Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Балансиране на Glidecam
Автор: itilien   
Дата:   10-12-15 22:08

Изгледах сума клипчета в Ютуб по въпроса как се балансира Glidecam. Обаче нещо така и не успявам да постигна пълен баланс. В моя случай става дума за HD-1000. Ако дръжката стои от дясната страна на колоната и балансирам, когато прехвърля дръжката от лявата страна, та дори и отзад, системата се разбалансира малко или много.

Та се чудя - аз ли пропускам някоя тънкост, или практически е невъзможно да се постигне перфектен баланс?

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: GenaDP   
Дата:   11-12-15 00:04

Пропускаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: Lycan   
Дата:   11-12-15 10:47

Как дясно/ляво? Дръжката е винаги по посока на обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: itilien   
Дата:   11-12-15 11:23

дръжката няма как да е винаги по посока на обектива, защото нали целта е да го движиш това нещо. Като се извъртиш настрани - примерно вървиш напред, а снимаш встрани от теб (снимаш човек, вървящ успоредно на теб), тогава дръжката ще ти е в друго положение. А ляво дясно значи ляво и дясно спрямо колоната. Ако дръжката е вдясно от колоната и балансираш, когато я извъртиш така, че да дойде вляво от колоната (все едно хващаш с лява ръка), вече не е добре балансирано и се килва леко. Дори не е нужно да я прехвърляш чак в ляво - ако е в равнината на колоната също не е напълно балансирано.
Доколко разбирам, идеята на това съоръжение е да бъде балансирано при всякакви положения на дръжката. Така че ако направиш обиколка около камерата, нейното положение да си остане същото. Само дето това не се случва - тя се измества.
Мислих, че е от тежестта - в моя случай панасоник G6 с 9-18, балансиран с по 1 плочка в долния край. Но пробвах и с далеч по-тежък апарат, и макар да се държи малко по-стабилно, пак разичните положения на дръжката водят до разлики в баланса.



Публикацията е редактирана (11-12-15 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: GenaDP   
Дата:   11-12-15 16:47

Научи какво е динамичен баланс и как се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-12-15 05:27

Глупости! Очевидно не знаеш какво е динамичен баланс - иначе нямаше да напишеш такава безсмислица. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: itilien   
Дата:   12-12-15 19:00

Макар, че chrisnoch е прав и в случая не става дума за динамичен баланс, все пак Евгени беше полезен, защото като тръгнах по следите на динамичния баланс, срещнах един текст, в който се описваше, че перфектният баланс включва три части - статичен баланс, калибрация на гимбъла и динамичен баланс.

В моя случай проблемът явно е в калибрацията на гимбъла. За да е полезна темата и за други хора, ето тук как се прави калибрацията. Аз още не съм я пробвал, но явно ще се наложи.

https://www.youtube.com/watch?v=Q3XJ8eToaYo


https://www.youtube.com/watch?v=ef3eAcBh40M




Публикацията е редактирана (12-12-15 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: chrisnoch   
Дата:   12-12-15 20:02

Не успях да разбера точно коя част от цялата процедура някой нарича погрешно "динамичен баланс", но всъщност няма значение. Динамичен баланс тук няма и не може да има. Става въпрос за най-обикновено центриране по няколко оси. Срамота е, че "Глайдкам" не успяват да направят това фабрично, а оставят потребителите да се мъчат със сложни процедури на принципа "trial and error". Наистина срамота!

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: GenaDP   
Дата:   12-12-15 21:43

Очевидно срещате трудности с чичко гугъл...

https://www.youtube.com/watch?v=H9W8bOZLM9g

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: itilien   
Дата:   12-12-15 21:47

Да, интересно е, че не са настроили това при произвоството, пък не е евтин продукт. Аз обаче, след 40-50 минути занимавка успях да го настроя доста добре и поведението му няма нищо общо с преди.
А за динамичния баланс - като гледам, повечето материали за динамичен баланс се отнасят за стедикамовете, където дисплея и батериите са на различна височина от колоната. Но може би и при глайдкама да се налага да се прави нещо подобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: hose   
Дата:   12-12-15 23:38

не съм сигурен че е възможно да е "фабрично настроен" - все пак идеята е да се слагат много различни камери, и няма как да се избегне настройването за всяка една

до колкото разбирам тук става въпрос за минимално преместване на оста при лагера, като всички са взаимозависими - в първото видео той компенсира и горе

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: chrisnoch   
Дата:   13-12-15 04:33

Доколкото разбираш, ама всъщност не разбираш. Вертикалната колона трябва да е перфектно центрирана при лагера. Това БИ трябвало да е свършено при производителя, но явно "Глайдкам" предпочитат да измъчват нещастните си потребители. Веднъж направено, това центриране остава валидно за всяка конфигурация от камери, тежести, монитори, батерии и прочие аксесоари. Пак да повторя: това е еднократна процедура, която БИ трябвало да е извършена още при производството.
Динамичният баланс и проверката на баланса чрез въртене са две различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: hose   
Дата:   14-12-15 17:09

chrisnoch - нещо не ми се връзва…
днешната технология не предполага да е проблем центрирането - дори без да се налага специално центриране - толеранса днес е много малък, не е проблем да е в граници които дори няма да се усетят от хората…
но факта че са направени да могат да се променят, според мен означава именно това - че трябва да се адаптират към камерите

и пак обръщам внимание на това че той след като промени това при лагера, смени и горе - всичко е като скачени съдове

другото е просто толеранса на самите лагери да е голяма - плюс това че има и износване все пак

не знам, аз не виждам локига да го правят променливо иначе, не ми се връзва, но и нищо не твърдя със сигурност [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: hose   
Дата:   14-12-15 17:12

макар че си прав че ако е идеално центриран лагера, той трябва да е ОК за всички камери и да е достатъчно да се стабилизира само с горните опции…

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: itilien   
Дата:   14-12-15 17:32

"Толеранса днес" е същия като толеранса вчера :) Не знам защо мислиш, че в струговете и фрезите има някакъв космически напредък спрямо преди 20 години примерно :)
Всяка машина и поизводство си имат толеранс, така че няма как нещо да бъде произведено перфектно центрирано, все пак тук не става въпрос само за сложиш лагера в центъра на корпуса, а и да е центриран и спрямо другата ос на въртене, която е закачена по периферията на корпуса. А това е още по-трудно (разбирай скъпо) да се произведе с голяма точност при производството. Затова е оставена възможност за допълнително калибриране.

Отговори на това съобщение
 Re: Балансиране на Glidecam
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-12-15 18:04

"Стедикам" нямаше да могат да продават продуктите си толкова скъпо, ако технологията им не беше в пъти по-прецизна от тази на "Глайдкам".
Разбира се, в наше време високата цена не е гаранция за качество. Ниската цена, обаче, е почти стопроцентова гаранция за ниско качество.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »