Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Todor_Prikumov   
Дата:   15-10-15 02:00

Абсолютно начинаещ съм в боравенето с подобна техника, но пък от няколко седмици чета форуми, ревюта и събирам информация. В крайна сметка се спрях на горните два модела като ако не успея да се навия достатъчно за някой от тях - бих прибягнал към жокерите D7000/D7001, до които не ми се прибягва от финансова гледна точка.

Апарата ще е втора ръка със сигурност, (предполагам) ще снимам в града, пейзажи (в планината) и портрети, но като цяло ме тегли снимането на слаба светлина.

Горе долу знам плюсовете и минусите на въпросните тела, въпросът е струва ли си да се "маскирам" на "Pro" в края на 2015 с остарелия, но пък железен D300 или да заложа на прагматизма и да взема Д5200 (както подобава на един начинаещ :)), като си мисля, че за целите ми ще ми върши по-добра работа. Като цена са еднакви втора ръка.

Единственото предимство на Д300 пред Д5200 и което е важно за мен е само по-добрия му автофокус. Е и мотора в тялото, но ако ползвам AF-S обективи това не е проблем.

За стъкла си мисля първо да поснимам с китак (18-55/105), който при първа възможност да сменя с Tamron 17-50 f/2.8. Тук възниква въпроса ако взема Тамрона има ли смисъл да взимам някой твърдак като 35/50 f/1.8 и не се ли припокриват като фокусното разстояние и светлосила? Също така има ли нужда от някой по-широк и струва ли си (ако приемем, че бюджета е ограничен) инвестицията няколкото милиметра повече?

Естествено знам, че колкото и да четеш все нещо и при това важно се пропуска. Затова и се допитвам до хора с опит за съвет.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 08:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: mike74   
Дата:   15-10-15 09:23

Чак категорично ... не е много ясно :)
Да, Д5200 е апарат от 2012, а Д300 от 2007 - 5 години разлика в техниката изобщо не са малко.
Дали обаче само това е определящо зависи ти какво искаш и какво има значение за теб.
АФ-то на Д300 е със сигурност много по-добро от Д5200 нищо че е доста по-стар. Не става въпрос само за за отверката за по-стари обективи.
Имаш изнесени бутони за всичко, можеш да командваш ЦЛС светки с вградената, АФ настройки и т.н. и т.н. просто е по-висок клас.
Д300 е железен в буквалния смисъл, много здрав и надежден НО и много тежък.
На няколко пъти се засилвам да го сменям единствено и само заради това, но пък като видя че нямам абсолютно никакви "реални" оплаквания от него, се отказвам.
Въпроса е дали всички тези неща по-горе ти трябват?
Ако не ти трябват ще си по-добре с Д5200, или с нещо междинно като Д7000, аз лично това бих препоръчал.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 09:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: domidi   
Дата:   15-10-15 10:42

И аз съм за d5200!
D300 освен ,че е старо ясно ли е на колко брой кадри е?

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   15-10-15 10:44

Доводът за видео не е адекватен, според мен - видеото на D300s през 2015 година е директно за кошчето.
Моите 5 стотинки по темата. D300/s е едно великолепно тяло - тежко, голямо, масивно (за мен са +-ове това, но за някого може да са -). Носи на бой яко. Ергономията е покъртителна, за мен е по-добра от на Канона, който сега ползвам. Кадри в секунда с як автофокус е страхотна комбинация, стига да му трябва на човек. Задният дисплей е достатъчно добър, АФ-то е чук, цветовете са...мммм [smitten]
Недостатъците, които ме накараха да го сменя бяха второстепенни, на първо място беше крастата по ФФ. И все пак, ако трябва да ги кажа и тях - не носи на исо - може да е било субективно, но аз избягвах да качвам исо над 400 -на 800 вече беше крайният ми лимит и не можех дори да мечтая за стойности от типа на 1600,3200,6400. 12МП в никакъв случай не ограничават, ако имаш добро кадриране и не кропиш. Ако това ти е слабост, като на мен, оставаш с 5-6 мп файл. Пак не е болка за умиране, но пиксел-пийпърите не биха останали впечатлени. Шляпащите гуми са естетически проблем за мен, но все пак много ме дразнят, моят беше на 70к и бяха перфектни, което ме навежда на мисълта, че са били сменяни.
D5200 има според мен гадни контроли, доста по-кофти ергономия, далеч по-нежно тяло е, но пък има доста по-добър сензор - т.е. бие по исо, динамичен обхват и почти всички параметри, имащи пряка връзка със сензора и неговото качество и все пак има доста по-добро видео от D300s, ако това е от значение.
Ако водещо ти е усещането при снимане и смяташ да тормозиш машинката яко - D300/s.
Ако водещо ти е малко по-доброто качество на снимките (и доста по-добро при лоша светлина), по-лекото и щадящо те при дълги преходи тяло - отиваш на D5200.

П.С. - доводът за кадрите не е много добър, тъй като съм виждал D300/s в идеално техническо състояние на 100к-200к кадъра, докато досега 3***/5***, че дори и 7*** почти не съм виждал на такъв брояч.



Публикацията е редактирана (15-10-15 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 10:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Pac   
Дата:   15-10-15 10:54

Не си купувай Никон 3ххх или 5ххх. 7ххх вече е друга работа, D300 e вече прекалено стар според мен. D7000 е най-доброто за тези пари. Ако можеш да се напънеш за 7100/7200 още по-добре.
D5200 е първият ми по-сериозен апарат, снимах допреди 3 месеца с него. Ядове с фокусната система имах, няма фина настройка на фокуса, можеш да го калибрираш само по 1 обектив и то в сервиз. Докато за D7000 можеш да калибрираш фокуса сам и за всеки обектив по отделно (като после си помни настройките).
Отделно ергономията на D5200 e доста зле. Подвижният дисплей е приятна екстра, но заради него бутоните, които при останалите модели (дори при D3000 примерно) са отляво на дисплея са премахнати, нямаш и горен дисплей. Изобщо, повече ровене из менюта те чака с D5200.
И както вече беше споменато, с D5200 не можеш да ползваш авто фокуса на по-стари безмоторни обективи.
Повечето споменати предимства на D7000 са валидни и за D300, но последният много изостава откъм сензор.
D5200 e с по-хубав сензор от D7000, но разликата не е толкова голяма на практика.
Накратко, отговорът ми е D7000. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Pac   
Дата:   15-10-15 10:58

И още нещо... с риск някой да не нападне по темата, но на твое място всъщност бих си взел безогледалка Фуджи, Самсунг или Олимпус (на Сони май не съм фен) за същите пари.
Аз смених Никона с Фуджи и съм повече от щастлив.



Публикацията е редактирана (15-10-15 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 11:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   15-10-15 11:37

Pac

Няма кой да те нападне, но при теб не е много за пример работата - твоето фуджи е невероятно безогледално апс-ц тяло, но и цената му е доста соленка - все пак е най-скъпото тяло на фуджи в момента. В комбинация с твърдите xf лещи резултатите са адски, но и цената отива много над бюджета на старо d300/d5000.
И въпреки всичко, дори и оценявайки безспорните качества на Х-Т1, пак имаше неща, които не ми допаднаха. Като гледах във визора, имах чувството, че съм в някаква аркадна игра с изтребители от 90-те. То едни линии, хоризонти, мигане, светкане... Но като качество на снимката е наистина страхотно. За всеки влак си има пътници явно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-10-15 12:00

Зависи за какво ще се ползва.
Но д5200 е по-добър в 75% от случаите.

д300 бих предпочел само при определени обстоятелства.

Сензора на д300 не е много слаб по съвременните стандарти.
Използваем до 1600 исо с 12 стопа динамика. Прилични характеристики.

Резолюцията по днешните стандарти се счита за малка вече но не е фактор ако не се печата в големи размери.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Pac   
Дата:   15-10-15 14:11

Аз освен Х-Т1 имам и Х-М1 (купен за 320 лв), същата прекрасна картинка вади, но наистина откъм контроли е малко куц и без визьор в слънчев ден е трудно използваем.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: iasen2   
Дата:   15-10-15 15:21

Ако се чувстваш любител вземи си по новия апарат, просто няма да оцениш качествата на професионалното тяло, ако искаш да ставаш професионалист не се занимавай с любителски тела със съмнителен автофокус . Успех !

Относно високото исо и двата апарата не стават :)



Публикацията е редактирана (15-10-15 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   15-10-15 15:27

Аз винаги съм казвал, че една снимка може да има малко повече шум - ще се почисти тук-там, може да има малко повече нужда от пипване в коригиращи програми - ще се пипне, но има ли фокус - доста често е спасяема. А фокусът на D300/s е нещо страхотно, успях да го оценя истински чак когато минах на 5D MkII [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 15:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: iasen2   
Дата:   15-10-15 15:32

казвам го от опит и реални наблюдения
В студиото ми правят курсове по фотография
много често пуцат на пилотно осветление и им гледам резултатите

Много пиксели на Д5200 изобщо не са реални и няма никаква полезна информация в тях .
Както казах по горе това е любителски апарат и покрива любителски изисквания .
А професионални изисквания - плавни преходи в тоновете при краищата на динамичния обхват ?
После питате защо ви е постеризирана снимката при много светли и много тъмни участъци в снимката ?



Публикацията е редактирана (15-10-15 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: hrup   
Дата:   15-10-15 15:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Pac   
Дата:   15-10-15 15:59

Сензорът е последното нещо, към което имам забележки в D5200. Да не кажа, че всъщност е единственото читаво нещо в него. Няма много по-добри сензори на никонски кроп. Само D7200 e по-добре на високо ИСО, но пък 5200 e по-добър на ниско ИСО (до 800), честно! D7100 е със същия сензор но без АА филтър, което го прави най-добрият никонски кроп на ниско ИСО, на каквото снимаме през повечето време, включително в студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Pac   
Дата:   15-10-15 16:49

Ето ти хубава безогледалка с визьор. Има доста приятни оферти за допълнителни обективи в базара, начело с 45мм ф/1.8.

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=60602

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Daniel_P   
Дата:   15-10-15 17:24

И аз ще си искажа мнението и ще ти дам съвет!Та споделям мнението и съвета на Pac да прескочиш д3××× и 5ххх серите! Аз също имах д5200, като цяло е хубава камера и дава добра картинка! Това дето го пише iasen за пикселите не съм мноо съгласен с него! Определено матрицата на д5200 е по добра и дава повече контраст и детайл от предходни камери вкл и Д7000! Но първо проблема с това, че няма настройка на фокуса е голям проблем, особено ако мислиш да ползваш няколко, обектива (ако е само един е ок и да има дерт калибрира се и си пуцаш, но иначе си е тегаво, аз имах проблем с два обектива 35 1.8г и 16-85VR и двата back fokus! Освен това няма много контроли и горен дисплей и ако си с големи ръце като мен е малко не удобен, другото което в началото ми се виждаше че не ми трябва но после осъзнах че за доста хора си е голям +вградения мотор! Исото му до 1600 си е използваемо и както казах дава добра картинка като цяло! Аз го смених с д7000 от приятел,основно заради настройката на фокуса! Но и като цяло като по снимах ми беше по удобен и по приятно да снимам с него! Макар че д5200 се оказа че се справя по добре с исото и има малко повече динамика! Но не сажелявам защото разликата не е огромна и да имаш фокус е по важно :D Освен това го взех точно с обектива който искаш тамрон 17-50 2.8 старата версия която на д5200 няма да има авто фокус и мога да кажа че са страшна комбинация! Продадох и 16-85VR и 35мм! Според мен 35 1.8 и 50, няма да ти трябват ако си вземеш читав тамрон, има хора който се оплакват така че тествай добре, моята броика е страшно остра! Та за мен по добрия вариант е тамрона и след време да си вземеш 85 1.8G за портрети (17-50 2.8 и 85 1.8G ) и си 6 :) относно д300 все хубави неща съм чувал за него, но и проблеми са имали някой хора но като цяло добро тяло но найстина старичко и аз лично не ти го препоръчвам! Та за мен най добрия ти избор е Д7100! Просто ако можеш да се напънеш малко това е най доброто за теб! Ако не аз съм за Д7000! А по нататък ако си продавам Тамрона ще пиша!Понеже вече съм Фул фрейм от половин година! И се замислям да го продам, ма все немога да се разделя с него и все си викам ще го ползвам някой път :D Но за сега няма да е :) Успех [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (15-10-15 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Giorgio.K   
Дата:   15-10-15 17:56

Освен сензора, D5200 няма никакви други предимства - даже и това е леко дискусионно както става ясно от горните постове.
Но нещото което категорично би ме отказало от този клас камери е липсата на микро-настройка на фокуса ... ако си решил да закачаш твърди обективи, липсата на тази опция може да ти ги направи практически неизползваеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: iasen2   
Дата:   15-10-15 18:06

Giorgio.K , напълно си прав :)

Имам усещането че в РОУ конвертора стандартните цветни профили умишлено се влошават на ниските класове или имат фабрично големи отклонения от реалните стойности .
Който казва че апаратите са с еднакви матрици - аз лично не съм съгласен - при производството на чипове има големи отклонения - най-калпавите матрици е нормално да отидат за по евтините класове апарати.

Аз лично не бих снимал с апарат, който няма изнесени контроли за бленда скорост исо и трябва постоянно да ръчкам в менюто за тях

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   15-10-15 20:33

Аз гледах да съм по-дипломатичен относно D5*** серията, че тук все ме "хейтят" относно прекрасните ми впечатления от D300/D300s, но виждам, че много от хората са на моето мнение. D5*** не съм пипвал, не ми е представлявало интерес, но сега се загледах в снимки в нет - като контрол по време на снимане май наистина няма нищо освен директен бутон за компенсация на експозицията. Откъм ергономия май наистина говорим за две различни вселени, но и няма как да е другояче - контролите на D300/D300s копират тези на про- ФФ телата D3/D700. Като динамичен обхват D300/D300s е доста напред в сравнение с моя сегашен Канон. Исо и МП, там му е болката, като май реално само исо-то е истински фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D300 или D5200 и други въпроси на начинаещ
Автор: TheBossBG   
Дата:   18-10-15 13:45

хрупчо сравни старо БМВ 7-ма серия с нов Голф. Нов, нов, ама Голф [smilie25]

Но пък след тези думи на Рас (D5200 е първият ми по-сериозен апарат, снимах допреди 3 месеца с него.) просто няма как да не се вслушаш в съветите му. [cool]


И след като свърших с троленето, моите две стотинки по темата. За последните 10тина години през ръцете ми минаха Д40, Д3000, Д90, Д300. Ами, най-хубавите ми неща са с Д40("снимах" аз, а не камерата). Д300 е много добра камера, но е доста над възможностите ми. В момента ползвам сигурно 30% от функционалността ѝ. За ергономичността няма какво да коментираме. Тя е в пъти над тези на ентри-левълите. С Д7ххх са сходни, като лично при мен на последните са малко попретрупани бутоните. И да, по-новите модели би трябвало да са с по-добра матрица, по-голям динамичен обхват и т.н. Ама когато не знаеш как да се възползваш от тези неща има ли значение с какво снимаш? Познавам хора, който с Д100(2002г.) правят по-добри снимки от повечето съфорумци.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »