Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Малко критика
Автор: Ivanpg   
Дата:   05-11-15 20:45

Здравейте,

занимавам се с фотография от началото на година, като имаше периоди в които бях възпрепятстван да снимам поради различни прични. Като цяло до преди това си нямах грам понятие от бленда, скрост на затвора, експозиция и т.н.

Таа ето най-сполучливите ми кадри досега :

https://500px.com/ivangeorgiev2

та молбата ми е да ми дадете съвети - кое от показаното го правя много грешно и за кое съм в правилна посока. И като цяла всякакви мнения и градивна критика ще са ми полезни.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   05-11-15 21:02

Моята критика е - прекалено ти е общ въпроса.

Пробвай в тази тема с конкретен кадър:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1727928&t=1727928&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: chrisnoch   
Дата:   06-11-15 01:06

Странно. Уж имаш усет за композиция, а портретите ти са зле кадрирани, че и безлични. пейзажите са ти на доста по-високо ниво. Не знам какво друго да те посъветвам, освен да прочетеш някоя смислена книга за портретна фотография и да разглеждаш повече снимки, като се опитваш да анализираш какво точно ти харесва в тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: Qze   
Дата:   06-11-15 01:56

От мен поздрави за това: текст

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-11-15 02:52

Критика не се наемам да правя, само ще изразя личното си мнение, че пейзажите, особено последните от Рила са супер! Мисля, че натам трябва да се насочиш, ако ти е интересно де. Нощните градски/морски пейзажи не са ми интересни, макрото още повече. За портретите ти казаха. Избери си жанр или два и снимай основно тях. Като напреднеш, ако още имаш желание - снимай и всичко останало.
Добавил съм те за следене в 500px, че ми е интересно на къде ще поемеш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: Ivanpg   
Дата:   06-11-15 09:49

Благодаря на всички за мненията.

Ами да наистина прекалено общо съм го задал въпроса.
За портретите съм напълно съгласен - просто не знам там наистина не знам достатъчно как стават нещата - може ли да ми препоръчате някоя книга, защото досега за портрети съм чел само от книги, които са като цяло за фотографията.

Благодаря за хубавите мнения - иначе да като цяло си купих фотоапарат и т.н. с идеята да снимам пейзажи, но в натовареното ежедневие по-рядко ми се отдава такава възможност, а пък ми се снима..

Иначе нощните снимки ми харесват и като цяло съм съгласен, че не са нищо специално (тези които аз съм направил). Единствено на театъра ми харесват на мен другите не са лоши, но не са кой знае какво (това е личното ми мнение :Д). А за макрото..ами то ми е интересно наистина, но тези снимки повечето са правен с 105мм на Никон, които го бях взимал на заем от един приятел, а да си купя такъв ми идва скъпично и там да кажем ще снимам само когато ми се отдаде възможност.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: E.Stanev   
Дата:   06-11-15 09:49

Съвет и от мен конкретно за пейзажи и нощтни снимки.

1. Както знаеш при пейзажите най-читави резултати се постигат по време на златният час при изгрев и залез. Има изключения и те разбира се са тогава когато има облаци, дори и по обяд стават хубави снимки заради сенките.

Свали си това приложение за андроид:

https://play.google.com/store/apps/details?id=exsate.goldenhour&hl=bg


2. За градски нощтни пейзажи и по скоро т.н. Cityscapes се ориентирай да снимаш по времето на т.нар. син час, който е след златният на залез и преди него на изгрев.

Созопол:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1446796092q.jpg


Париж от Айфеловата кула:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/jdv1446795565h.jpg


В другата тема ще ти драсна разни работи за снимки на млечен път.


Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: alext   
Дата:   06-11-15 16:30

Малко съвети за портретите- с тези модели можеш наистина много повече.

1. Избягвай странните ъгли, от които си ги снимал. Разбирам, че търсиш интересен ъгъл, но не стои естествено да е толкова килната моделката, и апарата да е ниско. Визирам тази

2.Прочети обстойно за композицията правила- третини, сечения, диагонали, квадрати и т.н. Почни да ги прилагаш и портретите първо ще станат по- приятни за окото и мозъка(възприемането на композицията) второ ще се научиш да чисти елементите, които разсейват- клончета, дървета алейки, пътечки и т.н- във фона те са дразнещи. Трето ще почнеш да ги нарушаваш, но пак ще стои добре [cool]

3. Приближи се! Това е основно правило не само за портрети. Вместо половин или цял ръст направи кадър в близък план, например така . Има една такава мисъл по- малко всъщност е повече..Нарича са to work the scene, на бг не звучи много, но да я изработиш, изследваш така да се каже. Пробвай различни планове, ъгли, светлина..

4. Създай интерес! Точка 3 е един начин, друг е с някакъв предмет, насочен поглед, дори красива усмивка . Тази дори не можах да фокусирам добре, но радва..

5. Комуникацията със субекта, който се снима, е много важна и понякога от това зависи всичко. Кажи ти как си представяш нещата и си помагайте, за да станат

6. Обективът има значение. 50мм 1.8 на кроп за портрети има още доста потенциал- използвай го.

7.Както ти казаха и за пейзажите, така важи и за портрети- най- хубавата светлина е сутрин след и преди изгрев малко, вечер преди и след залез и в облачен ден.

8. Обработка също е много важна- ако си направил повечето от горните точки една добра обработка може да направи само още по- добър кадъра. Най- важните елементи са кожата и очите. [shtrak]

И последно гледай много, много, много снимки на добри автори- така мозъка ти постепенно свиква да търси красивото и да вижда по- добре. Тука във форума има много, но задължително погледни demiman и Simbon4o- ще научиш доста [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: Ivanpg   
Дата:   07-11-15 13:33

@E.Stanev

Благодаря много за отделеното време и изчерпателния отговор!
Изтеглих приложението наистина е страшно полезно дава ти нужната информация, за която съм се чудил преди с 2 клика.

Иначе за градските пейзажи да като цяло наистина едни от най-хубавите снимки съм забелязал, че стават по това време, ще провам когато ми се отдаде възможност да снимам по това време.

Снимките са доста добри иначе и за млечния път ти благодаря за коментара и след малко ще го погледна по-детайлно!

@alext

Много благодаря за изчерпателния и изпълнен със съвети отговор!

Мда като цяло си напълно прав за ъгъла, търся такъв по-интересен да е, но като цяло накрая резултата наистина е малко странен.
Ще потърся информация в интернет и ще прочета за композицията!

Иначе за обработката се уча в момента, като цяло научих основни неща, как да оправя косата, да махам торбички под очите, да правя цвета на очита по-ярък и т.н. и ще отделя време да разглеждам повече портретни снимки, за да може като стане време да снимам да имам по-добра идея как да заснема модела.

А иначе може ли някой да ми препоръча някакво четиво на тази тема? (портретна фотография)

Благодаря още веднъж!

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: chefo111   
Дата:   14-11-15 20:39

Препоръчвам ти книгите на Скот Келби, по-общи са( не са за конкретен жанр), но са много просто обяснени нещата.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Малко критика
Автор: GOSPODIN   
Дата:   14-11-15 22:40

Това, което виждам е опити във почти всички жанрове, защото само акт липсва. според мен е добре да си избереш какво ти е на душата , като жанр и да го развиваш.

За портретите не ти трябва някакъв учебник, а ЗАДЪЛЖИТЕЛНО чаровен модел с излъчване, подходяща светлина,подходящо облекло и аксесоари, отажател и(или) малка светка с чадър, локация и поне някаква обща идея за предстоящото снимане. Портретен обектив и фотоапарат се подразбират[smile]
Останалото е усет и идеи. За по-арт звучене е добре да се избягват чисто манекенски пози и физиономии, ако снимаш момичета. Също не е задължително модела да гледа в камерата и да е с отворени очи. Разгледай секцията портрет в по сериозните фото сайтове, за да разбереш къде си , като техника , идеи и изпълнение.Няма лошо да взаимстваш стилове, пози и хрумвания. Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »