Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Omnia   
Дата:   16-01-16 02:03

Предстои ми покупка на компютър. Винаги като съм гледал "големите" имена в бранша обработват на ябълката. Чудя се оправдани ли са средствата и дали "работи по-бързо" от колкото настолен компютър с подобни параметри. За 4300 лв. може да се сглоби страхотна машина + някакъв монитор Dell ultra sharp. Преди почти година бях ограбен, разпродадох каквото ми остана + лаптопа на който обработвах. Почвам от А-Б и няма да допускам стари грешки, като да обработвам на лаптоп :)) Ако е от значение, почти на 100% ще се снима с nikon d810.. където файловете не са за подценяване!

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: goldstar   
Дата:   16-01-16 02:26

Интересна тема! Ще я следя.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: bpavlov   
Дата:   16-01-16 04:48



Сам си си дал отговора във въпроса - Мак или компютър

За работа - компютър, за избиване на комплекси - Мак

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   16-01-16 08:47

може да видиш и монитори NEC. Важни са и навиците, не че неможе да ги промениш... но обикновено ще трябва време за това

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Dalt   
Дата:   16-01-16 08:52

Ще си взема пуканки...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   16-01-16 09:56

Дълги години ползвах Уиндолс и Андроид, като сис-ми за компютъра ми и телефона...
Преди година и половина реших да се прехвърля изцяло на Мак...
Първо си взех един Мак бук про... Преди месец го продадох и си взех Имак 27 5к. ретина с хибридна памет... Сложих му допълнително и 32Gb рам от най новите...
Мнението ми е че Мака в никакъв случай не е по-добър от Уиндолса за обикновения потребител... Но има много неща които кефят и за сега твърдо оставам при IOS!
Помни, че всичко е въпрос на избор, все пак някои карат и френски коли... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: demiman   
Дата:   16-01-16 10:14

монитори NEC [smilie24] Разбира се, че настолно [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: NNT   
Дата:   16-01-16 11:13

Macintosh, ако ще работиш с епълски приложения, заради по-добрата оптимизация, като например Final Cut Pro.
Уиндоус за всичко останало :)
Имал съм макбук про, аймак и макмини - нищо не може да бие грозноватия уиндоус по удобства и гладкост на работа. Оценката е комплексна: клавиатура, мишка, мощност, цена, про-монитор, про-видеоконтролер и т.н.
Никой не обича уиндоус, но е страхотен като контейнер.
Плюс това, от 2011 в iMac-овете слагат лаптопски видео-карти, които са орязани версии, заради по-тънкия корпус, което е пълна простотия, предвид на цената, която ти искат.

Монитор - Dell U3014, 30bit, 100% Adobe RGB! - страхотия. Няма опрашване, няма блийд, нито грее като калорифер, защото е с LED подсветка. 30", хибриден формат 16:10. Не се изхвърляй с NEC или EIZO - много са скъпи и само за фотография са overkill.
Видео-карта: geforce, ако искаш мощност и 8bit+dithering; quadro, ако искаш 10bit color. Ако ще ти е компютър за всичко + Lightroom/Photoshop - GeForce, ако е стриктно само за фотография/гр.дизайн - Quadro.


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Джъмбо   
Дата:   16-01-16 11:41

за работа мак
за геймърчета комплексари РС
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-16 13:17

Еми виж колко струва хубав 5К монитор на ДЕЛ и си реши сам. Мака в случая май е безплатен бонус към дисплея......


Иначе има и по-евтини Делове като онзи 30" дето ти предлагат и са хубави. Аз съм с 24" вариант с подобни цветове и екстри. Хубав е за моите любителски цели, дори сигурно е по-хубав от това дето ми трябва и мога да оценя. 27" e може би най-добре от евтините - 2560 пиксела по хоризонтала е все пак и пиксела не е ужасно едър като на 24" или 30"

ПП Пумата както виждаш още дори не знае каква е операционната система на Мака, но видно му върши работа....



Публикацията е редактирана (16-01-16 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   16-01-16 14:59


Профитата бачкат на каквото има, другите си чешат езиците по форумите...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: KiIIeR   
Дата:   16-01-16 16:31

моя мак не бих го сменил за нито един ПК... имам и двете системи.. определено мака е по-добрата система.. а и излиза в крайна сметка по евтиния вариант..



Публикацията е редактирана (16-01-16 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Twingo   
Дата:   16-01-16 16:34

Apple ще съществуват, докато има идиоти, които да купуват надценените им продукти :)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: DigitriX   
Дата:   16-01-16 16:59

Сядам до Dalt с пуканките... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: IshootPeople   
Дата:   16-01-16 17:06

Реално HTML го е казал
"Еми виж колко струва хубав 5К монитор на ДЕЛ и си реши сам. Мака в случая май е безплатен бонус към дисплея......"
ОТ три години съм МАК потребител и мнението ми че нещата не са по бързи а са по гладки .На година купувам за приятели по 2-3 лаптопа с уин и ми късат нервите .Вероятността при МАК да ти се случи нещо бърващо е много по малка .Другото което е не забравяй няколко неща .
ФРЕЕ софтуер обновяван всяка година
нямаш нужда от антивирусни програми .
Колкото и да им е трудно на хейтърите Ябълката винаги е диктувала тенденциите.Преди години когато излезе ай дон Стив Блъмър мисля ,че се казваше лудия шеф на майкрософт каза ,че хората са луди да купуват телефон без клавиатура .Отделно всички злобееха как ай фона бил с с вградена памет и не му се сменяла батерията а последните Самсунзи са така .Ама както и да е да не разводняваме .

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   16-01-16 18:51

За ползващи ябълки-те поздрав за теб! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Daniel_P   
Дата:   16-01-16 19:23

Compur :D [smilie5] [smilie5] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Jebediah   
Дата:   16-01-16 19:54

Вземи това което е най-удобно за теб и на което ще се "кефиш" да работиш.
Apple се взима основно заради MacOS и iOS-а, и тяхната оптимизация и стабилност спрямо хардуера, за която MS феновете могат само да си мечтаят, но това за обикновения потребител който мисли, че интернета му е браузър иконката не мисля, че има някакво значение...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   16-01-16 20:42


Като вземете да редите лакърдии...

Мога да работя и с мак и пц еднакво добре със софтуера.

Домашната ми работна машина не е изключвана от поне 2 години. Рестартирам веднъж месечно. С вин7.

И маковете забиват.

Така че, на който са му леви ръцете - където и да седне ще се посере..

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: gbdesign   
Дата:   16-01-16 22:02

Аз си подменям компютъра на 1-2 години. Монитора на доста по-дълги интервали от време. Компютрите "All in one" се подменят изцяло. Също така МАС-овете при повреда излизат мнооого солени. А се повреждат и то не-малко. Гаранцията им за частни лица е 2 години, а за фирми само 1. Ъпгрейдите при МАС са доста проблематични и обикновено частите, които са съвместими са на двойни цени. И на последно място... Няма инсталиране на ViewNX 2 под El Capitan.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: nyamago   
Дата:   16-01-16 22:29

Темата не е за Мак срещу Уиндоуз, но отново се обърна на 'Левски срещу ЦСКА' или 'Путин срещу Лошите' [smilie2]

Авторът пита за съвсем конкретен избор между специфични решения, а не за марки срещу екосистеми, нито за това вие на какво се радвате в къщи [smilie6]

Въпросът не е добре формулиран, между другото, защото освен споменаването на D810 (не особено важно за случая), нищо не се казва ЗА КАКВО е нужен компютърът или КАК се планира да се ползва:

1. За печелене на пари ли ще се ползва, или за 'кеф цена няма' ?

2. Фото-обработките ли ще са главното му предназначение? Ако има друго - какво е то? (Изключително важен въпрос - вж по-долу)

3. Единствен компютър ли ще бъде на потребителя, или ще се запазят/придобият и други компютри?

4. Какво значение има преносимостта? Има ли някакъв процент (поне 5%) от времето, когато е желателно да се ползва на друго място освен фиксираното работно място?

5. Какъв е приоритетът на линейния размер на екрана? (В инчове или милиметри, не в пиксели). Т.е. как е потребителят със зрението, сам ли ще го ползва, или ще споделя/показва и на други хора от същия екран?

6. Планира ли се ползване с 2 екрана (разделен екран)? За кои приложеня и каква част от времето?..
= = = = = = =

Не е изчерпателен списък, но от такива (примерно) въпроси ще се стигне до желани СПЕЦИФИКАЦИИ без още да намесваме марки и системи. От голямо значение ще са отговорите на (2), защото само фотообработки са изискване, но не хвърлят веднага спецификациите във върха на възможностите. Ако ще се играят игри, продуцира видео, или работят някои научни/инженерни приложения - това би довело до по-високи изисквания, отолкото са достатъчни за фотография. Ако пък другото ще е писане на документи, счетоводство или Фейсбук - фоографията ще е летвата и умерено напреднал компютър по-лесно ще я удовлетвори. (Има и едно приложение, наречено "Аз имам най-бързия и най-мощния компютър" - нищо не правя с него, ама моя е по- от твоя! Приемам и това за напълно легитимно изискване, ако е налице).

Има известно значение и техническата грамотност и нагласа на ползувателя. Цял свят знае, че всеки българин е компютърен гений, но все пак някои са по- 'в час' от други...
= = = = = =

Та - ако може да научим малко повече за целите и предназначението и да се спрем на разумни технически параметри. И едва тогава да погледнем коя марка или система ги удовлетворява - и на каква цена.

Иначе всички (дори съфорумници, които уважавам за компетентност) мелим ПРАЗНИ приказки. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Jebediah   
Дата:   16-01-16 22:29

Никак не мога да се съглася с това с "поврежданията". В текущата фирма в която работя има около 50-на човека които работят на смесица между iMac и МаcBook (Pro и Air), като най-старият ни е iMac (Мid-2010), до днешна дата няма нито един дефектирал или проблемен.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   17-01-16 11:00

и аз съм на същото мнение. моя макбук е на 7 години. беше залят преди 4 години с кола голяма чаша от колега (цялата чаша отгоре през клавиатурата), два пъти съм го разглобявал да го чистя, клавиатурата бе прана под течаща водя. До ден днешен не е спирал нито за миг - без засечка, почти ежедневно е ползван с малки спирания. Батерията е на 730 цикъла и състоянието и варира около 60-65% от макс капацитета. Оригиналния хард все още е на макс здраве! ССД-то което сложих преди 3 години е на averige  :D
Все още за фотообработка го бива добре, за домашни цели. За видеото пускам и излизам на работа :D. imovie на айфон 6s ми го бие 30:1 като бързина на процесване на едно и също 5 min видео с минимална разлика в битрейта...

Имам питане за 5к ретината - имате ли представа качеството на монитора дали отговаря на висок клас друг монитор? rgb и тн. защото епъл не пишат спецификациите на мониторите си.

Преди години при приятел гледах един брутален дел, показа ми една птица на фон от цветя с цвят червено-лилав. После видях на домашния "добър" дел същата снимка и я познах само по птицата на нея...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   17-01-16 11:21

Ники, има тестове и сравнения в разни сайтове, другото е да се види производителя на конкретния панел... има разлика в предствянето на един и същ модел, но там идва от ъпгрейда на модела, и т.н.
Това дето си гледал не идва ли от калибровката по-скоро [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   17-01-16 11:56

Шоти, за теб кое е по важно? Какво пишат тестовете или какво виждат очите ти...
Аз съм изгледал бая монитори и до сега не съм видял по-добра и наситена картинка от ретината... За това всъщност направих и тази покупка...
Допълнително калибрирах монитора със спайдер 4 про, но оригиналните настройки са доволно добри!

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   17-01-16 12:00

Охлюв, много ниско ме атакуваш... В тая позиция заслужаваш само коляно...
Виж там прочети някое друго ръководство и осмисли деня си...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   17-01-16 14:46

и разговора върви съвсем логично към въпроса за разделителната способност на монитора.

знае ли някой каква е разделителната способност на неговия монитор?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   17-01-16 15:47

Марти, прав си, тая неговата снимка я има онлайн, като я видя в някой магазин на 5к ретината ще разбера :)
Но все пак е добре да се знае че тия монитори са във високия клас, иначе по-добрата алтернатива си остава мощен макбук про + външен монитор. Просто от едно време съм останал с впечатление че маковските екрани отстъпват на другите като цяло. Говоря преди 5 години, сега може да са се променили нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   17-01-16 16:35

Прав си за макбук про-то и външният монитор... Но аз бая години така го играх и на края ми писна...
Това което най много харесвам при Imac-a е че е завършена сис-ма. А освен всичко е и предмет на изкуството... Всеки път, като се прибера в нас и го видя усмивката ми е на лицето...
Няма просто такъв дизайн... Дори ми говори..[smilie5]
Има само един кабел за тока, всичко останало е безжично... Мина вече повече от месец и нито мишката, нито клавиатурата съм зареждал...
С Iphona-a ми споделя цялата информация... Някой ми звъни по мобилни той намалява звука на музиката на компа а като свърша да говоря го усилва...
Някой ще каже, че това са глупости но на мен ми харесват...
Това е моята философия на живот ! Мен не ме интересуват толкова много спецификации и други подробности а усещането и крайният резултат, който постигам...
Всичко трябва да ми служи добре, да работи за мен а не аз за него...
Иначе отиди и виж снимката в някой Istyle и сам ще се убедиш...
Аз точно така направих с няколко мои снимки и Делл-а който боготворях вече отдавна е в кашона... Разликата е точно, като между трабант-че и Ауди А8 [cool]
Та нали разбираш колко ме интересуват тестове и др. али бали...
На времето Сони къде отидеше там печелеше всички награди за телевизорите си...
А аз всеки път, като правих сравнения виждах как картинката на Панасониците в пъти повече ми харесва...
Въпрос на вкус...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   17-01-16 16:53

Да и мен интеграцията много ми е ценна. Двоен клик на телефон в браузера и ти дава опция да ти набере номера през телефона и от тоя тип интеграции много ме радват вкл и фото библиотеката. За всичко в едно е именно причината да мисля за мак а не лаптоп понеже мястото е кът и тия кабели и простотии мноого ме дразнят от години. В бг предлагат ли рязширена 5 години гаранция, заслужава си за подобна инвестиция. Аз още годинки ще си търкалям прото но някой ден и мен може да ме огрее...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: chill   
Дата:   17-01-16 20:05

All-in-one desktop си е набутвация отсекъде.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   17-01-16 20:34

- Манго, баницата е много вкусна!
- Ти ял ли си?
- Аз не, ама бате е гледал!

@chill, хайде сега поясни защо "All-in-one desktop си е набутвация отсекъде"?
iMac винаги е била система предлагаща най-много за стойността си :)

По мои скромни наблюдения, който си събере назобен десктоп дава повече пари за същата или по-ниска производителност.
Не ъпгрейдва никога защото му "държи топло" от първоначалната покупка.
Когато времето наложи ъпгрейд това се оказва вече технически невъзможно или финансово безсмислено.

Да не говорим за онова нещо дето му казват UX.


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-16 21:38

За какво е тая цялата философия. Да види човека ревю на мака, да си направи сметката за дел, да сметне upgrade-а до 32гб, да сметне ссд, най-нов i7 и да си прецени. Нещата опират до пари и удобство и възможности. Човека най-добре си знае състоянието на банковите сметки.

Аз имам и виндозе и мак и Линукси. За фотографията мак или виндозе е все тая. Линукс е мъка. Дяловете имат адоби ргб и това е полезно за обработка ама не е задължително, мак про с какъвто съм е сргб обаче ретината кефи.

ПП пума добронамерено беше. Просто няма нужда с мака да ровиш технически бози. машината си работи и върши работа, факт. OS X май се казва операционната система.



Публикацията е редактирана (17-01-16 23:48)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: kvakioh   
Дата:   17-01-16 21:54

Ползвам и двете системи, не са последни модели, но съм доволен и от двете. Ползвам професионално за кадри РС (към 42-50Мпикс директни TIFF, но не са снимки) и там съм предоволен, защото всичко е оригинално и подкрепено хардуерно.
Като лична статистика- PC и лаптопи са ми забивали преди като бях с някакви "неизвестни" операционни системи и пиратски програми. Същото беше като ползвах и антивирусни. Сега на личните не ползвам нищо нелегално и съм ок. Така се получи, че можах да си наглася програмите. Сега ми се налагат само повечко операции с 2 програми, за да обработя 36Мпикс вкъщи.
ЗА Apple, имам лаптоп, предпоследен модел, но след като ми заби един път жестоко (не беше ползван 1 месец само, с една незатворена програма), че се наложи да се преинсталира всичко, тогава го оправих само и го прехвърлих на една жена да го ползва, знам че при нея няма да забие. С голям 27 инчов работих около 3 месеца на заместващ микроскоп, винаги трябваше да премятам към РС...
PC e малко по-гъвкаво откъм хардуер, Мак си е с малко по-стабилен софтуер и операционна система.
Kaто екран, монитор, изображение Мак-а може да не се налага нищо да се пипа, достатъчно добър е. За екран за PC е друго, понякога доста сложно.



Публикацията е редактирана (17-01-16 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: chill   
Дата:   17-01-16 22:33

Обущари, не по-горе от обущата.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Omnia   
Дата:   18-01-16 01:28

За печелене на пари, обработките ща са главното нещо което ще правя. Само за снимки, не се занимавам с видео. Единственият ще бъде на първо време, след това обмислям и лаптоп.. Ще си работя в нас.. нямам намерение да го пренасям никъде. Не се планира ползване на два екрана, споделяне евентуално с колегата, където ще снимаме заедно :))

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-16 01:47

> За печелене на пари, обработките ща са главното нещо
> което ще правя. Само за снимки, не се занимавам с видео. Единственият
> ще бъде на първо време, след това обмислям и лаптоп.. Ще си работя в
> нас.. нямам намерение да го пренасям никъде. Не се планира
> ползване на два екрана, споделяне евентуално с колегата, където ще
> снимаме заедно :))


Това е вече нещо - при това положение: iMac, без да се замисляш! (Каза човекът с Windows пред себе си; знам какво говоря). Не съм сигурен доколко е оправдан 27-инчовият вариант (освен за фукня), на мен лично 21.5 ми е предостатъчно за повечето приложения. Вместо големия екран бих ивестирал разликата във вътрешности (процесор, памет, диск) към по-високи от базовите спецификации (макар за описаните цели да не са нужни най-върховите).

Успех![smilie24]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   18-01-16 08:03

И какво включват думите: "За печелене на пари"?
Ако си с Макинтош ще печелиш ли повече пари? [smilie5]
Или с Уин парите ще са по-малко? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-16 12:52

съветвам Ви да изгледате някое филмче от типа на това интервю

https://www.youtube.com/watch?v=IccLF8lVq0A


Правенето на пари от фотография явно си има специфики.....

и да специално при фотографията Мака може да е инструмент за увеличаване на продажбите - Пумата много добре е описал защо.

Преди години гледах едно интервю със Зак Ариас и той каза че предпочита Лайтрум пред другите РОУ софтуери, защото логото на продукта може да се замени с логото на ателието. Докато поакзва снимки на компютъра клиента му вижда логото на ателието и си мисли, че фотографа е инвестирал във някакъв специализиран уникален софтуер. Демек увеличава си с малко шанса за продажба...

В крайна сметка фотографа продава естетика, красота. Когато отидеп като клиент в нечие ателие, ако то прилича на кочиня е малко трудно да повярваш, че фотографя ще те направи да приличаш на холивудска звезда.

ПП Малко като темата за г-н Кънев - иска се елементарно усещане за красиво и грозно....само че в случая ако фотографа има някакво ПЦ в разпаднала се китайска кутия с хиляди кабели и тонове прахоляк по тях, разумните клиенти сами ще избягат преди да видят труда на въпросния щракач.



Публикацията е редактирана (18-01-16 12:58)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: uri64   
Дата:   18-01-16 13:56

Ми значи ако си направиш една яка Уин машина за работа, със спецификации еквивалентни или по-добри от тези на настолен мак, ще можеш да спестиш толкова пари, че да можеш да си купиш един ултра тънък гъзарски мак ноутбук, който да ти е само за показване на снимки и портфолио пред клиенти. С един куршум - два заека [smilie5]
Иначе съм фен и на Мак и на РС.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   18-01-16 13:57

Ясно... "... и по дрехите изпращат" [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   18-01-16 14:42

За неграмотните снобари клиенти винаги може да залепиш една ябълка на видно място на монитора, клавиатурата, кутията и те никога, ама никога няма да се усетят, че не е мак.

Който не вярва - да пробва.

Едно време им бяха дали на фенбойчетата самсунг галакси някой си със залепена ябълка и те не можаха да познаят че пипат TouchWiz[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hrup   
Дата:   18-01-16 14:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Omnia   
Дата:   18-01-16 14:49

А бе хора 2016, какви лепенки, какво говорите.. Няма смисъл да продължаваме с темата, везната яко накланя към Мак-а... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   18-01-16 14:57

пък аз си мисля, че няма никакво значение "с каква лопата си вършиш работата".

виж, пред клиента може и некоя маркова дрешка, в кафенето на синтезиса... леко, пинизчийско... нали?

важни са снимките, а не с каква техника са снимани, обработвани и презентирани!

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Rand   
Дата:   18-01-16 15:22

Който има Мак му е чисто, спретнато и подредено. Останалите явно имат "някакво ПЦ в разпаднала се китайска кутия с хиляди кабели и тонове прахоляк по тях". [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   18-01-16 16:39

Компютърът, с който съм изкарал най-много паре даже нямаше кутия[smilie18] [smilie18]

Само като се замисля колко ненужни причини си намира човек, за да си купи нещо...

А е толкова лесно - отиваш в магазина, вадиш кинтите/картата/кредита и си тръгваш със стоката. Щом си решил - то си е твоя работа.



Публикацията е редактирана (18-01-16 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   18-01-16 16:51

Върпоса не е за марката, а за това че външния вид продава.

Воденето на клиент за официална част от срещата Ви в кафене е лоша идея, особено ако ще му искате пари.

Прочетете някоя книжка как се прави бизнес. Не знам.... после се пускат теми как българите не щели да плащат, били трикати и измекяри, ама замислете се как опаковате продукта си, дори да приемем че е качествен.....

[smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (18-01-16 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: realnoncho   
Дата:   18-01-16 17:10

Направи фотографски бизнес в България с голямо лъскаво собствено студио с място за среща с клиенти и Mac-ове. Започни да се издържаш от това, ама не само месец за месец, ами и да печелиш стабилно - тогава вече може да приемем съветите за книжките и бизнеса [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: tvk75   
Дата:   18-01-16 18:43

добре де,в крайна сметка какво се реши [smile]

мързи ме да чета всичко под заглавието

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: chill   
Дата:   18-01-16 18:45

В крайна сметка султанът избрал тази с най-големи ... очи. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   18-01-16 18:50

Автор: nyamago
Дата: 18-01-16 01:47
Не съм сигурен доколко е оправдан 27-инчовият вариант (освен за фукня),


Ти така… сериозно ли ???!?

Монитора в Imac-a е най важното в тази сис-ма ! Всичко останало можеш да си набавиш, добавиш, дори и операционната сис-ма да си смениш…
Между другото никога не съм могъл да разбера мисленето на хората…
Това да си миеш ръцете не преди а след, като си пикал… ?!?!?
Това да караш кола в България с десен волан… ?
Това да си купуваш скъпа техника от чужбина свързана със сумата и рискове и липса на гаранция за едни 200лв…
И не на последно място, това да имаш фотографска техника за хиляди левове и да гледаш кадрите си на лаптоп…
Това за мен е все едно да си купиш спортна кола и да и правиш кръгчета в задния двор…
Не българина не е беден! Съзнанието ни е опорочено и от там идват бедите ни !
Много харесвам английската поговорка , че човек не е толкова богат да си купува евтини неща…
Тънкото минаване винаги излиза по скъпо…
А тарикатлъка никога не е печеливш за дълъг период от време!

hotsnail [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: nyamago   
Дата:   18-01-16 19:40

^ Сигурно имаш предвид някой друг, някой от онези, които 'за половин цена си сглобяват страхотни системки'... Аз никъде и никога НЕ СЪМ базирал мнение на цена. Предпочитам 21.5 пред 27 по здравни причини, а не икономически (и не казах разликата в цената да се спести - Ганю мислене, а да се похарчи. Пак за Appple неща, но различни от екран).

Случва ми се да работя понякога на 27-инчов iMac и за плитко бюро, гледащо в стена (та не мога да го пратя по-далече) ми идва твърде голям. Губи се концентрация и уморява очи и мозък (не че го имам..)

Чел съм и за оптималните от физиологична гледна точка зрителни полета и ъгли на човешкото око и оттам - за идеалните екрани при различни разстояния. 27" е добре да се гледат от поне 80см, оптимално 120. Който има такова работно място, може да му се радва, повечето хора гледат по-отблизо. Възхищението от страхотния монитор може да ни струва след време зрението и по-лоши неща в главата.

Други технически параметри на монитора (контраст, възпроизводимо цветно пространство/гамут, разрядност на LUT таблиците, вградена хардуерна калибрация и пр.) заслужават и по-голяма инвестиция от линейния размер и никога не бих се скъпил за по-високо качество (но размерът сам за себе си НЕ Е качество, само количество).



Публикацията е редактирана (18-01-16 19:42)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   18-01-16 20:42

Не мога да не де съглася с hotsnail.
А истинският Нончо като си направи бизнес, ще разбере, че не се мисли месец за месец, а ден за ден, за да те издържа съответният бизнес, но той работи на бюро и няма как да знае тези неща. Животът е хубав в света на илюзиите. Мащабно мислене с години напред не съществува в частния бизнес. Изпълняването и преизпълняването на плана за петилетката бяха приоритет на един строй, който доказано не работи. С трици маймуни не се ловят. Ако си добър така или иначе ще стигнеш до показност за престиж. Да се хвалиш, че си добър, а обстановката ти е измекярска, е признак на въшкарство[smile]



Публикацията е редактирана (18-01-16 20:46)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   18-01-16 20:50

Владо, малко странни аргументи... Изсмукани от пръстите само да се каже нещо...
Ти говориш за някаква офис среда... А това е последното място на което бих работил с Имак-а... Въпреки, че има много фирми, които го правят...
За мен няма по голям кеф от големия екран.. Когато си купувам апарати с много мега пиксели, очаквам да се наслаждавам на тях...
За това и не разбирам хората, които си купуват разни неща но ползват една малка част от възможностите им...
Все едно да печаташ постоянно кадри 15/10 от Никон Д810 примерно... Не че не може но какъв е смисълът от голямата матрица тогава?
Относно фотографията едно е да отворя даден кадър на 1920 по дългата в цял размер на ФШ а друго да скролвам непрекъснато за да видя какво съм направил...!
Като не си на 100% пък не виждаш ясно колко остро е изображението и тн. и тн... Въобще за нашата мания наречена фотография кефа от един добър и голям монитор е незаменимо..
Даже бих препоръчал на хората преди да си сменят техниката да си купят ако нямат първо читав монитор... Белким са се отказали от нов апарат... [smilie3] [beer]

пп. За дистанцията си прав но аз в домашни условия мога да гледам монитора от каквото разстояние си поискам...
В случаят най често е от 75см.



Публикацията е редактирана (18-01-16 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-01-16 20:58

Мониторът е част от системата наред с камерата и обективите. Трябва да е на ниво, иначе се обезсмисля даването на хиляди левове за апарати и обективи.Според мен минимумът като размер за нормална работа трябва да е поне 23-24".

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   18-01-16 21:07

Абсолютиш...[smilie24] Минимум 24-ка

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Shama   
Дата:   18-01-16 21:58

Преди година бях пред същата дилема и избрах PC с 24ка профи монитор
и противно на изразените мнения по-горе за година и малко при средна натовареност 6-7 часа дневно фотообработка досега не е забивал.
Работил съм 2-3 год на мак pro и пак без ядове.
Честно казано не ми се струват особено смислени подмятанията, че ябълката била правилния бизнес избор, че щял да ти
води клиенти, респект и т.н. В моята сфера поне до сега не ми се случвало, някой да ме е питал на какъв компютър съм обработвал кадрите.

Ако говорим за системи със сходни цени дали ще е МАК или PC е въпрос на предпочитание според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   18-01-16 22:03

От всички писания излиза, че само пумата е виждал тва, за дето се говори [smilie18]

Допреди 3 месеца ай-каймаците стигаха 95-98 sRGB и 75-80 AdobeRGB...
От октомври вече са с wide gamut панели, единия LG със сигурност, и с тяхното Apple DCI-P3 цветно пространство. Въпросът с sRGB е 100% решен [smilie5] , с AdobeRGB е малко по-особен [smilie18] , нещо такова

http://static.astramael.com/2d-argb-applep3.jpg



Не знам колко струва това, но явно най-после честито и на мац-потребителите свестни дисплеи [cool] ... и на пумата де [smilie21]
Дали 21,5 4к, или 27 5к, въпрос на вкус [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   18-01-16 22:26

Просто си погледнете снимките на 5К ретината



Публикацията е редактирана (19-01-16 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   18-01-16 22:42

интересно, ако клиента няма същия дисплей, дали ще ги види по същия начин? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   18-01-16 23:14


На кой му пука?

Нали ги е гледал вече на ултра мега яката машина клиентоловка в офиса ти?? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: uri64   
Дата:   19-01-16 00:08

Че какво лошо има в това на човек да му е приятно от това, че работи с хубава техника? Ако приемем, че клиента получава еднакво добро качество, и предоставящия продукта може да избира това с което би работил с по-голямо удоволствие, макар и на по-висока цена, бих казал, че инвестицията си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   19-01-16 11:06

абсолютли![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   19-01-16 13:02



Някак си не ходи на сбутан офис безкабелни компютри за по 10к лева [smilie8]

Требе и офиса да се лъсне - все пак клиентите и него ще оценяват... И някакви по-маркови парцалки да навлече човек с часовниче... Ако може и знойна секретарка да донесе кафенца по някое време...

Приятно е някак си [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: xsakex   
Дата:   19-01-16 14:11

Hackintosh! Все по-стабилни и надеждни откъм ъпдейти стават решенията за инсталация на OSX на съвместим хардуер.

Необходимо е просто да е подберат компонентите.

http://www.tonymacx86.com - тук дори могат да се подберат и готови конфигурации, които с минимално усилие ще заработят не по-зле от всеки оригинален мак.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   19-01-16 18:16


Да, ама ще имат скапана кутия, кабели и т.н... Няма да впечатляват клиентьитьи[smilie5]

Мани ги! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 12:18

Пред няколко години минах на Мак - това е истината. Вярно е, че съм си вършил работата и на PC, но на Мак работиш с истинско удоволствие. Целият дизайн на хардуер и интерфейс на софтуера са подчинени на това да те предразполагат към творчество. Да не говоря за обслужването на клиентите - 2 седмици след изтичане на гаранцията на първия ми Мак ми го замениха с чисто нов, при това от следващото поколение, защото дефектира дъното и се оказа, че е супер странен проблем за тях и си го взеха директно в САЩ да го излседват. В началото се колебаех, дали 27" няма да са ми множко, но след няколко часа вече ти малее, така че не го мисли, а и големият размер, ти дава огромно удобство с разширената работна площ. И да, клиентите наистина се впечатляват като видят снимките си на тази машина, маркетингът никак не е за подценяване.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   20-01-16 12:35

на който му малее монитора, да си купи втори и... готово

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 14:52

UP3216Q

Обаче от Дел наскоро са пуснали 32" 4К дисплей за фотообработка на по-смислена цена от 27" 5К и сега се размечтах........[smilie18] [smilie18] 2600 лефчета.....

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   20-01-16 15:16

Държавата затова пусна железни 2 лева [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: chill   
Дата:   20-01-16 15:39

Тези 4К/5К монитори действително ли работят на физическата си разделителна способност или като мацбук 15" ретина - наполовина и са неизползваеми на пълна резолюция ?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 16:20

Идеята на 4k и 5k мониторите е при същия размер на обектите, да възпроизвеждат 4-5 пъти повече детайли в картината. Ако работят в пълната си резолюция, няма как да виждаш обектите с нормален размер. Именно затова се използва скейлингът.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 16:45

chill написа:
> Тези 4К/5К монитори действително ли
> работят на физическата си
> разделителна способност или като
> мацбук 15" ретина - наполовина и са
> неизползваеми на пълна резолюция ?

При Маковете ретина резолюцията от 2880 пиксела по хоризонтал се използва от приложенията дето знаят как да я използват т.е. повечето съвременни приложения. По-старичките неща бацат на 1440 пиксела.....в Лайтрум и фотошоп снимките например си се показват с 2880 пиксела и са много по-детайлни, същевремено за разлика от windows иконките и надписите винаги излизат с нормален за потребителя размер т.е. нещата работят за разлика от други ОС.

Ако случйно имаш стари приложения те виждат екрана като 1440 пиксела, но ОС пак използва 2880 пиксела да изписва буквите и те ти изглеждат като в списание т.е. добре загладени и без пикселизация.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 17:29

А как си шарпите изображенията на ретината?



Публикацията е редактирана (20-01-16 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 17:36

....а как си ги шарпиш без ретина???? На кьопав не ретина монитор изображението винаги е пикселизирано въобще не ми е ясно какво гледаш - очебийно нещо различно от снимката.

ПП Понеже имам и не ретина дисплей на него снимките винаги ми изглеждат меки, дори когато има хало от прешарпване.....просто не става за фото обработка. Тука 27" 5К екран мисля, че ще дава подобна картинкан на 15" ретина екран...



Публикацията е редактирана (20-01-16 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 17:45

[smilie18]

ми то на 6к няма да има нужда и да шарпиш... нАпъни се още малко [smilie18]

Нещо си се омазал резолюционно... шарпа се прави за каквото ще се ползва, а не изобщо... и ретината грам не е задължителна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 18:16

виктори нормлано е, когато не си виждал нещо, да не го разбираш.....

на ретината снимките изглеждат доста по-хубаво. Това имам в предвид. Няма я пикселизацията, която на обикновен ХД монитор е неизбежна.....

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 18:32

Охлюве, ти си типичен пример че и да видиш, пак няма да разбереш [smilie18]

Изглеждало... и защо "изглежда" бе охлюф...

"Тука 27" 5К екран мисля, че ще дава подобна картинкан на 15" ретина екран..." я помисли пак [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 18:58

Имам таблет с висока резолюция (а-ла-ретина) и снимките ми никога не са достатъчно нашарпени на екрана му. А ако пък снимката е за печат си изглеждат направо блърнати...

Въпросът ми е съвсем познавателен - на ретина как разбирате кога изображението е добре изострено за последващ печат?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 19:01

виктори това е тролене пич [smilie23] [smilie23]

няма какво да споря с неграмотен човек....като научиш да смяташ си сметни сам пиксели миксели и си прецени дали пък случайно, да не зема да се окажа прав а?

[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 19:11

имитев не знам какъв ти е екрана на таблета.

На ретината има 200% зум който показва същото като стандартен дисплей за windows т.е. така си виждам какво ще излезе в барузерите.

На 100% пък ми прилича доста като печат на принтера ми....

аз не съм експерт по обработка и горе долу толкова с ами познанията. Шарпя си по време на обработката на няколко пъти и то с различни техники ако много ме кефи някоя снимка и гледам да избягвам видимо хало около ръбовете. Отделно мога да си пусна малко грейн в снимката преди крайния експорт от лайтрум. Така изглежда по остричка на края.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 20:19

Екранът е fullhd 7" с размери приблизително 9x13 cm (Nexus 7 II)

Не ти знам принтера, но изображението от изходните устройства е доста по-мазно (блърнато, размито) от това на конвенционалния LCD монитор.

Т.е. на екрана ми изглежда прешарпено на 100%.

Та затова питах на ретината как е...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 21:29

Full HD на 7" екран по никакъв начин не може да мине за екран тип "retina", резолюцията му никак не е висока.

Иначе - на ретина дисплей няма как да ти бъде по-замазано изображението, ако е с достатъчно висока резолюция. Митев, на таблета ти снимките ти излизат мазни, вероятно защото ОС-а на устройството ти ги разпъва, за да запълнят екрана. Никога не съм имал проблем да слагам точен шарпънинг на ретина дисплей, няма логика дисплей, показващ ти повече детайл, да ти изобразява по-омазани снимки.



Публикацията е редактирана (20-01-16 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   20-01-16 21:42

да сте чували за разделителна способност нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 21:56

Няма лошо да притежавате такива устройства, ама не пишете глупости поне [smilie23] ... кат бавния потребител... айде, на него му е простено [smilie18]

Фул ХД на 7 инча е над 320 пиксела на инч в конкретния случай, а коравите 5 и 4к са с под 220 [smilie18] , по-старите са 220-226... та коя резолюция казвате не е висока [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 22:13

Виктори сега сметни колко пиксела на инч е 15“ ретина с 2880 пиксела по хоризонтала, докато обмисляш как да ми се извиниш, без да изглеждаш много тъп

ПП кажи и горе долу колко точки е по обикновен печат и след това вземи лопата да си хвърляш пепел по празната тиква



Публикацията е редактирана (20-01-16 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:20


Убеждавам се, че чукча доста често не е читатель...

Специално тоя нексус е 7" 1200 x 1920 pixels (~323 ppi pixel density)

А това как софтуера ми запълва екрана просто ме разби [smilie5]

Снимчиците си ги гледам на 100% (1 пиксел от изображението отговаря на 1 пиксел от екрана) и си ми се виждат мазнички на дисплея на таблета.

Ще взема да се заинатя да прескоча да ги разгледам новите ретини тия дни...

Сещам се навремето (преди около 10 г) в Епъл център как ми обясняваха как CinemaDisplay 23" бил върха на сладоледа ултрамегаяк супер гъзарски скъпарски монитор мнооого по-добър от някакви еизота, некове, сонита... Даже нямал копчета защото не му трябвали. Само +- за яркостта, даже без да ти извежда цифрички OSD...

ОК - извадих компютъра от колата, тестова фаг проба(дето е Euroscale coated/SWOP coated еталон със съответните мастила) и съответстващият ѝ файл.

Извадиха калибратора, настройваха монитора, въртяха, сукаха и казаха това е. Готово!

Отварям си файла в шопа, слагам фаг пробата покрай монитора - ами то нищо общо няма... На монитора сивото зеленее, черното червенее и т.н.

Казаха ми, че това с пробата е ташак и ме пратиха да се спасявам.

После се оказа, че тези монитори били с TN матрица и още куп други подробности... (не си бях подготвил домашното)

Като резултат купихме 3 бр EIZO CG19 и ги чакахме 1 месец да ги доставят...


Та оттогава се отнасям с известна доза скептицизъм при споменаването на Apple и професионално в едно изречение. И понеже става дума за доста пари предпочитам да пия от извора и да видя с очите си...

PS: Маковете бяха профи, когато бяха с PowerPC процесори[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 22:21

[smilie18] ... ще припадна охлюве... аз казвам 220пиксела на инч и 87 на сантиметър... я кажи ти колко е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:28

От сайта на апъл:


MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2012) and later displays have a 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors.

MacBook Pro (Retina, Mid 2012) and MacBook Pro (Retina, 15-inch, Early 2013) and later displays have a 2880-by-1800 native resolution at 220 pixels per inch with support for millions of colors.

iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014) and later displays have a 5120-by-2880 native resolution at 218 pixels per inch with support for millions of colors.

iMac (Retina 4K, 21.5-inch, Late 2015) displays have a 4096-by-2304 native resolution at 219 pixels per inch with support for millions of colors.

MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015) displays have a 2304-by-1440 resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors.

Не мое да си фенбой и да не знаеш наизуст, колко е плътността на дисплеите, баси! [smilie21]



Публикацията е редактирана (20-01-16 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 22:37

тия от епъл трябва моментално се извинят на претопления без да изглеждат много тъпи... и а си метнат нещо на тиквите празни... сами да си изберат какво [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   20-01-16 22:39

Без да оплювам ретина дисплеите /не ползвам и едва ли скоро ще ползвам/, за мен е неоспорим факт, че изображения обработени на такъв екран, често са прешарпени. Обяснявам си го с резолюцията, която никак, ама никак не е необходима, а даже пречи, за обработка на фотографски изображения от средностатистическо разстояние на монитор със средностатистически размери.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:42


Отговорът е, че няма нужда от толкова висока плътност за дисплей, дето ще го гледаш от поне 30 см (за лаптоп), да не кажа че при 27" ще са поне 50 см.

Там изобщо не може да различиш пикселите от това разстояние и при 220, за какво им е да правят 300.

Докато таблети и телефони се гледат от много по-близо.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:47

Илияне, прешарпени са, защото изглеждат мазни/блърнати на високата резолюция и си ги шарпиш, за да изглеждат добре на екран.

После като извадиш снимката/отпечаташ файла се оказва, че манджата е пресолена...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   20-01-16 22:52

Да, аз знам това. Дано технопроизводителите и техните ревностни последователи не ни накарат да спрем да си харесваме света, който виждаме ежедневно с двете си несъвършени очи.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 23:16

Така, първо наистина Full Hd на 7" екран си е висока резолюция. Грешката е моя, извинявам се. Но, не разбирам за какво блърване на снимките говори Митев, при положение, че никога не съм имал проблем с прешарпване на моя дисплей. Пак казвам - не може да виждаш повече детайли, и в същото време да ти се струва, че изображенията не са достатъчно детайлни, ако са в нейтив резолюция. Основното предимство на 4K и 5K дисплеите е да дадат максимално близка представа за това как ще изглеждат изображенията след печат, тъй като пикселната гъстота е максимално близка до dpi при печат.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   21-01-16 01:05

Pmania [smilie24]
Основното предимство на 4K и 5K дисплеите е да дадат максимално близка представа за това как ще изглеждат изображенията след печат, тъй като пикселната гъстота е максимално близка до dpi при печат.


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 10:53

Така, така, но едно е да нахраниш едно мониторче с точки, друго е да нахраниш 60Х90 хартия например. Едното ще го гледаш и работиш ат сантиметри. Другото ще го опънеш някъде и се предполага, че няма да му се навираш докато го гледаш. Та за мен предимство има, само ако дисплеят ще е извънредно голям. Убеден съм, че човешкото око при определен размер дисплей и определено разстояние, въобще не се инетерсува от високота резолюция от един момент нататък, та ако ще и 600 пиксела на инч да предложат производителите. Не разбирам предимството на това да гледаме файлове с огромна резолюция на какъв да е по размер дисплей в пълен размер, при положение, че единственото приложение на тази огромна резолюция е да запълни голямо пано или билболд, тоест краен продукт, който ще се гледа от метри.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   21-01-16 10:57

и пак всичко опира до математиката! (както казваше моята учителка по въпросния предмет) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: valen_tin   
Дата:   21-01-16 15:03

всъщност предимствата на ретина екраните изобщо не са във фотографията. Виж за програмиране и работа с ексел са много яки.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   21-01-16 15:13

100 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pmania   
Дата:   21-01-16 15:24

От мението на по-горните излиза, че 4K И 5K дисплеите всъщност са безсмислени, а за ползване от фотографи и дума не може да става. Брех, как не съм знаел, да си пазя старото мониторче, че с тия мойте омазани снимки, направо не е истина, ха ха ха ;)))

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   21-01-16 16:07

Всъшност големи глупости се изписаха.....повечето профи фотографи и фотообработващи в света цъкат ретина дисплеи, но понеже някой не ги е виждал и реши, че хем излизат меки хем прешарпени снимки ЗАРАДИ ДИСПЛЕЯ!!!. Не защото обработващия няма идея какво прави......

еле 4К и 5К там пък колко е лошо нямам думи и имало огромна разлика в резолюцията на 5К 27" монитор и 15" ретина.....браво браво. (виктори как го пуснаха от 3-ти клас не е ясно)

Ето това обяснява защо дискусиите във фото форум са предимно тотално безсмислени и то няма как да е инак при наличие на хора като виктори, нончо и т.н. дето пишат глупости без да мислят поне малко и с основна идея да се заядат с някой.....



Публикацията е редактирана (21-01-16 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: nyamago   
Дата:   21-01-16 16:43

Photo-forum.net at its best! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: realnoncho   
Дата:   21-01-16 17:28

Айде точно ти да не ми говориш кой пише глупости, hotsnail. Че като се опре до конкретни приказки се оказва, че много набързо си ги съчинил общите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: swqaz   
Дата:   21-01-16 17:57

Автор: hotsnail

"Всъшност големи глупости се изписаха.....повечето профи фотографи и фотообработващи в света цъкат ретина дисплеи"

Това няма как да е вярно. Гледам чак от 2015-та маковете се доближават до уайд гамут покритие на цветовете и съвсем не са толкова близо като уайд гамут професионалните дисплеи. Зависи за какви профита говориш де :) Но не мога да си представя фотографите от нешънъл джиографик да са станали професионалисти едва миналата година и всички са зарязали нековете и ейзотата, за да станат най-накрая професионалисти с мак. Но при всички положения аймак е впечатляваща машина, и ако автора на темата не е такъв професионалист, на който му трябва абсолютна точност на цветовете е по-добре да избере мака, поради причините изброени от pumabg. Мое мнение. За не толкова свръх професионални цели ретината ще даде не по лоша, а дори чета по горе, по-добра картинка от повечето настолни дисплеи. Красив е. Няма кабели. Много добре се интегрира с други ейпъл девайси и работи. Аз съм за мака. Един хубав уайд гамут монитор с всички екстри струва колкото мака и не си заслужава ако не работиш за сериозна фирма изискваща това.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   21-01-16 18:48


А кефа от якия монитор къде го забрави?
В крайна сметка, не само фенбойовете имат право на кеф...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   21-01-16 18:51

Всъщност точно National geographic фотографите са едни от хората, запалили ме по фотографията и още като бях малък все се чудих защо всичките са на Мак. Дали ще ползват iMac, или Mac Pro/ Macbook Pro, вързани към външен дисплей, но Макът е go-to изборът на 99% от профитата. Wide gamut е нещо, което не е фатално за голяма част от фотографите, особено ако са вложили елементарното усилие да си вземат калибратор. Все пак iMac е all-in-one, което по подразбиране означава, че няма как да няма някакъв компромис. На цената на 4К дисплей, получаваш 5K дисплей с мощна машина към него.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 18:54

Охлюв, добре че изкараха 4К и 5К дисплеи, та профи фотографите най-после да си обработят дигиталните изображение събирани с години. Досега чакаха машинки, отговарящи на шедьоврите, и не смееха да ги захванат [smilie18].
Честно казано след последните ти излияния в един друг форум характеризиращ определени камери, като произведени специално за световната гей общност, ми е трудно да взема на сериозно каквото и да е, публикувано от теб, където и да е...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: swqaz   
Дата:   21-01-16 19:17

Pmania, аз само предположих, че ползват професионални дисплеи. Изобщо не съм знаел, че системата на НГ е толкова разпасана и всеки си обработва на каквото му падне и после стискат зъби как ще изглеждат кадрите в списанието. Не знаех, че толкова години фотографите на НГ обработват кадрите си на едва покриващи sRGB дисплеи, защото доскоро това се предлагаше от ейпъл. Предполагам в редакцията на списанието също всичко се обработва на аймак, макбук про и айпад, може и айфон. Абе изобщо девайси, на които с калибратор можеш единствено да им намериш бялата точка :))) Сериозо ме замисли защо тези шарлатани от нек и еизо се пънат с тези скъпи и грозни монитори и още по-скъп калибриращ софтуер за тях [cool]



Публикацията е редактирана (21-01-16 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   21-01-16 19:31

За редакцията на списанието не съм споменавал нищо. Споменах, че ползват външни дисплеи, но задължително вързани към Мак, а iMac и Macbook pro сам можеш да видиш на почти всички интервюта и инструкционни клипове със световните имена във фотографията. Не извъртай думите ми, не отричам ползването на профи дисплеи, но и стоя зад думите си, че далеч не са нужни на всеки фотограф.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: swqaz   
Дата:   21-01-16 19:37

Pmania, и аз това казах в първия си пост и дадох личното си мнение, че за автора е по-добре да вземе мак. А ако фотограф обработва на ейпълска машина ползвайки външен дисплей на друга марка как да мисля, че този фотограф ползва ейпъл когато лично аз смятам, че при обработка на фотография най-важното е монитора. :) Не се ядосвай, за мака съм :)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 19:37

Айдеее, не са нужни вече профи дисплеи...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   21-01-16 19:47

Iliyanb, това ли разбра, от написаното???

swqaz, не съм ядосан, става въпрос за машини все пак ;)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 19:56

Е какво да разбера? Разбирам, че робувате на тъпотии, които са толкова далеч от фотографията, колкото и земята от слънцето. Перфекционистите теоритици са заляли форума като цунами. Сигурно е кеф да се гледа незнам си какво си на между 15 и 27 инча дисплей с възхваляваната резолюция от 4к, 5к или незнам колко си К. Практически гледането обаче вероятно изкривява представите ви за действителната резолюция на околния свят и рискувате съвсем да не сте доволни от някой принт, ако някога пожелаете да гледате нещо и на хартия. И 100к резолюция да измислят, няма да ви променят анатомичните особености на очите, които са най-важни за възприятието на нещо - картина, рисунка, каквото и да било. При резолюцията на очите голяма роля играе най-вече разстоянието. Съжалявам, но взе да ми омръзва да ме облъчват. Аз съм фен на всички технологии, но крайни мнения какво става и какво не става, започват да ме депресират.



Публикацията е редактирана (21-01-16 19:58)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   21-01-16 20:04

хора, 'ейпъл' звучи като 'никьон' или 'сьони' :)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: asahi   
Дата:   21-01-16 20:20

Без МАК списание не става!
Обиколил съм минимум 100 български рекламни агенции с достатъчно пари, за да си купуват скъпите печатащи машини на една определена фирма. Макове имаше само на едно място.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-16 20:32

Иляне, честно не мога да разбера включването ти в тая тема... Нищо съществено не каза до момента но видимо нещо се нервиш...
Никой нищо не се опитва да ти пробутва! Всеки си има глава на раменете и си преценява ! Пък и всеки има различни възможности, нали така? Автора на темата зададе някакви въпроси и всеки гледа да каже квото знае...!
Аз като ходя по художествени галерии рядко виждам картини с размер 15/10... И кво сега да спра да гледам на 90% от кадрите на артъджиите ли тук? [smilie5]
Едно е да си обработва човек пощенски картички друго е да може да показва неща и за печат... А никога не знаеш кога ще сътвориш mastepiece-a на живота си, нали така... [smilie5]
Освен размера добрият монитор пресъздава и много по качествена картинка... Такава която се доближава максимално до реалният свят който ни заобикаля...
Така че освен размер има и качество!
Съгласен съм, че има жанрове в които тези неща не са толкова ключови но това е само до момента в който не поискаш да ги представиш на широката публика а не само да се гледат от Колчо и Болчо в някой замиращ фотографски сайт...
Тогава много добре човек разбира как изглежда тенденциозна текстурка на 3000 по дългата! И започва да уважава все повече и повече такива хора, като Демиман или Доктора, които от години се морът да покажат освен художествени стойности и качествено изображение!
Та без да ми се сърдиш аз нещата ги виждам по съвсем различен начин! Но на никой не втълпявам каквото и да е! Единствената ми препоръка е ако някой наистина се занимава по сериозно с фотография да си купи някакъв читав що годе монитор! А ако пък не вижда смисъл да не пуска после теми, "какъв апарат да си купя" щото отговора ще е вземи си най евтиният и без това разлики няма да видиш!


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: asahi   
Дата:   21-01-16 20:49

Пумата, качественото изображение е преди всичко въпрос на професионализъм. Качествени изображения имаше и преди 10 години на едни по-посредствени според днешните представи монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   21-01-16 20:52

Няколко страници назад казах, че може би само ти виждаш това, за което се пита в темата... така че отговора ти е абсолютно меродавен, валиден и каквото и да е, на което питащия да обърне внимание[shtrak] .

Проблема е, че се включиха и елементи от пейзажа, дето не знаят как се смята резолюция на дисплей или телевизор, но са квалитетни по всичко в темата [smilie18] .

Не бих се съгласил единствено, че е необходим точно този или такъв дисплей за постигането на висококачествена фотография... но това е друга тема, за друго място или питане [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 21:05

.



Публикацията е редактирана (21-01-16 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-16 22:50

Виктори, не е вярно, че само моето мнение е меродавно...
По малко всички сме прави в едно или друго...
Подкрепям Илян и Асахи за това, че добрата фотография не се влия от техниката а от уменията ! Спокойно мога да покажа в този форум хора, които продължават да ме вдъхновяват и да се радвам на работите им... Въпреки, че са показани, като миниатюри...
Ако трябва да избирам, между нещо идейно и емоционално поднесено макар и не с толкова добро качество и перфектният пейзаж, винаги бих избрал първото...
Без да се обижда някой на жанрове! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: stoikovv666   
Дата:   22-01-16 01:14

Аз бих избрал IMAC 5K RETINA. До колкото виждам възможностите, събрани в толкова стилно, красиво изпипан пакет, са напълно достатъчни дори и за най високите изисквания от към фотография.

Само ме притеснява цената и капацитета на SSD. Не че въпроса не може да се реши с преносим HDD.
И цената като пакет IMAC 5K RETINA е доста съблазнителна vs PC.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: localhost   
Дата:   22-01-16 02:27

iMac-a с 256/512 SSD ще е напълно достатъчен според мен. А ако нямаш място виж 21' 4к моделите.

И сложи повечко RAM [smilie5]

А всички приказки кое колко ги остави за разбирачите. Те са чели, препрочели, знаят кое колко само дето не са пипали.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   22-01-16 08:13

авторът никъде не е опоменал с какви програми ще го ползва...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   22-01-16 09:04

Puma, и аз подкрепям част от мнинието ти. Но въпросът с пощенските картички, не е свързан с това, на какво устройство се обработва, а по-скоро с платформата, на която се визуализира изображението. Ако платформата, в случая ФФ, ни ограничава в размера и резолюцията, не бихме могли да направим нищо по въпроса. Та в тази връзка аз например имам 16мр файлове подготвени за печат, които тук могат да бъдат представени само и единствено като пощенски картички.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   22-01-16 17:28

Да не забравяме и комфорта на тишината!
Напълно безшумна десктоп машинка. Без водни помпи и азотни охлаждания

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: chill   
Дата:   22-01-16 19:32

тишина - 1500лв
по-тиха тишина - 2300лв

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   22-01-16 21:11

iliyanb написа:

> .....въпросът с пощенските
> картички, не е свързан с това, на
> какво устройство се обработва, а
> по-скоро с платформата, на която се
> визуализира изображението. Ако
> платформата, в случая ФФ, ни
> ограничава в размера и
> резолюцията, не бихме могли да
> направим нищо по въпроса. Та в тази
> връзка аз например имам 16мр
> файлове подготвени за печат, които
> тук могат да бъдат представени
> само и единствено като пощенски
> картички.

Във Фото-Форум можеш да поставиш хипервръзка към нормален сайт за фотография позволяващ по-голям размер и качество. Например Flickr, 500px и т.н....[beer]

ПП За мен като цяло качването в сайт доминиран от озлобени комплексари е сбъркана идея. Ама явно има хора, дето се радват.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   22-01-16 21:26

Можеш, но в темите. Теми за снимки принципно няма или са малко или в тях постват снимки редовно няколко човека - до 10 като брой. Несериозно е. Има албуми, разделени тематично. Там има ограничения, които както дочух, се работи да се подобрят. Всеки сайт е доминиран от озлобени комплексари като цяло, тоест играчи, които знаят как да я играят играта и това им е главната цел. Лошото е когато се дават за пример като висша форма на фотография. Тогава нещата освен да скрибуцат, издишат и сериозно. Всички хора по света имат его, а то често и здраво говори. А пък в цитираните от теб flickr и 500px комплексарите са по-по-най много. Ако не си го усетил...

В крайна сметка по темата: Продължаваш да твърдиш, че изображение може да се обработи качествено само на 4К или 5К дисплей, или може и на такива с по-ниска резолюция с несъществени затруднения?[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   22-01-16 21:37

никога не съм твърдял, че ти трябва 4К за обработка. Това дето писах е, че не приемам тезата, че 4К или ретина монитора пречи на обработката. Дори напротив мисля, че може да помогне.

А това дето "твърдях" е, че качеството на снимките и обработката зависи в много по-голяма степен от таланта и опита за зад апаратното включително и при подостряне на кадрите.



ПП Когато качваш снимка тук поне преди няколко години имаше възможност да добавиш хипер връзка към страница с голям размер. Аз основно качвам в Google, защото мога да споделям само с ограничен брой хора - примерно човека дето съм снимал или някой дето иска да види снимките ми. Иначе от фликр мога да споделям за форумчета ако някоя фотка и се кефя повечко. Във фликр не се стремя, да ми кликат снимките - е имам една дето я накликаха щото отиде в някакво Explore....



Публикацията е редактирана (22-01-16 21:40)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: nyamago   
Дата:   22-01-16 21:59





Публикацията е редактирана (22-01-16 22:00)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »