Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   20-11-15 02:55

Фотографията не са тонирания, ефекти, пози и прочие елементарни изпълнения.
Фотографията е запечатано време. Как е запечатано и в какви пропорции въздейства - там се крие талантът на фотографа или иначе казано как той усеща и моделира запечатаното време според сетивата си. Тук е пълно с безсмислени кадри, родени от последните по-най-нови апарати+сравнително скъпи обективи без да имат грам въздействие върху зрителя. А фотографията, както и всичко, което се счита за визуално изкуство, минава през мисълта. Не става без наблюдение, осмисляне и известна доза философия.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: chovecheto   
Дата:   20-11-15 07:47

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: stingray   
Дата:   20-11-15 09:53

Аз взимам пуканките :)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: codcdbp   
Дата:   20-11-15 10:27

Подкрепям!

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: letar   
Дата:   20-11-15 10:43

Фотографията е рисуване със светлина, което според целите може да се постигне по много начини и може да използва за всякакви неща освен запечатване на време.

Пълно с безсмислени кадри според кой? Авторитетни коне с капаци не приемащи чуждо мнение?

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: EvaJor   
Дата:   20-11-15 11:20

Модел, извикан за сесия срещу заплащане. В лавандула, теменужки или люцерна. Освен фотографа, екип от фризьор, гримьор и асистент. Осветяване с Prоfoto и т.н. Резултатът фотография ли е, и ако да -какъв точно момент запечатва? Ако не-какво е?

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Pac   
Дата:   20-11-15 11:25

Нивото е такова каквото е. Всеки, който качва снимки е на определена фаза от своето развитие.
Някой е получил хубав фотоапарат за подарък преди седмица и ентусиазирано качва снимки, които му изглеждат невероятни на фона на снимките с телефон, които е правил досега. И това е съвсем ествествено. На тоя етап, кадрите може да нямат художествена стойност, но ако човекът задържи интереса си към снимането, поразгледа доволно количество качествени снимки, попрочете това онова, може след 5 години да прави страхотни неща.
Трябва ли да се казва на този човек, че за нищо не става, за да остави фотоапарата и да почне да се занимава с нещо друго?
Друг е въпросът, че има хора снимащи години наред без да прогресират.

Аз лично снимам от 2 години и съвсем не съм наясно дали става нещо от мен. Фото Форум е най-обезкуражаващото място, на което някога съм качвал снимки, повечето не събират 25 точки, но май надживях периода, в който оценките тук ме разколебават. Продължавам да снимам и като цяло мисля, че имам прогрес. Гледайки стари свои кадри, знам, че в тези ситуации сега бих могъл да постигна доста по-добри резултати.

Като цяло не мисля, че идеята на Фото Форум е да бъде място само за утвърдени фотографи. Нормално е да има начинаещи.

Като искаш да гледаш само добри снимки, галериите с високо оценени снимки са на доста високо ниво.



Публикацията е редактирана (20-11-15 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-11-15 11:42

Пак се връщаме на въпроса Защо снимате? и размисли по темата за кадрите във ФФ


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: тьма   
Дата:   20-11-15 12:34

Абсолютно съм съгласна с автора на темата, когото много ценя като фотограф, въпреки противоположното негово отношение към мен. Никога не се водя от това в оценката си за творчеството на авторите тук.

И мисля, че купеният добър апарат и многото снимане и гледане рядко водят да подобряване на качеството на снимката откъм идея.

Ако липсва мисловният процес преди снимане, ако ти липсва умението да виждаш нещата, тоест онова око на художник, което Някой си е дал само на избрани - нещата стават трудно и става ясно, че просто копираме от истинските творци - но копието почти винаги е разпознаваемо [smile]

Аз например си признавам, че момичето ми,още от съвсем малко, прави много по-добри снимки от мен, защото си го има вродения усет на художник и никога няма да я настигна, колкото да се напрягам да слагам дълбокомислени слова под снимките си.[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: GOSPODIN   
Дата:   20-11-15 14:56

Фотографията е изкуство, а то няма юзди, та всеки прави това, което му е на душата и така, както вижда света през неговия си обектив. Виражиране и пози има от както съществува фотографията. Автора на темата явно се вълнува от форумните точкопоставятели от серия Б, което ме очудва, защото мислех, че е престанал да се вълнува от това.

Пози и вираж от 1875г. Джулия Маргарет Камерън:


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/sqpl9716.JPG



Пози и вираж от 1858, Луис Карол :


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/tvbr7654.JPG



Поза в полета с растения от 60-те години на миналия век, Ромуалдас Ракаускас :


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/lmac2666.JPG



отново той с поза нагласена:


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/brvl8463.JPG



и пак :


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/iwbq9102.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Бонд   
Дата:   20-11-15 15:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: chrisnoch   
Дата:   20-11-15 15:11

Не разбирам.
Когато се оплакваш от всичко, всъщност не се оплакваш от нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: nyamago   
Дата:   20-11-15 15:32

Аз от тия работи не разбирам [smilie8]

Разправяйте се тук, аз ще ида до пъба, че е петък.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-11-15 16:38

Май ще направя същото, т.е. като снощи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: тьма   
Дата:   20-11-15 18:25

GOSPODIN -е, показваш кадри на човек, на когото Онзи му е вдъхнал талант при раждане още.

Няма как да стане - и да си сложим палците на Майя Плисецкая, светла й памет, няма да танцуваме като нея.


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: bg2014   
Дата:   20-11-15 20:06

Има моменти, които спират дъха. Когато обаче натрупаш опит тези моменти стават ежедневие и вече дъха не спира. Но на някой друг същата ситуация ще му спре дъха. Така, че ситуацията "запечатано време" е различна за всеки. И затова ще има хора вълнуващи се от даден кадър, както и други с безразличие към същия кадър. Ако един харесва ч/б фотография (като теб например), то друг (като мен) не му допада. Напомня ми лентовите времена и снимки. Така, че темата както винаги е спорна и интересна. Ако в този форум бъде пусната най-скъпата снимка в света едва ли ще събере точките за рейтинг. Поне според мен и скромните ми наблюдения на рейтинговите снимки тук. Забелязах, че това което ти се стори банално, другите го оценят като интересно. Парадокс или правило?

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: didesignbg   
Дата:   20-11-15 20:09

Тази тема има нужда от цици


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/zgpf9426.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   20-11-15 21:23

Аз не заставям зад идеята, че фотографията е изкуство

Но ми прави впечатление нещо, което не мога да изкажа с думи, във форума - залага се на неща, които трябва да изглеждат -фотографски-

А каква е мисълта зад тях, не съм много сигурен, че има.
.


Иначе Pac е прав за доста неща - особено за култивирането на погледа.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: InnerSelf   
Дата:   21-11-15 07:50

Не смятам, че трябва собствената ни прецентка за изкуство да доведе до там, че да отхвърляме останалите неща, които не се вписват в тази ни представа.
За мен е важно изкуството да провокира, да събужда някаква емоция, да ме накара да задържа погледа си върху картината, снимката скулпутората и т.н. часове наред. И да искам да се върна пак.
Да, във ФФ има много кадри, които не предизвикват това у мен. И какво?
Само че, напоследък и в повечето галерии и други места е същото положение. Художествени, фотографски и всякакви други места са пълнят с неща, които не предизвикват нищо друго у мен, освен желанието да изляза на минутата от там.
Дори преди около месец посетих изложбата с произведения на един много известен опаковчик. Ми... целият свят се прехласвал, било нещо велико, неземно, но честно ви казвам, съжалявам изгубеното си време.
Но, това е мое лично мнение, нали? Явно има хора, на които им харесва да гледат опаковани вестници и списания. От тогава знам, че всеки склададжия може да има претенции за творец, защото и те всеки ден опаковат стотици неща.
А пък т.нар. contemporary art често ми образува хронично стомашно разстройство.
Но пък казвам - това си е мое мнение. Очевидно има хора, на които тези неща им харесват. Само, че знам, че голяма част от хората харесват неща, защото са "харесвани".
И какво ни остава освен да отсяваме това, което ни харесва на нас?

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dora93   
Дата:   21-11-15 09:08

Да видиш, да разпознаеш, да консумираш изкуство, особено модерно изкуство ти трябва определена опитност, грамотност, дългогодишни и солидни културни натрупвания. Трябва ако щете да си преминал някаква форма на образование по изкуствата. В тази страна отсъства дори елементарен курс за обща култура в средните училища. Не може да хванеш някой от гората, да го изправиш пред произведение на Пикасо или Уорхол и да очакваш, че той ще разбере за какво става дума. За още по модерни автори като Деймиан Хърст да речем пък съвсем. Няма как да стане. И във фотографията е същото като в останалите визуални изкуства. Профанщината е масова и повсеместна. И е агресивна, доминира, владее обществото, задушава всичко останало!

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: quazimodo   
Дата:   21-11-15 10:16

"Царят е гол" [smilie5]! Останали са ми малко пуканки от снощи, та ще ги хапна, докато чакам коментарите от съмишленици на Дора93, Мурнау и Ко[smilie5] [smilie5]! Може и да назовете последните три оперни постановки, на които сте присъствали през последните 6 месеца[smilie21].


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: chovecheto   
Дата:   21-11-15 11:19

“Не правим снимката просто с фотоапарата, влагаме в нея и книгите, които сме чели, филмите, които сме гледали, музиката, която сме слушали, хората, които сме обичали.”
Ансел Адамс

На някои просто им липсват и книгите и филмите и другите работи......


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: EvaJor   
Дата:   21-11-15 15:13

Консуматорите на тези стенописи, всички до един, са били опитни, грамотни и са преминали различни форми на образование по изкуствата.[cool]


https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/gmrh8541.JPG


http://atil.blog.bg/photos/118356/egyptsite1.jpg





https://photo-forum.net/static/forum/2015-11/xavm8429.JPG


http://4.bp.blogspot.com/-XhIIDRFhW-o/S6JFpOYUSuI/AAAAAAAAIyo/BCSPBfMrDTw/s640/DSC01773.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: EvaJor   
Дата:   21-11-15 15:13

quazimodo [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: тьма   
Дата:   21-11-15 16:10

EvaJor , забравяш най-важното - не зная защо все още някои вярват на крилатата мисъл, приписвана ту на Айнщайн, ту на Едисон, че геният е 99% труд и 1% талант.

Няма такова нещо - геният е 99% талант.

А тези, рисували фреските, са имали поне наполовина талант и наполовина опит, придобит с труд и учение.


Добрият фотограф е също най-малко 50% талант, останалите сме занаятчии-снимачи.


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dora93   
Дата:   21-11-15 16:33

EvaJor, тези примери, които показваш са на абсолютно професионално и много скъпо изкуство. Изобщо не е изкуство на масите. Било е възможно да бъде създадено само в резултат на сериозно финансиране от познавачи и ценители от най-висок ранг, които са впрегнали ресурса на цялата държава.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:15

Така е! По-голямата част от нехаресващите Пикасо не си падат и по Микеланджело. Както в музиката. Който предпочита чалга, за него и Моцарт, и Филип Глас "не са музика". Най-разпространената заблуда от криворазбраната демокрация е, че всеки има право на мнение и има право да го крещи гръмогласно. Не е така, колеги, вервайте ми. Право на лично мнение има всеки, разбира се, право на споделено мнение има само този, който може да го аргументира по-обосновано от "абе аресва ми", респективно "не ми аресва". Но точно другият обявява нещо за глупост и онези, които харесват това нещо за глупаци. Защото не само имал право на мнение, но имал и право на меродавно мнение. Естетическите критерии се възпитават и тежко на оня народ, който няма определени традиции в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:18

И да. Консуматорите на цитиранито по-горе стенописи всички са били в известна степен културно грамотни. Да ви разказвам ли как се е налагало да опазват картините (традиционна живопис!) от разярените матроси при щурма на Зимния дворец?...

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   21-11-15 18:25

Квазимодо, операта според теб не е ли изкуство? Питам, защото случайно работя в тази област в държава, където всички представления се играят пред пълни зали...

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: iliyanb   
Дата:   21-11-15 20:00

geokar [smilie24] Едва ли ще те разберат... Едва ли и автора на темата ще разберат. Хич не ми се вярва.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: colorphoto   
Дата:   21-11-15 23:09

Възхищавам се на Микеланджело,НО не харесвам Пикасо.

Възхищавам се от Моцарт и се дразня от чалга чалга,НО не харесвам и опера.

Хора различни,жанрове също.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   21-11-15 23:24

Моцарт писал поне 10 опери

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: nyamago   
Дата:   22-11-15 00:01

> Моцарт писал поне 10 опери...

Не е важно. Човекът се възхищава и мрази по принцип, не е нужно да знае кой какво е писал, още по-малко - да го е слушал някога. [smilie3]
[beer]



Публикацията е редактирана (22-11-15 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 00:23

Колорфото, това е твое изконно право да харесваш нещо и да не харесваш друго нещо. Трагедията започва, когато някой се провикне: "Микеланджело е велик, Пикасо е бездарник!" Тогава не става въпрос за това дали ти харесваш, или не харесваш, става въпрос да накараш другите да не харесват това, което ти не харесваш с единствения аргумент, че ти не го харесваш. Аз също не харесвам много работи, но когато се изказвам, винаги гледам да подчертая, че аз не ги харесвам, не че са обективно лоши и тези, които ги харесват са глупаци, след това се опитвам да се аргументирам кое на мен лично не ми харесва. Може би просто недостатъчно съм се занимавал с тази материя, за да ги разбера и харесам и ако опонента ми е достатъчно убедителен, мога да стигна до тяхното приемане и даже до харесване. Естетическите възгледи се променят, развиват се. Имало е време, когато не съм могъл да харесам Пикасо, имало е време, когато съм се присмивал на поезията на Николай Кънчев, да речем (за да няма само чуждестранни примери), сега ги харесвам и двамата. В човешката същност е да се развива, да възпитава в себе си естетичното възприятие, старите хора казват: "Човек се учи, докато е жив." Това, че има индивиди, които някога са си изградили някакво мнение, хванали се за него и не отстъпват нито на сантиметър от него, независимо с какви аргументи се опитваш да ги убедиш, не ме засяга, то си е за тях. Мисля, че това е криворазбрана "принципност". Споделям мнението, че човекът трябва да върви напред, да "е на път", както е казал друг наш поет.
И още нещо - щем или не щем, всички ние сме били някога научени какво да харесваме, и какво да не харесваме - от някой друг: родители, общество, образователна система, среда, жизнен опит и т. н. Ще рече, нашите "естетически критерии" са ни спуснати от другаде. Никак не ни пречи да се заемем със самообразование и сами да поемем процеса в свои ръце, вярно е, че се изискват усилия, но човек се обогатява неимоверно много, опознава други светове, каквито дори не е подозирал - в една картина, в една фотография или в една опера.
Пък за операта и традициите на публиката в страната, в която се намирам... какво да ви кажа. Поне половината от седящите в залата свирят на пиано по-добре от мен, въпреки, че не са завършили консерватория (а пък аз съм завършил!) Това си е традиция, която се е поддържала с векове, както и навика да се ходи на опера и човек да се обогатява от това, което такова едно изкуство може да му предложи. Че ако ви кажа колко струва един билет, ще се шашнете. Е да, ама идват И си получават това, за което са дошли.
А иначе на Моцарт най-хубавото му са оперите. Това е широко разпространено мнение, което споделям напълно.



Публикацията е редактирана (22-11-15 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 00:51

А иначе на Моцарт най-хубавото му са оперите. Това е широко разпространено мнение, което споделям напълно.


[smilie24]
а той харесвал Моцарт, ма не харесвал опери ...
иначе е точно така с вкуса и култивирането му [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: itilien   
Дата:   22-11-15 01:02

Е, какво пречи човекът да харесва произведения на Моцарт, които не са опери? И аз не харесвам опери, оперното пеене ме дразни.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 01:14

Нищо не пречи, разбира се. В случая, обаче "възхищавам се на Моцарт" не е вярно. Ако беше казал" "Някои работи на Моцарт ми харесват", щеше да е наред. Иначе все едно да кажа" "Възхищавам се на Пикасо, но не обичам кубизма" (Пикасо има и картини, които не са кубизъм, но сме свикнали а не го делим от това, заради което е най-известен.) И това не е заяждане, в никакъв случай. Една открита дискусия изисква яснота на понятията, иначе няма начин да се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 01:47

именно, тенденциозни изказвания като това са голям проблем във форума

Геокар [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: аляска   
Дата:   22-11-15 02:06

казваш имало безсмислени кадри в сайта, а ти имаш ли смислени кадри?

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: uri64   
Дата:   22-11-15 02:22

В такъв случай хайде моля обяснете при какъв точно процент нехаресване имаме право да заявяваме че се възхищаваме и кога че само ни харесват някои неща, та да не се излагаме занапред пред тънките познавачи във форума.....щото например изведнъж се притесних, че не знам как да класифицирам факта на харесване на операта (в състояние съм да изредя предълъг списък от заглавия, композитори, изпълнители и диригенти) но изцяло не понасям творчеството на Шьонберг.....или пък джаз., само дето за беда Майлс Дейвис не ми допада....и т.н. и т.н.....

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 02:44

uri64, не се напъвай
няма нужда да слушам едно и също всеки път от теб

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: colorphoto   
Дата:   22-11-15 04:19

Не възнамерявам да се обяснявам.



Публикацията е редактирана (22-11-15 04:48)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: bg2014   
Дата:   22-11-15 08:52

И отново стигаме до великия извод на Хайтов: - "Шарен свят".

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: mamata   
Дата:   22-11-15 09:29

Не се деркайте за всичко, де. Опитайте се да вземете максималното като емоция от нещата, които Ви харесват, а останалите "пускайте" покрай себе си. Лесно е, ако спрете да генерализирате нещата.
Има толкова много опери - някои харесвам, други не. И картини, и песни, и снимки. Ако не харесвате дадена книга, не слагате всичко под един знаменател, нали - "не харесвам книги".
Пробвайте "на парче" - това МИ харесва, онова не МИ харесва.
Спестява нерви, конфликти, ядове...
Бъдете позитивни. Напук на реалността.
Добро утро, уважаеми!
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: shamelessEyes   
Дата:   22-11-15 09:39

Конторола:
гледай тук -слушай там - и чети имената на гарите.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   22-11-15 09:54

Дали да пусна на публиката тук един списък с нещата, които харесвам и с нещата които не харесвам?
В това отношение Фейсбук са много напред.
Дават ти подсказки. Готови списъци, където само да цъкаш и да оформяш интелектуалния си профил.
И после другите интелектуалци те цъкат теб.
Яко.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: victory13   
Дата:   22-11-15 10:10

JORO, не си прав да поддържаш разговора на това ниво, а и изобщо...
Защото творецът трябва да се стреми да култивира творческия вкус на масите, а не масите да определят творчеството на хората на изкуството /полу- по Гогол.../
Обаче тук няма интерес това да се прави, защото "кликът" побеждава творчеството... Поради което от време на време избухва по някоя тема какво да се прави, за да се вдигнело нивото... То е ясно какво, делийт на всяка изпразнена тук карта... ама пак идва моментът с "клика", и върховенството му [cool]

Амин !

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 10:41

mamata, вярно е, че не трябва да се генерализира. Тук по-горе ставаше въпрос за необходимостта от предварителна подготовка за да можем да възприемем нещо. Ако човек не може да чете (а четенето си е сложен процес, учи се с години и колкото по напредва във възрастта човек, по-трудно става!), спокойно може да твърди, че не обича книги - няма защо да ги обича, те не могат нищо да му дадат. Но това не е беда, ще повторя, бедата е, когато този човек заяви: "книгите са абсолютна глупост, могат да ги харесват само глупаците!"

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 11:27

Аз (макар и като може би един от потребителите, които авторът посочва в първия си пост) разбирам какво има предвид. Тъй като направихте паралел с музиката - идеята е по-скоро като сравнение с това да дадете на един човек пиано, той да започне хаотично да натиска клавишите, радвайки се на звуците, които излизат. Да, инструмента е налице (пиано/фотоапарат) и да, човекът си харесва произведението. Но дали ако това произведение стигне до ушите на ценител, който да кажем преди това е слушал споменатия Моцарт и примерно великата сцена със статуята на Командира на вечерята от "Дон Жуан" ще може да издържи и половин секунда на този музикален терор? Та това би било дразнещо за средно ниво любител на музиката без претенции, камо ли за професионалист или изтънчен естет. Не може да се изтъпанчи еквивалента на нескопосано изсвирен котешки марш, предявявайки претенции за оригиналност и изкуство и да се очаква, че потребителите на по-високо ниво няма да реагират по-остро.
За съжаление от другата страна сме любителите. Опитваме се, четем, учим се, на някои след време ще им се получи, на други, за съжаление като мен, им липсва основна съставка, за да имат подобен успех. Можем да си направим място някъде другаде, но тогава ще сме само хора на едно ниво - няма да има моделите за подражание, няма да има хората, в чиито съвети и препоръки да се вслушваме, чиито снимки да ни помагат да вървим нагоре към по-качествена фотография. Няма как да се очаква, че това ще стане другаде и ще дойдем тук на високо ниво, защото другаде явно също не размитат за начинаещи ентусиасти. Знам, че форумът като форум не печели от нашето присъствие, напротив, ние печелим знания от присъствието си тук. И може би трябва една идея по-висока самокритичност в самооценката от страна на ентусиастите и една идея по-висока търпимост от страна на доказалите се имена. Във всеки друг случай се залита в крайност. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: mamata   
Дата:   22-11-15 12:04

geokar, разбира се, че подготовката е задължителна за възприемането на кое да е произведение. Но както знаеш
"можеш да закараш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие".
Мисълта ми беше, че винаги ще има хора, които смятат себе си за по- и най-.
И че не трябва да се оставяме техните оценки и обобщения да ни носят негативни емоции. Както и да се опитваме да не оставяме такива и на другите.
"Компромис" е дума малко позната по нашите ширини. А и дори много от тези, които я познават, не я обичат.
Ако нещо не ми харесва, подминавам. Не държа на всяка цена да ида и да кажа - "не ми харесва!".
Животът е твърде кратък, затова се опитвам да взема всичко хубаво от всеки един момент. Най-важните цифри на календара са онези с най-голям шрифт. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 12:51

Сега за да се върнем към фотографията, да ви разкажа нещо (за тези, на които им е интересно). По една случайност съм на турне в Швейцария, в града, където е асоциацията на швейцарските фотографи. Както може да се очаква, вчера посетих центъра на фотографията и видях три изложби и едно филмче. Наред с голямата изложба на Рудолф Лихтщайнер и една друга - на Онорато и Кребс за Евразия, разгледах и една особена изложба, наречена Енигма. Авторът, професор по фотография, е събрал снимки, купени от битпазарите и ги е подредил тематично, съответно със вида загадки, които те носят в себе си. Имах два варианта - или да махна с ръка и да кажа, че тези фотки в нашия форум няма да съберат и половин точка и че аз такива "ги трия на картата още", или да прочета обясненията, които съпровождаха изложбата и да се опитам да разбера за какво всъщност става въпрос. Избрах вторият. И изведнъж ми стана ясно колко неща още подминавам с лека ръка, колко неща все още недозабелязвам в живота край себе си. Не само ми стана ясна целта на изложбата и снимките в нея, но, като излязох, бях с по-изострени сетива и за онова, което виждах по улиците. Онова, което не ми беше харесало на пръв поглед (а се имам за човек с доста опит в това отношение), след опита ми да го разбера, взе че ми хареса. И обогати опита ми и търсенията ми в това изкуство. Мисля, че спечелих.



Публикацията е редактирана (22-11-15 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 13:01

Dobromir,
постът ти е много точен.
А моят не е насочен срещу любителите, напротив.
Дори никъде не съм посочил някого с пръст.

Но както ти спомена, има пиано, има ноти, има желание, може и да няма музика.

Не става само с желание и инструмент. Повече няма какво да кажа.
Другото го казва наблюдението върху снимките от форума. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 13:42

Murnau, така е, не се изразих правилно.
Не подхождайте обаче толкова еднозначно - във фотографията я има и нуждата от самото снимане, от подреждане и почистване на техниката в някой мъглив следобед, от мислене какво да снимаш, как да го заснемеш, каква да е следващата ти придобивка, от гледане на снимки и клипове за фотография - самият резултат - качеството и достойнствата на снимката ти - понякога остава на заден план, т.е. използване на фотографията за анти-стрес средство. Не сме малко хората, които не произвеждат шедьоври, но се чувстват добре снимайки, успяват да редуцират ежедневния стрес и да неутрализират отрицателните емоции. Знам, че няма много общо с фотографията, но е факт. Инструменти, желание и някакви знания - има, шедьовър обаче - не.
Въпросът е кой с какви претенции и самокритичност подхожда към собственото си произведение. Вземащите се на сериозно са неприятна гледка без значение дали са любители или полу-профита.
При такова количество снимки и потребители няма как да се избегне и клишето. Дълги експозиции на вода/фарове, портрети с есенни листа във въздуха и т.н. и т.н. Съмнявам се обаче някой от авторите да има претенции, че това, което е направил, е уникално и заслужаващо медал.
Та така де, отплеснах се пак надълго и нашироко да дървено-философствам, но идеята ми е, че не зад всяко "натискане на копчето" стои стремеж за създаване на шедьовър.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 13:57

не зад всяко "натискане на копчето" стои стремеж за създаване на шедьовър.

Ами тогава какъв е процента натискания спрямо шедьоври....?
Това е погрешна посока на мислене и бие на математика и състезание.

Аз не казвам, че тук няма хубави неща, направени с желание. Има тенденциозно направени неща - лакирани и напудрени, как беше приказката с Илия - Пременил се Илия, все в тия.

.

във фотографията я има и нуждата от самото снимане, от подреждане и почистване на техниката в някой мъглив следобед, от мислене какво да снимаш, как да го заснемеш, каква да е следващата ти придобивка, от гледане на снимки и клипове за фотография

Това няма нужда да се казва, то е базата. Много малко хора минават над тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 14:05

Ами покажете им как да я минат, дайте някой съвет, не подминавайте нещо, което е имало потенциал да ви хареса, но се нуждае от корекция, само за да отворите по-късно тема - вижте колко лошо изпълнено е едисикое и колко е ниско нивото. Няма добър фотограф, който да не е получил помощ от по-опитен колега и който се е формирал 100% сам.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 14:14

имах предвид - много малко хора минават без базата, не става без да я знаеш и прилагаш

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: deadlirics   
Дата:   22-11-15 14:20

Простотия. Фотографията е всичко това което болния мозък отхвърля и не може да възприеме.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: тьма   
Дата:   22-11-15 15:56

Murnau , би ми било много интересно, ако вземеш участие в темата - Нови предложения - недозабелязано [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   22-11-15 16:48

Просто е.
Murnau е Моцарт (условно).
За разлика от Моцарт обаче, Murnau не изпитва удовлетворение от директния контакт с публиката.
Публиката на Моцарт е интелигентна и базово подготвена.
Защото вече е слушала и Моцарт и Салиери.
Надраснала е клишираните музикални заврънтулки и флинтифлюшки на Салиери.
И се мета директно на Вълшебната флейта(,) на Дон Жуан.
Така правят всички.
Моцарт освен разбиране от публиката на базово ниво, среща и разбиране от Салиери на едно по-енергийно, духовно и астрално ниво.
(Помните тая сцена от Амадеус, в която болният Моцарт лежи обезсилен, гледа в тавана и диктува нотите на Салиери. А Салиери го гледа осенен и благодарен, че се е докоснал до тайнството на Голямото творчество)
Публиката обаче, както казахме, не съпреживява творчеството на Murnau, дори на базово ниво.
Салиери също го нема, барем да те напсува, дет се вика.
Усеща се липса подготвени кадри.
Император Йозеф ІІ е прост, но далновиден, наторява почвата върху която да избуят Салиериевци - верно не чак толкова гениални като Моцартовците, но интелектуално потентни да оценят величието им.
Админите на Фото Форум са само прости.
А се пръкне някой Салиери - резват му главата в зародиш.
Murnau-Моцарт изпада в екзистенциална криза.
Сътворява своя Реквием, разтърсващ зомбираната публика и вдигащ от гроба мъртвото вече Изкуство.
Те го финалното произведение:


Дълбочина.
Метафоричност.
Разтърсваща емоционалност, съчетана с неподправена простота на изказа.
Горе вляво - червено. Любов и страст.
В средата - лилаво. Меланхолия. Столът насреща е празен. Ботите - изтръпнали от чакане. Ах, този стар паваж, изтрит от нозете на хиляди девойки.
Чашата кафе извежда действието извън времевите рамки на кадъра.
Както казва един друг Моцарт - има ли в кадъра чаша кафе, насред бурята от чувства, сервитьорът ще я отнесе.
Ръцете са скръстени, душата е заключена.
Но все пак - тъмнината е зад гърба на лирическата героиня, а светлината - отнапреде.
Надежда има.
Бялата рамка на произведението, кореспондира с бялата чаша и накланя корелацията песимизъм-оптимизъм в посока към второто.
Презрамката небрежно спусната,
като финалната завеса.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Lycan   
Дата:   22-11-15 21:49


може ли пак?




Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: ecobo   
Дата:   22-11-15 22:50

Хаха, JORO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 23:03

Коментарът на адаша може и да е ироничен, но съдържа някои правилни наблюдение и тълкувания. На мен снимката ми харесва, говори ми, разказва ми една история. И анонимността на девойката също работи за целта. Колорит, композиция, израз, настроение - всичко си има, има и върху какво да се замислим, когато я гледаме. Да.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Slivenski   
Дата:   22-11-15 23:16

Представата за Антонио Салиери, изградена от филма на Милош Форман, далеч не отговаря на истината.

Всъщност освен, че е бил успешен и плодовит композитор и музикален педагог /Бетовен, Шуберт и Лист са сред учениците му/, музиката му е доста приятна за слушане - не много по-лоша от тази на Моцарт. Той е оказал голямо влияние за развитието на класическата музика като цяло и произведенията му се изпълняват с голям успех и до днес.

Но Моцарт е гений и просто се е превърнал в легенда.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 23:48

Joro, публиката във фотофорум не е единствената възможна и с фотофорум не приключват нещата. Ти си го знаеш де.

Иначе това е [smilie5]
има ли в кадъра чаша кафе, насред бурята от чувства, сервитьорът ще я отнесе.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-15 08:09

Murnau, принципно си прав.
Но това са тенденции, които не могат да бъдат обърнати за година-две.
Нито според желанието на някой Моцарт.
И нещата изобщо не опират до Фото Форум.
Холивуд задава стандарти.
Телевизиите задават стандарти.
Рекламната визия е навсякъде.
Е как фотографията да прави изключение?
Даже бих казал, че във Фото Форум малко изостават нещата.
Ако погледнеш световните сайтове, като 500x, 1x.com, photosight.ru и т.н., конкурсите по света - там пък колко са напудрени, захаросани, излъскани и нафлинтифлюшкани нещата.
Вероятно има тук таме някой автор, някой сайт, някои снимки, които правят изключение.
Ама тенденцията е неоспорима.
И ако един автор може да плува стрещу течението и да е успешен, то цял сайт да плува срещу течението е повече от трудно.
Вероятно може, ама с мощно външно финансиране.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   23-11-15 12:09

Мда, пикторализмът отново атакува. Но и противоположните явления реагират адекватно. Според мен е поредната мода - добре забравеното старо. Впрочем тази битка на тенденции е от зората на фотографията. Да си спомним с какъв ужас беше посрещнат анасгигмата от някои фото-художници...

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »