Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: гледайки тук
Автор: Dora93   
Дата:   21-11-15 16:33

EvaJor, тези примери, които показваш са на абсолютно професионално и много скъпо изкуство. Изобщо не е изкуство на масите. Било е възможно да бъде създадено само в резултат на сериозно финансиране от познавачи и ценители от най-висок ранг, които са впрегнали ресурса на цялата държава.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:15

Така е! По-голямата част от нехаресващите Пикасо не си падат и по Микеланджело. Както в музиката. Който предпочита чалга, за него и Моцарт, и Филип Глас "не са музика". Най-разпространената заблуда от криворазбраната демокрация е, че всеки има право на мнение и има право да го крещи гръмогласно. Не е така, колеги, вервайте ми. Право на лично мнение има всеки, разбира се, право на споделено мнение има само този, който може да го аргументира по-обосновано от "абе аресва ми", респективно "не ми аресва". Но точно другият обявява нещо за глупост и онези, които харесват това нещо за глупаци. Защото не само имал право на мнение, но имал и право на меродавно мнение. Естетическите критерии се възпитават и тежко на оня народ, който няма определени традиции в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:18

И да. Консуматорите на цитиранито по-горе стенописи всички са били в известна степен културно грамотни. Да ви разказвам ли как се е налагало да опазват картините (традиционна живопис!) от разярените матроси при щурма на Зимния дворец?...

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:25

Квазимодо, операта според теб не е ли изкуство? Питам, защото случайно работя в тази област в държава, където всички представления се играят пред пълни зали...

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: iliyanb   
Дата:   21-11-15 20:00

geokar [smilie24] Едва ли ще те разберат... Едва ли и автора на темата ще разберат. Хич не ми се вярва.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: colorphoto   
Дата:   21-11-15 23:09

Възхищавам се на Микеланджело,НО не харесвам Пикасо.

Възхищавам се от Моцарт и се дразня от чалга чалга,НО не харесвам и опера.

Хора различни,жанрове също.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   21-11-15 23:24

Моцарт писал поне 10 опери

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: nyamago   
Дата:   22-11-15 00:01

> Моцарт писал поне 10 опери...

Не е важно. Човекът се възхищава и мрази по принцип, не е нужно да знае кой какво е писал, още по-малко - да го е слушал някога. [smilie3]
[beer]



Публикацията е редактирана (22-11-15 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 00:23

Колорфото, това е твое изконно право да харесваш нещо и да не харесваш друго нещо. Трагедията започва, когато някой се провикне: "Микеланджело е велик, Пикасо е бездарник!" Тогава не става въпрос за това дали ти харесваш, или не харесваш, става въпрос да накараш другите да не харесват това, което ти не харесваш с единствения аргумент, че ти не го харесваш. Аз също не харесвам много работи, но когато се изказвам, винаги гледам да подчертая, че аз не ги харесвам, не че са обективно лоши и тези, които ги харесват са глупаци, след това се опитвам да се аргументирам кое на мен лично не ми харесва. Може би просто недостатъчно съм се занимавал с тази материя, за да ги разбера и харесам и ако опонента ми е достатъчно убедителен, мога да стигна до тяхното приемане и даже до харесване. Естетическите възгледи се променят, развиват се. Имало е време, когато не съм могъл да харесам Пикасо, имало е време, когато съм се присмивал на поезията на Николай Кънчев, да речем (за да няма само чуждестранни примери), сега ги харесвам и двамата. В човешката същност е да се развива, да възпитава в себе си естетичното възприятие, старите хора казват: "Човек се учи, докато е жив." Това, че има индивиди, които някога са си изградили някакво мнение, хванали се за него и не отстъпват нито на сантиметър от него, независимо с какви аргументи се опитваш да ги убедиш, не ме засяга, то си е за тях. Мисля, че това е криворазбрана "принципност". Споделям мнението, че човекът трябва да върви напред, да "е на път", както е казал друг наш поет.
И още нещо - щем или не щем, всички ние сме били някога научени какво да харесваме, и какво да не харесваме - от някой друг: родители, общество, образователна система, среда, жизнен опит и т. н. Ще рече, нашите "естетически критерии" са ни спуснати от другаде. Никак не ни пречи да се заемем със самообразование и сами да поемем процеса в свои ръце, вярно е, че се изискват усилия, но човек се обогатява неимоверно много, опознава други светове, каквито дори не е подозирал - в една картина, в една фотография или в една опера.
Пък за операта и традициите на публиката в страната, в която се намирам... какво да ви кажа. Поне половината от седящите в залата свирят на пиано по-добре от мен, въпреки, че не са завършили консерватория (а пък аз съм завършил!) Това си е традиция, която се е поддържала с векове, както и навика да се ходи на опера и човек да се обогатява от това, което такова едно изкуство може да му предложи. Че ако ви кажа колко струва един билет, ще се шашнете. Е да, ама идват И си получават това, за което са дошли.
А иначе на Моцарт най-хубавото му са оперите. Това е широко разпространено мнение, което споделям напълно.



Публикацията е редактирана (22-11-15 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 00:51

А иначе на Моцарт най-хубавото му са оперите. Това е широко разпространено мнение, което споделям напълно.


[smilie24]
а той харесвал Моцарт, ма не харесвал опери ...
иначе е точно така с вкуса и култивирането му [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: itilien   
Дата:   22-11-15 01:02

Е, какво пречи човекът да харесва произведения на Моцарт, които не са опери? И аз не харесвам опери, оперното пеене ме дразни.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 01:14

Нищо не пречи, разбира се. В случая, обаче "възхищавам се на Моцарт" не е вярно. Ако беше казал" "Някои работи на Моцарт ми харесват", щеше да е наред. Иначе все едно да кажа" "Възхищавам се на Пикасо, но не обичам кубизма" (Пикасо има и картини, които не са кубизъм, но сме свикнали а не го делим от това, заради което е най-известен.) И това не е заяждане, в никакъв случай. Една открита дискусия изисква яснота на понятията, иначе няма начин да се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 01:47

именно, тенденциозни изказвания като това са голям проблем във форума

Геокар [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: аляска   
Дата:   22-11-15 02:06

казваш имало безсмислени кадри в сайта, а ти имаш ли смислени кадри?

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: uri64   
Дата:   22-11-15 02:22

В такъв случай хайде моля обяснете при какъв точно процент нехаресване имаме право да заявяваме че се възхищаваме и кога че само ни харесват някои неща, та да не се излагаме занапред пред тънките познавачи във форума.....щото например изведнъж се притесних, че не знам как да класифицирам факта на харесване на операта (в състояние съм да изредя предълъг списък от заглавия, композитори, изпълнители и диригенти) но изцяло не понасям творчеството на Шьонберг.....или пък джаз., само дето за беда Майлс Дейвис не ми допада....и т.н. и т.н.....

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 02:44

uri64, не се напъвай
няма нужда да слушам едно и също всеки път от теб

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: colorphoto   
Дата:   22-11-15 04:19

Не възнамерявам да се обяснявам.



Публикацията е редактирана (22-11-15 04:48)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: bg2014   
Дата:   22-11-15 08:52

И отново стигаме до великия извод на Хайтов: - "Шарен свят".

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: mamata   
Дата:   22-11-15 09:29

Не се деркайте за всичко, де. Опитайте се да вземете максималното като емоция от нещата, които Ви харесват, а останалите "пускайте" покрай себе си. Лесно е, ако спрете да генерализирате нещата.
Има толкова много опери - някои харесвам, други не. И картини, и песни, и снимки. Ако не харесвате дадена книга, не слагате всичко под един знаменател, нали - "не харесвам книги".
Пробвайте "на парче" - това МИ харесва, онова не МИ харесва.
Спестява нерви, конфликти, ядове...
Бъдете позитивни. Напук на реалността.
Добро утро, уважаеми!
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: shamelessEyes   
Дата:   22-11-15 09:39

Конторола:
гледай тук -слушай там - и чети имената на гарите.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   22-11-15 09:54

Дали да пусна на публиката тук един списък с нещата, които харесвам и с нещата които не харесвам?
В това отношение Фейсбук са много напред.
Дават ти подсказки. Готови списъци, където само да цъкаш и да оформяш интелектуалния си профил.
И после другите интелектуалци те цъкат теб.
Яко.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: victory13   
Дата:   22-11-15 10:10

JORO, не си прав да поддържаш разговора на това ниво, а и изобщо...
Защото творецът трябва да се стреми да култивира творческия вкус на масите, а не масите да определят творчеството на хората на изкуството /полу- по Гогол.../
Обаче тук няма интерес това да се прави, защото "кликът" побеждава творчеството... Поради което от време на време избухва по някоя тема какво да се прави, за да се вдигнело нивото... То е ясно какво, делийт на всяка изпразнена тук карта... ама пак идва моментът с "клика", и върховенството му [cool]

Амин !

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 10:41

mamata, вярно е, че не трябва да се генерализира. Тук по-горе ставаше въпрос за необходимостта от предварителна подготовка за да можем да възприемем нещо. Ако човек не може да чете (а четенето си е сложен процес, учи се с години и колкото по напредва във възрастта човек, по-трудно става!), спокойно може да твърди, че не обича книги - няма защо да ги обича, те не могат нищо да му дадат. Но това не е беда, ще повторя, бедата е, когато този човек заяви: "книгите са абсолютна глупост, могат да ги харесват само глупаците!"

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 11:27

Аз (макар и като може би един от потребителите, които авторът посочва в първия си пост) разбирам какво има предвид. Тъй като направихте паралел с музиката - идеята е по-скоро като сравнение с това да дадете на един човек пиано, той да започне хаотично да натиска клавишите, радвайки се на звуците, които излизат. Да, инструмента е налице (пиано/фотоапарат) и да, човекът си харесва произведението. Но дали ако това произведение стигне до ушите на ценител, който да кажем преди това е слушал споменатия Моцарт и примерно великата сцена със статуята на Командира на вечерята от "Дон Жуан" ще може да издържи и половин секунда на този музикален терор? Та това би било дразнещо за средно ниво любител на музиката без претенции, камо ли за професионалист или изтънчен естет. Не може да се изтъпанчи еквивалента на нескопосано изсвирен котешки марш, предявявайки претенции за оригиналност и изкуство и да се очаква, че потребителите на по-високо ниво няма да реагират по-остро.
За съжаление от другата страна сме любителите. Опитваме се, четем, учим се, на някои след време ще им се получи, на други, за съжаление като мен, им липсва основна съставка, за да имат подобен успех. Можем да си направим място някъде другаде, но тогава ще сме само хора на едно ниво - няма да има моделите за подражание, няма да има хората, в чиито съвети и препоръки да се вслушваме, чиито снимки да ни помагат да вървим нагоре към по-качествена фотография. Няма как да се очаква, че това ще стане другаде и ще дойдем тук на високо ниво, защото другаде явно също не размитат за начинаещи ентусиасти. Знам, че форумът като форум не печели от нашето присъствие, напротив, ние печелим знания от присъствието си тук. И може би трябва една идея по-висока самокритичност в самооценката от страна на ентусиастите и една идея по-висока търпимост от страна на доказалите се имена. Във всеки друг случай се залита в крайност. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: mamata   
Дата:   22-11-15 12:04

geokar, разбира се, че подготовката е задължителна за възприемането на кое да е произведение. Но както знаеш
"можеш да закараш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие".
Мисълта ми беше, че винаги ще има хора, които смятат себе си за по- и най-.
И че не трябва да се оставяме техните оценки и обобщения да ни носят негативни емоции. Както и да се опитваме да не оставяме такива и на другите.
"Компромис" е дума малко позната по нашите ширини. А и дори много от тези, които я познават, не я обичат.
Ако нещо не ми харесва, подминавам. Не държа на всяка цена да ида и да кажа - "не ми харесва!".
Животът е твърде кратък, затова се опитвам да взема всичко хубаво от всеки един момент. Най-важните цифри на календара са онези с най-голям шрифт. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »