Автор: batsali
Дата: 29-10-15 19:21
chrisnoch
Манев, защо си мислиш, че тия мудьерните кодеци не поддържат потоци само от I frames? Даже може и lossless да мачкат. Това, че дадена камера не го прави е отделен въпрос. Сигурно има такива дето го правят. От чисто матеметическа гледна точка, при равни други условия и еднакъв битрейт от чист I-frame поток ще е изхвърлена повече информация отколкото при IPB.
Доколкото знам предимствата на това изходния материал да е само I са, че се редактира по-удобно и хваща движение по-точно. НО, изисква по-висок битрейт задължително. Има и огромно значение какъв е алгоритъма за компресия, не само какви видове кадри има в потока.
"С тези новите камери дето снимат AVC-та на практика обработката е в камерата и губиш следните неща:
1) няма как да пуснеш "compressibility check"
2) няма как да пуснеш кодиране на 2 паса
3) трябва да кодираш в реално време."
И няма как да е иначе, защото снимаш в реално време. Почти. Има буфери и AVC-то може пак да знае какво се случва някакво време напред и назад, това не е проблем. Не ти светва май, че приоритетите за "живи" потоци са различни от тези за "умрели". Освен това съм почти 100% сигурен, че кодирането в камерите става хардуерно, а не софтуерно, и има ограничения кои части от спецификацията на формата ползва. Това е изцяло с цел бързи сметки, защото е по-важно да не испускаш кадри, отколкото да изглеждат добре. Това е вярно за всяка камера, която използва lossy компресия. Тия дето могат да снимат lossless са много по-сериозни машини. Тая обработка дето е в камерата.... само ти си знаеш какво имаш предвид. Мешаш нещата.
"Принципите на мечо Пух много много не са валидни при компресирането на видео. Едно време когато компресирането беше по-скоро изкуство отколкото натискане на бутон и се ползваха неща като VirtualDub, Gordian Knot, AviSynth, ffmpeg хората мислеха доста преди да направят нещо. Сега натискаш бутона и айде - готово видеото."
Много си важат принципите даже. Неоспорим факт е, че колкото по-малко информация изхвърлиш, толкова повече информация остава. Това дето камерата само снимала може да е валидно само, ако не мачка хич или мачка lossless. Не се занимавам много с видео, но когато се занимавам ползвам само ffmpeg. Естествено, че трябва да се мисли и да се знае поне малко от малко как работи това, с което се занимаваш. Тия 1000 отделни програми и чекове, че сметки за краен размер и тн са се правели най-вече, когато DivX и Xvid са били върха на сладоледа и се разпространяваха пиратски филми на CD-та. Тогава даже се кропваше видеото, за да се подобри отношението размер/качество. И сега е изкуство компресирането, и преди е имало бутони за цъкане бол.
Просто си си втълпил, че I >> IPB и не мислиш за десетките други неща, които трябва да се вземат под внимание, за да се направи смислено сравнение. А тия неща зависят и от целите на заниманието. Едно е да искаш да мачкаш видео, което сам си заснел с камера, друго е да мачкаш филм от DVD или BluRay.
Така че, колкото повече, толкова повече е винаги в сила.
|
|