Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ssd и обработка на снимки
Автор: vkk1   
Дата:   01-12-15 21:07

Намислил съм да сменя изцяло HDD-то ми с SSD.
Съответно на него ще инсталирам ос, фотошоп, лайтрум и другите програми, които използвам за обработка.
Въпросът ми е към хората ползващи ssd - има ли чувствително подобрение в производителността на тези програми спрямо хдд, предвид това, че май те качват изображението директно в паметта и се работи с големи файлове. Мисля силата на ссд-то е в множество заявки към малки файлове и затова при зареждане на ос и апликациите има сериозно ускорение, но дали при работа с изображения, конвертиране от raw в jpg ще има подобрение?
Изобщо има ли смисъл подмяната на хдд със ссд за целите на фотообработката?

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: BXMarkov   
Дата:   01-12-15 21:13

При всички случаи е много по-добре със SSD, още повече при компютри с по-слаб процесор и по-малко рам.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: realnoncho   
Дата:   01-12-15 21:19

Конвертирането от RAW и прилагане на разни филтри се използва за тестове на процесорна мощ и няма много общо с бързината на диска.
За операции свързани с писане и четене е нормално да усещаш пъргавина и няма много какво да го мислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: mdterziev   
Дата:   01-12-15 21:21

Чувствително по-бързо зареждат самите програми, ако останалите параметри на конфигурацията са по-слабички, определено има смисъл. Аз лично съм много доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: ZENON   
Дата:   01-12-15 22:04

Аз ползвам ССД за ОС и целия софтуер и ХДД за сторидж на всичко останало. ССД имат някакъв ресурс на запис за разлика от ХДД.
Иначе - да... Много пъргаво и без замисляне. Но кеш, това онова отива на ХДД.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: alext   
Дата:   01-12-15 22:07

Въпроси от мене- варианта SSD+ HDD какви са му предимствата недостатъците спрямо SSD само, има ли намаляване в бързината на действие? Какво става, ако raw е записан на hdd- то, а лайтрума примерно на ссд и обратно- ще има ли подобрение в бързината и производителността от двете вида дискове заедно?



Публикацията е редактирана (01-12-15 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: mdterziev   
Дата:   01-12-15 22:11

Ако си само със ССД и РОУ са ти записани на него е най-добрият вариант, тогава е най-бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: Shilo   
Дата:   01-12-15 22:36

Най-чувствителна разлика ще усетите, ако поне удвоите количеството на системната памет. Аз съм със SSD+HDD и системата литна, като сложих още 8ГБ РАМ.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: marvves   
Дата:   01-12-15 23:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: prozium   
Дата:   01-12-15 23:49

Изцяло на ССД няма много смисъл. ССД-то нека носи ОС-то, програмите и кеша, но е по-логично нещата да се съхраняват на ХДД. Определено файлове от ССД се зареждат по-лайтрум например, но разликата не е чак толкова фрапираща.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-15 00:54

Направо ще се родиш. Въобще не се замисляй - смелослагай някое по-читаво ссд като Самсунг или Интел. За втори диск си оставяш някой класиески с по-голям капацитет, че тия кадри си гълтат място.

marvves: ТАБЛЕТА ми, който е с 4 ГБ РАМ и ССД се държи 2-пъти по-добре от настолна машина с по-добри параметри и 8 ГБ РАМ, но без ССД - и при двете със стандартни настройки на шопеца :)

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: vkk1   
Дата:   02-12-15 07:00

ок, ще купувам ssd, убедихте ме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   02-12-15 07:52

Правилен избор. Това е най-добрата инвестция, да ти е честито!

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: didesignbg   
Дата:   02-12-15 09:14

Има ли смисъл да си вземеш SSD? - има
Ще ускори ли обработката на снимки в Лайтрум? - не
За Лайтрум ти трябва много рам и мощен процесор, ссд е последният компонент в компютъра ти който има отношение директно към обработката на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: Chipsy   
Дата:   02-12-15 11:08

Това последното не е вярно ако обработваш сурови файлове. Има сериозна разлика във визуализирането на файла и цялостната обработка ако фаийловете се намират на ССД или механичен диск.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   02-12-15 11:14

Обраработката на серия от кадри е по-бърза, ако половин час пудриш един файл и не въртиш между кадрите няма да се усети толкова

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: vkk1   
Дата:   02-12-15 11:33

аз имах идея дали при записването /финално конвертиране в jpg/ на множество файлове /при групова редакция/ ще има ускорение. Аз там имам най-сериозен проблем. Като дам 200 файла да се пишат и чакам половин час :)
Иначе е ясно, че при самата обработка не може да се очаква подобрение, освен ако не се направи scratch disk.
Аз в момента съм с диск, който е дори 5400, така че верно няма какво да му мисля много, по-зле няма как да е.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: didesignbg   
Дата:   02-12-15 11:34

С цифри ще го подкрепите ли?
Също какво точно му препоръчвате? Да държи каталога си на ссд, да държи кеша на ссд, да държи изображенията за преглед на ссд, да държи роу файловете на ссд, да експортва на ссд?
Има доста писано включително и тук с конкретни времена не пречи да потърсите.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   02-12-15 11:49

Нещата са много сложни за да има формула, но очаквам да има забележимо ускорение. Може би от сортана 10-20% може и нагоре. Зависи от много фактори

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: lamerko   
Дата:   02-12-15 12:05

Когато стаквам, ССД-то ми дава поне 1,000% душевно спокойствие. С множество слоеве и т.н. картинката е подобна, макар и не така екстремна.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: valen_tin   
Дата:   02-12-15 12:08

готино е с ССД, обаче съм правил опити с експорт на 1000 raw файла и ефекта от по-новия процесор като процент по-малко време за обработка на един такъв бач е с много по-голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: asahi   
Дата:   05-12-15 00:33

Забързват се дисковите операции, включително четене и писане по суап и скрач файла. Няма как да не се усети, освен ако не си с 32GB RAM.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: kvakioh   
Дата:   05-12-15 00:57

Естествено, че SSD е по-доброто. Всъщност, си трябват поне 2бр, дори едно нормално дискче, за да вървят нещата. Така като гледам как падат цените и една флашка 128Гб е вече 25-30 евро от реномирана марка, как човек да не мине на SSD.
Всичките лаптопи, домашен компютър и работни станции в службата са с малки SSD до 256-500Гб основно с качен софтуер само, останалото са бекъп SSD и нормлани. До 5 години всички лаптопи ще са със SSD.
След смяна на диска личния лаптоп (за 220 евро целия струваше) с нов SSD и държане само на софтуера и дневните файлове нещата ми се подобриха доста. И понеже се налагат по 200-300 дори по 1000 TiFF файлове да се обработват за контраст и яркост на картинката, още по-бързо стават сега. Някъде 240 файла TIFF по 17-23МБ всеки на нормален лаптоп диск с обороти 7200 се обработваха всичките за около час и 13мин, със SSD за около 37-44 в зависимост от изискванията.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: didesignbg   
Дата:   05-12-15 08:05

Ако пишеш в суап файлове очевидно е че проблема не е в диска а в малкото рам, много по-удачно е да се увеличи обема на рам. Линейният запис на ссд-тата (обикновено най-слабата им характеристика) е доста далеч от този на рамта.

Колкото до kvakioh
1 час и 13 минути = 73 минути, след ссд 37 минути [smilie10]
Доста бързичко ссд ще да си взел, квантово сигурно за да свали наполовина времето на обработка. Много ми е интересно при кои точно операции печелиш толкова много време? При импортирането ли, при генерирането на първичните изображения, или пък след това в девелъп модула, може пък и да е при експорта знае ли човек.
Нали си давате сметка че един 20МБ файл се записва за секунда и на най-калпавия лаптопски диск, като това въобще не е тясно място при експорта.

Отговори на това съобщение
 Re: ssd и обработка на снимки
Автор: vkk1   
Дата:   05-12-15 14:53

Днес успях да докопам Samsung 850 EVO 250gb от Германия, имаше промоция - 64 евро с безплатна доставка. Видях сутринта към 10 часа, в 11 вече бяха продадени всички бройки. Та ако някой друг търси, да се оглежда там, има невероятни цени понякога, но свършват много бързо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »