Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:00

Може би темата ще се стори тъпа на някого… Но си мислех – с навлизането на формата 16:9 в електронните устройства – телефони, монитори, телевизори и прочие, дали този формат може да се наложи и при сензорите на фото камерите? Не ми е известно да има такива, но може и да съм пропуснал нещо... В смисъл, повечето снимки се гледат на монитори 16:9. Какво пречи този размер да се наложи и в печата?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: roumen6   
Дата:   19-01-16 11:02

може да си отпечаташ какъвто хормат искаш, стига да знаеш как.

мисля, че Олимпийците имат този формат отдавна...

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: rimohit   
Дата:   19-01-16 11:05

просто кропиш. Вярно се реже площ , но пък сензори с такъв формат ще имат много по малка площ при равни условия за покритие на обектива (кръгче) . Аз за това пак ще кажа , че искам сензорче , клонящо към кръг [smilie5] Да си кропя както искам [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:06

То е ясно, че може да се преоразмерява. Въпросът е какво би се променило във фотографията - за добро или за лошо, ако сензорите са 16:9, да кажем от композиционнна и техническа гледна точка. Или традицията е толкова силна, че това няма как да стане...

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:09

сензори с такъв формат ще имат много по малка площ при равни условия за покритие на обектива (кръгче)


Да. Това това е добро основание.


Но защо тогава монитори и телевизори вече масово се произвеждат в 16:9?

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: realnoncho   
Дата:   19-01-16 11:12

Защото двете очи са едно до друго, а не едно под друго [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:15

От друга страна, ако търсим максимално покритие на кадъра, би трябвало всички да снимаме в квадрат...

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: my.point.of.view   
Дата:   19-01-16 11:17

Заради киното.
Пропорциите са логично обосновани.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: ecobo   
Дата:   19-01-16 11:20

Безогледалка в масивно тяло с размер на сензора 35х35мм (за да се ползват наличните 35мм обективи) и истински 16-битов цвят би се приела прекрасно от пазара. С Никон-ски байонет, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:25

То в киното има десет формата поне, като този, който се използва най-често, е 1,85:1. Но има и 2 и нещо към 1. [smilie21]

А човешкото зрение е горе-долу 2:1.

Така че за киното е ок. А и там се снима с обективи, които покриват кръгче. :-))

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-16 11:28

Най-оптималните пропорции на матрицата са 1:1 и после си кропиш... при 16:9 става малко зор с обективите, а за печат с тези пропорции лично на мен ще ми е малко странно. Все пак аз не ползвам телевизор да гледам снимки (всъщност не гледам телевизия и нямам телевизор при мен, но това е друг въпрос). За стандартна пропорция 3:2 сякаш наистина най-добре изглежда при разпечатките в общия случай. Дори наскоро като търсих каква безогледалка да си взема, единственото нещо, което ме отказа от Олитата с м4/3 беше именно пропорцията, а не размера на сензора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:33

То е ясно, че при 1:1 може да си го отрежеш по избор.

Въпросът ми по-скоро е за оптималното възприемане от човека на даден кадър.

Ако следваме този принцип, би трябвало снимките, а и екраните и мониторите, да са 16:8, а не 16:9 или 16:10.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: camelasign   
Дата:   19-01-16 11:34

...форматът 2:3 не е паднал от небето. това е златното сечение и се е появило далеч преди киното и фотографията:)

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-16 11:39

Ами... Доста години съм работил на монитори 4:3 - не са ми пречели - просто тогава нямаше друго. Когато излязоха 16:9 - на мен повече ми харесаха, понеже съм програмист и оптимизацията на работната площ е много по-добра. Същото е и с обработката на снимки. Реално погледнато при мен работната площ ми е разположена някъде около 3:2, а останалата част от хоризонталата ми е с инструментите (за графичната обработка). И все пак специално за мен монитор 16:10 е мааалко по-добре, понеже на моменти ми липсва вертикалата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: illuminations   
Дата:   19-01-16 11:42

ecobo написа:

> Безогледалка в масивно тяло с
> размер на сензора 35х35мм (за да се
> ползват наличните 35мм обективи) и
> истински 16-битов цвят би се приела
> прекрасно от пазара. С Никон-ски
> байонет, примерно.
:)
фул фрейм - 35мм ти е диагонала, не е 35мм х 35мм
[beer]

Slivenski - мисля, че повечето безогледални апарати в момента имат опцията за 16:9, която е доста удобна ако мислиш да снимаш видео и правиш "фреиминг" предварително.



Публикацията е редактирана (19-01-16 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 11:49

Може би най-добре е сензорът да е квадратен... Което сигурно би го оскъпило също.

Но интересно кое е водещото - как композираме кадъра в момента на снимане или как после той ще бъде гледан.


Също така, често ми се случва да снимам нещо, а после да го кропвам в квадрат. Което пък е обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: illuminations   
Дата:   19-01-16 11:53


http://www.imaging-resource.com/PRODS/DMCGH2/PanasonicImageCircle2-S.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: itilien   
Дата:   19-01-16 11:54

Да речем, че 16:9 не става за вертикални кадри. Освен това и за хоризонтални кадри ограничава доста, защото създава проблеми при композицията. 3:2 също не е особено оптимален формат, става за някои хоризонтални кадри, но за вертикални също е прекалено дълъг. 4:3, 5:4 и 6:7 поне за мен, а и не само за мен са доста по-добре от композиционна гледна точка, както във вертикален, така и в хоризонтален формат. Основния проблем при по-правоъгълните формати е това, че или имаш прекалено голямо разстояние между обектите, или прекалено много празно пространство, ако се групират обектите по-близо един до друг.

Позагледайте се в картините на майсторите - рядко се виждат силно издължени формати.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: Slivenski   
Дата:   19-01-16 12:00

Ами... То е ясно, че широкоекранните формати навлизат с киното - за да те поставят "вътре" в действието.

При изобразителното изкуство, и респективно фотографията, 3:2 и 4:3 може би са по-приемливи.

Но не е ли това по-скоро традиция, а не съобразяване с разни принципи на композиция. Защото освен златното сечение, има още много.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: pabadjiev   
Дата:   19-01-16 15:47

Ако впишете правоъгълник в кръга, който вижда човешкото око, то той е със съотношение почти 2:3 (наречено златно сечение), затова се възприема естествено по-лесно от зрителя. Това не означава, че други съотношения не трябва да се употребяват.


Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: b0bb0   
Дата:   19-01-16 20:01

Зрителен обхват на двете очи, не изглежда да е 16:9.


http://vision.arc.nasa.gov/personnel/al/papers/64vision/17_files/image026.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-01-16 21:02

Имаше някакво изследване на вниманието. Погледа не се закърфичва на едно място, а обхожда силовите точки. Обаче при широкия формат на киното условно се разделяше екрана на 2 припокриващи се екрана и действието се прехвърля условно от единия на другия. Така се задържа по-дълго концентрацията, съответно въздействието е по-силно.При фотографията на практика панорамните кадри ги гледате винаги на "порции" и съответно "виждате" повече. Та единствения начин да забелязвате тв реклами е да ви продадат модерен дълъг ТВ.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: e-mil   
Дата:   19-01-16 22:12

Автор: Slivenski
Дата: 19-01-16 12:00
"Ами... То е ясно, че широкоекранните формати навлизат с киното - за да те поставят "вътре" в действието."


Всъщност навлизат заради телевизията. Обърни внимание на старите филми! Почти всички са 4:3. Преди Втората световна война широкоекранните филми са изключителна рядкост - има няколко примера, макар това да са златните години на Холивуд. Едва към 50-те години киноиндустрията се стряска, че телевизията става твърде силна и започва по-често да снима широкоекранно. Един вид предлага повече в сравнение с телевизията, която десетилетия наред си остава 4:3.

Отговори на това съобщение
 Re: Формат на снимките
Автор: ikar111   
Дата:   19-01-16 22:38

Според мен всеки формат е актуален при определена композиция и не мисля, че определен формат може да се наложи над друг в технически смисъл. Аз в повечето случаи предпочитам 16:9. Намирам го подходящ за пейзажите си, придават ми някак широта на гледката :), но всичко е много относително като цяло от обект, композиция, жанр и т.н. Понякога сменям форматите на кроп и никой не ми изнася на усещането за завършеност на кадъра, та по скоро ми се иска да изникнат още формати :))) При печат обаче може да стане голям сакатлък на кадрирането. Трудно ми е да мисля за формата за печат точно докато кадрирам и снимам. Това е като да си сложа рамка на въображението и усещането-гадно, но е факт, че за печат трябва! Относно зрителния обхват на двете очи, то добър кадър мога да разглеждам достатъчно дълго за да му огледам красотите без да се ограничавам в полето. Очите се въртят все пак :)))


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »