Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: obscureman   
Дата:   11-01-16 08:27

Здравейте,
много се зарибих по идеята да си правя интересни Timelapse клипове и имам идеи за много такива. Проблема ми е, че не искам да си тормозя затвора на DSLR-a с хиляди кадри за Timelapse. Ще ми се да се оборудвам евтино с някаква алтернатива, която да си е само за това предназначение. Теоретично HD се постига с ниска резолюция и ми трябва фотоустройство, което да поддържа такива режими. Ако си заслужава 4К запис, може и да помисля за 4К телевизор, ако качеството на изображение е наистина различно. Грехота е затвора на апарата ми да щрака толкова много за няколко секунди клипче. Имате ли идея за някаква евтина сапунерка или безогледалка, която да върши работа за такива цели? GoPro също е алтернатива, но не разбирам от него и не знам дали е моята машина за такава работа. Благодаря Ви предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: bborisov   
Дата:   11-01-16 09:15

Смартфон или безогледален фотоапара.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: hotsnail   
Дата:   11-01-16 09:29

Новите безогледални имат напълно електронен затвор. Фуджитата последните, олимпусите....

Ама не знам какво толкова те притеснява. Електронния затвор еле пък гопро-то си имат компромиси с качеството. Затворите се сменят. Някои от тия марки всъшност дори имат и сервиз....



Публикацията е редактирана (11-01-16 09:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: Kateri4oka   
Дата:   11-01-16 09:34

Екшън камера? Има механизми тип "яйце" за панорами... не е много впечатляващо и според мен е прекалено широко, но също е някакъв вариант... който може да се изпълни бюджетно

PS: можеш да видиш в тубата доста timelapse-ове с gopro и алтернативи.. зависи за какво става дума реално



Публикацията е редактирана (11-01-16 09:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: georgioiv   
Дата:   11-01-16 10:14

най-евтин вариант - iphone 4s - с последната версия на софтуера си има опция за таймлапс. За любителски цели е супер.


https://www.youtube.com/watch?v=BZtZSNXiddU

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: bborisov   
Дата:   11-01-16 10:24

Добрата страна на смартфон е, че не трябва да се тревожиш за батерии - една външна батерия и проблемът е решен, лошата страна е, че после трябва да работиш с jpeg. Андроид телефон с добра камера също върши работа. Има една приложение - Camera FV-5 - позволява пълен контрол на баланса на бялото, исо, фокус и т.н, има и интевалометър.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: georgioiv   
Дата:   11-01-16 10:26

Iphon-a дава направо обработено видео.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: bborisov   
Дата:   11-01-16 10:29

Не мисля, че е добра идея да се разчита на телефон за рендерване на видеото[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: georgioiv   
Дата:   11-01-16 10:42

какво му е на рендването на iphona-а [smilie11]

Ето пример с нейтив тайм лапс на iphone 5 в HD 1080


https://www.youtube.com/watch?v=CzxD__8ek1s



Това може да спести доста човеко-компютър часове. Ако автора на темата реши да продължи с 4К тайм-лапс например, може да отдели необходимото време и да купи необходимата техника.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: lamerko   
Дата:   11-01-16 10:47

Нищо не пести. Използвали са iMobile - 650mb пълнофункционална програма, която освен всичкото - ами и е по-неудобна за малкия екран на телефона. Да не си мислиш, че директно излиза нещо, като посоченото видео в линка? :)



Публикацията е редактирана (11-01-16 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: georgioiv   
Дата:   11-01-16 11:06

на мен ми ги прави в .mov файл, не знам конкретно какво са използвали, пише че е нейтив тайм-лапс, от телефона...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: marrio31   
Дата:   11-01-16 11:13

И за андроид има добра програмка-lapse it pro[cool] Иначе аз последно ползвах canon s2is,друго е да си обработиш снимките все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: lamerko   
Дата:   11-01-16 11:58

При таймлапса има един съществен проблем - различната осветеност на кадрите, при което те като се съберат в клип започват едни неприятни премигвания. Има целенасочени програми, които анализират кадрите и нанасят съответните корекции, но това не може да се случи в реално време. Проблемите да се снима таймлапс с ДСЛР са два - захранване и механичен затвор, който има определен живот. Екшън камерка от рода на ГоПро решава много "проблеми" - компактна, може да и се сложи допълнително захранване и има вградени функции за заснемане за таймлапс. А и картината е добра, ако зрителния ъгъл на обектива върши работа за конкретната ситуация. Безогледалките с електронен затвор също са добър избор, стига д аимат съответния контрол и начин да се захранят за продължително време. Колкото до качествата на електронните затвори - наистина дават странни "ефекти", но общо взето те се свеждат до проблеми с изкуствената светлина при ниски скорости (под 1/250), както и при много бързо движещи се обекти, като перката на вентилатор (най-баналния пример). Общо взето не би трябвало да има видими отклонения при повечето ситуации с таймлапс и електронен затвор. Телефона е частен случай на безогледалките с електронен затвор - там е същото, само дето трява да решиш дали картината от камерата ти харесва...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: obscureman   
Дата:   14-01-16 05:05

Благодаря за мненията до момента. Интересно ми е каква резолюция ми трябва за екстрактване на 4К видео от Lightroom и някой може ли да ми даде Template за това? Ползвам Lightroom 5.7 и не може за него да няма възможност да прави 4K видео.

Поздрави и благодаря на всички до момента!

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-01-16 12:05

https://www.youtube.com/watch?v=SjdR_ZAoazQ

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: obscureman   
Дата:   14-01-16 18:43

chrisnoch, благодаря ти за линка! Тези всички неща съм ги правил вече и имам готови филми, само че въпроса ми е откъде да намеря Template за екстрактиране на 4К :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: prozium   
Дата:   14-01-16 20:54

Все пак ДСЛР може да бъде вариант - един Канон с Magic Lantern мисля, че прави снимки на постоянно отворен затвор :) Но мисля че фреймрейтът не е особено висок 0.2фпс ако не се лъжа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-01-16 03:36

Не знам какво е "Template за екстрактиране на 4К". Вероятно имаш предвид "настройки за експорт на 4К видео".
Ето накои указания, които не са точно за Lightroom, но вероятно ще свършат работа: ТУК и ТУК .

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: nbg   
Дата:   15-01-16 09:05

Имам такава , струваше по-малко от 100 лева. В комбинация с външна батерия върши чудна работа


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-01-16 13:34

Съгласен, но тази камера не поддържа 4К, както се иска в заданието.
По принцип читаво 4К видео за малко пари в момента никой не предлага. Има разни китайчета, които се пъчат с това-онова, но хич не им вярвам. Не съм ги проучил обстойно, но ...

obscureman,
Според мен твоят познат трябва да се откаже на този етап от 4К. За чий чеп му е необходима толкова висока резолюция, щом сега едва започва и си търси камера за тест? Наясно ли е, че 4К видеото (по-правилно е UltraHD) иска доста читав компютър за обработка? Къде ще го разпространява? Повечето потребители на YouTube не гледат в UltraHD резолюция - тя изисква стабилна и бърза интернет връзка. Не е ли по-смислено да си купи що-годе читава FullHD камерка (тази от предишния пост е добра, има и други) и да се пробва на воля? Така или иначе този тип камери са с малки сензори и широкоъгълна оптика - т.е. приложението им в снимането на музикални клипове е ограничено, при това като поддържаща камера, а не основна. Нека твоят познат да експериментира, да натрупа малко опит, пък после да реши дали и как иска да продължи в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-16 16:25

не говорим ли са timelapse???

В лайтрум единствено се сещам, че можеш да кропнеш кадрите на необходимия размер за 4К и евентуално за намалиш размера до 4К или 2К.....но все си мисля, че фотошоп го прави това по-добре. Най-смислено е в лайтрум да си оправиш експозициите, белия баланс, корекциите на обектива и такива неща. След това експортираш снимките (може би с резолюция близка до 4К или 2К). След това ги заредиш във видео трак във фотошоп. Във фотошоп вече можеш да правиш много неща с поредицата снимки сложени във видео трак - филтри, преоразмеряване, кропене, LUT-ове за грейдване и каквото ти дойде на акъла в общи линии.

Нямам много опит ама в лайтрум видео редкатирането не е много силна функция. Фотошоп също не е видео редактор като Sony Vegas, но има доста функционалност за сглобване на видео от поредица единични снимки. Аз от Вегас не отбирам хич - купих си един по любителски вегас преди години, но фотошопа има достатъчно за мен и ми е познат като функционалност. Та това ползвам за видео и тайлапс - фотошоп.



Публикацията е редактирана (15-01-16 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: obscureman   
Дата:   15-01-16 16:41

Много се радвам, че темата се развива добре и мненията ви са обективни и аргументирани. Благодаря ви на всички!
Сега по същество... Всичко това е за мен е проучване просто (обожавам да пробвам нови похвати във фотографията), за да се учим всички на нещо ново. Споделям моята логика и ме поправете, ако греша:
За да направим един Timelapse, заснемаме множество отделни кадри и благодарение на необходимия софтуер ги "слепяме" във видео след необходимата обработка. За да направим такова видео във Full HD са ни необходими множество фотокадри, които да са с резолюция минимум на тази на Full HD (1920 x 1080), за да нямаме загуба на качество при компресия и слепването на кадри. По същата логика, за да слепим 4K видео е необходимо да имаме поредица от кадри с резолюция минимум тази на 4К (3840 × 2160) или около 8 мегапиксела. По тази логика всяко устройство, което може да снима читаво, в поредица и има сензор 8 или повече мегапиксели би могло да събере суровия ни материал за слепване. Аз съм решил да пробвам с 14 мегапикселова екшън камера. Идеята ми е да се сдобия с Template за Lightroom, който да може да слепва тези кадри и да ги екстрактва с 4K резолюция. Такъв има със сигурност, просто не мога да попадна на него или на човек, който е пробвал, за да го сподели. Той е просто един малък файл, който указва на Lightroom как да слепи кадрите, подобно на начина, по който се слепва видео 1920 x 1080 :)

ДСЛР безпроблемно се справя със задачата по заснемането, но има недостатък - определен живот на механиката т.е. в случая с Timelapse бюджетните решения са по-компактни, по-рентабилни, по-евтини, имат повече живот поради липсата на механика, стига да могат да снимат в поредица 8 или повече мегапиксели. Тъпото за мен при тях е, че за разлика от снимане с ДСЛР при екшън камерите не можеш да боравиш с бленда и фокусно разстояние, но пък за толкова пари - толкова :(

Не знам доколко логиката ми е вярна, затова поправете ме, ако греша. В подобна комуникация можем един от друг да научим много.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: marrio31   
Дата:   16-01-16 17:23

nbg,от къде си купил mobius за под 100лв,според мен се бъркаш[smile] да не са били 100$,иначе мобиуса прави прилични снимки,но мисля,че беше 3 мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: _koko_   
Дата:   16-01-16 19:11

Аз снимам таймлапс със Пентакс К-5. Има си вградена функция за заснемане на кадри през определено време. За обработка ползвам лайтрум и сонивегас. Един ДСЛР на старо мисля, че ще ти свърши добра работа.
Ето един мой таймлапс:
https://www.youtube.com/watch?v=5lGb2Q2yZ_8




Публикацията е редактирана (16-01-16 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: alext   
Дата:   16-01-16 20:28

_koko_

чуден клип браво

DSLR ще получиш най- качествен файл за работа, след това безогледалка и екшън камера. Пентакс и особено Никон с вградение интервалометри и благинки като exposure smoothing имат предимство пред останалите решения особено нощем. Безогледалките са им малко кофти батериите, но имаш по- голяма свобода с обективи евтини, за около 300лв може да се оборудваш. Hero 3+ и 4 по- скъпо ще ти излязат, а нощем не могат да се похвалят с много добро качество, смартфон за по- сериозна работа е смешно..



Публикацията е редактирана (16-01-16 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-16 22:42

алекс и кой точно ДСЛР дава по-добра картинка от безогледален??? Питам стана ми интересно.....

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: alext   
Дата:   16-01-16 23:13

Тоя който няма да му свършат батериите след 300снимк [smilie5]

фуджи ама там под 600кинта няма нищо и то втора ръка, за обектив марков още толкова
олимпусите са много симпатични в jpeg..ама до там
сони NEX5 е на нивото на d7000 горе долу в сензора него визирах под безогледалката за 300
от друга страна един d3200 с 24мпк.. имаше за 450

аз тва разбирам под евтино както иска автора. Ако имаш нещо по- добро предлагай а не си търси повод за заяждане

Щото Новите безогледални имат напълно електронен затвор. Фуджитата последните, олимпусите....
не са в категория евтини

все пак е хубаво автора да си каже бюджета за да не се сърдят господа като hotsnail и да да си конкретизираме предложенията



Публикацията е редактирана (16-01-16 23:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: _koko_   
Дата:   16-01-16 23:45

При този таймлапса който публикувах имам най много 700 кадъра от една позиция.Интервала между кадрите е 4 секунди. По стандарт батерията я дават минимум 1000 кадъра. При таймлапс батерията ми е издържала минимум 2000 кадъра. Аз имам 2 батерии, така, че дори и едната да падне, не е проблем да я смениш и да продължиш да снимаш с втората.



Публикацията е редактирана (16-01-16 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: nyamago   
Дата:   16-01-16 23:47

За HD има доста шаблони (templates) по форуми и сайтове, в- и извън Adobe. За 4к засега няма - безплатни. Монопол на 4к шаблоните изглежда един немец - Гюнтер Вегнер, който добре експлоатира комерсиално монопола си. Трябва да се каже, че решенията му изглеждат сериозно професионални (макар да не съм ги опитвал).

Ако наистина си търсил, би трябвало да си попадал тук . Има ограничено безплатно демо, за пълно и неограничено ползване се купува лиценз за ~ EUR 120.

Като гледам колко избор има за HD, очаквам скоро да се появят още 4k решения, неизбежно и някои безплатни (като не броим потенциални кракове на горното из торентите).

На слука!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: borisu   
Дата:   17-01-16 00:02

На почти всяка сапунерка Canon powershot може да се качи CHDK, който поддържа ттаймлапс. Аз ползвах навремето А610, който с едни батерии държеше по над 1500 кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: StraightEse   
Дата:   17-01-16 00:04

Аз за timelapse си взех fz1000.

https://www.flickr.com/photos/135259767@N04/23466403545/in/dateposted-public/




Публикацията е редактирана (17-01-16 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-01-16 03:09

Panasonic FZ1000 наистина е много добър инструмент за таймлапс. Освен това има и вградена опция да "сглоби" таймлапса в самия фотоапарат, като запазва, разбира се, и изходната серия снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: Nako   
Дата:   17-01-16 16:03

Brinno TLC200 Pro HDR Time Lapse Video Camera


Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-01-16 20:21

Да бе!
Това Brinno TLC200 Pro струва 205 паунда, сензорът е 1/3 инча с резолюция 1280x720. Айде нЕма нужда!

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: viara123   
Дата:   17-01-16 20:26

Срещу 155 лв. за два часа ше ти обясня нещата на живо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: hrup   
Дата:   18-01-16 09:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: m.djorov   
Дата:   18-01-16 09:53

Сега остава, някой играл WoW да подбие цената на 144.99.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: obscureman   
Дата:   18-01-16 17:24

Четох и гледах за Гюнтер Вегнер. Човека наистина прави впечатление с много пипнати клипове. Не знаех, че той монополизира 4к темплейтите, може и така да е. Аз намерих пакет с всички темплейти за 10 евро и изпратих запитване как да го заявя, но нямам отговор още. Няма конкретен бюджет за целта. До момента разполагам с екшън камера 14 мегапиксела за тази цел, за да не си тормозя затвора на Никона. Имам добро осветление и предметна палатка, за да пробвам някои неща в домашни условия, че навън сега е студ :)Спор няма, че безогледалките са добро решение, само че за по-дълъг проект (2-3 седмици снимане например) не стават, а екшън камерите пък са много скопени откъм други неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Дайте препоръки за евтина техника за Timelapse
Автор: valen_tin   
Дата:   19-01-16 08:39

най-лесното е iphone + hyperlapse програмката... даже може и от ръка да се снимат :)
ако по някаква причина се гони по-високо качество ... еми дслр или висок клас безогледален.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »