Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 проблем при снимане на моден клип
Автор: div4o   
Дата:   05-11-15 23:45

преди известно време снимах, за две мой познати един кратък моден клип, тъйкато отвеме на време работат като фото модели. Проблема, по-точно един от тях, беше, че повреме на снимането не можах да намера един вид "думи" с който да им обясня, какво точно искам от тях, как да се движат, пози, мимика и т.н.

слид няколко седмици, пак ще снимам подобен клип, и затова исках да ви попитам, какви точно грешно правя? и вие как подхождате при работата с вашите модели?



мерси за коментарите предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: div4o   
Дата:   05-11-15 23:46

линка отгоре не беше публикуван :(
https://www.youtube.com/watch?v=wlf2ahMAYAk



Публикацията е редактирана (05-11-15 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: e-mil   
Дата:   06-11-15 09:10

Малко е странно да питаш точно това, при положение, че работиш предимно видео, бил си асистент-режисьор, снимаш от години, имаш собствени късометражни филми и музикални клипове. Би трябвало да си минал вече през първоначалното лутане в режисурата и да си отговаряш сам на подобни въпроси.
Практичните съвети от форумите ще ти помогнат, но не разчитай много на тях! Ако няма върху какво да ги сложиш пак ще висиш.

Накратко: ако не можеш да намериш думи, значи ти самият не си наясно. В момента, в който го обясниш на себе си ще можеш да го обясниш и на тях.

Две неща са ти базата в тая работа - идеята и комуникацията. Първо да разбереш какво искаш да покажеш, а после да го разкажеш на актьора и оператора. Приемам, че можеш да комуникираш, понеже така или иначе го работиш, пък и си учил журналистика. Освен това сам си оператор. Значи ти куца първото - случката.
Тези две неща са ти изглеждали като нещо, което се подразбира, но повярвай: тяхната разработка е много важна. Не си ги оценил подобаващо и сега трябва да се върнеш назад за да се учиш наново.

Снимане на нямо представително видео за манекенки (казвам "нямо", защото може и да не е) изглежда по-просто, но е по-шибано, защото по същество е танц. А танцът борави със символи.
Всичко което можем да научим за тях трябва да го разберем не от техни реплики, а от поведение пред камерата. Трябва да владееш мизансцена много повече, отколкото при игралното кино. Там диалогът служи като патерица, която подпира историята и обяснява действията на образа. Да покажеш всичко само с движение без да стигаш до хиперболизираните жестове в танцовото изкуство е по-голям майсторлък.

Тогава се опитай да обърнеш гледната си точка! Първо се откажи от думата модел! Модели снимат фотографите и рисуват художниците. При теб щом е пред камерата и искаш да се движи, евентуално да говори значи е актриса (помисли над понятието "акт"!). Добра или лоша актриса - няма значение. Тя играе някаква роля (дори да играе себе си), а ти трябва да и поставиш актьорска задача.

За режисьора е много полезно да пише.
Най в началото решаваш какви са тия двете на екрана. Обикновени жени, консервативни жени, модерни жени, агресивни, пасивни, гъски, кифли, ученички, компаньонки, силни, слаби, твърде млади, твърде зрели... режисьорът борави с образи разположени в конкретно време и тия образи имат един куп нюанси. А щом девойките работят като модели, значи трябва да ги накараш да изразят различни състояния.

После седни и опиши с прости думи какво се случва във видеото! Ако ти се струва куцо (първият вариант винаги ще е куц) го редактирай! А после отново го редактирай! И продължавай така, докато започнеш да го виждаш!
Жената вдига ръка и приглажда косата си. Как го прави - самоуверено или свенливо? Къде гледа - към другата жена или в камерата? После се почесва по задника. Защо го прави - от скука или наистина я сърби? Ходи или стои на едно място? Къде гледа - извърта се да види задника си или зяпа дърветата? Кога го прави - веднага след приглаждането на косата или минава време? Какво се случва между двете сцени? А може би първо си пипа задника, а после косата?
От този разказ ще ти излезе и разкадровката. Случка - време, случка - време, пак случка и пак за колко време, тоест скелетът. Всички останали важни неща - начални кадри, преходи, крупности, посоки на вътрешнокадровото движение, посоките на движение на камерата, въобще цялата визуална градация... всичко това ще добавяш после. Основата ти е образът и действията му.

А ако познаваш образа, ще можеш да запознаеш и актьора с него. Думите, които ти липсват ше дойдат сами.


Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: asahi   
Дата:   06-11-15 09:47

Проблемът не е формулиран правилно, а оттам идват и затрудненията с решаването му. Не е снимането, а режисурата. Тя пък стъпва на идея (сценарий), изразни средства, работа с актьора, много комуникация и току-виж станало. Друго изкуство, с две думи.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: philip   
Дата:   06-11-15 10:19

Представи си го, напиши на хартия, кадър по кадър, мислейки за преходите в монтажа. После прочети написаното, коригирай няколко пъти и ... си готов:)

Малко са ти кратички и понакъсани кадрите, леко притреперваш на места... Случаят предполага по-плавни движения и преходи, по-дълги кадри, някой статив или монопод...

Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: M_D   
Дата:   06-11-15 14:21

Разбирам, че не питаш за това, обаче обърни внимание на цветообработката. Никак не е добре с тотално събрания цвят; прекалил си с боядисването на бялото и цианът избива на всякакви места, дето не му е работа. Така е отишло отвъд стилизирано - просто е неугледно.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: div4o   
Дата:   06-11-15 14:39

@e-mil
за това, че сам си на мнението, че няма много смисъл да се пита по-форумите, е коментарът ти прекалено добър :) да си призная, не знам и аз какво очаквам от тези съвети, но факт е обаче, даже и малкият разговор тук ми дава много идей за мисъл. Аз съм на мненито, че творчеството, не е нещо, което се постига от един човек, а е социално творение.

Но обратно към моя "проблем". Да имам опит в снимането. Миналата година снимах, първия ми широкоекранен филм, а тази година, даже един нарязъх. Послидния върви от Януари тук по кината. Ама всичкия този опит, нищо ни ми помогна, като снимах с момичетата.
@asahi има тук напълно право, проблема ми е в режисурата.

Когато вида зад камерата, че не ми харесва, ми е трудно да намеря правилните думи, за да обясня, каква картина точно имам в главата си. И журналистическото образование тук също не е от голяма полза :)

Идеята, да подхождам към моделите, като актриси е много интесена, изобщо, за бъдеши проекти, малко по-ясна прадстава трябва де имам, за това което искам да постигна.

Другата истена е, че в една перфектна вселена, се развива и снима един такъв клип не сам, а с режисьор :)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: div4o   
Дата:   06-11-15 14:47

@M_D
като го показах клипа на един познат колорист, почти не ме наби той :) тук изобщо ме няма, просто се опитвам, при собствените работи сам да работа с резолв. Ако беше заплатен проекта, изобщо нямаше да пипам цветовете, аз съп по по-монтажа :)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: Imaginarium   
Дата:   06-11-15 15:11

Като цяло моделките са зле, братле.Работата ти не е да им "казваш" какво да правят, а само да ги насочиш, останалото е тяхна работа.Но така като ги гледам как плахо поглеждат в камерата, а погледът им се чуди къде да се закачи от време на време, моето мнение, е че моделките не ги бива :)
Или по нашенски казано:
– Певица нямате„Велко, певица! :)

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: e-mil   
Дата:   07-11-15 11:40

Не слушай "умни" съвети! Работата ти като режисьор е именно да казваш какво да правят и кога да го правят. Важно е да разбереш какво могат и какво не, но оттам нататък ти трябва да го изкараш от тях в съответния момент, а не да чакаш сами да се сетят. Даже е вредно да им оставяш инициативата - как ще си композираш кадъра, ако не знаеш какво ще стане в следващия момент? Ако моделите са опитни, то вероятно са си изработили чувство за пространство и темпо, но най-често са заставали пред фотоапарат, а не пред видеокамера. Те по професия са изпълнители. Не можеш да разчиташ да ръководят действието.

Става дума за концепция. Доктрина в работата, която трябва да си изясниш.
Това не е документално кино, където обектът е във водеща позиция. Там можеш да си позволиш отклонения, защото ролята на камерата е да не се натрапва за да се получи по-чисто присъствие на личността, която снимаш. Личност, която е създала своя територия, със свои ценности. С камерата ти влизаш в нейния свят, като гледаш да не и пречиш твърде много.

Тук е обратното. Искаш да вкараш модела в света на зрителя. Очевидно имиджовото видео е насочено към професионална публика. За нея е важно както излъчването на модела, така и умението да изпълнява указания. Окото на професионалиста ще различи кога моделът играе сам и кога някой зад кадър го ръководи. За него има значение дали ще върви комуникация с девойката или е дърво, на което трябва да му се обяснява по сто пъти едно и също.
Затова по-горе споменах нямото представяне. Ако моделът разбира какво върши, вероятно може и да обели две думи за работата си. Тогава можеш да го запишеш как говори и разсъждава. От една страна това може да се получи по-тъпо от хореографията, но от друга може и да компенсира слаби места във видеоматериала. При всеки модел е различно. Но пак е твоя работа да намериш решението.

За следващото видео след няколко седмици си направи предварителен разговор! Ако трябва порепетирайте заедно - снимай проби с телефона си! Поговорете за локациите! Ще се чувстват ли актрисите комфортно в тях или не? Ако са опитни модели може би не им дреме къде ще снимат. Но ако сте на покрив може някоя да има страх от високо. И обратно - ако сте на тясно може някоя да има клаустрофобия. Прах, шум, мръсотия, алергии, твърде студено, твърде горещо... хората могат да си скапят представянето от един куп неща. После на терен да следиш: кога да ги натиснеш, кога да им дадеш почивка, кои техни идеи да приемеш и кои да отхвърлиш - всичко това и още един куп тънкости са твоя работа. Не тяхна.

Щом са те наели, значи разчитат на теб. В противен случай щяха да те вземат за оператор и да търсят друг режисьор. Ти си водещата фигура на снимките. Свиквай да бъдеш лидер!

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: Imaginarium   
Дата:   07-11-15 12:30

Ей това дето го каза e-mil е точната причина поради която 99% от българските филми не стават за нищо.Щото режисьорът им казва какво да правят на всяка крачка...следователно не дават грам свобода на актьорите/моделите, ама както и да е спирам с "умните" съвети. :)
Авторе успех със видеото, съдейки по видяното, нямаш причини за притеснение :)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: GenaDP   
Дата:   07-11-15 14:24

Дивия, научи първом българския, после пробвай да обясняваш някому нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: e-mil   
Дата:   07-11-15 16:51

Автор: Imaginarium
Дата: 07-11-15 12:30
"Щото режисьорът им казва какво да правят на всяка крачка...следователно не дават грам свобода на актьорите/моделите, ама както и да е спирам с "умните" съвети. :)"


Напротив. Написах, че режисьорът може да вземе идеи от актьора, но трябва да е наясно какво да приеме и какво да отхвърли. Ако не искаш да четеш какво пишат другите наистина е добре, че спираш съветите. [smile]

* * *
Гена, човекът очевидно работи в Германия. Проблемите му не идват от незнание на българския.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: GenaDP   
Дата:   07-11-15 20:19

Смяташ, че немският му е по-добър?

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: mmjm   
Дата:   07-11-15 21:07

Вероятно на всеки език се изразява, като учителя Йода.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: div4o   
Дата:   07-11-15 21:25

хехех сега и българския ми се коментира, ами да от 13 години съм вече тук, и да българския ми е лош, имах си тройка навремето и едва ли днес ще е подобре :)

Гена, ако интелектуалното ниво на езика ми не те задоволява, никой не те кара да четеш или да пишеш нещо тук :) Или с други думи:

"Проблемът ти е идивидуално колективен, и се базира на солиден фундамет, така че като манифисцираме пантонимиката на твоята парадоксална илюзия, ти нямаш представа за съсдалата се ситуация!"

колкото до немския ми, можеш по-всяко време да ми се обадиш, евентуално мога да те науча на нещо :)

@e-mil

С какво се занимаваш? С удоволстви бих се срещнал с теб, за да си поговорим за кино :)

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: e-mil   
Дата:   07-11-15 21:50

Работя в ТВ продуцентска компания, не в киното. През повечето време правя видеозайн на шапки и кашове, монтаж на къси филми и печатен реквизит, от дъжд на вятър CGI. Снимал съм кастинги и бекстейдж, случвало се е и да режисирам. Общо взето имам поглед върху една продукция от идеята през писането на сценария и кастинга до работата на терен и в офиса, затова виждам какви трудности има режисьорът преди и по време на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: проблем при снимане на моден клип
Автор: GenaDP   
Дата:   07-11-15 22:26

Дивия, не се занимавай с моите проблеми, гледай си своите. Както сам си написал Когато вида зад камерата, че не ми харесва, ми е трудно да намеря правилните думи, за да обясня, каква картина точно имам в главата си. И журналистическото образование тук също не е от голяма полза :)

Щом и след завършено журналистическо образование не знаеш как да изразиш с думи това, което имаш в главата (ако изобщо имаш нещо там), няма кой да ти помогне.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »