox/


Ако си заредил "плъгин" с допълнителен профил за монитор, освен да объркаш цветовете друго няма да направиш. (примера ти не безсмисен в случая)

iliyanb, извинявай, че ще съм директен, но в случая пак коментираш по теми, които не са ти ясни.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Бонд   
Дата:   11-02-16 11:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   11-02-16 12:00

оставете браузърите за по-натам... вижте работния процес, моля!

нека започнем с нещо простичко...

как е настроен фотошоп за да работи с цветовете, т.е. какви са настройките в частта color settings?

какви са тези "шедьоври", които се работят в ProPhoto?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 12:34

> как е настроен фотошоп за да
> работи с цветовете, т.е. какви са
> настройките в частта color settings?

ProPhoto го хванах за пример да разгранича в случая работния процес, така че да се направи разлика от цветовия профил на снимката, цветовия профил в който се обработва, и цветовия профил на монитора (в който я виждаме), които може да са различни един от друг.

за фотошоп, виждаш ли някакви "настройки" за цвят освен "working space", и това дали да конвертира снимката към работния профил автоматично (и как) при отваряне на нов файл?
(на практика може да избереш само цветовия профил, в който ще обработваш снимката)



Публикацията е редактирана (11-02-16 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   11-02-16 12:47

[beer]



Публикацията е редактирана (11-02-16 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   11-02-16 12:56

Боже мой.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: asahi   
Дата:   11-02-16 13:39

За да избегна бъдещи недоразумения пояснявам, че в момента не си вадя хляба точно с тази материя. До скоро ми беше основно професионално занимание.

Не взимам отношение в тази тема, защото въпросът сме го обяснявали нееднократно, а и търсачката работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 14:03

gorby: Много добре знам за Людмил,питах защо не е пояснил как е правилно и ето той сега е писал съображенията си - обяснявал го е преди време.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 14:12

compur: Не се засягам,навремето като ходих по курсове деветдесетте години не съм и сънувал че фотографията ще се цифровизира и вече трябва да си запълвам дупките в евентуалните знания с актуално обучение.

Чак на курс за цветни профили не бих отишъл ,защото не ми е приоритет тази сфера - печатар и/или графичен дизайнер няма да ставам на стари години,нито sRGB-то ме ограничава за това което снимам,но е добре да попрочета някоя и друга книжка и статия по въпроса и да говоря с някой,който ги владее тези операции.

Затова попитах за линкове,но тук болшинството владее английски на много по-добро от моето ниво и затова търся на руски и български.



Публикацията е редактирана (11-02-16 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   11-02-16 15:00

> Не взимам отношение в тази тема,
> защото въпросът сме го обяснявали
> нееднократно, а и търсачката
> работи.

... в случая написаното е правилно, не знам какво да предположа, че е било писано, което би било различно от реалността, че да го търся с търсачката, че да разбера какво мислиш.

[beer]

roumen6, мисля, че едно време имаше повече контрол в фотошоп, и аз мислих в началото, че там са объркани настройките... но Адобе вече много е "опростило" нещата
[beer]



Публикацията е редактирана (11-02-16 15:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   11-02-16 15:57

на руски

български


Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: punkpixel   
Дата:   11-02-16 18:48

Проблема е че 90% от клиентите си гледат снимките на обикновени монитори, на Windows Photo Viewer и без плъгини в браузера
Ходи им обяснявай после за цветови пространства, профили и калибрация.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: colorphoto   
Дата:   11-02-16 20:51

roumen6:[smilie24] Благодаря много за отзивчивостта!

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   11-02-16 22:24

"iliyanb , предложето решение от теб ще му покаже едни и същи "цветове", но в реалност никой друг няма да ги види по този начин, по които той ги вижда на неговия монитор."

Не бе пич, всеки ще ги вижда така. Авторът има проблем да вижда цветовете така, както всеки масов потребител ги вижда, а ти имаш проблем да го разбереш. Браузърът му има нужда да е цветово управляем за да покаже на автора цветовете така, както масовият потребител без wide gamut монитор ги вижда. Не говорим за едни и същи цветове. Говорим за цветове и тонове, конвертирани в sRGB и гледани на масови монитори, покриващи този или част от този стандарт. Проблемът в неуправляемите цветово приложения или браузъри се забелязва САМО АКО СЕ ПОЛЗВА ВИСОК КЛАС МОНИТОР. Снимките са си такива. ВИСОКИЯТ КЛАС МОНИТОР С ШИРОКО ЦВЕТОВО ПРОСТРАНСТВО НЕ МОЖЕ ДА ГИ ПРЕДАДЕ АКУРАТНО В НЕУПРАВЛЯЕМА ЦВЕТОВО СРЕДА. Наистина ли е толкова трудно да се разбере от потребител във фотографски форум, парадиращ че е корифей по цветовете, профилите и т.н?



Публикацията е редактирана (11-02-16 22:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: Lycan   
Дата:   11-02-16 23:34

Баси драмите и локумите за нещо предъвкано толкова пъти [smilie18]

Да ви светна ли клентите къде първо гледат нещата ви? Ключовите мениджъри взимат решенията от дисплея на телефона, а за да стигне до тях нещото минава през едра цедка.. лелка на монитор за сто и шейсе лева

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: roumen6   
Дата:   12-02-16 13:17

авторът на темата има само 3 включвания... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: illuminations   
Дата:   12-02-16 14:14

"iliyanb:
> Браузърът
> му има нужда да е цветово
> управляем

[smilie18]

колко пъти ще си обясняваме, че Firefox конвертира цветовите профили без плъгини? :)

тази тема няма смисал повече да се коментира :)



Публикацията е редактирана (12-02-16 14:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-02-16 14:33

Айде и аз с моето PHD да се включа, че не може без мен [smilie5]

Така описан, проблемът ми изглежда че е в колибрирането. Сигурно се е омазал цветния профил направен от калибратора.

Сигурно не е приложен правилно към системата или е приложен частично към софтуера, с който се обработва снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: chill   
Дата:   12-02-16 16:49

gorbi написа:

> За сега си помисли, че Asahi с това си
> вади хляба.. [smile]

Цитираният от асахи текст като погрешен,
не е погрешен.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: compur   
Дата:   12-02-16 18:40

Автор: chill
Дата: 12-02-16 16:49

gorbi написа:

> За сега си помисли, че Asahi с това си
> вади хляба.. [smile]

Цитираният от асахи текст като погрешен,
не е погрешен.

цитирания от chill текст, че текста който asahi е казал, че е погрешен, не е грешен, е грешен...

четене му е майката и таткото! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: chill   
Дата:   12-02-16 18:50

compur написа:

> Автор: chill
> Дата: 12-02-16 16:49
>
> gorbi написа:
>
> > За сега си помисли, че Asahi с това
> си
> > вади хляба.. [smile]
>
> Цитираният от асахи текст като
> погрешен,
> не е погрешен.
>
> цитирания от chill текст, че текста
> който asahi е казал, че е погрешен, не
> е грешен, е грешен...
>
> четене му е майката и таткото! [smile]

Това е толкова нелепо и лишено от всякакъв смисъл, че дори не си заслужава анализ на тъпотията.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветово пространство,проблем.
Автор: iliyanb   
Дата:   12-02-16 19:42

"колко пъти ще си обясняваме, че Firefox конвертира цветовите профили без плъгини? :)

тази тема няма смисал повече да се коментира :)"

Кви плъгини и кво конвертиране от браузъра бе момко? Ти съвсем се ошашави. Плъгини[smilie18]
[smilie18] [smilie18]

Няма СмисАл верно [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-02-16 19:49)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »